Lord Kinross

Lord KinrossAtatürk yazarı
Yazar
8.9/10
624 Kişi
2.179
Okunma
146
Beğeni
11bin
Görüntülenme

Hakkında

Patrick Kinross, bilinen adıyla Lord Kinross, (d. 1904 - ö. 1976) İskoç soylusu Mustafa Kemal Atatürk hakkındaki biyografisi ve Ortadoğu ülkelerine ilişkin diğer eserleriyle ün kazanmıştır. Bu eserlerinden biri de pek çok otorite tarafından beğeni kazanmış "Osmanlı İmpratorluğun Yükselişi ve Çöküşü" kitabıdır. İkinci Kinross Baronu Patrick Balfour'un oğlu, eski başbakan ve 1. Dünya Savaşı yıllarında Dışişleri Bakanı olan Arthur Balfour'un akrabasıydı. Oxford'da okudu. 1938'de ressam John Spencer-Churchill'in eski eşi Angela Mary Culme-Seymour ile evlendi. 1942'de eşinden boşandıktan sonra eşcinsel tercihlerini açıkça ortaya koydu. 1952'de İngiltere hükümeti tarafından Atatürk hakkında bir biyografi yazmakla görevlendirildi. 1960'ta yayımlanan kitabı Atatürk hakkında bugüne dek yazılan en başarılı biyografilerden biri olmakla birlikte, yer yer eleştirellikten uzak tavrı nedeniyle eleştirilmiştir. Kinross, akrabası ve aile dostu olan Balfour'un başbakan Lloyd George'a karşı siyasi polemiğini sürdürmekle de suçlanmıştır.
Tam adı:
Patrick Kinross
Unvan:
İngiliz Gazeteci ve Yazar
Doğum:
İngiltere, 1904
Ölüm:
1976

Okurlar

146 okur beğendi.
2.179 okur okudu.
186 okur okuyor.
1.617 okur okuyacak.
64 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Ülkeye en gerekli olan insanlar, öğretmenlerdi. Gazi, bu yüzden yurtiçinde yaptığı gezilerde öğretmen yetiştirme ve eğitme konusuna karşı özel bir ilgi gösterirdi.
Hamilton, raporunu: “Karşımızdaki ordu, kahramanca dövüşen ve mükemmel yönetilen gerçek Türk ordusudur.” diye bitiriyordu.
Sayfa 124Kitabı okudu
Reklam
Sekretere söylediğine göre, Gazi, iki gece üst üste yatağına girmemişti. Yalnız kahve içerek, arada bir de sıcak bir banyo yaparak kırk saat durmadan kitap okumuştu.
Yurt sevgisi, Mustafa Kemal’e iki kaynaktan geliyordu: bir yandan gençliğinden beri ülkesinin kaderi karşısında duyduğu övünç, bir yandan da yurdun, yabancılar ve beceriksiz yöneticiler elinde gitgide çökmesinden doğan bir utanç duygusu.
Sayfa 203Kitabı okudu
“Size ben taaruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum... Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka kumandanlar alabilir...”
Sayfa 102Kitabı okudu
Arapça kökenli
-----hizip---- - Bölük, kısım - Kur'an-ı Kerim'in her cüzünün beş sayfalık bölümü - Bir siyasi partinin içinde, partinin izlemekte olduğu ana siyasi çizgiye karşı olan, ayrı bir teşkilat merkezi bulunan ve partinin çoğunlukla aldığı kararlara karşı savaşan parti içi grup, fraksiyon, klik
Atatürk
Atatürk
Reklam
Fransızca kökenli..
-plebisit- HUKUK TERİMİ 1.(devletler hukukunda) bir ulusun hangi devlete bağlanmak istediğini belirtmesi için başvurulan oylama. 2.bir kimseyle ya da bir sorunla ilgili olarak halkın olumlu ya da olumsuz kanısının belirmesi için başvurulan oylama.
Atatürk
Atatürk

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
592 syf.
10/10 puan verdi
Öldüğünden bu yana hakkında en çok konuşulan, kötülenip iftira edilen, yaftalanan, sağından solundan çekiştirilen, hayatının 15 yılını savaş meydanlarında geçen 57 yıllık hayatının 15 yılında Cumhurbaşkanı olan ama kendine para istiflemeyi bir türlü beceremeyen, sarayları olmayan, kurduğu Cumhuriyeti çocuğu yerine koyup çocuk sahibi olmayan, ülkesini özel hayatının önüne koyan GAZİ MAREŞAL BAŞÖĞRETMEN BAŞKOMUTAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nin kurucusu olan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' ün Lord Kirnoss’un 5 yıllık araştırmalarına dayalı yazdığı biyografi çalışması. Her ne kadar tüm bilgileri "TEK ADAM" serisinde okumuş olsam da konu Atatürk olunca tekrardan okumak bana sanki ilk defa okuyormuşum hissi verdi. Ben, o, şu, bu, onlar, kim ne yazarsa yazsın ne söylerse söylesin onun bu ülke için başardıklarını layıkıyla anlatmayı başaramayız. Eserleri tarihe kazımış insanları sözler ne yüceltebilir ne de alçaltabilir. Vatan sana minnettar Atam, asla UNUTULMAYACAKSIN... Baş ucu olmayı hak eden bir araştırma...
Atatürk
AtatürkLord Kinross · Altın Kitaplar · 19941,960 okunma
536 syf.
10/10 puan verdi
Bir DEHA'nın Doğuşu!!!
Aslında bu kitaba bir inceleme yazmayı düşünmüyordum. Çünkü inceleme yazmak pek bana göre değil ve isteyen istediğini okusun beni ilgilendirmez! Ama bugün "YOBAZ" bir okuyucunun Atatürk'e karşı yaptığı karalamaları görünce dayanamadım yazmaya karar verdim. Kitap, 5 yıllık bir araştırmanın ürünü. Yani kaynağı bir hayli fazla. Teşekkür
Atatürk
AtatürkLord Kinross · Altın Kitaplar · 20181,960 okunma
592 syf.
10/10 puan verdi
·
220 günde okudu
Millet olma yolunda adanmış bir ömür...
Tek kelime ile gerçekten "muhteşem.." bir kitap. Her detayını uzun uzun araştırıp inceleyerek faydalanılabilecek bir kaynak niteliğinde. Ülkemizin durumunu bir yabancının gözünden, hamasete kapılmadan okumak ve elde edilen kazanımların büyüklüğünü teyit etmiş olmak gerçekten tarifsiz duygular yaşatıyor insana. Kitap kesinlikle çok etkileyici ve her bölümünde yoğun duygular yaşamanıza sebep olduğu gibi bazı bölümlerde "göz yaşlarınıza.." maalesef engel olamıyorsunuz. Bence herkesin taraflı tarafsız okuması gereken bir kitap...
Atatürk
AtatürkLord Kinross · Altın Kitaplar · 19941,960 okunma