Ufak Şeyleri Dert Etmeyin

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.275
Gösterim
Adı:
Ufak Şeyleri Dert Etmeyin
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
155
Format:
Karton kapak
ISBN:
9753371179
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alkım Kitabevi
Dr. Richard Carlson'ın hayatımızı iyileştirmek için önerdiği 100 stratejiden birkaçının başlığı:

-Unutmayın ki, öldüğünüz zaman yapmanız gereken işler listesi hala dolu olacaktır.
-Kendinize şu soruyu sorun: Bir yıl sonra bunun bir önemi olacak mı?
-Kimsenin sözünü kesmeyin, cümlesini siz bitirmeyin.
-Kendi cenazenize katıldığınızı farzedin.
-Sırf gırgır olsun diye, size yöneltilen eleştiriyi kabul edin.

2004'te San Fransisco Chronicle'ın, okuyucuları arasında, hangi kitabın hayatlarını değiştirdiğine dair yaptığı bir ankette, Ufak Şeyleri Dert Etmeyin birinci sırada yer aldı.
155 syf.
"Bugünü, dünyadaki son gününüzmüş gibi yaşayın. Belki de öyledir. "

Daha sakin olmak isterdim
Birazcık da olsa hırslı olmak isterdim
Şiir yazabilmeyi çok isterdim
Sitede bir çok üye ile tanışmak isterdim
Hissettiklerimi kağıda olduğu gibi aktarabilmeyi isterdim
Bir tane de kızım olsun isterdim
Hayatımı küçültüp, daha küçük mekan daha az insan olsun isterdim
Para diye bir şeyin olmamasını isterdim
Hep aşık kalabilmeyi isterdim
Hiç yalnız hissetmemek isterdim
Sadece kitap okuyabilmeyi isterdim
İnsanların kalbini görebilmeyi isterdim
Kimsenin kalbini hiç kırmamış olmayı isterdim
Gidemediğim yerlerin hepsine gidebilmeyi isterdim
Affedebilmeyi başarmayı isterdim
Mutluluk ise bir olasılık işte, ne çok zor ne de çok kolay olan ama yine de herkesin mutluluğu yakalamasını isterdim.

Yazar ne anlaşılır bir şekilde ifade ediyor hayatın özetini ;

"Unutmayın ki, öldüğünüz zaman yapmanız gereken işler listesi hala dolu olacak."

İsterdim de isterdim :)
Keyifli okumalar.
155 syf.
·9/10
Kişisel gelişim kitapları ne kadar faydalı bu kişiye ve durumuna göre değişir elbet. Ama bu kitabı okudugumda olgun nasıl davranılır, iç denge nasıl kurulur, toplumun içinde nasıl uyumlu olunur bunu 100 maddede tavsiyeler vererek açıklamış. Okurken kendime çok şey kattığım, bi sürü notlar aldığım teee 10 ay önce okuduğum ama tavsıye verebileceğim güzel bi kitap. Bana güven aşılaması mı dersiniz, kendime, fikirlerime gercekten değer verebilmeyi öğretmesi mi, yeni şeyler öğrenmenin mutluluğu mu, aslında insanları dinlemeyi öğrenmeyi mi, kendine koyduğum katı kuralları yumuşatmayı mı, daha stresli yerine daha rahat yaşamayı mı daha bi sürü şey kattığım bir kitap oldu. Üniversiteye iyi ki bu kitapla başlamışım. Çocuksu havamdan bi nebze ayrılıp daha sakin ve mantıklı kararlar alabilmeye başladım.
Okuyun, okutun
155 syf.
·37 günde
Dr. Richard carlson' ın 100 adımda hayatı nasıl yaşanabilir hale getirebileceğinizden bahseder. Konuşma şeklinde yazılmış bu eser sizde bir abiden nasihat dinliyormuş gibi bir his uyandırabilir. Onun tavsiye ettiği şeyleri yapmanın çokta zor olmadığını düşünüyorum. Verdiği tavsiyelerle hayatımın değişeceğini daha doğrusu bakış açım değiştiği için hayatımında değişeceğine inanıyorum. Okumak zevkliydi tavsiye ederim.
155 syf.
·8/10
Hayatın içinde planların arasına sıkışıp yaşam mücadelesi veriyoruz.Bazen bu planların sonunda mutlu bazen mutsuz oluyoruz.’Mutluluk bir varış noktası değildir.Mutluluk yolculuğun kendisidir ‘ diyor drrichardcarlson. ufakşeyleridertetmeyin Amerika’da 5,7 milyon satış yaptı.İnsanda bu rakam merak uyandırmıyor değil.Büyük bir merakla okumaya başladım-aslında hepsi bildiğimiz ama uygulamadığımız minik tavsiyelerden oluşan sıcak,samimi kaleme alınmış müthiş keyifli bir kitapKitaptaki tavsiyelerin hayatımızı olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum.Okuma listelerinde bulunması gereken faydalı bir kişisel gelişim kitabı. Ben çok sevdim Okumayanlara tavsiye ederim
155 syf.
·10/10
Kitap gerçekten günlük yaşamımızda, her zaman yaşadığımız olayların cümlelere dökülmüş hali. Başlıklar altında 2-3 sayfalık tarzda bir kitap. Kitabı açıp 2 sayfayı okuduğunuzda aslında olayı hep yaşadığınızı anlıyorsunuz. Hayatınızdan kesitler alınmış gibi. Ve gerçekten kitapta önerilen bir şeyi yaptığınız zaman olumlu sonuçlar ile karşılaşacaksınız.
155 syf.
·4 günde·7/10
Kitap size bilmediğiniz hiç bir şey anlatmıyor.Ama farkındalığı artırmak,unuttuklarımızı hatırlatmak için tam bir başucu rehberi.Cok yalın ve sade bir dilde gün içinde daha az stres ve karmaşa yaşamak,hayata daha pozitif bakmak ve kendi kendine motive olabilmek için yapılabilecek 100 davranissal/düşünsel öneri içeriyor.Okurken sık sık "evet ya ben bunu hep yapiyorum" ya da "kesinlikle bu bende eksik" dediğimiz minik hatırlatmalar...
155 syf.
·4 günde·7/10
Kişisel gelişim kitaplarıyla aram iyi değildir genelde, sanırım dile getirdikleri yapılması gerekenleri bilip de yapmadığım için olabilir. Teoride iyi olup pratikte kötü olanlardanım. :)

Bu kitapta da dert etmememiz gereken cidden çok ufak meselelerden bahsediyor yazar. 100 maddelik başlık altında her birini toplamış, kısa kısa yazılarla da içeriği destekleyip bize öneriler sunmuş.Verilen öneriler çok genel bilgileri içeriyor, daha önceden farklı kitaplardan daha ayrıntılı okuyanlar için tatmin edici olmayabilir. Ben zaten bunu biliyorum demeden geçireceğiniz sayfa sayısı az olsa da en azından size tekrar hatırlatıp dikkat çekmesi açısından iyiydi.

Sevdiğim bir nokta da yazarın kendini birçok başlık altında eleştirerek verdiği düşünceyi desteklemesiydi. Genelde, mutlak sonuç odaklı ve ben mükemmelim tavrında yazılan kişisel gelişim kitapları beni rahatsız eder, o yüzden böylesi daha okunurdu benim için.

