John Hart

John Hart

Yazar
8.1/10
268 Kişi
·
846
Okunma
·
28
Beğeni
·
3343
Gösterim
Adı:
John Hart
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Durham, Kuzey Karolina, Amerika Birleşik Devletleri, 1965
John Hart, Amerikalı gerilim romanı yazarıdır. Kitaplarında ki olaylar doğduğu yer olan North Carolina'da geçmektedir.
Kaynar suya bir kurbağa atarsanız dışarı sıçrarmış.
Ama aynı kurbağayı soğuk suya koyar ve suyu yavaşça ısıtırsanız ,
kurbağa kanı kaynayana kadar suyun içinde kımıldamadan otururmuş .
Canlı canlı haşlanırmış .
Belki benim başıma gelen de buydu.
John Hart
Sayfa 359
416 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Türü polisiye olmasına karşın psikolojik yönü de ağır basan bir kitap. Genelde bu türde yazılmış eserleri okuyup okumamakta tereddütte kalırım ve sanırım içerisinde kişilerin ruhsal durumlarına çokça yer verildiği için kitap hoşuma gitti.Ayrıca anlatımı gereği sürükleyici, devamlı bir hareketlilik var ve bu da okuyucuda merak uyandırıyor.
Polisiye ve psikolojinin harmanlanmış olması açısından kitabı başarılı buldum.
416 syf.
·Beğendi·10/10
Okuduğum en güzel polisiye romanlardan biri. Konusuna gelince; Avukat olan roman kahramanının babası bir süre önce kaybolur, her şey babasının cesedinin bulunması ile başlar. Son derece sürükleyici, bir solukta okunan çok güzel bir kitap.
416 syf.
Babasının gölgesinde kalan, hayatının tümünü, mesleğini, evliliğini, yaşam tarzını onun istediği gibi şekillendiren Work, babasıyla aynı ofiste çalışan bir avukattır. Annesinin öldüğü gece yine babasının isteği üzerine annesinin kazayla öldüğüne şahitlik eder. Aynı gece babası ortadan kaybolur ve bir buçuk yıl sonra ceseti bulunur. Bulunan kanıtlar Work'u işaret etmektedir ve Work babasının kız kardeşi Jane tarafından öldürüldüğünden emindir. Sırf kız kardeşinin yaptığı ortaya çıkmasın diye suçlamaları tam anlamıyla savunamaz. Ancak gerçek çok daha farklıdır. Polisiye severler için ideal bir kitap. Daha ilk anda katilin kim olduğu dikkatli bir okurun gözünden kaçmayacaktır. Mantıken ele alındığında katili tahmin etmek güç değil. Yazarın dili ve anlatım tarzı çok başarılı.
525 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Spoiler var...

Bir yetimhane olan Demir Ev'de büyümeye çalışan iki çocuk; Michael ve Julian.

Kendilerinden büyük çocuklardan şiddet görerek ve acımasızca taciz edilen iki kardeşten biri olan Michael on yaşında olmasına rağmen, küçük kardeşi Julian'a kol kanat germeye çalışmaktadır. Julian'ın uğradığı şiddet ve tacize yetimhane müdürü Bay Flint ise sessiz kalmaktadır. Michael ise kardeşine sürekli güçlü olmasını öğütlemektedir. Bir kış günü yetimhaneye gelen senatörün eşi olan Bayan Abigail bu iki çocuğu yüklü bir bağış karşılığında evlat edinmek ister. Bayan Abigail geç kalmıştır Çünkü Michael kardeşini korumak adına yetimhaneden kaçmıştır...

Michael ardan geçen yirmi beş yıl sonra hayatını ve Elana ile yaşadığı ilişkisini bir yalan üzerine kurmuş ve geçmişini nasıl terk etmesi gerektiğinin hesaplarını yapmaktadır. O sokaklarda büyüyen, acımasız bir adam olmuştur...

Elana ile yüzleşmesi ise beklediğinden daha karmaşık haline gelmiştir. Yirmi beş yıldır görmediği kardeşi Julian ve uğruna ölecek kadar sevdiği kadın arasında hayatının tercihini yapmak zorunda kalmıştır...

Julian'ın yaşadığı eve gittiğinde ise Bayan Abigail onu sevgi ile karşılamış ama Julian ise tam bir çöküş yaşamakta olduğunun farkında olmadan Michael'ı görünce küçük, korkak ve ürkek haline geri dönmüştür. Senatörün arazisinde bulunan gölün içinden cesetler çıkmaya başlayınca tüm aile dağılmanın eşiğine gelmiştir. Senatörün sakladığı sırlar, Abigail'in sakin ve sevgi dolu yüreğine rağmen, Michael, Julian'ın da kendi sırları gibi sır dolu bir hayatı olduğunu anlamakta zorlanmamış ve geçmişte yarım kalan ve onların üzerinde hala etkisi olan Demir Ev'i ve orada kalan çocukların akıbetini öğrenmek üzere yol çıkmıştır. Bu yolculuk esnasında hayatı pahasına korumaya kendine söz verdiği kadın onun hiçte onaylamadığı bir karar almıştır...

Michael bu zor dönemde tüm geçmişini, aile sırlarını ve yetimhaneye nasıl geldiklerini öğrenince içinde taşıdığı vicdanı onu nasıl bir dönüm noktasına getireceğinden habersiz bir şekilde yola çıkmıştır. Kendisini sokaklardan alıp büyüten adamın ölümü sonucu; aldığı tehditler ailem dediği Julian ve Elana'nın üzerine karanlık gölgeleri indirmeyi başaracak mıydı?

Gerilim ve kovalamaca dolu bir eser. Çocukların küçücük dünyalarında şiddetin ne kadar tahrip edici olduğunu ve psikolojilerinin nasıl yara aldığını John Hart bu kitabı ile tekrar gözler önüne sermiş...
544 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yazarın kurgusu kadar bakış açısını da çok beğendiğim bir kitaptı. İçerisinde okuyucuyu tatmin edecek kadar çok gizem var ve son ana kadar da tahmin edilmesi zor. İnsanların başına gelen olaylar hayatlarını ve kişiliklerini nasıl değiştiriyor o kadar güzel anlatmış ki . . .
On üç yaşındaki bir çocuğun bile yaşamındaki tek bir değişiklik tüm hayatını ne kadar etkilemiş şaşarsınız . . .!
Ön yargılı davranmadan başlarsanız , hemen bitirebileceğiniz mükemmel bir hikayeyle baş başa kalırsınız . . .
544 syf.
·8/10
asla unutamayacağım bir kitap. kendi çıkarları uğruna , gözlerinin önünde bir ailenin yok olmasını seyredebilen ruhsuz iki insan müsveddesinin sebep olduğu bir dram. kesinlikle okunmalı.
525 syf.
- Spoiler olabilir -

Yetimhanede büyüyen iki kardeş, Julian ve Michael. Küçük elleriyle birbirlerini korumaya çalışırken tüm dünyaya karşı, ayrı düşer ve kendi hikayelerinde ayakta kalmaya çalışırlar. Bu şekilde başlıyor kitabımız ve olaylar gelişerek devam ediyor.

Hikayeden çok ümitli olmama rağmen kitabın başlarında son derece sıkıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Romantik bir hikayeyle başlıyor kitap, sonrasında ise mafya iç hesaplaşmasının tam ortasına düşüyor, yeşilçam filmlerinden hallice bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Sevdiği kadın için mafyadan ayrılmaya çalışan ancak başaramayıp herkesi karşısına alarak başından bela eksik olmayan adamın hikayesi. Peki ama nerede bu gerilim hissi demeden edemiyoruz değil mi? Tabi beklenti farklı olunca hikayeyi de merak edemiyor insan.

Kitabın başları bu şekilde. Bakmayın böyle şeyler söylediğime, aslında ilk 100 sayfayı falan geçtikten sonra hikaye vasattan "eh işte"lere, ilerledikçe "aslında baya iyiymiş"lere kadar yükseliyor. Kitabı bütün olarak düşündüğümde "çok iyi" diyemiyorum ancak iyi bir hikayesi var ve okunabilir. Keşke yazar, Michael'in hikayesini biraz farklı yazsaymış demedim değil. Sanki sonunu bağlamak için yazarın aklına bir tek bu çare gelmiş, "aman burası da böyle oluversin" demiş gibi. Michael'in hikayesini değiştirsek gayet güzel bir kitap olacak, ama olmamış işte.

Gerilim türünde sevdiğim şeylerden biri karakterlerin sıradan insanlar olması, hatalar yapması, kötü olmasalar bile bazen kötü şeyler yapabilmesi iken yazar mükemmel bir karakter çizmiş; Michael. Bu benim için (bu türe özgü olarak) rahatsız edici bir durum. Bu nedenle kitaba karşı bu açıdan çok hoş duygular besleyemiyorum.

Kitabın sonlarında her şey açığa çıktığında ise şunu düşündüm; insan ailesinde sevgi görmeyince hep bir şeyler eksik kalıyor hayatında, tamamlanmıyor. O sevgisizlik hali hep devam ediyor.

Keyifli okumalar dilerim herkese..
525 syf.
·Beğendi·8/10
Nefis bir gerilimdi itiraf etmeliyim ki layıkıyla sicim gibi gerildim. :) Yazarın bir müdavimi olarak bu romanı şiddetsiz bir şekilde tavsiye etmekteyim. :)
408 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitabın kurgusunu çok beğendim.Bazen polisiye okurken daha ortalara yeni geldiğinizde kitap çözülür ya hani işte bu kitap onlardan biri değil. Gizemini son sayfalara kadar koruyabiliyor ve zevkle okunabiliyor kitap böylece..

Yazarın biyografisi

Adı:
John Hart
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Durham, Kuzey Karolina, Amerika Birleşik Devletleri, 1965
John Hart, Amerikalı gerilim romanı yazarıdır. Kitaplarında ki olaylar doğduğu yer olan North Carolina'da geçmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 28 okur beğendi.
  • 846 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 258 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları