Zıkkımın Kökü

9,1/10  (34 Oy) · 
195 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.942 gösterim
Muzaffer İzgü'nün, 'yaşamöyküsü'nü anlattığı Zıkkımın Kökü, aynı adla sinemaya uyarlandı. Memduh Ün ile Macit Koper'in senaryolaştırdığı, yönetmenliğini Memduh Ün'ün yaptığı; Menderes Samancılar, Meriç Başaran, Günay Girik, Elif İnci, Sırrı Elitaş ve Emre Akyıldız'ın rol aldığı Zıkkımın Kökü filmi, Hindistan Udaipur Film Festivali'nde Altın Film, Tokyo Film Festivali'nde Asya'nın En İyileri, İspanya'da En İyi Yönetmen ödüllerine değer görülürken; Adana'da Altın Koza'da beş ödül birden, Kültür Bakanlığı Ödülü, Paris'te 1994'te Cine Junior en büyük ödülünü de aldı.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9754940487
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Celal Uslu 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap otobiyografi olarak yazılmıştır. Muzaffer İzgü Adana doğumludur. Çukurova insanı olmasından mı yoksa Anadolu insanının talihsiz yazgısından mı bilinmez kitaplarınada yoksulluk, varoş hayatı, toplum ve ailelerin demografik yapısını irdeler.

Ailesi ile birlikte çocukluğundan itibaren yoksulluğu ama gerçek manada yoksulluğu iliklerine kadar hissederek büyür, kendi deyimiyle babası Adana 'nın ilk gecekondusunu yapan kişidir. Her fırsatta babasının yoksulluğun getirdiği problemleri çözmek için yaratıcı fikirlerle dolu olduğunu vurgulamıştır.

Babasına verdiği bir söz vardır, ne olursa olsun okuyup öğretmen olacaktır. Eğitim hayatı boyunca birçok meslek kolunda çalışmıştır. En çok getirisi olanın sinemada gazoz satmak olduğunu söyler.

Bu kitabı neden okumalıyız sorusunun cevabı yazarın haytında gizlidir. Toplumun en alt kesimlerinde yaşayan hayatların bire bir aynası niteliğinde ki bu kitap sizi yanı başımızda 'hayatta kalma' mücadelesi veren insanlarımızla empati yapmaya zorlayacaktır.

Babasına verdiği sözü tutup öğretmen olmuştur, böylesine kutsal bir meslek için kendisinin ve ailesinin harcadığı çaba taktire şayandır.

Site imkan vermiş olsa idi bir 10 puan daha verirdim.

kevser 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap için aslında kısa bir yorum değil bir kitap yazmalıyım. 6 yaşımda mahallemizin aşağı tarafındaki kitapçıya tek başıma giderek aldığım ve en az 25 kere okuduğum, canım sıkıldıkça tekrar tekrar okuduğum kitap. Öğretmen olduğumda öğrencilerime de okutacağım dediğim ve okuttuğum kitap. Muzaffer İzgü'nün hayatını oldukça eğlenceli bir dille anlatan fakat farkındalık eşiği yüksek olan kişiler için de epeyce kedere yol açan kitap. filmine ulaşabilmek için üniversiteyi okuduğum şehirde başvurmadığım yer kalmamıştı fakat ulaşamamıştım. Daha sonra bir arkadaşımın sürpriziyle filmini de izleyebilmiştim. Filmi değil kitabı tavsiye ederim. Film kitabın sığ bir özeti olmuş. Bu kitabı çocuklara okutun, içinde küfürler geçiyor fakat okutun. Gerçek hayatta çocuklar küfrün bin bir çeşidini duyuyor, söylüyorlar, görüyorlar... Her şeyin hemen elde edilemeyeceğini öğrensinler. Zamanımızın tüketmek için birbirleriyle yarışan çocuklarına okutun.

Selman Ç. 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum ilk Muzaffer İzgü kitabı. Çok büyük keyif aldım okurken. Dili o kadar samimi ki, hani bazıları vardır bir şeyler anlatır anlatışından doğru söyleyip söylemediğini, samimi olup olmadığını anlarsınız., İşte Muzaffer İzgü öyle samimi bir dil kullanıyor ki hayran kalmamak mümkün değil. Kendi hayatını anlattığı kitap olmasından dolayı da önemlidir. Yazarı tanımak isteyenler için referans olabilir.

Açlığı, yokluğu, çaresizliği ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını, bu durumların mutlu olmaya, bir şeyler başarmaya engel olmaması gerektiğini adeta anlatımıyla gözler önüne seriyor.
Yazları harçlığını çıkarmak için, ailesine yük olmamak için çalışmak zorunda olan bir çocuk. Gerçekten okumaya değer bir hayat hikayesi. Ayrıca kendimden de çok fazla şey bulduğum için benim açımdan önemli bir kitap oldu.

