Emile (Ya Da Eğitim Üzerine)Jean-Jacques Rousseau

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.260
Gösterim
Adı:
Emile
Alt başlık:
Ya Da Eğitim Üzerine
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
758
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944885997
Orijinal adı:
Émile ou de l'éducation
Çeviri:
Yaşar Avunç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Emile
Emile Ya Da Çocuk Eğitimi Üzerine
Rousseau, ana babaların çocuklara karşı olan görevlerini anlattığı Emile'de sadece çocuk eğitimini ele almakla kalmamış, yaşadığı dönemin sosyal, siyasal ve dinsel kurumlarının da çarpıcı bir eleştirisini yapmıştır.
Aydınlanma döneminin en önemli romantik düşünürüdür. 1750'de yazdığı Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev adlı kitapçığı Dijon Akademisi tarafından ödüllendirildi.
Beş yıl sonra yazdığı İnsanlar Arasında Eşitsizliğin Kaynağı ile yine dikkatleri üzerine çekti.
Toplum Sözleşmesi yayınlandığı günden bu yana toplumsal yaşama dair temel eserlerden biri sayılmaktadır. Rousseau, ana babaların çocuklara karşı olan görevlerini anlattığı Emile'de sadece
çocuk eğitimini ele almakla kalmamış, yaşadığı dönemin sosyal, siyasal ve dinsel kurumlarının da çarpıcı bir eleştirisini yapmıştır.
 
Emile, Rousseau'nun düşsel oğlu. Bir insan nasıl yetiştirilmeli, sorusuna koca bir yanıttır Emile. Bireyin yaşamını farklı bölümlere ayırıp, her biri için farklı öneriler getiren, "mükemmel insanı nasıl yetiştirebiliriz" sorusunun peşinden koşarken, verdiği yanıtlar günümüz modern eğitiminin dahi kabul ettiği/uyguladığı yenilikler barındıran, dönemine göre dibine kadar aykırı bir eser..

Çocuğun kişisel gelişimi için iki şey kaçınılmazdır, der Rousseau: Özgürlük ve bireysellik. İnsan tabiatının iyi olduğu fikrinden yola çıkan yazarımız, çocuğu doğanın kollarına bıraktığımızda, ona en iyi kılavuzluğun ve bu sayede en mükemmel eğitimin doğa ile sağlanacağı kanısındadır.

Rousseau'ya göre, insan doğa şartlarında yaşarken mutluydu, iyiydi; toplumsallaşan insan kötücül bir tabiat sergilemeye başladı, kötülüğü bizzat bu toplumsallaşmada aramalıyız. Bu bakımdan, insanı kendi özüne, yani doğaya bıraktığımızda, içinde var olan iyiliği sergilemeye ve doğanın bizzat kendisi tarafından terbiye edilmeye başlar.

Mademki artık doğa şartlarından yoksunuz, şu halde, çocuğun eğitimiyle ilgilenen kişi, alabildiğine bu doğal şartları sağlamalı, çocuğun birey yönünü geliştirirken özgürlüğüne katkıda bulunmalıdır.

Yer yer hayal gücünün sınırlarını zorlayacak kadar ütopik kuramlar geliştiren ve uygulamada karşılık bulamayacak bazı görüşler dillendiren Rousseau, erdemli bir bireyin ancak ve ancak bu kurallara bağlılıkla yetişeceği konusunda ısrarcıdır.
Kuru bir kişisel gelişim (ya da geliştirme) kitabı olmaktan ziyade, uzun ve edebi lezzet veren cümleleri ve zengin betimlemeleriyle okumayı seven bünyelere döneminin en aykırı kafalarından birinin aykırılıklarını serimler.

Birçok yazara ilham kaynağı olmuş bu eser, yine bazı düşünürlere (mesela Kant) kendisini birkaç kez okutturarak evden dışarı adımlarını attırmayacak kadar kendisine kitleyen bir eser.

