Adı:
Emile ya da Eğitim Üzerine
Baskı tarihi:
27 Haziran 2019
Sayfa sayısı:
864
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051719740
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Emile ou De L'education
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Jean-Jacques Rousseau’nun “en iyi ve en önemli kitabım” dediği Émile ya da Eğitim Üzerine, çocukların felsefi açıdan zengin ve düzenli bir yaşam sürebilmeleri için nasıl yetiştirilmeleri gerektiğiyle ilgili okuru yönlendirerek eğitimin ve insanın doğasını inceler. Locke ve Platon gibi düşünürlerle hesaplaşırken dönemine yönelik eleştirel bir bakış da geliştirir. Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi dikkate alınarak bölümlendirilmiş olan Émile, bir gencin elde edeceği faydaların, değerlerin ve terbiyenin ona nasıl sunulacağına dair bir yol haritası çizer. Çocukların eğitimiyle ilgili olarak anne babaların ve eğitimcilerin sorumluluklarını ve görevlerini anlatır. Rousseau aklı överken, çocukların yalnızca kitaplar aracılığıyla değil, somut dünyayı ve gerçeği keşfederek deneyim sahibi olması gerektiğini vurgular.
“Jean-Jacques Rousseau, insanlar hakkında bildiklerini, mutsuzlukları ve yetenekleri konusunda düşündüklerini, yaşayan kuşağa her zaman umut bağlamak gerektiğine olan inancını Émile’de dile getirmiştir.”–Pierre Burgelin
768 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Émile, hakkında tek cümle kurmak gerekseydi, evlilik planı yaptığınız kişiye de okutup karşılıklı mütalaa etmedikçe o kişiyle evlenmeyin derdim. Bazı kitaplar vardır, devletin her vatandaşına okutması gerekir. Beyaz Zambaklar Ülkesinde böyle bir kitap mesela. Émile de bunun gibi her bireyin okuması gerekli diye düşünüyorum. Devlet bunu uygulamaz tabiki ama siz okuyun ve okutun.
Rousseau bu eserinde hayalinde bir çocuğu bebeklikten alıp evlilik çağına kadar yetiştiriyor. Her ne kadar çok uzun ve yer yer sıkıcı olabilen bir eser olsa da altını çizerek okunması gereken bir başucu kitabı bence. İlk bölüm bebeklik dönemi, beşinci bölüm ise émile'nin evliliğe hazırlandığı ve yuva kurduğu dönem. Aradaki bölümlerde de çocukluk ve ergenlik dönemleri üzerinde duruluyor.
Herkes okusun isterim ancak okuyamacak kişiler için aklımda kalan birkaç meseleyi yazmak istedim.
Öncelikle Émile'nin erkek çocuk olduğunu söylemek gerekir. Biraz gelenekçi gelebilir size ama insanın doğası gereği değerlendiriyor yazar sürekli durumu. Bu yüzden diyor ki bebeklikten çocukluğa kadar erkek çocuğun bakımından annesi sorumludur. Çocuklukla birlikte çocuğun asıl sorumlusu babasıdır. Çünkü toplumdaki yerini alana kadar babası rol modeli olacak.
Bu yüzden eşler arasında iş bölümünü gözetmek önemli.
Çocukluk döneminde çocuğa sadece nesneleri tanıtmak ve oyun oynatmak gerekir. Kullanmayacağı hiçbir bilgiyi öğretmeyin diyor. Oyun dönemini çok iyi kullanması gerektiğini söylüyor. Ayrıca bedenen çok kuvvetli yetişmesi, çok aktif bir çocuk olması gerekir diyor. İlk dönemlerde anlamayacağı ahlaki konuları açmayın diyor. Aklı ermeye başlayınca tamamen karakter ve beden eğitimi verin diyor. Güzel ahlâkı sizi taklit ederek öğrenecek çocuk. Siz baskıcı olursanız yalana teşvik olabilir, utangaç olabilir vs.
Yaşı daha ilerleyince sizin tercihinize göre güzel ahlâki ilkeleri dinden aldığınızı belli edecek şekilde eğitim verin diyor. Anlamayacağı dinî dogmaları ve kutsalları 10 yaş civarına bırakın. Buraya kadar sadece ahlak ve karakter eğitimi. Yersiz kibarlık öğretmeyin. Beslenmesi doğal olsun ayrıca. Çocukluğun erken döneminde tamamen duyu organlarına yönelik yetiştirin, nesneleri beş duyu ile tanısın. Resim çizdirerek çocukta mesafe, boyut, detaycı görüntü hafızası, renkler vs öğretilebilir. Bir de öğretmek demişken, gereksinim veya eğlence olmayan hiçbir şey ergenliğe kadar çocuğun kafasına kolay kolay girmeyecektir, bunu unutmayın.
