Yanık Buğdaylar

8,0/10  (40 Oy) · 
283 okunma  · 
34 beğeni  · 
2.169 gösterim
Her şey bir depremle başladı. Şiddetli bir yer sarsıntısının sebeb olduğu bir felaket... Ve felaketten pay alanlarla çıkar sağlayanlar.

İyi ile kötünün bitmeyen kavgasına ayna tutan bu romanda bize ait izler bulurken, bazı şeyleri yeniden keşfetmenin de tadını yaşayacaksınız.

Bir asra yakın dönemdir içinde bulunduğumuz sosyal atmosferin ve olguların minyatürünü sunan bu romanı bir solukta okuyacaksınız.
(Arka Kapak)
  • Baskı Tarihi:
    2012
  • Sayfa Sayısı:
    380
  • ISBN:
    9789757544111
  • Yayınevi:
    Timaş Yayınları
  • Kitabın Türü:
buse kara 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerçekten etkileyici bulduğum ve gerçek dünyayı olduğu gibi yansıtan kitaplardan. Kendini geliştirmenin, iyiliğin ve yürekliliğin, en önemlisi de iman gücünün daima önde geleceğini anlatan bir kitap. En kötü kişi bile düzelebilir. En acımasız insanın bile gözlerinden merhamet damlaları akabilir. Herkes okumalı ve ders almalıdır efendim.

1950-1960'lı yıllarının Türkiye'sini anlatan yazar dönemin manevi çöküşünü ele almış. Genel itibariyle roman çok hoşuma gitti. Romanın sevmediğim yönü ise imla kurallarına çokta özen gösterilmemesi. Belki sadece benim okuduğum baskı ile alakalı bir şeydir bilemiyorum ama kitabı okurken dikkatimi çok dağıtıyordu. Fakat açıkçası roman imla dışında oldukça iyi olay bütünlüğünün sağlandığı bir roman tabi eski dönemleri anlatıyor olması günümüz gençliğinin bazen ilgisini çekemiyor. Ancak bence herkesin bilmesi gereken bir dönem ele alındığından okunması gereken bir roman.

hasret eken 
20 Oca 01:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şimdi geriye dönüp baktığımda diye başlayan bir cümle kuruyorum ve anımsıyorum ki beni ağlatan ilk kitaptın sen. Roman karakterlerinin başına gelen olaylar gözyalarımı ele geçirecek kadar dramatikti. Her şeye rağmen birbirinden vazgeçmeyen, inançla, sabırla, umutla yaşayan bir yığın karakter şeması vardı. Unutmak ne mümkün.

Ekrem Özkara 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yanık Buğdaylar,Türkiye'nin 1950 sonrasını anlatan,gözü dönmüş bir düşmanlığın,Hırs ve Kin'in nelere yolaçabileceğini ,İyilğin ve iyilerin her zaman kazanacağını,lakin bununda bir bedelinin olduğunu vurgulayan bir roman.
Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Kitaptan 16 Alıntı

Ekrem Özkara 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Düşman,düşmandan intikam alabilmek için barışık durmak ister.

Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 382)Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 382)

Kim bilir yarıda kalan neyin hüsranı içini çektirdi ve yine kim bilir, yüzündeki kırık kırık çizgiler neyin ifadesiydi...

Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay YıldızYanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız
Salih Çermik 
09 Oca 21:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşüncesiz hareket edenler sonunda mutlaka mağlup olurlar.

Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 245 - Timaş Yayınları - 56. Baskı)Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 245 - Timaş Yayınları - 56. Baskı)
buse kara 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Lakin zaman denilen mefhum yine zamanla, en büyük kederlerin ve hatta en büyük sevinçlerin ciddiyetini azaltıp en kısa vakitlerde acı tatlı her şeyin üzerine mazi denilen çizgisini çekerdi.

Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Timaş Yayınları)Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Timaş Yayınları)
buse kara 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kuvvetli ve dürüst fikirlerin, inançlı ve sağlam kişilerin bulundukları yerde, umutsuzluk diye bir şey yoktur.

Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Timaş yayınları)Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Timaş yayınları)
Salih Çermik 
09 Oca 21:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir dalda bir meyve vardır, el erişemeyince herkes düşürmek için birer taş atar, ama taşı atanın değil, atıp düşürenin olur.

Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 264 - Timaş Yayınları - 56. Baskı)Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 264 - Timaş Yayınları - 56. Baskı)
Ekrem Özkara 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Namussuzların türediği yerde,hürriyet kelepçeli gezer.

Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 162)Yanık Buğdaylar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 162)
2 /