Adı:
Emile Ya Da Çocuk Eğitimi Üzerine
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
230
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056182204
Kitabın türü:
Çeviri:
Mehmet Baştürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kilit Yayınevi
Baskılar:
Emile - Bir Çocuk Büyüyor
Emile
Emile Ya Da Çocuk Eğitimi Üzerine
Rousseau'nun hareket noktası doğadır. Yanlış bir düşünce olsa dahi , bu konuda o , güzel ilkeler ortaya koyar. Amacı, öğrencisini doğal bir insan olarak yetiştirmektir. Bunun için o , yaşamın akışını , yaşamın normal gelişiminden doğan mutluluğu bile izler. Çocukta insanlık duygusunu geliştirmek için çekilmez bir disipline de gereksinim duymaz. İnsana heyecan veren sayfalarda Rousseau , anne babalardan çocuklarını korkutmamalarını ister. Eğer, yetişkin olmadan ölürlerse, hiç olmazsa onlara hayatı tanımalarını öğütler."
H. Legrand
Eğitimin yaşamın bir parçası olduğunu ele alsa da Emile'in ya da herhangi bir çocuğun büyümesi icin istenen ortamın çok ütopik olduğunu düşünüyorum. O tur bir çevre de eğitilen her bireyin de kusursuza en yakin seviye de olacağı belli. Eğitimci olarak kitabi çok zihin acıcı buldum ve pek çok yerde evet kesinlikle öyle gibi şeyler söylemekten de kendimi alamadim.
Kuzenimin bana hediye ettiği bu kitapta cocuk eğitmek, insan yetiştirmek adına güzel şeylerden bahsediliyor.Ara ara açıp birkaç sayfa okuyorum ve Emile'in büyüyüşüne şahit oluyorum. Kitaptaki bazı fikir ve yöntemler ilkel gelse de okunabilecek güzel bir kitap.
Çocuk eğitiminin nasıl olması gerektiğini anlatan bu kitapta herkes kendine uygun olan ve olmayan düşünceler ,fikirler bulabilir. Bana faydalı olduğunu düşünüyorum. Örnekler verilerek anlatılan, hikayesi bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim: D
emilin köyde yetişmesi, rousseunun natüralist felsefesine uysa da günümz şartlarında pek de uygulanabilir görülmwmwktedir. ütopik bir eğitim ve felsefe kitabıdır. bunula ilgili bir seminer hazırlıyorumç bakmak isteyenler. enderunii.blogspot.com.tr den ulaşabilir
Rousseau eğitimi şekillendiren düşünürlerden biri ve bu kitapta Emile adında hayali çocuğu üzerinden anne babalara ve eğitimcilere önerilerde bulunuyor. 18.yüzyılda yazılan bu kitap ebeveynlerin yaptığı hatalara bol bol değiniyor. Ve bu hatalar günümüzde hala devam ediyor ne yazık ki. Yalnız kitabın kız çocuğu yetiştirme kısmına katıldığımı söyleyemem. Rousseau'nun kızların varoluş amaçlarını yanlış yorumladığını düşünüyorum. Belki de yaşadığı çağın etkisidir. Bir eğitimci olarak çocukları dengeli bir şekilde yetiştirmek ve eğitmek için faydalı bulduğum bu kitabı eğitimci arkadaşlara ve tabii ki anne babalara tavsiye ederim.
Bu kitap Jean Jacques Rousseau'nun karmaşık yaşamına rağmen, oluşturduğu hayali çocuğu nasıl da olağanüstü detaylarla yetiştirdiğini öyle güzel anlatmış ki; her anne babanın, her eğitimcinin kesinlikle okumuş olması gerekiyor diye düşünmekteyim. Şaşırdım, öğrendim, uygulamak istedim...
İster anne-baba ister öğretmen olun veya her ikisini olun. Belki de ikisi için de adaysınız. O zaman bu kitabı kütüphanenizde bulundursanız iyi edersiniz. Tabi tuğla ağırlığında ki bu kitabı görünce ön yargı ile yaklaşmazsanız! Eğitim üzerine yazılmış belki de en kapsamlı kitap... 5 ayrı kitabı birleştirmiş olan ünlü Fransız yazar J.J. Rousseau kurgusal olarak ortaya koyduğu Emile isimli çocuğun eğitiminin nasıl olması ve nasıl olmaması gerektiği üzerinden bu kitabı yazmış. Onun dünyaya geldiği andan itibaren evliliğine kadar geçen süre de nasıl eğitilmesi gerektiğini anlatmış. Günümüzde kabul edilen "ideal insan" profilinin Rousseau'nun eğittiği Emile'ye benzerliğini okuyunca fark edeceksiniz. Elbette yazıldığı dönemin koşullarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca kitabı okuyanlar Rousseau'nun filozof ve yazarlık yönünün dışında ilginç bir pedagog ve eğitimci karakterini de keşfedecektir. Kitaba adeta bir yaşam eğitmenliği görevi sunulmuş, yazar da yaşam koçluğunu üstlenmiş...
  Kızlarınızı iyi yetiştirin;
Kendi kendilerine yetmeyi öğretin.
Namuslu olmanın yürekten geçtiğini öğretin.
Evden çıkar çıkmaz ilk köşede eteğinin boyunu kısaltmasına gerek olmadığını öğretin.
İstediğini giymeyi öğretin.
İnsanın ahlakının sadece kendi beyninde olduğunu öğretin.
Kıskanılmanın sevilmeyle aynı olmadığını öğretin.
Kıskanılmanın güzel, saygısızlığın kötü olduğunu öğretin.
Beni çok kıskanır, dışarı çıkarmaz, şunu bunu giydirmez diyen adamla gurur duymamayı bunun aslında kendine hakaret olduğunu öğretin.
Arayıp neredesin; kiminlesin vs. diyen adama seni tanımadan önce nasıl davranacağımı bilmiyor muydum haddini bil demeyi öğretin.
Eşlerini aldatan erkeklerin yanındaki ikinci kadın olmamayı öğretin

Oğullarınızı iyi yetiştirin;
Karşı cinse saygı duymayı öğretin.
Gece yarısı evine geç dönen kadının, her kısa etek ile dolaşan kadının “aranmadığını” öğretin.
Bir kadının omzuna arkadaş olarak da sarılabileceğini öğretin.
Dokunmaktan korkmamasını öğretin.
Sevmenin değer verme olduğunu öğretin.
Sahip çıkmayla sahibi olmanın farklı olduğunu öğretin.
Bulunmaz hint kumaşı olmadıklarını; olsalar bile burun silinen mendillerinde kumaştan yapıldığını; hiç kimseyi küçük görmemeyi öğretin.
Ama bunları önce kendi içinizdeki çocuğa öğretin.

Prof. Albert Einstein, Eylül 1946

  Sevgili okurlar incelemeye Einstein amcanın bu konuşmasıyla başlamak istedim. 1700 lu yıllarda doğan Rousseau çocuk yetiştirme tarzını yansıttığı bu eşsiz kitap kanaatimce tüm ebeveynler tarafından titizlikle okunmalıdır.  Herşeyden önce yetiştirdiğimiz çocukların birer heykel değil de birer insan olduklarının farkındalığını yakalayalim.  Bu insanlar ileride diktatör olabilecekleri gibi sağduyuya anlamaya araştırmaya bilime ve sanata meyilli birer insan da olabilir.  Dolayısı ile çocukların ilk elden ebeveynleri tarafından daha sonraları öğretmenleri tarafından iyi egitilip topluma kazandirilmalari gerekir.  Rousseau bunun örneklerini yöntemlerini kendi fikirleri doğrultusunda bize aktarmış eserinde.  Tabi günümüzde çocukların bu şekilde egitilmeleri biraz imkansız çünkü dönemin şartları ve toplumun şimdiki düşünceleri rousseau ya ters düşebilir. 

 Yazarın kitapta bahsetmiş olduğu ve benim de çok beğendiğim bazı bölümleri oldu.  Özellikle hissetme konusunda tartışmasız herkesin kabul edeceği fikirler olduğu kanaatindeyim.  Çocuklar hissetmeli.  Acıyı da sevgiyi de.  Kendini başkasının yerine koyabilmeli.  Empati yapabilmeli.  Bu durum, çocuğun kendi dışında bireylerin,şeylerin,fenomenlerin olduğunun farkına varmasıni sağlar. 

