Adı:
Bir Gencin Dramı
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780001379626
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
EZR Yayıncılık
Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden bir yazar, sabaha karşı dans eder gibi hareketler yapan birini görür. Biraz yaklaşınca bir gencin, sahile vuran denizyıldızlarını birer birer alıp okyanusa fırlattığını fark eder. Genç adama yaklaşır ve sorar: Neden bu denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?"Genç adam şöyle cevap verir:"Birazdan güneş yükselip sular çekilecek. Onları suya atmazsam ölecekler."Bunun üzerine yazar:"Kilometrelerce sahil, binlerce deniz yıldızı var. Bunların hepsini nasıl kurtaracaksın? Ne fark eder ki der."Genç adam eğilip yerden bir denizyıldızı daha alır, okyanusa fırlatır. "Onun için fark etti ama...
180 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Tolstoy'un yine çoğunluğu dinle ilgili hikayelerinin birleşimi. Peki o zaman başlayalım:

Şeytan! Ah o şeytan yok mu o şeytan! Bizi yolumuzdan saptıran yaratık. Peki ya biz ille de uyacak mıyız bu şeytana? Elimizde her şey. Sen kararlı ol. Def et onu. Önüne çıktığında kovalamayı bil. Nasıl anlayacağız mı? Anlaşılmayacak ne var? Sen aç gözlü olma, iyilikten ayrılma. Çalışkan ol, alnının teriyle didin, çalış, emek ver... Böylelikle o şeytan hiç seni şaşırtmaz. Tabiki Tolstoycuğum Allah'ın adını ağzına aldığı anda insanlar, şeytanın yok olduğunu da vurgulamış.

İyiliğe gelelim: Evvela kalbin iyilikle yoğrulacak. İçine çakılmış bir çivi olacak iyilik. Ruhunu ele geçirecek. Kötülüğe karşı kırılmaz bir fanusun içinde yer alacak. Dışarıdan gelen hiçbir darbe ile indirilemeyecek. İçine tüm varlıkları almalı, alacak! Hiçbir şey kıramayacak onu. Böyle yaparsan kazançlı çıkarsın. Sonunda tüm iyilikler de seni bulur. Bunu anlatmış bize Tolstoy. Ve eklemiş:
" İnsan hayatı bir bütün. Başka varlıklara kötülük yaparak aslında kendine kötülük yapıyorsun."

Tolstoy hep bunları dile getiriyor ve o hassas ruhu belki de bu dünyanın kirliliklerine dayanamadığı için acı çekiyordu. Acı çektiği tüm eserlerinde var aslında. Hissedersen...

Gelelim en temel hikayeye:
Kendisi her türlü kadın ile yatıp kalkan ancak namuslu bir kadın ile evlenen bir gencin dramı... Sonu kötü bitti tabiki. Tolstoy hiç seni mutlu eder mi? Herhalde sonun yok olmak olacak. Kimse anlayamadı nedenini. Dediler ki ruh hastası bir deli. Ya Tolstoy buna yapıştırdı cevabı. Buyrun:
" Gerçek ruh hastaları, kendindeki belirtilerin farkında olmayıp, başka insanlardaki delilik alametlerini gören kimselerdir."
Evet. Doğruluğu benim için tamamdır.
Ancak şunu da eklemeliyim ki, BEN DELİYİM!
Zırdeliyim. Herkes biraz delidir sözüne inanmam. Herkes biraz normaldir. Herkes deli olamaz. Bunu beceremez. Bu noktada mütevazı olamam. Ben deliyim. Delirttiler... Çıldırtdılar... Benim de gönlüm vardı ve delirdim. Herkes de delirmesin. Hak edenler delirsin!
Okuyarak delirmeler efendim.
180 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İpucu içerir. Fakat bana sorarsanız pek de sürpriz kaçıracak gibi gözükmüyorlar. :)