Eski basım kitap olduğu için, zamanına bakınca o yıllarda baya ses getirmesi sanırım daha az sayıda bu tarz kitapların olmasından kaynaklı olabilir.
155 syf.
100 temel öneriden oluşan, uygulandığı takdirde hayatınızı pozitif olarak şekillendirebileceğinizi düşündüğüm psikolojik-kişisel gelişim kitabı. Hayata karşı daha pozitif ve mutlu yaklaşmak adına okunabilecek bir kitap.
191 syf.
·3 günde·Puan vermedi
“Ufak şeyleri dert etmeyin!” Gerçekten kitap ÇOK fazla küçük şeylerin önemsememiz gerektiği üzerinde durmuş. Bu bir süre sonra sıkıyor çünkü çok fazla tekrar var. Özellikle son kısımlar baya tekrara dayalıydı bu yönden kitabı gerçekten beğendiğimi söyleyemeceğim. Ama hakkını yemek de Olmaz bazı bölümlerde kendinizi bulacağınıza ve bunu denemeliyim diyeceğinize de eminim. Unutmayalım ki her kitap bize MUTLAKA BİR ŞEY KATACAKTIR. Ve cümlelerimi kitabın son konusu ile bitiriyorum “Bugünü Dünya’daki Son Gününüzmüş Gibi Yaşayın.Belki De Öyledir!”
155 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatta mutluluğu hedeflediğimiz takdirde gerçekten sorunların üstesinden gelebiliriz.
155 syf.
·Puan vermedi
Ufak şeyleri dert etmediğiniz’ zaman yaşamınızın kusursuz olmayacak fakat hayatın size sunduklarını daha az dirençle kabullenmeyi öğreneceksiniz. Zen felsefesinin anlattığı gibi, bütün gücünüzle direnmek yerine, sorunları ‘bırakmayı’ öğrendiğiniz zaman, yaşamınız su gibi akmaya başlayacaktır. Sükunet duasının önerdiği gibi siz de ‘Değiştirebileceğiniz şeyleri değiştirecek, değiştiremediklerinizi kabullenecek ve ikisinin arasındaki farkı anlayacak kadar bilge olacaksınız
%69 (130/191)
·1/10
Bu kitabı alırken güzel bir kitap olduğunu varsayarak almıştım. Kitap o kadar yorucu ve sıkıcı ki kitabı bitirmek için yoğun çaba harcamama rağmen kitabı bitiremedim ve yarım bıraktım. Kitabın içinde verdiği tavsiyeler ve hikayeler o kadar basit ki bana herhangi bir şey katmadığı gibi benden vaktimi de aldı. Bu kitaba ayırdığım vaktimi daha değerli birşeyle doldurabilirdim.
Kendi cenazenize katıldığınızı hayal etmek size,hala fırsatınız varken geride kalan hayatınıza bir bakıp, önemli değişiklikleri yapma fırsatı verecektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ufak Şeyleri Dert Etmeyin
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
155
Format:
Karton kapak
ISBN:
9753371179
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alkım Kitabevi
Dr. Richard Carlson'ın hayatımızı iyileştirmek için önerdiği 100 stratejiden birkaçının başlığı:

-Unutmayın ki, öldüğünüz zaman yapmanız gereken işler listesi hala dolu olacaktır.
-Kendinize şu soruyu sorun: Bir yıl sonra bunun bir önemi olacak mı?
-Kimsenin sözünü kesmeyin, cümlesini siz bitirmeyin.
-Kendi cenazenize katıldığınızı farzedin.
-Sırf gırgır olsun diye, size yöneltilen eleştiriyi kabul edin.

2004'te San Fransisco Chronicle'ın, okuyucuları arasında, hangi kitabın hayatlarını değiştirdiğine dair yaptığı bir ankette, Ufak Şeyleri Dert Etmeyin birinci sırada yer aldı.

Kitabı okuyanlar 360 okur

  • İsa sarıca
  • Başak
  • Mukaddes Sürmeli
  • Serkan
  • Engin Yapar
  • Nuran Kibman
  • MURAT AYDIN
  • M D
  • Süleyman Acar
  • Süleyman Gönülce

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.5
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%18.4
25-34 Yaş
%32.5
35-44 Yaş
%25.4
45-54 Yaş
%14.9
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.2
Erkek
%26.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.6 (30)
9
%17.9 (21)
8
%19.7 (23)
7
%15.4 (18)
6
%9.4 (11)
5
%2.6 (3)
4
%2.6 (3)
3
%3.4 (4)
2
%1.7 (2)
1
%1.7 (2)