Düşünmeyi sevenlere...
Kuzenimin bana hediye ettiği bu kitapta cocuk eğitmek, insan yetiştirmek adına güzel şeylerden bahsediliyor.Ara ara açıp birkaç sayfa okuyorum ve Emile'in büyüyüşüne şahit oluyorum. Kitaptaki bazı fikir ve yöntemler ilkel gelse de okunabilecek güzel bir kitap.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.572 Oy)18.088 beğeni40.989 okunma2.588 alıntı172.229 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.286 Oy)12.833 beğeni32.828 okunma3.087 alıntı137.749 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.071 Oy)7.632 beğeni21.439 okunma741 alıntı83.620 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.717 Oy)6.021 beğeni15.852 okunma2.574 alıntı81.880 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.809 Oy)8.746 beğeni23.938 okunma1.597 alıntı111.004 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.149 Oy)8.449 beğeni27.089 okunma744 alıntı132.047 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.227 Oy)7.553 beğeni20.417 okunma3.634 alıntı121.797 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.489 Oy)8.432 beğeni24.876 okunma2.208 alıntı107.282 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.024 Oy)3.914 beğeni14.912 okunma1.203 alıntı72.106 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.202 Oy)8.629 beğeni24.016 okunma1.246 alıntı117.834 gösterim
Eğitimin yaşamın bir parçası olduğunu ele alsa da Emile'in ya da herhangi bir çocuğun büyümesi icin istenen ortamın çok ütopik olduğunu düşünüyorum. O tur bir çevre de eğitilen her bireyin de kusursuza en yakin seviye de olacağı belli. Eğitimci olarak kitabi çok zihin acıcı buldum ve pek çok yerde evet kesinlikle öyle gibi şeyler söylemekten de kendimi alamadim.
Çocuk eğitiminin nasıl olması gerektiğini anlatan bu kitapta herkes kendine uygun olan ve olmayan düşünceler ,fikirler bulabilir. Bana faydalı olduğunu düşünüyorum. Örnekler verilerek anlatılan, hikayesi bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim: D
emilin köyde yetişmesi, rousseunun natüralist felsefesine uysa da günümz şartlarında pek de uygulanabilir görülmwmwktedir. ütopik bir eğitim ve felsefe kitabıdır. bunula ilgili bir seminer hazırlıyorumç bakmak isteyenler. enderunii.blogspot.com.tr den ulaşabilir
İster anne-baba ister öğretmen olun veya her ikisini olun. Belki de ikisi için de adaysınız. O zaman bu kitabı kütüphanenizde bulundursanız iyi edersiniz. Tabi tuğla ağırlığında ki bu kitabı görünce ön yargı ile yaklaşmazsanız! Eğitim üzerine yazılmış belki de en kapsamlı kitap... 5 ayrı kitabı birleştirmiş olan ünlü Fransız yazar J.J. Rousseau kurgusal olarak ortaya koyduğu Emile isimli çocuğun eğitiminin nasıl olması ve nasıl olmaması gerektiği üzerinden bu kitabı yazmış. Onun dünyaya geldiği andan itibaren evliliğine kadar geçen süre de nasıl eğitilmesi gerektiğini anlatmış. Günümüzde kabul edilen "ideal insan" profilinin Rousseau'nun eğittiği Emile'ye benzerliğini okuyunca fark edeceksiniz. Elbette yazıldığı dönemin koşullarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca kitabı okuyanlar Rousseau'nun filozof ve yazarlık yönünün dışında ilginç bir pedagog ve eğitimci karakterini de keşfedecektir. Kitaba adeta bir yaşam eğitmenliği görevi sunulmuş, yazar da yaşam koçluğunu üstlenmiş...
Emile adında hayali bir erkek çocuğun, doğumundan evlilik yaşına kadar özel bir eğitimle nasıl olabilecek en iyi vatandaşa dönüştüğü anlatılmaktadır kitapta. Emile evlilik yaşına geldiğinde yine kendisi gibi hayali bir kahraman olan Sophie ile tanışır ve sevgilisine kavuşmak için dahi önünde hiç bir engel yokken yazarımız öyle istiyor diye uzun bir bekleyiş içine girer. Yer yer sıkıcı olmakla birlikte kitap bundan 250 yıl evvel yazılmış bir esere göre oldukça mantıklı eğitim unsurlarına da yer vermiştir. Tüm anne baba ve öğretmenlerce okunması gereken ciddi bir çocuk eğitimi kitabıdır. Tüm bunların yanısıra yazarımızın kendi özyaşamında beş çocuğu olmuş ve hepsini yetiştirme yurduna vermiştir!
J.J. Rousseau’nun Emile adında hayali bir erkek çocuğu alarak onu yetiştirmesini konu edinmiştir. Emile beş bölümden oluşan bir kitaptır: Bunlar ilk çocukluk yıllarından itibaren yetişkinliğe dek Emile’in hayatının evrelerini, gelişme özelliklerini ve her evrede nasıl ‘iyi’ bir eğitim verilebileceğine dair önerilerin yer aldığı bölümlerdir.
Harika bir kitap. Bu kadar uzun zaman önce yazılmasına rağmen (dile kolay 250 yıl) bu gün bile içindeki birçok bilgi geçerli. Her eğitimci okunmalı.
Emile, 1700'lü senelerde Jean Jacques Rousseau'nu çocuk eğitimi üzerine yazmış olduğu bir kitap . Çocuğu olacak veya küçük yaşta çocukları olan herkesin okuması gereken bir eser. Maalesef çocuğumu büyüttükten sonra bu kitabı okudum bu nedenle cidden üzgünüm.
Şimdi bu kitabı tüm yeğenlerime ve arkadaşlarımın çocuklarına tavsiye ediyorum.
Gelen sorular , ama zaman değişti, 1700 ler ile yaşadığımız dönemde her şey çok farklı değil mi? şeklinde oluyor.
Hayır,kitabın içinde esinleneceğiniz o kadar çok şey var ki , şaşarsınız. Ayrıca eğer eğitim ile uğraşıyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun.
Kitap, yazarın hayali bir çocuğu nasıl yetiştireceğini anlatması üzerine kurulmuş. çeşitli tavsiyeler ile bu konuyu işliyor.
Ancak yazarın amacı sadece size ilham vermek kesinlikle birebir uygulanacak tavsiyeler değil, hatta o dönemde bazı aileler bu tavsiyelerin tamamını uygulamak yanlışlığında bulunmuşlar.