Okuldaki gibi sıkıcı dersler çocuğu yetiştirmeyecek, vakit kaybı olacaktır. Çocuk doğa ile bütünleşsin, hayvanları gökyüzünü ağacı tanısın (Türkiye'de çok mümkün olmasa da).
Ergenlik döneminde de bu süreci uzatmak bedeninin gelişmesi için çok mühim. Cinsel dürtüleri ne kadar geciktirirseniz o kadar sağlıklı geçirir bu dönemi. Yazar avcılık öğretin diyor ama çağa uyarlarsak dövüş sporları ergenlik döneminde idealdir. Bu dönemde arkadaşları da dikkatli seçin, hayalgücü çocuğun ahlakını bozabilir, dürtüleri baskın hale geçebilir. Din eğitimi de bu dönemde verilmeye başlanmalı, ama nefret ettirmeden. Çocuğunuz dindar olsun diyorsanız akıl ve ahlâk temelli bir din eğitimi verin. Aksi halde imamlara(/papazlara), öğretmenlere bırakırsanız ya dinsiz olurlar yada dinci, bağnaz olurlar diyor. Bu insanlar yanlış karakter örneği sergileyerek sizin verdiğiniz eğitimi de bozabilirler, hiçbirine güvenmeyin.
Bu dönemde meslek eğitimi de verin kesinlikle. Hayatın zorluklarını görsün, alacağı diplomanın yanında her koşulda yapabileceği bir meslek de olsun diyor (kendisi marangozluk öğretti mesela). Ayrıca toplumun alt kesimini tanısın, aidiyet ve sorumluluk hissetsin her insana karşı.
Evlilik döneminde beraber eş aramaya başlanıyor. Özellikle yanlış kişileri gösteriyor ki başta, asıl eşinin kıymetini bilsin. Gerçek eşini denkliğe, ahlaka dikkat ederek seçiyor. Karakter herşeyden önemlidir, birinin eksikliği ötekinin kapatabileceği şey olsun diyor.
Kızı bulunca, iki yıllık bilinçli bir ayrılık dönemi var. Burda erkeği babalık ve toplumsal göreve hazırlıyor. Devlet vatandaş politika bürokrasi vs derslerini alıyor çocuk. Dünya görüşü şekilleniyor. Devleti kutsayacak biri değil, insan haklarını savunacak kimseyi ezdirmeyecek birini yetiştiriyor.
Bu dönemde kızla(Sophie) aralarında geçen bir şey vardı ki çok hoşuma gitti. İkisi de birbirine kitap öneriyor ve birbirlerinin ideal eş kavramını anlamaya çalışıyorlar. Günümüzde bunu kitaplarla olduğu gibi sinema, diziler ve tiyatro ile de yapılabilir. Eşiniz nasıl birini bekliyorsa bunlarla önünüze bir rol model koyuyor ki çok gerekli bir şey.
Özetle anne-babanın görev dağılımı, sorumlulukları ve toplumdaki yerlerine dair bilgi sahibi olmak istiyorsanız, çocuğunuz da karakterli iyi bir birey olsun istiyorsanız sürekli elinizin altında olması gereken, eşinizle karşılıklı etkileşim halinde değerlendirip uygulamanız gereken bir kitap. Okuyun, eşlerinize ve eş adaylarına mutlaka okutun, fikirlerini alın. Hayatî bir karar alacağınızı unutmayın. Dış görünüş, servet, meslekten ziyade asıl bakmanız gereken şeyleri öğreneceksiniz.
Umarım faydalı olur :)
758 syf.
·3 günde·9/10
Eğitimin yaşamın bir parçası olduğunu ele alsa da Emile'in ya da herhangi bir çocuğun büyümesi icin istenen ortamın çok ütopik olduğunu düşünüyorum. O tur bir çevre de eğitilen her bireyin de kusursuza en yakin seviye de olacağı belli. Eğitimci olarak kitabi çok zihin acıcı buldum ve pek çok yerde evet kesinlikle öyle gibi şeyler söylemekten de kendimi alamadim.
