Jessie Burton

Jessie Burton

Yazar
7.3/10
33 Kişi
·
61
Okunma
·
4
Beğeni
·
909
Gösterim
Adı:
Jessie Burton
Unvan:
İngiliz yazar ve aktris
Doğum:
Londra, İngiltere, 1982
Gördüğü her şey insana oyuncak gibi görünür. Bu yüzden hep çocuk kalır.
Jessie Burton
Sayfa 88 - Epsilon Yayıncılık
Bir başkasının ölmesini arzulamak... Bunun için ruhunuzda çok büyük bir sefalet saklıyor olmanız gerekirdi.
Jessie Burton
Sayfa 367 - Epsilon Yayıncılık
Köydeki müzisyenler de aşk hakkında şarkı söylerken aslında aşkın armağanında gizli olan acılardan bahsederlerdi. Gerçek aşk insanın karnında açan bir çiçekti, yaprakları yavaş yavaş açan bir çiçek... Aşk için her şeyi riske atabilirdiniz, mutlulukla, ama hiçbir zaman perişanlığı eksik olmadan.
Jessie Burton
Sayfa 39 - Epsilon Yayıncılık
Görünüşe bakılırsa bazı şeylerin fiyatı bile yok. Marin haklıymış, düşünceleri satın alamazsın. İhanet için de bu geçerli.
Jessie Burton
Sayfa 454 - Epsilon Yayıncılık
"İşte aşk bu, Petronella" demişti Bayan Oortman, kız kardeşi Arabella'nın küçük köpek yavrusu Karagöz'ü severken hayvanı neredeyse öldürecek kadar sıktığını görünce.
Jessie Burton
Sayfa 39 - Epsilon Yayıncılık
Ama problem şu ki, baylar ve bayanlar, ufukları olmayan sahip olmayan insanlar sizinkini de çekip indirmek isterler. Onların tuğlalar ve kirişlerden başka hiçbir şeyi yoktur. Tanrı'nın büyük sevincinden bir zerre bile alamamışlardır.
Jessie Burton
Sayfa 412 - Epilson
Birbirlerini çok uzun zamandır tanıyorlar ve bazen çok iyi tanıdığın birini sevmek çok zordur.
Jessie Burton
Sayfa 108 - Epsilon Yayıncılık
Yeni soyadı, on sekiz yıldır kullandığı eski soyadına göre çok küt ve kaba geliyordu gözüne. Bu kelimeyi yazmak hâlâ içini huzursuz ediyordu. Sanki üstüne olmayan bir elbiseye girmeye çalışır gibi.
Jessie Burton
Sayfa 78 - Epsilon Yayıncılık
384 syf.
·Puan vermedi
Çift zaman, çift perspektif, hem girift hem de birbirine ardışık iki hikaye. İlk dönem Nasyonalizmin (Nasyonel Sosyalizm: faşist rejimin etkisiyle ortaya çıkmış, milliyetçilik, anti-kapitalist, anti-Marksist sosyal düşünce sistemi, herkesin anlayacağı şekliyle Hitler ideolojisi) ayak sesleriyle başlıyor. Yıl 1936, bu noktadan temellenen metin, 1967 de başka bir öyküye geçiş yapıyor, lakin kökler sağlam ve ikinci döneme ilişik. İspanya iç çatışmaları, ilerleyen süreçte tüm Avrupa’nın dahil olduğu savaş başlangıcı, dönemin içinde oradan oraya savrulmuş bir burjuva çekirdek aile ve sınırlı çevrelerindeki dünyadan, otuz yıl sonrasına gidip, İngiltere sömürgeleri, sömürgelerden gelen farklı etnik köken ve ten rengine sahip kişilerin “insan, kadın, sanatçı” sıfatlarını koruma mücadelesine varıyor. Zaman akışı geçmiş-şimdi /geçmiş-şimdi şeklinde sağlanırken, konuya hakimiyette güçlük yaratmıyor. Aydınlanması beklenen bir sır etrafına çizilen çember, nihayetinde çözüme ulaşıyor. Esaslı bir şekilde resim sanatının da konuya dahil olduğu, hatta birkaç ünlü eserin ayrıntılı olarak bahsedildiği kitabın kapağını, bahsi geçen eserlerden mütevellit yavan buldum. Yeni baskısında tekrar redakte edilmesi gerektiği kanaatineyim, mevcut yazım yanlışları üçün beşin üzerindeydi. Bahsetmek istediğim bi başka şey de, kitabın konu ve üslup olarak bana çok aşina gelmesidir. Şayet yazar ismini görmesem, eserin sahibinin “Kate Morton” olduğunu düşünürdüm. (Ki fırsat bulursanız onun kitapları da tavsiye listemde). Zira çerçeve aynı, geçmişten gelen ve bugüne bağlanan bir sır, geçmişe bakışlarla umulmadık bir şekilde son bulur. Anlatım sakin, olaylar umulandan daha trajiktir. Sonuç olarak hiç Morton okumasaydım “Kuyu” çok daha enteresan gelebilir, belki sonunu sürprizli bulabilirdim, yine de kendi kulvarında başarılı olduğunu kabul ediyor, tavsiye listeme ekliyorum. Saygılarımla..
480 syf.
·6 günde·6/10
Kitabı bir yıl önce Sahafçı’ nın önerisi üzerine almıştım ama bir türlü fırsat bulup elime alamamıştım ,alınca da elimden düşüremedim. Gerçekten sürükleyici ve yalın bir anlatım diliyle gizem ve sürprizlerle dolu bir kitap.

Kitap 17yy Amsterdam’da geçen bir olayı anlatıyor. 18 yaşındaki Nella kendisinden oldukça büyük ama yakışıklı ve zengin bir tüccar olan “evlendiği” Johannes Brandt’ın Amsterdam’daki eve gelişiyle başlıyor. Nella evde Johannes’in kız kardeşi Marin ve genç hizmetçi Cornelia tarafından hiç de dostça karşılanmaz, evde adeta bir yabancıdır, Johannes onu daha sıcak karşılaşa da yine de karı koca arasındaki sevgiye dair bir işaret yoktur. Kısa süre sonra bu evliliğin gizemi açığa çıkar. Ancak Johannes’in Nella’ya düğün hediyesi olarak yaptırdığı gerçeğinin aynısı minyatür evin gelişiyle genç kadının hayatı birden heyecanla dolar. Nella şehirdeki tek ve gizemli minyatürcüye bazı siparişler verir, zamanla Nella’yı hayata bağlayan bu siparişler bambaşka anlamlara bürünür.

Yazar büyük ihtimalle gerçekten o tarihlerde Amsterdam’da yaşayan Petronella Oortman’ın halen Rijkmuseum’da sergilenmekte olan minyatür evinden esinlenmiş olmalı. Yazarın ilk kitabı olmasına ragmen bazı tecrübeli yazarlara dili açısından ve kurgusu açısından taş çıkaracak cinste.

Kadın karakterlerini çok etkileyici buldum kendimi onların yerine rahatlıkla koyabiliyordum bu da kitabı çabuk bitirmemde etkili oldu aynı zamanda genç ve tecrübesiz bir genç kızın sorumluluk sahibi bir kadına dönüşmesinin de hikayesini anlatmış olması,minyatürcünün son ana kadar gizemli olması her ne kadar birkaç cümle ile öyküsü ortada kalsada genel olarak bendim.

Yani kısacası kitabı okuyun derim, sonuçta okumaktan kimseye bi’ zarar gelmez ama okuduktan sonra ikinci bir kez elinize alacağınızı zannetmem. İyi okumalar 
480 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Etkileyici, şaşırtıcı, tam anlamıyla gizemli ve merak uyandırıcı. Farklı bir şeyler okuyayım diyorsanız, doğru adrestesiniz.
480 syf.
·Beğendi·7/10
Kitabın içindeki çoğu betimlemeler çok detaycı olduğundan olsa gerek anlatımı da daha detaycı bekliyordum. Anlatım dili sürükleyiciydi ancak olayların gelişimi daha farklı bir sona çıkmalıydı diye düşündüm kitabı bitirirken.
480 syf.
·Beğendi·9/10
Amsterdamdaki o müzeye Jessie Burton'dan önce gidip o minyatür evini görsem , ben de böyle bir kitap yazardım sanırım.
480 syf.
·Puan vermedi
Kitabın başı çok güzel gidiyordu heyecanlıydı bazı yerlerinde korktuğum bile oldu . Fakat beni rahatsız edici bir nokta vardi lgbt içerikliydi kitap . Sonlarında hayal kırıklığına uğradım . Başında böyle gizemli bir kitap bütün gizemleri yitirmiş olarak bitti ..
480 syf.
·Beğendi·9/10
Gerçekten farklı ve sürükleyici bir roman. Yazar cinsiyet, ırk, sınıf farkı gibi önemli konuları harika bir kurguyla anlatmış. Gizemli ve merak uyandırıcı anlatımı ve olaylarıyla kitap daha da güzel bir hale gelmiş. Herkesin kütüphanesinde olması gereken bir kitap.
480 syf.
·Puan vermedi
Nella Ortmann ‘ın, evlilik yoluyla çevre ve sınıf değiştiren küçük kızın, yaşadıklarıyla kadına hem de güçlü bir kadına dönüşüm hikayesi. Çok canlı bir anlatımı var yazarın sanki okumuyor izliyorsunuz olan biteni, sürprizi bol, gizemli, içinde her şey var, aşk ihtiras entrika sırlar yalanlar “çarpık ilişkiler”, toplumsal eleştiri, feminist söylemler velhasıl tekmili birden bu kitapta. Okuyun iyi gelir

Yazarın biyografisi

Adı:
Jessie Burton
Unvan:
İngiliz yazar ve aktris
Doğum:
Londra, İngiltere, 1982

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 35 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.