Beni en çok etkileyen cümle ; " Kanunların temel amacı , erdemi değil barış ortamını kumaktır, bu nedenle iyi bir yurttaş yetiştirmek ile iyi bir insan yetiştirmek birbirinden çok farklıdır" sözü oldu.

Okullarımızda" iyi bir yurttaş" yetiştirmeye çalışıldığı bir gerçek, ancak okullarda "iyi bir insan" yetiştirmeye çalışan öğretmenler evdeki eğitime ters gelen öğütler verince çocukların kafalarını karışıyor.
Nasıl mı ? Başarıyı nasıl tarif edersiniz ? sorusu ile...
Eğer rüzgâra karşı gidilecekse volta vurulur; ama deniz şiddetli ise ve bulunulan yerde kalmak isteniyorsa, demir atılır.
Zayıf olarak doğuyoruz ve güce gereksinimimiz var; her şeyden yoksun olarak doğuyoruz ve yardıma gereksinimimiz var; aptal olarak doğuyoruz ve düşünme yetisine gereksinimimiz var.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Emile
Alt başlık:
Ya Da Eğitim Üzerine
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
758
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944885997
Orijinal adı:
Émile ou de l'éducation
Çeviri:
Yaşar Avunç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Emile
Emile Ya Da Çocuk Eğitimi Üzerine
Rousseau, ana babaların çocuklara karşı olan görevlerini anlattığı Emile'de sadece çocuk eğitimini ele almakla kalmamış, yaşadığı dönemin sosyal, siyasal ve dinsel kurumlarının da çarpıcı bir eleştirisini yapmıştır.
Aydınlanma döneminin en önemli romantik düşünürüdür. 1750'de yazdığı Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev adlı kitapçığı Dijon Akademisi tarafından ödüllendirildi.
Beş yıl sonra yazdığı İnsanlar Arasında Eşitsizliğin Kaynağı ile yine dikkatleri üzerine çekti.
Toplum Sözleşmesi yayınlandığı günden bu yana toplumsal yaşama dair temel eserlerden biri sayılmaktadır. Rousseau, ana babaların çocuklara karşı olan görevlerini anlattığı Emile'de sadece
çocuk eğitimini ele almakla kalmamış, yaşadığı dönemin sosyal, siyasal ve dinsel kurumlarının da çarpıcı bir eleştirisini yapmıştır.
 

Kitabı okuyanlar 105 okur

 • Kübra Erdoğan
 • Burcu ÖZGÜR
 • Rumeysa SAĞIR
 • Neslin Koç
 • şeyma çelik
 • Seda Yiğit
 • Büşra ORHAN
 • Eda Burgaz
 • Gözde
 • Ruşen Birtek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4.2
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%54.2
35-44 Yaş
%12.5
45-54 Yaş
%4.2
55-64 Yaş
%4.2
65+ Yaş
%4.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.3
Erkek
%51.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (18)
9
%25 (9)
8
%13.9 (5)
7
%5.6 (2)
6
%0
5
%2.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları