Giriş Yap

Muhammed Nur Doğan

Yazar
Çevirmen
8.4
21 Kişi
Unvan
Yazar-şair-araştırmacı
Doğum
Erzurum, 1951
Yaşamı
1951 de Erzurum'da doğan Muhammed Nur Doğan şair, araştırmacı ve yazar. İlkokul tahsilini Erzurum'da, orta tahsilini İstanbul'da yaptı. İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi (1979). Aynı bölümde 1983'te Eski Türk Edebiyatı sahasında araştırma görevlisi oldu. 1987'de "Şeyhülislâm İshak Efendi ve Divanı" üzerine doktora, 1991'de "Şeyhülislâm Es'ad Efendi ve Divanı" üzerine doçentlik tezini verdi. 1998'de profesörlüğe yükseldi. Şiirleri Pınar ve Hisar dergilerinde, yazıları ise Yedi İklim'de çıktı.

İncelemeler

Tümünü Gör
312 syf.
·
55 günde
·
9/10 puan
En uzun sürede okuduğum eserler arasına girdi. Aslında o kadar da kalın bir kitap değil ama gerçekten dolu dolu. Şerhi için Muhammet Nur DOĞAN'a teşekkürler.... Fatih Divanı bildiğiniz üzere Fatih Sultan Mehmet Han'ın şiirlerinden oluşmakta. Kendisinin mahlası da Avni. İçerisinde tıpkıbasım olarak Osmanlıca olarak da yarısını kapsıyor. 84 tane şiir var. Bazıları ikili beyitler halinde... Tüm bu 84 şiirin çok geniş kapsamlı olarak şerhi bulunuyor. Tek tek hangi kelime ile neyi kastettiğine dair. Bu yüzden de aslında baya yoğun olmakta. Edebiyatta hangi kelime ne anlama gelmekte tek tek açıklanmış. İçeriğine gelirsek ben şahsım adına şaşırdım. Bir kaç tane de olsa biraz doğa, kahramanlık adına şiirler vardır diye düşündüm ama Fatih Sultan Mehmet gerçekten büyük bir aşk adamı ve şarap sever. Bu konuda Ömer Hayyam'a çok benzettim. Acaba ondan çok etkilendi mi o tarihlerde okurken bilemiyorum. Kendisinin de gök bilimi ve matematiğe ilgisi vardı belki araştırılabilir... Evet aşk, sevgi ve kadınlar üzerine büyük büyük cümleler var. Yine aynı şekilde şarap, meyhane gibi kelimeler çok fazlasıyla mevcut. Ağır bir dili var ama Türkçe şerhiyle gayet iyi tatlandırılmış. Güzel, ağır, sakin kafayla okunacak bir eser. Emeği geçenlerin eline sağlık, Avni'nin de ruhuna değsin....
Fatih Divanı ve Şerhi
9.0/10 · 39 okunma
Reklam
192 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Muhammed Nur Doğan hocanın Kur'an'ın din dediği kitabı ismi üzerinde olduğu gibi Kur'an'da yer alan ve içinde din kelimesi geçen ayetlerini incelemektedir. Muhammed Hoca İslam toplumundaki yerleşik din algısı ile Kur'an'daki dinin tarifi arasında bir benzerliğin olmadığını açıklamaya çalışmıştır. Bu yanlışın ise zamanla dini anlamak için söylenilen sözlerin dinin yerine geçmesinden kaynaklandığını ifade etmiştir. Asıl dinin yani Allah'ın indirdiği dinin anlaşılması için Kur'an'ın iyi incelenmesi gerektiğini ifade etmiştir. Kitap hep bu mevzu çerçevesinde din kelimesinin ayetlerdeki anlamını incelemektedir.
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42