Handenur Hasçelik 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk okuduğum romanlardan biri. Ben de çocuk yaşta okumuştum, ana karakter de çocuk olduğu için basit anlatımı karşısında zorlanmamıştım. Yoksul olmalarına çok üzülmüştüm başlarda, ama güldüren bir kitap olduğu için de çok sevmiştim.
Kitap önerisi istediklerinde ise dalga geçtiğimi düşünenler olabiliyor. :)

Ena ATB 
10 Şub 10:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...Fakir insanların küçük dünyalarında ki büyük mutluluğunu anlatıyor. Klasik cümleler kullanmak gerekirse evet tüketim çılgınlığı çağında okuyup ciddi ciddi dersler çıkarılabilecek bir kitap. Öyle ki bit pazarından baba için alınan ancak eğilip doğrulmamak şartı ile 1 hafta idare edilen pantolonu eline geçen haftalık yevmiyesi ile yenisiyle değiştirince eskisinden çocuklara yelek yapıldığı zamanlar hemde dört düğmeli dördü de başka düğmeli . "Isıtır oğlum ısıtır, yün yündür" Tek göz odada 4 kişilik, birbirlerine sımsıkı kenetli mutlu bir aile; cefakar ve her zaman iyimser bir anne, varını yoğunu ailesine adamış yokluğun yokluğundan mecburi icatlarla varlık yaratan bir mucit bir baba, aralarında 1 er yaş olan küçüğün büyüğe göre çok daha gözü kara afacan iki erkek çocuğu. Muzaffer İzgü ailesinin mutluluk anlayışını şu sözlerle özetliyor "Bizim mutluluğumuz çok basitti. Tencerede yemeğimiz olsun, çıkında ekmeğimiz, lambada gazımız, ocakta çaydanlığımız, yeter de artardı bile..."

fulden ufacık 
12 Oca 22:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zıkkımın Kökü kitabında Muzaffer İzgü'nün İstanbul'a gelince kadarki yaşadıklarını okuyucularına sunmuştur. Muzaffer İzgü'nün ailesini, arkadaşlarını, ilk aşkını anlatmaktadır. Adana'da yoksulluk içinde geçen günlerini akıcı bir dille anlatan yazar, mizah ögesiyle kitabını okuyucuya sunmuştur. Okumayı her şeyden çok istemektedir. Hatta bu yüzden ilk aşkıyla evlenmez. 1992 yılında sinemaya aktarılan bu eser bir çok ödül de almıştır.

kflcu 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yazarın kendi yaşam öyküsünü anlattığı bu kitap yalın bir dille anlatılmış ve basit bir anlatıma sahip.Fakir bir ailede yetişen yazar duygu yüklü hikayesini anlatmakta.Okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.

Fatma 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonuç olarak mutlu biten bir kitap olmasada yazarın hayatını anlatan bir kitap olan zıkkımın kökü sıkılmadan bir solukta okuyacağınız bir kitap şahsen ben otobüste bile okumuştum.

Emrah Çakmak 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Muzaffer İzgü'nün kendi çocukluk yıllarını anlattığı muhteşem bir kitap.Kitap içerisinde kendi çocukluğunuzdan bir parça bulacağınıza emin olabilirsiniz.Bir sayfada sizi güldürürken, bir diğer sayfada gözlerinizin yaşarmasına sebebiyet verebiliyor.Kitabı okuduktan sonra filmini de izlemenizi öneririm.

fatos dağ 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İlkokul yıllarımda okumuştum.
beni derinden etkileyen bir kitaptı.kah gülmüş kah ağlamıştım...hala düşündükçe yüzümde kocaman bir gülümseme vardır içinde biraz hüzün taşıyan....

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Asiye Yıldız 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bizim mutluluğumuz çok basitti. Tencerede yemeğimiz olsun, çıkında ekmeğimiz, lambada gazımız, ocakta çaydanlığımız, yeter de artardı bile...

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgüZıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü
Asiye Yıldız 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Baloncuyu da, çok balonu olduğu için dünyanın en mutlu insanı sanırdım.

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgüZıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü
Asiye Yıldız 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Filmin, en acıklı, en firaklı yerinde kütür kütür kabuklu hıyar yiyen duygusuz insanlar olduğu gibi elindeki dolmasını bize uzatan çok duygulu insanlar da vardı.
Ne tatlı gelirdi o dolmalar bana!.. Filmdeki baş kadın oyuncu veremin son devresinde kan kusup duruyor, ben gözlerimden şapır şapır yaş getiren zehir gibi acı biber dolmasını yiyorum.
- Vah vah, derdi kadınlar, gazozcu bile ağlıyor.
Sanki gazozcular ağlamazmış gibi...