  Eserde çocuğun bir çok açıdan ele alındığı görülmekte.  Sağlıktan tutun da maneviyata maddiyata spora vs vs. Hepsini güzelce derleyip toplayarak karşımıza çıkarmış yazar. 

  Eleştirmek istediğim durumlardan biri de rousseau nun kadınlara karşı takınmis olduğu tutum.  Rousseau nun bu düşüncelerini kabul edebilmek mümkün değildir.  Kadını itaat aracı olarak görmekten asagilamaktan başka bişey yaptığı yok.  Tamam derinden derine bazı konularda hak verdim kendisine ama Rousseau çok çok ileri giderek kadına ikinci el insan gözüyle bakmaya kadar gitmiştir.  Ne bu cürret. .
 
  Sevgili okurlar okumanızı tavsiye ederim.  Esenliklerle. .
Günümüzde birebir uygulanabilirliği zor bir eğitim modelini anlatıyor J.J. Rousseau, temel mantığında bugün var olan yapısalcı yaklaşım yatmakta. Eşitlikçi bir görüşe sahip olan yazarın kadın eğitiminde özellikle de kadının dini eğitimini evlenince kocasından alması gerektiğini evlenmeden önce buna kafa yormaması gerektiğini belirtmesi beni şaşırtmadı değil.
J.J. Rousseau’nun Emile adında hayali bir erkek çocuğu alarak onu yetiştirmesini konu edinmiştir. Emile beş bölümden oluşan bir kitaptır: Bunlar ilk çocukluk yıllarından itibaren yetişkinliğe dek Emile’in hayatının evrelerini, gelişme özelliklerini ve her evrede nasıl ‘iyi’ bir eğitim verilebileceğine dair önerilerin yer aldığı bölümlerdir.
Çocuklarımızı büyütürken kendi yapamadıklarımızı onların yapmasını istemek yerine kendi yeteneklerini ortaya çıkarmalarını sağlamalı,birey olduklarını kabul etmeli,kendileri olmalarını sağlamalıyız.Yol gösterici bir kitap.Her ebeveyn,her öğretmen okumalı.
Her eğitimci için fakültenin ilkidir Emile. Eğitim alanında her dersin alt yapısının ilham kaynağıdır. Yazıldığı dönem düşünüldüğünde değeri çok çok daha artar. Anne baba kardeş öğretmen herkes okumalı.
Eğer rüzgâra karşı gidilecekse volta vurulur; ama deniz şiddetli ise ve bulunulan yerde kalmak isteniyorsa, demir atılır.
Zayıf olarak doğuyoruz ve güce gereksinimimiz var; her şeyden yoksun olarak doğuyoruz ve yardıma gereksinimimiz var; aptal olarak doğuyoruz ve düşünme yetisine gereksinimimiz var.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Emile Ya Da Çocuk Eğitimi Üzerine
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
230
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056182204
Kitabın türü:
Çeviri:
Mehmet Baştürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kilit Yayınevi
Baskılar:
Emile - Bir Çocuk Büyüyor
Emile
Emile Ya Da Çocuk Eğitimi Üzerine
Rousseau'nun hareket noktası doğadır. Yanlış bir düşünce olsa dahi , bu konuda o , güzel ilkeler ortaya koyar. Amacı, öğrencisini doğal bir insan olarak yetiştirmektir. Bunun için o , yaşamın akışını , yaşamın normal gelişiminden doğan mutluluğu bile izler. Çocukta insanlık duygusunu geliştirmek için çekilmez bir disipline de gereksinim duymaz. İnsana heyecan veren sayfalarda Rousseau , anne babalardan çocuklarını korkutmamalarını ister. Eğer, yetişkin olmadan ölürlerse, hiç olmazsa onlara hayatı tanımalarını öğütler."
H. Legrand

Kitabı okuyanlar 281 okur

  • Buğra
  • Ülküü
  • SS
  • İrem Özgün
  • Duygu Mert
  • Başak
  • Deniz Demirsoy
  • mehmet şerif susuz
  • Sıla Özgül
  • Emine Demirci

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları