Richard Carlson

Richard Carlson

Yazar
7.8/10
116 Kişi
·
347
Okunma
·
12
Beğeni
·
1.824
Gösterim
Adı:
Richard Carlson
Unvan:
Amerikalı yazar,psikoterapist
Doğum:
Piedmont, 1961
Ölüm:
13 Aralık 2006
Richard Carlson
Yazar
Doğum: 16 Mayıs 1961, Piedmont, Kaliforniya, ABD
Ölüm: 13 Aralık 2006, San Francisco, Kaliforniya, ABD
Eğitim: Pepperdine University
Kitaplar: Ne Olursa Olsun Mutlu Olabilirsiniz
Kendi cenazenize katıldığınızı hayal etmek size,hala fırsatınız varken geride kalan hayatınıza bir bakıp, önemli değişiklikleri yapma fırsatı verecektir.
Önce karşınızdakini anlamaya çalışmak, kimin haklı ya da haksız oldugunun önemli olmadığı, etkili bir iletişim felsefesidir. Bu yöntemi uyguladığınızda iletişim kurduğunuz insanlar kendilerini dinlenmiş, duyulmuş, ve anlaşılmış hissedeceklerinden, ilişkileriniz de daha sevgi dolu olacaktır
Kişisel gelişim kitapları ne kadar faydalı bu kişiye ve durumuna göre değişir elbet. Ama bu kitabı okudugumda olgun nasıl davranılır, iç denge nasıl kurulur, toplumun içinde nasıl uyumlu olunur bunu 100 maddede tavsiyeler vererek açıklamış. Okurken kendime çok şey kattığım, bi sürü notlar aldığım teee 10 ay önce okuduğum ama tavsıye verebileceğim güzel bi kitap. Bana güven aşılaması mı dersiniz, kendime, fikirlerime gercekten değer verebilmeyi öğretmesi mi, yeni şeyler öğrenmenin mutluluğu mu, aslında insanları dinlemeyi öğrenmeyi mi, kendine koyduğum katı kuralları yumuşatmayı mı, daha stresli yerine daha rahat yaşamayı mı daha bi sürü şey kattığım bir kitap oldu. Üniversiteye iyi ki bu kitapla başlamışım. Çocuksu havamdan bi nebze ayrılıp daha sakin ve mantıklı kararlar alabilmeye başladım.
Okuyun, okutun
Dr. Richard carlson' ın 100 adımda hayatı nasıl yaşanabilir hale getirebileceğinizden bahseder. Konuşma şeklinde yazılmış bu eser sizde bir abiden nasihat dinliyormuş gibi bir his uyandırabilir. Onun tavsiye ettiği şeyleri yapmanın çokta zor olmadığını düşünüyorum. Verdiği tavsiyelerle hayatımın değişeceğini daha doğrusu bakış açım değiştiği için hayatımında değişeceğine inanıyorum. Okumak zevkliydi tavsiye ederim.
Hayatın içinde planların arasına sıkışıp yaşam mücadelesi veriyoruz.Bazen bu planların sonunda mutlu bazen mutsuz oluyoruz.’Mutluluk bir varış noktası değildir.Mutluluk yolculuğun kendisidir ‘ diyor drrichardcarlson. ufakşeyleridertetmeyin Amerika’da 5,7 milyon satış yaptı.İnsanda bu rakam merak uyandırmıyor değil.Büyük bir merakla okumaya başladım-aslında hepsi bildiğimiz ama uygulamadığımız minik tavsiyelerden oluşan sıcak,samimi kaleme alınmış müthiş keyifli bir kitapKitaptaki tavsiyelerin hayatımızı olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum.Okuma listelerinde bulunması gereken faydalı bir kişisel gelişim kitabı. Ben çok sevdim Okumayanlara tavsiye ederim
Kitap gerçekten günlük yaşamımızda, her zaman yaşadığımız olayların cümlelere dökülmüş hali. Başlıklar altında 2-3 sayfalık tarzda bir kitap. Kitabı açıp 2 sayfayı okuduğunuzda aslında olayı hep yaşadığınızı anlıyorsunuz. Hayatınızdan kesitler alınmış gibi. Ve gerçekten kitapta önerilen bir şeyi yaptığınız zaman olumlu sonuçlar ile karşılaşacaksınız.
Kişisel gelişim kitaplarıyla aram iyi değildir genelde, sanırım dile getirdikleri yapılması gerekenleri bilip de yapmadığım için olabilir. Teoride iyi olup pratikte kötü olanlardanım. :)