247 syf.
·18 günde·Beğendi·8/10
Yazar bu kitabında hayali bir öğrenci bulup onun yaşı sağlığı ve yetenekleriyle olduğu gibi kabul etmiştir. Bu öğrencinin ismi Emile'dir. Emile yetimdir. Yazar öyle bir öğrenci ya da insan modeli gösteriyor ki kendisinden başka hiçbir rehbere muhtaç olmayacak tarzda eğitmeyi kararlaştırıliyor. Biz öğretmen adayları için gerçekten de çok şey öğrenebileceğimiz bir eserdir.
758 syf.
·33 günde·Beğendi·9/10
Bir çocuk düşünün hayali olacak. Bu çocuğu yazar anne karnında bütün her şeyini üstlenecek ve doğduğu andan kendi fikirleri ve düşüncelerini sağlam bir zemine oturtana kadar. İşte her ebeveynin okuması gereken bir kitap aslında. Yazar bir evlat doğurtuyor. Emile yetim olacak. Yetişeceği yeri yine yazar seçiyor. Acılarına katlandırıyor. Ve daha nice tepeden tırnağa bir baş yapıt. Rousseau bir aydındı ve aydın bir toplumun çocuğunu bu kitapta yetiştirdi. Eleştirilecek bir yanı varsa kitabın bana göre belki de özgürlük ile olabilir.
758 syf.
·298 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle şu açıklamayı yapayım: Kitaba başlayalı çok uzun zaman oldu ama asla utanmıyorum. Çünkü bu kitap ancak böyle bir sürede okunabilirmiş. Ardarda okuyum da üç dört günde bitireyim deye bir şey söz konusu değil.

Emilé hayali bir çocuk ve Rousseau bir çocuğum olsa onu nasıl yetiştirirdim düşüncesi ile yazmış bu koca ktabı. Çocuk eğitimine dair her şey mevcut. Şimdiki zamanda uygulayabilir şeyler mi, değil ama insanın ufkunu genişletecek düşünceler barındırıyor.

Her sayfada hoşa giden bir şeyler var, alıntılardan bahsediyorum. Hepsini yazmak mümkün değil buraya o yüzden bazılarını yazdım bazılarını da kitap üzerinde işaretlemekle yetindim.
Ara ara açılıp bakılası donanımda.
Kitaplıkta da çok şık duruyor, alın bence okursunuz.
Kuzenimin bana hediye ettiği bu kitapta cocuk eğitmek, insan yetiştirmek adına güzel şeylerden bahsediliyor.Ara ara açıp birkaç sayfa okuyorum ve Emile'in büyüyüşüne şahit oluyorum. Kitaptaki bazı fikir ve yöntemler ilkel gelse de okunabilecek güzel bir kitap.
758 syf.
·20 günde·Beğendi·5/10
emilin köyde yetişmesi, rousseunun natüralist felsefesine uysa da günümz şartlarında pek de uygulanabilir görülmwmwktedir. ütopik bir eğitim ve felsefe kitabıdır. bunula ilgili bir seminer hazırlıyorumç bakmak isteyenler. enderunii.blogspot.com.tr den ulaşabilir
247 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap Jean Jacques Rousseau'nun karmaşık yaşamına rağmen, oluşturduğu hayali çocuğu nasıl da olağanüstü detaylarla yetiştirdiğini öyle güzel anlatmış ki; her anne babanın, her eğitimcinin kesinlikle okumuş olması gerekiyor diye düşünmekteyim. Şaşırdım, öğrendim, uygulamak istedim...
230 syf.
·68 günde·Puan vermedi
Çocuk eğitiminin nasıl olması gerektiğini anlatan bu kitapta herkes kendine uygun olan ve olmayan düşünceler ,fikirler bulabilir. Bana faydalı olduğunu düşünüyorum. Örnekler verilerek anlatılan, hikayemsi bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim: D
768 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Ne kadar yazsam da yorumlamak yetersiz kalacak..Rousseau, bireyin doğumundan evleninceye kadar ki süreçte nasil yetiştirilmesi gerektiğini; gelişimi evrelerine ayırarak her evrenin kendi ihtiyacı doğrultusunda, #Emile adını verdiği hayali oğlu üzerinden anlatıyor.. Çocuğun merak ve araştırma duygusunun ön planda olduğu bir eğitim anlayışını vurguluyor.. Bu süreçte İnsana dair hemen hemen her konuya değiniyor. Yaklaşık 300 yıl önceden günümüze ışık tutuyor ve geleceğe tutmaya devam edecek fikirler mevcut..Bu yetiştirme süreci boyunca özgür birey olmak, doğanın izini takip etmek, hissetmeyi öğrenmek ve deneyimlemek gibi kavramları temele oturtarak  ideal insanı tanımlıyor.. Aynı zamanda da döneminin siyasal, sosyal, dinsel kurumlarına da eleştiri niteliği taşıyor eser.
