Ufak Şeyleri Dert Etmeyin

7,6/10  (61 Oy) · 
205 okunma  · 
53 beğeni  · 
2.484 gösterim
Dr. Richard Carlson'ın hayatımızı iyileştirmek için önerdiği 100 stratejiden birkaçının başlığı:

-Unutmayın ki, öldüğünüz zaman yapmanız gereken işler listesi hala dolu olacaktır.
-Kendinize şu soruyu sorun: Bir yıl sonra bunun bir önemi olacak mı?
-Kimsenin sözünü kesmeyin, cümlesini siz bitirmeyin.
-Kendi cenazenize katıldığınızı farzedin.
-Sırf gırgır olsun diye, size yöneltilen eleştiriyi kabul edin.

2004'te San Fransisco Chronicle'ın, okuyucuları arasında, hangi kitabın hayatlarını değiştirdiğine dair yaptığı bir ankette, Ufak Şeyleri Dert Etmeyin birinci sırada yer aldı.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  155
 • ISBN:
  9753371179
 • Yayınevi:
  Alkım Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rüveyda Atmaca 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 37 günde

Dr. Richard carlson' ın 100 adımda hayatı nasıl yaşanabilir hale getirebileceğinizden bahseder. Konuşma şeklinde yazılmış bu eser sizde bir abiden nasihat dinliyormuş gibi bir his uyandırabilir. Onun tavsiye ettiği şeyleri yapmanın çokta zor olmadığını düşünüyorum. Verdiği tavsiyelerle hayatımın değişeceğini daha doğrusu bakış açım değiştiği için hayatımında değişeceğine inanıyorum. Okumak zevkliydi tavsiye ederim.

Deniz Gürçay 
07 Oca 01:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayatın içinde planların arasına sıkışıp yaşam mücadelesi veriyoruz.Bazen bu planların sonunda mutlu bazen mutsuz oluyoruz.’Mutluluk bir varış noktası değildir.Mutluluk yolculuğun kendisidir ‘ diyor drrichardcarlson. ufakşeyleridertetmeyin Amerika’da 5,7 milyon satış yaptı.İnsanda bu rakam merak uyandırmıyor değil.Büyük bir merakla okumaya başladım-aslında hepsi bildiğimiz ama uygulamadığımız minik tavsiyelerden oluşan sıcak,samimi kaleme alınmış müthiş keyifli bir kitapKitaptaki tavsiyelerin hayatımızı olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum.Okuma listelerinde bulunması gereken faydalı bir kişisel gelişim kitabı. Ben çok sevdim Okumayanlara tavsiye ederim

Özlem Bahar 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Kitap size bilmediğiniz hiç bir şey anlatmıyor.Ama farkındalığı artırmak,unuttuklarımızı hatırlatmak için tam bir başucu rehberi.Cok yalın ve sade bir dilde gün içinde daha az stres ve karmaşa yaşamak,hayata daha pozitif bakmak ve kendi kendine motive olabilmek için yapılabilecek 100 davranissal/düşünsel öneri içeriyor.Okurken sık sık "evet ya ben bunu hep yapiyorum" ya da "kesinlikle bu bende eksik" dediğimiz minik hatırlatmalar...

Buse Birinci 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

100 temel öneriden oluşan, uygulandığı takdirde hayatınızı pozitif olarak şekillendirebileceğinizi düşündüğüm psikolojik-kişisel gelişim kitabı. Hayata karşı daha pozitif ve mutlu yaklaşmak adına okunabilecek bir kitap.

Müptedi 
 06 Şub 22:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

“Ufak şeyleri dert etmeyin!” Gerçekten kitap ÇOK fazla küçük şeylerin önemsememiz gerektiği üzerinde durmuş. Bu bir süre sonra sıkıyor çünkü çok fazla tekrar var. Özellikle son kısımlar baya tekrara dayalıydı bu yönden kitabı gerçekten beğendiğimi söyleyemeceğim. Ama hakkını yemek de Olmaz bazı bölümlerde kendinizi bulacağınıza ve bunu denemeliyim diyeceğinize de eminim. Unutmayalım ki her kitap bize MUTLAKA BİR ŞEY KATACAKTIR. Ve cümlelerimi kitabın son konusu ile bitiriyorum “Bugünü Dünya’daki Son Gününüzmüş Gibi Yaşayın.Belki De Öyledir!”