Bu kitapta da dert etmememiz gereken cidden çok ufak meselelerden bahsediyor yazar. 100 maddelik başlık altında her birini toplamış, kısa kısa yazılarla da içeriği destekleyip bize öneriler sunmuş.Verilen öneriler çok genel bilgileri içeriyor, daha önceden farklı kitaplardan daha ayrıntılı okuyanlar için tatmin edici olmayabilir. Ben zaten bunu biliyorum demeden geçireceğiniz sayfa sayısı az olsa da en azından size tekrar hatırlatıp dikkat çekmesi açısından iyiydi.

Sevdiğim bir nokta da yazarın kendini birçok başlık altında eleştirerek verdiği düşünceyi desteklemesiydi. Genelde, mutlak sonuç odaklı ve ben mükemmelim tavrında yazılan kişisel gelişim kitapları beni rahatsız eder, o yüzden böylesi daha okunurdu benim için.

Eski basım kitap olduğu için, zamanına bakınca o yıllarda baya ses getirmesi sanırım daha az sayıda bu tarz kitapların olmasından kaynaklı olabilir.
Kitap size bilmediğiniz hiç bir şey anlatmıyor.Ama farkındalığı artırmak,unuttuklarımızı hatırlatmak için tam bir başucu rehberi.Cok yalın ve sade bir dilde gün içinde daha az stres ve karmaşa yaşamak,hayata daha pozitif bakmak ve kendi kendine motive olabilmek için yapılabilecek 100 davranissal/düşünsel öneri içeriyor.Okurken sık sık "evet ya ben bunu hep yapiyorum" ya da "kesinlikle bu bende eksik" dediğimiz minik hatırlatmalar...
100 temel öneriden oluşan, uygulandığı takdirde hayatınızı pozitif olarak şekillendirebileceğinizi düşündüğüm psikolojik-kişisel gelişim kitabı. Hayata karşı daha pozitif ve mutlu yaklaşmak adına okunabilecek bir kitap.
“Ufak şeyleri dert etmeyin!” Gerçekten kitap ÇOK fazla küçük şeylerin önemsememiz gerektiği üzerinde durmuş. Bu bir süre sonra sıkıyor çünkü çok fazla tekrar var. Özellikle son kısımlar baya tekrara dayalıydı bu yönden kitabı gerçekten beğendiğimi söyleyemeceğim. Ama hakkını yemek de Olmaz bazı bölümlerde kendinizi bulacağınıza ve bunu denemeliyim diyeceğinize de eminim. Unutmayalım ki her kitap bize MUTLAKA BİR ŞEY KATACAKTIR. Ve cümlelerimi kitabın son konusu ile bitiriyorum “Bugünü Dünya’daki Son Gününüzmüş Gibi Yaşayın.Belki De Öyledir!”
Bu kitabı alırken güzel bir kitap olduğunu varsayarak almıştım. Kitap o kadar yorucu ve sıkıcı ki kitabı bitirmek için yoğun çaba harcamama rağmen kitabı bitiremedim ve yarım bıraktım. Kitabın içinde verdiği tavsiyeler ve hikayeler o kadar basit ki bana herhangi bir şey katmadığı gibi benden vaktimi de aldı. Bu kitaba ayırdığım vaktimi daha değerli birşeyle doldurabilirdim.
Zihninizi tazelemek, sakinleşmek için tekrar tekrar okunabilir. İç sesinizin size sürekli söylediği ama hiçbir zaman beceremediğiniz ya da unuttuklarınız burada.
Bakış açınızı değiştirir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Carlson
Unvan:
Amerikalı yazar,psikoterapist
Doğum:
Piedmont, 1961
Ölüm:
13 Aralık 2006
Richard Carlson
Yazar
Doğum: 16 Mayıs 1961, Piedmont, Kaliforniya, ABD
Ölüm: 13 Aralık 2006, San Francisco, Kaliforniya, ABD
Eğitim: Pepperdine University
Kitaplar: Ne Olursa Olsun Mutlu Olabilirsiniz

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 347 okur okudu.
  • 20 okur okuyor.
  • 130 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.