Romain Puertolas

Romain Puertolas

Yazar
8.0/10
122 Kişi
·
255
Okunma
·
10
Beğeni
·
1.334
Gösterim
Adı:
Romain Puertolas
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Montpellier, Fransa, 21 Aralık 1975
Fransız ve İspanyol asıllı yazar 1975’te Montpellier’de doğdu. İspanyol dili ve edebiyatı, Fransız dili ve edebiyatı ve İngiliz dili edebiyatı alanlarında öğrenim gördü. İspanyolca, Katalanca, İngilizce ve Ruşça bilen yazar, DJ’lik, yabancı dil öğretmenliği, çevirmenlik ve hosteslik gibi birçok iş yaptı. Bir IKEA Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri’nin Olağanüstü Yolculuğu (2013) adlı romanıyla büyük bir başarı kazanan genç yazar artık sadece yazıyor.
Aslında dünyanın yuvarlak olduğuna tek bir sebepten inanıyorum... Tüm dünyayı dolandıktan sonra insan sadece evinde olmayı istiyor.
Ondine sendromu, bu bir dehşet için pek sevimli bir addı. Zalimdi bu doktorlar. Sanki her şeyi, ölümü bile şiirselleştirmek lazımmış gibi.
Birini tükenmezkalemle de öldürmek mümkünken, neden uçakta çatalla seyahat etmenin yasak olduğunu pek anlayamıyordu. Business Class yolcularına, tepside sunulan yemeklerini seçkin bir şekilde yiyebilsinler diye hem de metal bıçaklar verilirken, uçak kabinine bıçak sokmanın neden yasak olduğunu anlayamıyordu. Aslında, birini parmaklarıyla öldürmek o kadar kolayken, tüm bu güvenlik önlemlerini anlayamıyordu.
240 syf.
·Beğendi·8/10
O kadar akıcı bir kitap ki gün içerisinde merakınızdan gülümseyerek okuyup bitirebiliyorsunuz.
Tesadüflerin,raslantıların kısacası kaderin hem hayatımızı hem de kişiliğimizi nasıl da yönlendirdiğini hatta değiştirdiğini anlatıyor.O dolaptaki keşke ben olsaydım dedirtiyor :)
Enerjisi düşmeyen bir kitap tavsiye ederim.Edebi ve felsefi yönü kuvvetli okumaların arasına (soğuk yaz meyvesi hazzında) mutlu bir soluk olur.
240 syf.
·7/10
Aslında herkesin bildiği ama bilmezden geldigi, gördüğü ve görmezden geldigi kacak işçiler oradan oraya sürüklenen hayatlar uzerine trajikomik bir roman.
232 syf.
·7 günde·8/10
Kitabın ismi sizi yanıltmasın. Aslında hüzünlü bir hikaye. Akciğerinde büyük bir kitle olduğundan dolayı zor nefes alan ve hayati tehlike yaşayan ama bulut yuttuğuna inanan küçük bir kız var hikayenin tam ortasında. Bir yandan da fantastik hikaye hoşunuza gidiyor. Tavsiye ederim.
232 syf.
·2 günde
O kadar güzelsin ki.
Kitap çok tatlı, oldukca eğlenceli, hafif eleştirisel ve bir o kadar da hüzünlü.
Kitapdan çok fazla şey öğrenebilirsiniz mesela
Central Park'ın sincaplarının pazartesi günleri üzgün olduğunu. Amerika Birleşik Devletleri'nin dokuzuncu başkanının William Henry Harrison adında biri olduğunu ve ülke tarihinin en kısası olan görev süresinin ancak 30 gün 12 saat ve 9 dakika sürdüğünü. İndiana Jones'un, kılıcını çekerek kendisini ürkütmeye çalışan kötü adamı, tabancasını bir kez ateşleyerek öldürdüğü sahnenin aslında başlangıçta o şekilde öngörülmemiş olduğunu, Harrison Ford'un turist ishalinden mustarip olduğundan o gün çekimi mümkün olduğunca kısa kesmek istediği için bu sahneyi doğaçlama uydurduğunu. Tenten kitabının en fazla 62 sayfa olduğunu ve içlerinden sadece Tenten Tibet'tede kahramanın ağlarken görüldüğünü. Eyfel Kulesi'nin boyasını yenilemek için en az 60 ton boya gerektiğini ve bu işin 7 yılda bir tekrarlandığını. Paris'teki Opera Garnier binasının çatısında arı kovanları bulunduğunu ve bunların bal ürettiğini. Nepal bayrağının dörtgen olmayan tek bayrak olduğununu. Ve en önemlisi insanın nasıl uçabileceğini.
Yazarımızın çok okuyan biri olduğu açık çünkü kitapta Simyacı'ya Hayvanlar Çiftliği'ne Küçük Prens'e Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği'ne (şuan hatırlayamadıklarımda vardır muhakkak) selam çakmış. Leon'dan bile benzetmeler vardı. :D