Emile evlilik çağına gelince evleneceği kadının nasil olmasi gerektiği üzerinden açıklamalarda bulunurken kadınların niteliğinden ve eğitiminden bahsediyor ki bu bölümde  epey çarpıcı ve kabul edilemez fikirleri var.. Bunun da yaşadığı yüzyılın  kalıplaşmış kadin algısından kaynaklandığını kabul edebiliriz.
Rousseau, Emile'yi yazdığı dönemde tepkilere ve eleştirenlere maruz kalıp hakkında tutuklama kararı verilmiş.
Rousseau 'nun fikirleri Fransız ihtilalinden sonra, uygunalan eğitim sistemine kılavuzluk etmiş ne yazıkki bunu kendisi görememiştir.
Alanında yazılmışların en kapsamlısı sanırm. Eğitimcilerin ve ebeveynlerin kütüphanesinde baş köşede yerini almalı.
758 syf.
·7 günde·Puan vermedi
İster anne-baba ister öğretmen olun veya her ikisini olun. Belki de ikisi için de adaysınız. O zaman bu kitabı kütüphanenizde bulundursanız iyi edersiniz. Tabi tuğla ağırlığında ki bu kitabı görünce ön yargı ile yaklaşmazsanız! Eğitim üzerine yazılmış belki de en kapsamlı kitap... 5 ayrı kitabı birleştirmiş olan ünlü Fransız yazar J.J. Rousseau kurgusal olarak ortaya koyduğu Emile isimli çocuğun eğitiminin nasıl olması ve nasıl olmaması gerektiği üzerinden bu kitabı yazmış. Onun dünyaya geldiği andan itibaren evliliğine kadar geçen süre de nasıl eğitilmesi gerektiğini anlatmış. Günümüzde kabul edilen "ideal insan" profilinin Rousseau'nun eğittiği Emile'ye benzerliğini okuyunca fark edeceksiniz. Elbette yazıldığı dönemin koşullarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca kitabı okuyanlar Rousseau'nun filozof ve yazarlık yönünün dışında ilginç bir pedagog ve eğitimci karakterini de keşfedecektir. Kitaba adeta bir yaşam eğitmenliği görevi sunulmuş, yazar da yaşam koçluğunu üstlenmiş...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Emile ya da Eğitim Üzerine
Baskı tarihi:
27 Haziran 2019
Sayfa sayısı:
864
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051719740
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Emile ou De L'education
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Jean-Jacques Rousseau’nun “en iyi ve en önemli kitabım” dediği Émile ya da Eğitim Üzerine, çocukların felsefi açıdan zengin ve düzenli bir yaşam sürebilmeleri için nasıl yetiştirilmeleri gerektiğiyle ilgili okuru yönlendirerek eğitimin ve insanın doğasını inceler. Locke ve Platon gibi düşünürlerle hesaplaşırken dönemine yönelik eleştirel bir bakış da geliştirir. Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi dikkate alınarak bölümlendirilmiş olan Émile, bir gencin elde edeceği faydaların, değerlerin ve terbiyenin ona nasıl sunulacağına dair bir yol haritası çizer. Çocukların eğitimiyle ilgili olarak anne babaların ve eğitimcilerin sorumluluklarını ve görevlerini anlatır. Rousseau aklı överken, çocukların yalnızca kitaplar aracılığıyla değil, somut dünyayı ve gerçeği keşfederek deneyim sahibi olması gerektiğini vurgular.
“Jean-Jacques Rousseau, insanlar hakkında bildiklerini, mutsuzlukları ve yetenekleri konusunda düşündüklerini, yaşayan kuşağa her zaman umut bağlamak gerektiğine olan inancını Émile’de dile getirmiştir.”–Pierre Burgelin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları