8,6/10  (42 Oy) · 
203 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.033 gösterim
Bugüne kadar yüzbinlerce okura ulaşan bu roman, bir çok genç kızın içine düştüğü açmazı göz önüne sermektedir. Bu öyle bir açmaz ki, etrafında cazibe ve özentilerden oluşan tuzaklar dolu... Açmazdaki genç kızlar ise bizim insanlarımız... Usta yazar Ahmet Günbay Yıldız, bu eseri ile insanımızın içinde bulunduğu şartları sebeb-sonuç ilişkileri içinde çok boyutlu işlerken, çözümü de gösteriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  225
 • ISBN:
  9789757544227
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaba attığım tarih 11 Aralık 1983.Okumadığım hiç bir kitaba tarih atmam,sayfaları karıştırırken çok şaşırdım hiç bir not almamışım,ne kadar kendimi zorlasam da kitaba dair hiç bir şey hatırlayamadım...
Sizler de böyle durumlarla karşılaşıyor musunuz?

Ömer Faruk Erdoğan 
 30 Haz 23:43 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir arkadaşımın zorla ödünç verdiği ve ısrarla okumamı istediği bu kitabı okumak konusunda, öncelikle kabul edeyim ki ön yargılarımın esiri oldum. Arkadaşımın kitap içeriğini kısaca bir özetlemesi sonucunda kitabın, klasik Türk dizilerinin akıl almaz derecedeki müthiş entrikalarını andıracak cinsten bir muhteviyata sahip olduğunu düşünmemdi söz konusu ön yargının yegâne nedeni. Fakat yine de hatrı sayılır bir zaman zarfından sonra koyuldum kitabı okumaya. Bir çırpıda bitirdim. Anladım ki kitabın hayalimde zuhur eden hâli, gerçeğinden çok uzaktaymış.

Okuma sürecinin kısalığına ilişkin de iki neden öne süreceğim. Kitabın tümüyle öyküleyici bir anlatımla kaleme alınması, bu nedenlerden ilki. Çünkü ardı arkası kesilmeyen bir olaylar silsilesi vardı. Mevcut durumun mevcudiyeti pek bir kısa sürüyordu. Ve siz de zamanın nasıl aktığından bîhaber bu olaylar silsilesine ayak uyduruyor, bir bakmışsınız ki kitabı bitiriveriyordunuz. İkinci neden için ise, yazarın sağlam temeller üzerine inşa ettiği kurgu kavramından bahsedebilirim. Hakikaten çok beğendim hikâyenin kurgusunu, seyir ettiği yolu. Okuyucuya verilen mesajın önemi de bir o kadar güzeldi. Günümüz toplumunun içinde bulunduğu her türlü noksanlıktan dem vuruyor yazar.

Kitabın ne konusuna, ne de verdiği mesajdan daha fazla söz edeceğim. Yalnızca ısrarla okumanızı tavsiye ediyorum. Bu arada İncesaz'ın Eylül'ü eşliğinde okuyarak kitabın tesirini katbekat artırmanız mümkün. Çok güzel bir uyum çıktı ortaya. İyi okumalar :)

İncesaz - Eylül: https://youtu.be/gTqzkLtOSNY

Aşekâ 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatın zorluklarına karşı tek başına çabalayan, tırnaklarıyla kazıyarak bir yerlere varmaya çalışan, aynı zamanda yokluk çaresizlik nedeniyle başkalarına verilen kardeşini bulma çabası içindeki çaresiz bir çocuğun yaşam mücadelesini anlatan çarpıcı, etkileyici bir eser.

ömer altunkaynak 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 134 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sınavlar biz doğarken başlar ve biz ölene kadar devam eder..Bu konuda bize yardımcı bir çok etken vardır. buna önce akıl sonra aklına ve duygurınıza hükmedecek tanıdıklar.. ve en önemliside var olma mücadelesi yaradana karşı...

Burhan Aydın 
24 Tem 08:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap güzel. Akıcı anlatımıyla sizi hiç sıkmayacaktır. Olaylar ardı ardına geliyor , sürekli olay sürekli olay. Elinize alıp bir kaç günde bitirebileceğiniz bir kitap. Dram filmlerine benzer hikayesi var.Aşk , sevgi , ihanet , özlem , sabır .. gibi duygular var bu kitapta. Öneriyorum bu kitabı .

Kitap ve Kahve Delisi 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

"Dikenler olmasa güllerin kıymeti bilinmezmiş..."
Ferhat ve Bahar isimli ikiz kardeşin; öksüz ve yetim kaldıktan sonra verdikleri yaşam mücadelesini anlatıyor. Yaşamlarının her karesi sitem dolu anlardan mevcut olan bu kardeşler verdikleri sınavlardan başarılı çıkabilecekler mi? Hayat onlara nasıl bir son hazırladı acaba? Okuyarak bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Okurken kendi hayatımızdaki hikmetleri de sorgulamamıza neden oluyor herkese tavsiye ederim.

Oguz Bilgin 
25 Nis 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İki gün içerisinde okuyup beğenmediğim bi kitap.
Tavsiye edilmez bildiğin yeşil çam senaryosu..

Kitaptan 19 Alıntı

Birincisi güzellik. İkincisi zenginlik. Bunların her ikisi de insanın kendisinde olmasını istediği şeylerdir... Fakat ikisinin de taşınması zannedildiği kadar kolay değildir.

Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 122)Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 122)

İnsanlar bilmediklerin bir şeyin düşmanıdır. Dilerim siz de onlardan olmayın. İnsanlara bırakılan kataloğa Kur'an-ı Hakim'e müracaat ediniz... Onu inkâr kimseye bir şey kazandırmaz.

Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 76)Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 76)
ugur 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar...Her fitneyi, her çirkinliği makbul görüp,nefsine kölelik eden insanlar...Başkasının hatasını görüp kınarken,öz vicdanına tükürdüğünden habersiz kalan insanlar...Yazıklar olsun size...

Sitem, Ahmed Günbay YıldızSitem, Ahmed Günbay Yıldız
Nurhan Işkın 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Damarlarındaki kan, devrini artırırken, vücudu alevler içinde yanıyordu... Gözlerini bir kaç kere kırpıp açtı...

Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 101)Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 101)
Ahmet melih 
11 Mar 00:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gözlerinin nemlerini sile sile yerlerinden kalkıp, abdest aldılar. İki kardeş en acılı günlerinde bile Yaratanın huzurunda durup, el bağladı. O yere, göğe, arşa,kürsiye sığmayan sonsuzluğu kalplerine sığdırmaya çalışıp yakardılar. Çünkü ondan gelen acıların çaresi, O'na sığınıp, ona güvenmekle azaltılabilirdi...

Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 25)Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 25)

Gidiyordu... Arzın o ağır yükü omuzlarını düşürmüş, ışıkları giderek çekilen gözleri, dünyaya sitemle bakıyordu...
Artık o berrak göklerin billur ışıkları bile, kararan bahtını aydınlatmaya yetmiyordu...

Sitem, Ahmed Günbay YıldızSitem, Ahmed Günbay Yıldız

... bizde insanın insana olan sevgisi sınırlıdır. Sonsuzluğa uzanan tek sevda Allah sevgisidir. Hem inanmış insanların sevgisi başka türlü olur. Haya sahibi, edeplileri tercih ederler.

Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 185)Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 185)

- Bugünün insanı, diye sızlandı... Kendi yıkılmışlığına, kendi perişan haline, başkalarına ağlayabildiği kadar ağlayabilseydi, Allah'ın rahmetinden ümit edilirdi ki Mevlâ bu insanların ceyhun ettiği gözyaşlarını, onların yeniden hayatlanmasına yeni bir baharda, nesvünema bulmasına sebep teşkil edecekti.

İnsan... Şuurunu kaybeden insan kendisine dönmeyi başarabilseydi, bütün sadakatıyla Mevlâ'ya teveccüh edebilseydi, bir noktada ilâhi duygular galeyana gelip, kendisi için gözyaşı dökebilseydi... Kimbilir, belki Mevlâ bizlere acırdı, affederdi. Fertleri perişan, aileleri harap olmus bir cemaat halinden kurtulabilmemize yardımcı olurdu..

Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 124)Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 124)

Rüzgar olarak beni cemiyetin arasına ekenler, bir gün fırtına olarak biçeceklerini bilmeleri gerekirdi..

Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 219)Sitem, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 219)
2 /