Bir Gencin Dramı

7,6/10  (34 Oy) · 
121 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.997 gösterim
Kötüyü değil, kütülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır. Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!..
(Tanıtım Bülteninden)
Başucumda Kitap 
 31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İpucu içerir. Fakat bana sorarsanız pek de sürpriz kaçıracak gibi gözükmüyorlar. :)

Bir Gencin Dramı, 5 farklı hikayeden oluşuyor. Birbirinden farklı 5 ayrı konunun, anlatılmak amacıyla yazıldığı bir kitap. İçerisindeki hikayeler oldukça basitleştirilmiş. Akıcı bir yazımla iki gün gibi bir sürede okudum. Fakat her ne kadar basitleştirilse de içerdiği anlamlar yüceltilmiş. Bu anlamları, konuları, mesajları okurken seçebilmiş değilim. Hatta bazı hikayelerde, yazarın sona bıraktığı açıklayıcı nota ihtiyaç duyduğum zamanlar oldu ve not düştüğü için de ayrıca teşekkür ettim. Okudukça anlayamadığımı, anlayamadıkça da telaşlandığımı sezinledim. Çünkü bir yandan okuyordum ve bir yandan da, hayatını düşünmeye adamış, kendi kabuğunda, yardımlar yapmış, derin düşüncelere sahip olan bir adamın sadece hikaye yazmış olmak için yazdığı fikrine inanmıyordum. Tolstoy gibi Dünya Edebiyatı yazarları, yazmış olmak için yazamazdı bana göre. Ve hâlâ da öyle. Beynimin yeteceğini ve fikirleri algılayabileceğimi düşündüğümde kitabı elime tekrar alacağım. Gelelim hikayelere... Not alırken hikayeleri baştan sona anlattım fakat buraya yazmayacağım. Aşırı uzun bir yorum olur ve okunmaz. En azından verdikleri mesajları çıkarabildiğim kadarıyla anlatacağım.


5 hikayenin ilki;

Birlikte yaşayan 3 erkek ve 1 kız kardeşin yaşantısını anlatıyor. 2 erkek kardeş para ve güce sahip olmak amacıyla çeşitli yerlere gidiyor. Fakat üçüncü olan ailesine yardım etmek, karnını doyurmak için evinde kalıyor. Bu hikaye çalışkanlığın, tedbirliliğin, küçümsememenin, yardımın, fitne fesatsız beynin, iyiliğin galip geldiği bir hikaye. Beni en etkileyen kısımlardan biri de budur.

İkinci Hikaye ;

Hacca gitmek için hazırlıklara başlayan ve para biriktiren iki ihtiyarın hikayesidir. Arkadaşını ikna edip, yola koyulmayı başaran Elisey, yolda su içmek için bir eve girer ve karşılaştığı manzara içler acısıdır. Bir yatakta yatan, ölmek üzere bir kadın, açlıktan baygın düşmüş yaşlı bir adam ve çocuklar. Onları doyurur ve geleceklerini tehlikeden, açlıktan koruyacak tedbirleri aldıktan sonra oradan ayrılır fakat yardım için harcadığı parası Hacca gitmeye yetmez ve o da Allahtan kendisini affetmesini, belki başka sefer tekrar çıkabileceğni, arkadaşının ibadetini kabul etmesini dileyerek evine döner. Bu hikayede de iyilik, yardımseverlilik, temiz kalplilik galip gelmiştir.

Üçüncü Hikaye ;

Hayatın bir bütün olduğunu ve bir başkasına yaptığımız kötülüğü, asıl kendimize yaptığımızı açıklayan bir hikayedir.. Zalim bir kral, bir gece yatağında birini nasıl öldüreceğini düşünürken yanında ak sakallı bir ihtiyar belirir. İhtiyar, öldüreceği adamın kendi olduğunu söyler fakat kral buna inanmaz. Bunun üzerine ihtiyar onu bir bir leğenin içine koyar ve başka bir dünyaya taşır. Kötülüğe, kötülükle karşılık vermenin ne olduğunu açıklayan ve yapılmaması gereken hatalardan biri olduğunu öğütleyen bir mesajı vardır. Beni en düşündüren mesajlardan biri de budur.

Dördüncü Hikaye;

Herşeyin çevreye değil de tesadüfe bağlı olduğuna inanan bir adamın, neden böyle düşündüğünün açıklayıcı bir aşk hikayesidir.

Son hikaye ;

Tutkunun, arzuların esiri olan bir adamın, gençliğinde yaptığı bir hatanın evliliğine, ölümüne sirayet ettiği bir hikayedir. Korku, endişe, refaha kavuşma isteği duyguları arasındaki yaşadıklarını konu alır.

Kitap, her yaşta insanın okuyabileceği cinsten. Okurken "bu muydu?" dediğim bir kitabın değerini, öğütlediklerini ve servetini, yorum yaparken anladım. Elimden önermekten başka bir şey gelmez.

Eğer gerçekten de Yevgeniy bir ruh hastasıysa bütün insanlar da öyle. Gerçek ruh hastaları, kendilerindeki belirtilerin farkında olmayıp başka insanlarda delilik alametleri gören kimselerdir.

Garip bir son.

Esraa 
14 Ağu 09:48 · Puan vermedi

Beş farklı hikayeden oluşan kitap oldukça akıcı bir anlatıma sahip. Yazar insanı sıkmayan bir dil kullanmış. Tolstoy'un karakter analizlerini her zaman beğenmişimdir. Bunda da öyle oldu. Birbirinden bağımsız olan hikayelerde vermek istediği mesajlarla insanı düşündürüyor.

Bohem_kizi 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazdıklarıyla ve yaşadıklarıyla kendini edebiyata adamış ve yaşama dair ise yazdigi o òykülerle insanlara dogru yolu gostermeye calışmış rus edebiyatının ve dünya edebiyatının gönlünde taht kurmuş yazarlar arasındadır. Benim için ise ayrı bir yere sahip olan Tolstoy karakteriyle de ve yazdıklarıyla da ayrı bir yeri ve mekanı vardır

Gül 
16 Haz 05:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşadığı hızlı, eğlence dolu hayattan zevk alamayan Olenin'in Kazak kasabasına giderek oradaki hayata uyumunu anlatmaktadır. Kitabı okurken "mutluluk, iyilik nedir" sorularıyla kafanız meşgul olacaktır. Okumanız tavsiye edilir.

kitabboxcasi 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

gözəl kitabdı ama ən axırncısı oxumadım çünki mənə tərsdi

Kitaptan 18 Alıntı

Zagor 
18 Mar 00:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- O yalnızca: "Dünyada barış, insanlarda huzur olmalı" dedi.

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 90 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 90 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)
Zagor 
19 Mar 23:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünyada en güç şey içi dışı bir olmayan insanlarla yaşamaktır. Ben her şeye katlanırım ama buna asla!"

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 161 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 161 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)
Zagor 
18 Mar 23:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Evet, siz şimdiki gençler, vücuttan başka hiçbir şey görmezsiniz. Bizim zamanımızda ise öyle değildi. Benim aşkım şiddetlendikçe sevgilim gözümde o nispette manevileşiyordu."

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 96 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 96 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)
Zagor 
17 Mar 00:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat Bir Bütündür
"Sen sanıyorsun ki sadece senin hayatın hayattır. Fakat ben seni yanıltan perdeyi gözlerinin önünden kaldırdım. O an anladım ki başkalarına kötülük ederken kendine kötülük ediyormuşsun."

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 72 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 72 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)
Zagor 
17 Mar 22:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan öldürmek kolay bir iş, ama ruhun kanla kirlenmese..."

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)
Zagor 
13 Mar 14:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki İhtiyar
"Pişman mı olurum? Olmam dostum. Hayatta, günahlarımdan başka hiçbir şeye pişman olmadım. Bana göre insanın maneviyatından daha değerli bir şey yoktur."

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 44 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 44 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)
Zagor 
12 Mar 13:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İvan'ın Sırrı
"Nerede bizde gelir Bey'im. Hiçbir şeyimiz yok ki... Sığır, at, inek, saban, tırmık... Bunların hiçbiri yok. Bunlar olmalı ki gelir olsun."

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 7 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 7 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)
Zagor 
18 Mar 23:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Büfe çok zengindi, şampanya deniz gibi boldu. Şampanya içmeye çok hevesli olduğum halde o gece hiç içmedim. Çünkü aşk, şampanya olmadan da beni sarhoş etmişti."

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 94 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 94 - Arkhe Yayınları 1.Baskı 2004)
Başucumda Kitap 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötülüğü kötülükle yok etmeye çalışırken, kötülük senin de içine işleyecek.

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç TolstoyBir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Esraa 
10 Ağu 23:47 · İnceledi · Puan vermedi

Hayat bir bütündür. Sen bu hayatın sadece bir parçasısın. Bu parçayla hayatı iyileştirmek veya kötüleştirmek, çoğaltmak veya azaltmak senin elindedir.

Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç TolstoyBir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy
2 /