Atatürk (Bir Milletin Yeniden Doğuşu)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.134
Gösterim
Adı:
Atatürk
Alt başlık:
Bir Milletin Yeniden Doğuşu
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752124400
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Atatürk
Atatürk
Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden Cumhuriyet Türkiye’sine Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden Cumhuriyet Türkiye’sine uzanan sancılı dönemi ve bir milletin küllerinden yeniden doğuşuna uzanan sancılı dönemi ve bir milletin küllerinden yeniden doğuşuna önderlik etmiş büyük bir lideri objektif ve derin araştırmaların önderlik etmiş büyük bir lideri objektif ve derin araştırmaların ışığında anlatan bir başyapıt ışığında anlatan bir başyapıt

Atatürk.

Bir dünya liderini tabulaştırmadan, onun tüm insani yönlerini Bir dünya liderini tabulaştırmadan, onun tüm insani yönlerini –zaafları ve erdemleriyle– kaleme alan Lord Kinross, Mustafa –zaafları ve erdemleriyle– kaleme alan Lord Kinross, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı hakkında yazılmış belki de en objektif eserlerden Atatürk’ün hayatı hakkında yazılmış belki de en objektif eserlerden birini ortaya koymuştur. birini ortaya koymuştur.

Atatürk – Bir Milletin Yeniden Doğuşu akıcı anlatımı, anlaşılır dili ve titiz araştırmalar sonucunda kaleme alınmış olması nedeniyle de titiz araştırmalar sonucunda kaleme alınmış olması nedeniyle de takdire değer bir eser. takdire değer bir eser.

Atatürk’ü ve uğruna ömrünü adadığı toprakların acılı tarihini Atatürk’ü ve uğruna ömrünü adadığı toprakların acılı tarihini yakından tanımak isteyen herkesi bu başyapıtı okumaya davet yakından tanımak isteyen herkesi bu başyapıtı okumaya davet ediyoruz…

“Büyüklük, memleketin mutluluğu için ne gerektiğini kestirmek “Büyüklük, memleketin mutluluğu için ne gerektiğini kestirmek ve bu amaca doğru yürümekten başka bir şey değildir.” ve bu amaca doğru yürümekten başka bir şey değildir.”

Mustafa Kemal Atatürk
Büyük Milletimiz ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk için ne diyebilirim bilemiyorum çünkü ben veya bir başkası ne derse desin hep eksik kalacak ...
Bu kitapla öğrendiğim, gerçek tarihimizi çok iyi bilmediğim oldu. Atatürk’e olan hayranlığım bir kez daha arttı. O benim gözümde zaten bir dehaydı ancak verdiği mücadeleyi bu kadar detaylı görmek gerçekten etkileyici idi. Böyle bir dehanın bize nasip olması gerçekten büyük şans. Her insan gibi onun da zaafları zayıf yönleri olması onun dehasından hiçbir şey kaybettirmiyor.
Zülfü Livaneli’nin dediği gibi;" Mustafa Kemal ne Batı taklitçisidir ne de Doğu mistiği. O, Türkiye Cumhuriyeti'ni kendi toplumsal özü, yani Anadolu kültürü üzerinden inşa etmeye çalışmış bir devrimcidir." Bu kitapta bu devrimcinin canhıraş mücadelesini okudum.
Hasta yatağında bile ülke menfaatlerini düşünmüş kaç lider gelmiştir dünyaya?
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.239 Oy)18.975 beğeni43.137 okunma2.974 alıntı181.955 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (7.858 Oy)8.808 beğeni26.210 okunma2.640 alıntı114.017 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.433 Oy)7.835 beğeni21.272 okunma3.972 alıntı128.543 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.416 Oy)7.988 beğeni22.651 okunma826 alıntı89.174 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.230 Oy)9.197 beğeni25.453 okunma1.777 alıntı117.890 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.508 Oy)8.791 beğeni28.539 okunma817 alıntı138.873 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.667 Oy)13.355 beğeni34.354 okunma3.372 alıntı145.321 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.986 Oy)6.325 beğeni16.716 okunma2.868 alıntı85.645 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.199 Oy)6.887 beğeni20.108 okunma701 alıntı113.209 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.670 Oy)11.410 beğeni28.385 okunma1.561 alıntı148.869 gösterim
Merhabalar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün biyografisini ele alan Atatürk Bir Milletin Yeniden Doğuşu eser objektif ve tarafsız bir şekilde muhteşem bir üslupla yazılmıştır.Kitap üç bölümden oluşmaktadır;
Osmanlı İmparatorluğunun gerileyiş ve çöküşü,Kurtuluş Savaşı,Türkiye Cumhuriyetinin Doğuşu ve Yükselişi.Atatürk’ü her yönüyle ele alan ve Türkiye Cumhuriyeti için yaptıkları anlatılmaktadır.Kitabı okurken o döneme gidip olayları da iyi anlayacaksınız.Bunu da belirtmek isterim Atatürk adına yazılan kitaplar arasında en kapsamlı ve en bilgilendirici eserlerindendir.Bilinmeyen kolay kolay da hiç bir yerde bulamayacağınız ayrıntılarla dolu muhteşem bir eser.Bu eser bize tarih derslerinden anlatılıp klasikleşmiş bilgilerden ziyade o dönemin gerçek hayaliyle sanki kamera arkası gibi bir kitap.İngiliz bir yazarın gözünden Atatürk ve Kurtuluş Mücadelemiz. Atatürk, dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir önder, bir fikir adamı ve bir devlet adamıdır. Bu kitapta Atatürk'ün büyük dehası yanında, ete kemiğe bürünmüş kişiliği, kimi insani zaafları, kaygıları, korkuları da anlatılmıştır.Bu kitabı okumanızı tavsiye ederim ayrıca Falih Rıfkı Atayın Çankaya kitabı ve Şevket Süreyya Aydemir'in Tek Adam Kitabınıda okumanızı tavsiye ederim.
En beğendiğim alıntılardan biri ;
“Çünkü her ölümde bir hayat gizliydi.”
Zihin yapısıyla , düşünce şekliyle cağından üstün ve cevresinden çok üstün yalnız bir adam. Ne Atatürk değince put gibi tapan , adını olur olmadık yerde kullanıp sadece şekil olarak yaşatmaya , adından bir koyunun etinden , sütünden ve derisinde yararlanır gibi belirli zümrelere kısıtlayıp ; kokoşların , kaypakların , kendi çıkarlarına göre hareket edenlerin , Atatürk'ü belirli kalıplar halinde öğrenen melek gibi gösterilmeye çalışılan bir adam ne de dedelerinin milleti kandıran sisteme çomak sokan , cahillikleriyle emperyalizm'e köle olmuş arap toplumundan biri olmamazı engellediği için kendine yediremeyen yobazların , uzun süre boyunca kadınların değersiz bir eşya gözüyle , cinsellik objesi olarak bakan cahillerin kadınları birey olarak erkeklerin seviyesine çıkaran buna bozulan ben merkezçillerin ve çocuğunun imam olsun hayaliyle yaşayan bir kadının Atatürk'e laf atmak için kendine savunamayacak bir kadının namusuna laf atabilecek kadar alçalan insanların şeytan gibi gösterilmeye çalışan insandı. Atatürk hayatında tecrübelerle şüpheler içerisinde yaşayan , kendi zekasına yakın insanların olmasından dolayı kendi hatalarını fark edemeyen , egosunu başarılarından ve zekasından dolayı çok yüksek , kadınlara bakışını doğu kültürünü etkisinden kurtaramamış , ülkesini canından çok seven (Son bölümlerle çok daha iyi anlayacaksınız bu sözümü.) , okuduğu 3997(üç bin dokuz yüz doksan yedi) kitapları kendi zihniyle şekillendirip sentezleyebilen ve en önemlisi yalnız bir insandı. Bu kitapta rasyonel bir şekilde yazıldığını ve 5 yıllık bir araştırmanın sonucunda çıktığını ön kısımdaki teşekkürlerden ve arka kısımdaki kaynakçadan çok rahat anlayabilirsiniz.
Atatürk'ü çok güzel anlatmış. Aslında bu Türkiye'de iki savaşçı Atatürk var diyor. Biri ordusu ile halkı ile KUVA-I MİLLİYESİ İLE olan yedi düvele hep birlikte haddini bildiren bir Atatürk var . Diğer 2. ATATÜRK ise ülkesini temizledikten sonra çıkan 2 ATATÜRK ise bu tek olandır . Halkını tek başına giyimi ile konuşması ile kültürüyle halkını eğitmesi dogma fikirlerden uzaklaştırması sanata ,edebiyata, tiyatroya halkına yön vermesi okumaya ön planda tutması kısacası halkın batılı olması için modern olması için onun değimiyle istikbal göklerdedir. Diyen bir Mustafa Kemal ATATÜRK'ü anlatmış .Çokta güzel anlatmış okumanızı dilerim.
Birkaç kez kütüphanede, bir kez de denk geldiğim bir başka yerde okuduğum, pek tabi tamamlayamadığım fakat o güne kadar okuduğum en inandırıcı, en "hah, bu işte" dediğim Atatürk'ü anlatan kitap. Bir kimseyi, herhangi bir kimseyi anlatırken onu üst insan olarak anlatma gayreti ilkin o insanın kendisine hakarettir. Kahraman, bize en çok benzemediği halde bile mutlak olarak bize en yakın kişidir. Bu yüzden Atatürk'ü bizimkilerden asla öğrenmemek gerektiğini, onu gerekirse kendisiyle aynı cephede askerlik yapan ve biraz ötelerine düşen bombanın Atatürk'te oluşturduğu etkiyi renginin sapsarı kesildiğini söyleyen askerden öğrenmem gerektiğini öğretiyor kitap. Birkaç gün içinde elime ulaşır. İlgim ve alanım dışındaki bu kitabı önce kahramanlarına haksızlık edenlere öneriyorum.
Objektifliğinin yanı sıra olay örgüsü çerçevesinde yazıldığı için dili oldukça akıcı bir kitap. Klasik tarihsel eserlerin dışında tutulabilir. Özellikle tarihe ilgili olanların listesinde yerini almalı.
Kitabı bitirdim ancak kitap hakkındaki düşüncelerimde bir değişiklik olmadı. Atatürk'e kitap okumayı sevmeyen diyecek kadar, çok uyuyan, öğleden sonra uyanan bir insan diyecek kadar şuursuzluk örneği. Kİtap okumayı sevmezdi dediği insanın kütüphanesini hiç mi görmedi ya da yazdığı kitaplardan da mı haberi yok acaba? Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumlarından bir hezimet, bir yalan macera, bir can sıkıntısından doğmuş kurum gibi bahsetmiş.
Kitap benim için büyük bir hayal kırıklığıydı, bu kitabı öven okuyucularda mevcut. Aynı kitabı mı okuduk, ben mi anlayamadım diyorum ama yani sürekli bir kadın-içki ve Atatürk'ün diktatör duruşunu anlatan bir kitap. Fikirlerini nasıl zorla kabul ettirdiğini, kadınlarla nasıl flört ettiğini, şahsi çıkarları için nasıl kararlar aldığını anlatan bir kitap. Ne savaşlar ne barışlar ne de alınan o büyük kararlar, Meclisin açılması, Cumhuriyetin ilanı vs. diğer konular kadar yer bulmamıştı. İnönü adı İnönü Savaşlarında sadece 3-5 defa geçiyor, Lozan Anltlaşmasında da hep İnönü'nün hata ve yanlışlarından bahsediliyordu. Bilemiyorum...Benim için tam bir zaman kaybıydı...11.09.2017

Kitabı çok büyük bir sabır ve sukünetle okuyorum.
140. sayfaya geldim ama ciddi anlamda gerildim.
Her üç sayfada bir yinelenen Atatürk'ün kadınlara, içkiye ve sosyete hayatına olan merakı. Ortamlarda ki kaba tavırları, sessiz dik bakışları, fikirlerini karşısındakine zorla kabul ettirme çabası gibi cümleler kabul edebileceğim şeyler değil. Hatta Sofya elçiliğinin anlatıldığı bir bölümde şöyle bir cümle var: "Sofya'da sevişmekten, gülüp oynamaktan başka yapacak işler de vardı." keza böyle bile olsa ben bu cümlenin objektifliğine ve gerçeği yansıtma amacıyla yazıldığına inanmıyorum. ve ben bir yurtsever olarak bir Atatürkçü olarak böyle bir bilgiyi bilmek istemiyorum.
Atatürk'ün saygınlığına bir hakaret gibi görüyorum.
Atatürk'ün dehasını konuşturduğu savaşlar o kadar yüzeysel ki neredeyse konu edilmeyecekmiş. Askerlik dehasının ya da yeteneklerinin geçtiği bölümlerde ve satırlarda da sürekli bir Enver Paşaya kıskançlığı vurgulanmış.
Kitapları yarım bırakmak kesinlikle alışkanlığım olmadığı için bitireceğim ama kaynakça da yararlandığı eserleri ve kişileri görünce de hazmedemiyorum.
Kitap bitince daha uygun daha açıklayıcı bir inceleme yazıcam mutlaka.
Atatürk'te bir insandı mutlaka kendi özel hayatı vardı, kişisel zaafları, kıskançlıkları, huzursuzlukları mutlaka vardı. Bunlar yok, yalan uydurma demiyorum ama böyle gereksiz detay vermenin değil Türk milletine, Dünyaya mal olmuş bir insanı bu şekilde lansa etmenin mantığını anlamıyorum. Bizler birçok Atatürk kitabı bir çok Kurtuluş Dönemini anlatan kitaplar okumuş olabiliriz. Ama Atatürkle ilgili sadece bu kitabı okuyan diğer milletlerin üzerinde bırakacağı izlenimleri düşününüz. (Ağustos.2017)
Lord Kinross çok değerli bir çalışma yapmış. Kaynakcasindan da anlasilacagi üzere çok büyük bir araştırma sonunda böyle güzel bir biyografi hazırlamış. Atatürk'ün yaşamına bir pencere açarak okuyucuyu bu pencereden bakmaya davet etmiş. Size de bu pencereden bakmayı öneririm. Tabi ki yazarın kişisel düşünceleri de vardır kitapta. Bu yadsınamaz. On yargilardan sıyrılıp okumak lazım. Milletce söyle bir özelliğimiz var:"Sevdigimizi çok sever-hic toz kondurmayiz- sevmedigimizi yerin dibine sokarcasina sevmeyiz." Ancak insan faktörünün olduğu her yerde "gri" hakimdir. Ne siyah ne beyaz... Birini seveceksek hatasiyla dogrusuyla sevebilmeliyiz. İnsanları ve olayları yargilarken, dönemin şartlarını o kişinin psikolojisini, karakterini iyi analiz etmeliyiz. Koru körüne sevmek de koru körüne sevmemek de insana zarar verir.
..
M.Kemal ATATÜRK, büyük idealleri olan, ileri görüşlü -yazarın dediği gibi eylem adami- milletini her şeyden çok seven ve onun çağdaş bir toplum olmasını isteyen, bu uğurda çeşitli siyasi manevralarini zekice yapan, gerçekçi ve büyük bir liderdir. Türk milleti için büyük bir şans olmuştur. Ama unutulmamalidir ki Türk milleti tarih boyunca M.Kemaller çıkarmıştır. Eğer onun izinden gideceksek onu doğru anlamaliyiz. Onun yaptığı gibi çok okumali, düşünmeli, sorgulamali ve yüzümüzü medeniyetten ve her an gelismekten cekmemeliyiz.
Atatürk'e suikast girişiminde bulunan Ziya Hurşit'in bir kara tahtaya yazdığı cümle; millet önce mabut(tanrı)larını yaratır; sonra onlara tapar. Belki şu an Atatürk üzerinde cereyan eden etkisizleştirme, unutturma çabalarının amacı yeni bir mabut oluşturma çabası mı acaba? Tarihi az çok okuyan, muhakeme yeteneğine sahip, o günün olağanüstü koşullarını gözünde canlandırabilen bir vatandaş; sevsin ya da sevmesin Atatürk'ün bu ülkeyi paramparça olmuş bir durumdan; hırsla, mücadeleyle, akılla nasıl yapboz tahtasında birleştirip, bir devlet, bir millet oluşturma ülküsü için harcadığı çabayı anlayabilir.

