Bir Gencin Dramı

7,4/10  (21 Oy) · 
65 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.713 gösterim
Kötüyü değil, kütülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır. Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!..
(Tanıtım Bülteninden)
Başucumda Kitap 
 31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İpucu içerir. Fakat bana sorarsanız pek de sürpriz kaçıracak gibi gözükmüyorlar. :)

Bir Gencin Dramı, 5 farklı hikayeden oluşuyor. Birbirinden farklı 5 ayrı konunun, anlatılmak amacıyla yazıldığı bir kitap. İçerisindeki hikayeler oldukça basitleştirilmiş. Akıcı bir yazımla iki gün gibi bir sürede okudum. Fakat her ne kadar basitleştirilse de içerdiği anlamlar yüceltilmiş. Bu anlamları, konuları, mesajları okurken seçebilmiş değilim. Hatta bazı hikayelerde, yazarın sona bıraktığı açıklayıcı nota ihtiyaç duyduğum zamanlar oldu ve not düştüğü için de ayrıca teşekkür ettim. Okudukça anlayamadığımı, anlayamadıkça da telaşlandığımı sezinledim. Çünkü bir yandan okuyordum ve bir yandan da, hayatını düşünmeye adamış, kendi kabuğunda, yardımlar yapmış, derin düşüncelere sahip olan bir adamın sadece hikaye yazmış olmak için yazdığı fikrine inanmıyordum. Tolstoy gibi Dünya Edebiyatı yazarları, yazmış olmak için yazamazdı bana göre. Ve hâlâ da öyle. Beynimin yeteceğini ve fikirleri algılayabileceğimi düşündüğümde kitabı elime tekrar alacağım. Gelelim hikayelere... Not alırken hikayeleri baştan sona anlattım fakat buraya yazmayacağım. Aşırı uzun bir yorum olur ve okunmaz. En azından verdikleri mesajları çıkarabildiğim kadarıyla anlatacağım.


5 hikayenin ilki;

Birlikte yaşayan 3 erkek ve 1 kız kardeşin yaşantısını anlatıyor. 2 erkek kardeş para ve güce sahip olmak amacıyla çeşitli yerlere gidiyor. Fakat üçüncü olan ailesine yardım etmek, karnını doyurmak için evinde kalıyor. Bu hikaye çalışkanlığın, tedbirliliğin, küçümsememenin, yardımın, fitne fesatsız beynin, iyiliğin galip geldiği bir hikaye. Beni en etkileyen kısımlardan biri de budur.

İkinci Hikaye ;

Hacca gitmek için hazırlıklara başlayan ve para biriktiren iki ihtiyarın hikayesidir. Arkadaşını ikna edip, yola koyulmayı başaran Elisey, yolda su içmek için bir eve girer ve karşılaştığı manzara içler acısıdır. Bir yatakta yatan, ölmek üzere bir kadın, açlıktan baygın düşmüş yaşlı bir adam ve çocuklar. Onları doyurur ve geleceklerini tehlikeden, açlıktan koruyacak tedbirleri aldıktan sonra oradan ayrılır fakat yardım için harcadığı parası Hacca gitmeye yetmez ve o da Allahtan kendisini affetmesini, belki başka sefer tekrar çıkabileceğni, arkadaşının ibadetini kabul etmesini dileyerek evine döner. Bu hikayede de iyilik, yardımseverlilik, temiz kalplilik galip gelmiştir.

Üçüncü Hikaye ;

Hayatın bir bütün olduğunu ve bir başkasına yaptığımız kötülüğü, asıl kendimize yaptığımızı açıklayan bir hikayedir.. Zalim bir kral, bir gece yatağında birini nasıl öldüreceğini düşünürken yanında ak sakallı bir ihtiyar belirir. İhtiyar, öldüreceği adamın kendi olduğunu söyler fakat kral buna inanmaz. Bunun üzerine ihtiyar onu bir bir leğenin içine koyar ve başka bir dünyaya taşır. Kötülüğe, kötülükle karşılık vermenin ne olduğunu açıklayan ve yapılmaması gereken hatalardan biri olduğunu öğütleyen bir mesajı vardır. Beni en düşündüren mesajlardan biri de budur.

Dördüncü Hikaye;

Herşeyin çevreye değil de tesadüfe bağlı olduğuna inanan bir adamın, neden böyle düşündüğünün açıklayıcı bir aşk hikayesidir.

Son hikaye ;

Tutkunun, arzuların esiri olan bir adamın, gençliğinde yaptığı bir hatanın evliliğine, ölümüne sirayet ettiği bir hikayedir. Korku, endişe, refaha kavuşma isteği duyguları arasındaki yaşadıklarını konu alır.

Kitap, her yaşta insanın okuyabileceği cinsten. Okurken "bu muydu?" dediğim bir kitabın değerini, öğütlediklerini ve servetini, yorum yaparken anladım. Elimden önermekten başka bir şey gelmez.

Bohem_kizi 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazdıklarıyla ve yaşadıklarıyla kendini edebiyata adamış ve yaşama dair ise yazdigi o òykülerle insanlara dogru yolu gostermeye calışmış rus edebiyatının ve dünya edebiyatının gönlünde taht kurmuş yazarlar arasındadır. Benim için ise ayrı bir yere sahip olan Tolstoy karakteriyle de ve yazdıklarıyla da ayrı bir yeri ve mekanı vardır

kitabboxcasi 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

gözəl kitabdı ama ən axırncısı oxumadım çünki mənə tərsdi

Kitaptan 5 Alıntı

Başucumda Kitap 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötülüğü kötülükle yok etmeye çalışırken, kötülük senin de içine işleyecek.

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç TolstoyBir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Fatih Yatçi 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kötüyü değil, kütülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır. Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!..

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç TolstoyBir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Başucumda Kitap 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Allah, insanlardan sevgiyle ve iyi işlerle borçlarını ödemelerini istiyor.

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 66)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 66)
Başucumda Kitap 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Neyin nasıl yapılması gerektiğini işin kendisi gösterir.

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 45)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 45)
Başucumda Kitap 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek ruh hastaları, kendindeki belirtilerin farkında olmayıp başka insanlarda delilik alametleri gören kimselerdir.

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 176)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 176)