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgüZıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü
Asiye Yıldız 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sağımızda bir aile otururdu. İfakat'tı kadının adı. Kocası gezgin satıcıydı. Adam akşamları eve gelince, arabayı bir köşeye çeker, ondan sonra da başlardı günlük görevine. Bu görev, karısına dayak atmaktı. Öyle, odanın içinde dövmezdi karısını, sokakta, avluda, nerde yakalarsa orda. Çocuklar için bir eğlenceydi bu. Daha adam karşıdan gözükür gözükmez, çocuklar kapının önüne birikirlerdi. Adam arabayı duvarın dibine koyar, ondan sonra girişirdi karısına, Zavallı İfakat Abla da, iyiden iyiye akortlanmıştı, sessiz sessiz dayağını yer, kocasının arzusunu yerine getirdikten sonra, arabanın üzerindeki meyveleri içeriye taşımaya başlardı. Anam,
- Avradın çocuğu olmuyor da, herif ondan dövüyor, derdi.
Eh işte, çocukları olanlar bir başka türlü, olmayanlar bir başka türlü. Yine anam,
- Bu avrada da dayak amma yarıyor ha, derdi.
Gerçekten de öyleydi. Bol şalvarının altında bile diri kalçaları, yürürken tir tir titrerdi. Belki de istese şöyle bir el itişiyle yere devirebilirdi kocasını, ama ah şu saygı denen şey...
Kocaya saygı, hiçbir zaman bu kadının elini kullanmasına izin vermezdi, O el ki, kocaya kalkan el, öteki dünyada firil firil yanan bir odun olacaktı.
Sert odundan yapılmış adamlara, öteki dünyada bir şey yok muydu acaba?

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgüZıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü
Asiye Yıldız 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Babam,
- Soğuk almış soğuk, diyordu.
Anacığımsa kurşun döktü, belki nazar değmiştir diye. Bilmem, neremize nazar değecekti bizim? Bir kez, pek öyle akıllı çocuklar değildik, sonra yoksulun kuru ekmek tombulluğu da yoktu üzerimizde, yüzümüzde kanın zerresini bulmak için tam araç gereçli laboratuvarlar ister; iş böyle olunca neyimize nazar değecekti ki? Eh, ana bu, kuzguna yavrusu zümrütüanka görünürmüş... Kim bilir, biz de anamızın gözünde ne eşi bulunmaz, ne nazar değecek çocuklardık... Bin maşallah!..

Kurşun dökmenin bir yararı olmayınca, tüm duaları okuyup okuyup üzerime üfledi anacığım. İki gün de bu duaların etkisini bekledik durduk... Umut, ne iyi şeydi. Doktor parası, ilaç parası vermeden bir çocuğun iyileşmesi, yoksul evi için umutların en iyisiydi.

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgüZıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü
Asiye Yıldız 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

- Ee hani, biz okuyup büyük adam olacaktık ya baba?
- Maşallah, olup gidersin işte oğlum. Allah'a bin şükür bıyıkların da çıktı.
Kararı, bizim bıyıklar onaylamıştı. Adam olmuştuk, artık okumaya mokumaya gerek yoktu. Bıyıklarım sağ olsun!..

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgüZıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü
Asiye Yıldız 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsan ağır yükün altına girdi miydi, ağır ağır gideceğine daha hızlı gidiyor. Belki de bu işkence bir an önce bitsin diye...

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgüZıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü
Asiye Yıldız 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çünkü yarın perşembe, anamız hastaneden çıkacak. Çok bekledik o günü anamızı. Ancak ondan bir hafta sonra geldi anamız. Zaten zayıftı, geldiğinde bir deri bir kemik kalmıştı. Ama olsun, tek anamız olsun, değil bir deri bir kemikten, yalnız kemikten olsun...

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgüZıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü
Selman Ç. 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bilmem, belki de uyku kurtuluş oluyordu acılardan...

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü (Sayfa 154 - Bilgi Yayınevi)Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü (Sayfa 154 - Bilgi Yayınevi)
Selman Ç. 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yoksul evinde bir kişinin soğuk alıp hastalanması demek, tüm ailenin yiyeceğinden içeceğinden kesilip doktora ilaca verilmesi demekti.

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü (Sayfa 14 - Bilgi Yayınevi)Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü (Sayfa 14 - Bilgi Yayınevi)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Gerçek gülmece vurdu mu devirir!
Gerçek gülmece vurdu mu devirir! Gönül Soyoğul, çocuklar/gençler üzerine 98 kitap yazmış Muzaffer İzgü’nün, sayısız ödüle sahip ‘Zıkkımın Kökü’ kitabının Bursa Orhangazi Milli Eğitim Müdürlüğü’nce sakıncalı bulunmasından başlayıp Adana’daki yoksul çocukluğuna kadar iz sürdü…Ortaya duygulu, komik, bir o kadar da zehir/zıkkım bir söyleşi çıktı…