Anlamadan, bilmeden, eksikliklerini göz ardı ederek putlaştırmak yerine; düşüncelerini kavramak ve ona göre Atatürk'e değer vermek daha mı sağlıklı olabilir ?

Kitap içinde çok fazla ayrıntı içeren, belgesel tadında bir eser.

İyi okumalar.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün idealleriyle geleceğe yol almanız dileği ve temennisiyle...
Bir yabancının gözünden Atatürk ve Milli Mücadele dönemi oldukça anlaşılır, hikaye tadında, belgelere dayandırılarak tasvir edilmiş. Murat Bardakçı'ya göre ısmarlama bir esermiş. Ne olursa olsun Atatürk'ü tanımak isteyen bir insanın mutlaka okuması gerekn bir eser.
Bir ülkenin kurtarıcısının hem de savaştığı piyon ülkeyi kullanan bir ülkenin yazarı tarafından yazılmasının ayrı bi önemi var ya bizde ki tarihçiler asıl tarafsız olan tarhiçiler bizim değil yabancıların oşduğunu anladım bu kitapta ya kadir mısırlıoğlu gibi tarhçilerden öğrenseydik Mustafa Kemal i ve inşallah da hiç bir zaman nasip olmaz bunlara tarihçi kimliği
Gerçek düşman milletin kendi arasındaydı: Onları, başka milletlerin yürüdüğü ışıklı yoldan alıkoyan, gelişmeleri önleyen, baskı altında tutan softalık ve yobazlıktı...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atatürk
Alt başlık:
Bir Milletin Yeniden Doğuşu
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752124400
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Atatürk
Atatürk
Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden Cumhuriyet Türkiye’sine Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden Cumhuriyet Türkiye’sine uzanan sancılı dönemi ve bir milletin küllerinden yeniden doğuşuna uzanan sancılı dönemi ve bir milletin küllerinden yeniden doğuşuna önderlik etmiş büyük bir lideri objektif ve derin araştırmaların önderlik etmiş büyük bir lideri objektif ve derin araştırmaların ışığında anlatan bir başyapıt ışığında anlatan bir başyapıt

Atatürk.

Bir dünya liderini tabulaştırmadan, onun tüm insani yönlerini Bir dünya liderini tabulaştırmadan, onun tüm insani yönlerini –zaafları ve erdemleriyle– kaleme alan Lord Kinross, Mustafa –zaafları ve erdemleriyle– kaleme alan Lord Kinross, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı hakkında yazılmış belki de en objektif eserlerden Atatürk’ün hayatı hakkında yazılmış belki de en objektif eserlerden birini ortaya koymuştur. birini ortaya koymuştur.

Atatürk – Bir Milletin Yeniden Doğuşu akıcı anlatımı, anlaşılır dili ve titiz araştırmalar sonucunda kaleme alınmış olması nedeniyle de titiz araştırmalar sonucunda kaleme alınmış olması nedeniyle de takdire değer bir eser. takdire değer bir eser.

Atatürk’ü ve uğruna ömrünü adadığı toprakların acılı tarihini Atatürk’ü ve uğruna ömrünü adadığı toprakların acılı tarihini yakından tanımak isteyen herkesi bu başyapıtı okumaya davet yakından tanımak isteyen herkesi bu başyapıtı okumaya davet ediyoruz…

“Büyüklük, memleketin mutluluğu için ne gerektiğini kestirmek “Büyüklük, memleketin mutluluğu için ne gerektiğini kestirmek ve bu amaca doğru yürümekten başka bir şey değildir.” ve bu amaca doğru yürümekten başka bir şey değildir.”

Mustafa Kemal Atatürk

Kitabı okuyanlar 237 okur

 • BuRRaKırk2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0