Bu sevgi dolu kitap herkese önerilir.
232 syf.
·Beğendi·9/10
Çok severek okuduğum, yeni nesil Fransız yazarlardan. Kitap günümüz Avrupa sorunlarının hemen hemen hepsine değiniyor. İlk kitabı göçmenlerle ilgiliydi. Bu kitabı ise vatandaşlık alma, sömürgecilik ve az gelişmiş ülkeleri konu alıyor. Hafif iğnemeleri ile nokta atışı yaparken beni epey güldürmüştü. Eski Fransa Cumhurbaşkanının isminin François Hollande olmasına oldukça şaşıran yazar, Hollanda Cumhurbaşkanının ismi hakkında çeşitli varsayımlarda bulunuyor. Eğer sığ mizacın derinliklerini görebiliyorsanız, tavsiye ederim.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın ikinci kitabı. İlk kitabını da (Bir Ikea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri'nin Olağanüstü Yolculuğu) oldukça çok beğenmiştim fakat bu kitap diğerine oranla ustalık eseri olmuş diyebilirim. Mizahi anlatımı ile masalla gerçeği birbiri içine öyle güzel işliyor ki bazen kendinizden bile şüphe duruyorsunuz gerçek olabilir mi diye. Şaşırtıcı son konusunda da övgüyü hak ediyor bence. Yazarın yeni kitaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.
240 syf.
·32 günde
- SPOILER -

Dolandırıcılık yapan bir Hint Fakiri olan Ajatashatru yaşadığı yerdeki insanları çivili yatakta yatması gerektiğine ikna ederek (daha doğrusu kandırarak) Fransa'da bir Ikea mağazasına doğru yola çıkar.

Bindiği taksiciyi sahte 100 Euro'luk bir banknotla dolandırır, taksici bunu fark edince peşine düşer. Ancak Fakir Ikea mağazasında bir dolapta rehin kalır ve acayip bir yolculuk başlar.

Fransa, Büyük Britanya, İspanya, İtalya, Libya ve tekrar Fransa gibi küçük ve garip bir dünya turu yapar.

Bu olaylar sırasında hayatının aşkını bulacak, insanları dolandırmaktan vazgeçip yazarlığa başlayacak, dünyaca ünlü bir aktris ile tanışıp yardımını görecektir.

- SPOILER -

Fransız ve İspanyol asıllı bir yazar olan Puertolas'ın ilk romanı. Çevirinin - çevirmen Ebru Erbaş - de güzel olması kitabın keyifle okunmasını sağlıyor.
240 syf.
·3655 günde·6/10
Hayatını dolandırıcılıkla kazanan bir Hint Fakiri'nin çivili yatak almak için Fransa'ya yaptığı yolculuğu anlatıyor kitap. Asıl amacı sahte bir para ile çivili yatak almak ve bu yatağı da ülkesinde elden çıkarıp para kazanmak olan sahte Hint Fakiri'nin planladığı yolculuğunun planlamadığı bir şekilde farklı bir yöne gittiğini görüyoruz. Yolculukta başına gelen en ufak şey bile Fakir'imizin hayatında büyük değişikliklere neden oluyor. Her gittiği ülkede içindeki iyilik tohumları filizlenip biraz daha büyüyor. Bu yolculuk aynı zaman da kendi içine de yaptığı bir yolculuk haline geliyor. Eğlenceli ve kolay okunan bir kitap. Keyifli vakit geçirmek için güzel bir tercih ama büyük beklentilere girmeden okumak gerek.
Not:Yakın bir zamanda filmi de çıkacakmış ilgilenenlere duyurulur.
232 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabı alırken ilgimi biraz ismi, kapağı ve renkleri çekmişti açıkcası yazın çerezlik bir kitap olur diye düşünmüştüm. Öyle de oldu diyebiliriz aslında toplamda bitirmem 24 saat bile sürmedi. Kitap aşırı akıcı okurken zaman nasıl geçti anlamadım bile. Yazarın dili gayet yalın. Güzel mizahi bir yönü var ve bence baya da samimi. (Kitabın altında bulunan "yazarın notu" kısımlarından bahsediyorum.) Ve yazar güncel bazı olaylarada yer vermiş.

Kitaba gelirsek komik,eğlenceli bir film izliyormuşsunuz tadı veriyor size. Bazı can alıcı hüzünlendiren kısımları da var ne yazık ki.Aslında birazcık da sarsıcı bir roman diyebiliriz sanırım. Kitabın sonu beni baya şaşırttı okurken aklıma hiç böyle bir son gelmemişti gerçekten. Yazarın ilk kitabı olan "BIR IKEA DOLABINDA MAHSUR KALAN HİNT FAKİRİ'NİN OLAĞANÜSTÜ YOLCULUĞU" kitabınıda okuma isteği uyandırdı bende.
Şu yaz günlerinde akıcı,kolay okunan ve de eğlenceli bir roman okumak istiyorsanız bu kitap güzel bir seçim olabilir.
240 syf.
·31 günde·6/10
Esprili dili olan güzel bir kitaptı. Hayatını dolandırıcılıkla geçirmiş bir Hint Fakirinin, bir gün çivili bir yatak almak için sadece tek yüzü basılı sahte bir 100 Euro ile Fransa'ya gelmesi ile olaylar gelişir. Bu yolculuk boyunca insanların aslında kocaman yürekleri olabileceğini fark eden ve yardım etmenin hazzını keşfeden Ajatashatru'nun (acı turşu suyu diye okuyunuz) erdemli yaşama yolundaki içsel yolculuğunun hikayesi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Romain Puertolas
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Montpellier, Fransa, 21 Aralık 1975
Fransız ve İspanyol asıllı yazar 1975’te Montpellier’de doğdu. İspanyol dili ve edebiyatı, Fransız dili ve edebiyatı ve İngiliz dili edebiyatı alanlarında öğrenim gördü. İspanyolca, Katalanca, İngilizce ve Ruşça bilen yazar, DJ’lik, yabancı dil öğretmenliği, çevirmenlik ve hosteslik gibi birçok iş yaptı. Bir IKEA Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri’nin Olağanüstü Yolculuğu (2013) adlı romanıyla büyük bir başarı kazanan genç yazar artık sadece yazıyor.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 255 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 145 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.