Serhan Calba 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zihninizi tazelemek, sakinleşmek için tekrar tekrar okunabilir. İç sesinizin size sürekli söylediği ama hiçbir zaman beceremediğiniz ya da unuttuklarınız burada.
Bakış açınızı değiştirir.

vedat 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta mutluluğu hedeflediğimiz takdirde gerçekten sorunların üstesinden gelebiliriz.

Sevilay 
16 Oca 21:57 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta 1den 100ze kadar anlatilan insanin kendisini farkına vara bilmesi icin bana göre "nasihatlar" var.. okumaya deger bir kitap.. Kendinizi bulmanıza yardimci ola bilecek bir kitap Dr. Richard Carlson'un okuduğum ilk kitabi ama son olmuyacak, harika bir kitap, bana hayatımla, kendimle, cevremdeki insanlarla alakalı pek çok seyde Gözlerimi acmaya yardimci oldu. tek sorun : zaman zaman sanki ayni seylerin ustunu çiziyor ve ayni seyleri yazıyor gibi bir hisse kapildim.. 100zuncu ve son yazisinda bendeki pek çok duyguyu uyandirdi, duygulandiriyor cunku " Gercekte hiç birimizin daha ne kadar yasayacagimiza dair bir fikrimiz yoktur. Maalesef sanki hic olmeyecekmisiz gibi davranmaya devam ederiz. Insanlara onlari ne kadar sevdiğimiz ve ne kadar deger verdigimizi soylemek, tek basimiza zaman geçirmek, arkadaslarimizi ziyaret etmek, doğada güzel bir yuruyus yapmak, maratona katılmak, kalbimizden gelen bir mektup yazmak, cocuğumuzla balığa cikmak, meditasyon yapmayi ogrenmek, daha iyi bir dinleyici olmak ve bunlar gibi gercekten yapmak istediğimiz seyleri erteleyip duruyoruz."

Yusuf hara 
16 May 2016 · Kitabı okudu · 26 günde · 3/10 puan

Uygulanması,yazılması kadar kolay olmıyan,kişisel eğitim kitaplarından biri daha..en karlı yazı tipi bu tür kitaplar..Amerikada beş milyon sattığına inanmakta biraz zorlandım

Necmiye 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bariz kişisel gelişim kitaplarından,...üzülme,kafaya takma,yaşamaya bak...,söylemesi kolay uygulaması zor yöntemler,yine de kısa bir süreliğine,aspirin etkisi yapan kitaplardan.

2 /

Kitaptan 66 Alıntı

Övünme gereği duymayan, ortaya egosunu değil, yüreğini koyan bir insanı herkes çok sever.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 69)Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 69)

Kendi cenazenize katıldığınızı farz edin
Kendi cenazenize katıldığınızı hayal etmek size,hala fırsatınız varken geride kalan hayatınıza bir bakıp, önemli değişiklikleri yapma fırsatı verecektir.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 45)Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 45)
Zehra Yalvaçlı 
27 Oca 17:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerçekten de son derece meşgul biri olabilirsiniz. Fakat kafanızı, iş yükünüzün ne kadar olduğu ile ilgili düşüncelerle doldurmak, sorunu daha da kötüleştirmekten ve mevcut stresinizi artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 24)Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 24)

Bir çoğumuz hayatlarını ileri bir tarihte sahnelenecek bir oyunun son provasıymış gibi yaşar. Hayat kesinlikle bir prova değildir; hatta hiç birimizin yarın da burda olacağımıza dair bir güvencesi yoktur. İçinde bulunduğumuz an, elimizdeki ve üzerinde herhangi bir hükmümüz olan tek zaman dilimidir...
~~~~~~~

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard CarlsonUfak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson
dudu koç 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göreceksiniz ki, ilgi odağı olma hevesinizi kurutursanız, dikkatleri üstünüze toplama ihtiyacının yerini, bunu başkalarına bırakmaktan doğan sessiz bir iç huzur alacaktır.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 27)Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 27)

Mutsuz olduğunuz zaman,sizi mutlu edebilecek tek kişinin kendiniz olduğunu unutmayın.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 125)Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Richard Carlson (Sayfa 125)