Bir Gencin Dramı, 5 farklı hikayeden oluşuyor. Birbirinden farklı 5 ayrı konunun, anlatılmak amacıyla yazıldığı bir kitap. İçerisindeki hikayeler oldukça basitleştirilmiş. Akıcı bir yazımla iki gün gibi bir sürede okudum. Fakat her ne kadar basitleştirilse de içerdiği anlamlar yüceltilmiş. Bu anlamları, konuları, mesajları okurken seçebilmiş değilim. Hatta bazı hikayelerde, yazarın sona bıraktığı açıklayıcı nota ihtiyaç duyduğum zamanlar oldu ve not düştüğü için de ayrıca teşekkür ettim. Okudukça anlayamadığımı, anlayamadıkça da telaşlandığımı sezinledim. Çünkü bir yandan okuyordum ve bir yandan da, hayatını düşünmeye adamış, kendi kabuğunda, yardımlar yapmış, derin düşüncelere sahip olan bir adamın sadece hikaye yazmış olmak için yazdığı fikrine inanmıyordum. Tolstoy gibi Dünya Edebiyatı yazarları, yazmış olmak için yazamazdı bana göre. Ve hâlâ da öyle. Beynimin yeteceğini ve fikirleri algılayabileceğimi düşündüğümde kitabı elime tekrar alacağım. Gelelim hikayelere... Not alırken hikayeleri baştan sona anlattım fakat buraya yazmayacağım. Aşırı uzun bir yorum olur ve okunmaz. En azından verdikleri mesajları çıkarabildiğim kadarıyla anlatacağım.


5 hikayenin ilki;

Birlikte yaşayan 3 erkek ve 1 kız kardeşin yaşantısını anlatıyor. 2 erkek kardeş para ve güce sahip olmak amacıyla çeşitli yerlere gidiyor. Fakat üçüncü olan ailesine yardım etmek, karnını doyurmak için evinde kalıyor. Bu hikaye çalışkanlığın, tedbirliliğin, küçümsememenin, yardımın, fitne fesatsız beynin, iyiliğin galip geldiği bir hikaye. Beni en etkileyen kısımlardan biri de budur.

İkinci Hikaye ;

Hacca gitmek için hazırlıklara başlayan ve para biriktiren iki ihtiyarın hikayesidir. Arkadaşını ikna edip, yola koyulmayı başaran Elisey, yolda su içmek için bir eve girer ve karşılaştığı manzara içler acısıdır. Bir yatakta yatan, ölmek üzere bir kadın, açlıktan baygın düşmüş yaşlı bir adam ve çocuklar. Onları doyurur ve geleceklerini tehlikeden, açlıktan koruyacak tedbirleri aldıktan sonra oradan ayrılır fakat yardım için harcadığı parası Hacca gitmeye yetmez ve o da Allahtan kendisini affetmesini, belki başka sefer tekrar çıkabileceğni, arkadaşının ibadetini kabul etmesini dileyerek evine döner. Bu hikayede de iyilik, yardımseverlilik, temiz kalplilik galip gelmiştir.

Üçüncü Hikaye ;

Hayatın bir bütün olduğunu ve bir başkasına yaptığımız kötülüğü, asıl kendimize yaptığımızı açıklayan bir hikayedir.. Zalim bir kral, bir gece yatağında birini nasıl öldüreceğini düşünürken yanında ak sakallı bir ihtiyar belirir. İhtiyar, öldüreceği adamın kendi olduğunu söyler fakat kral buna inanmaz. Bunun üzerine ihtiyar onu bir bir leğenin içine koyar ve başka bir dünyaya taşır. Kötülüğe, kötülükle karşılık vermenin ne olduğunu açıklayan ve yapılmaması gereken hatalardan biri olduğunu öğütleyen bir mesajı vardır. Beni en düşündüren mesajlardan biri de budur.

Dördüncü Hikaye;

Herşeyin çevreye değil de tesadüfe bağlı olduğuna inanan bir adamın, neden böyle düşündüğünün açıklayıcı bir aşk hikayesidir.

Son hikaye ;

Tutkunun, arzuların esiri olan bir adamın, gençliğinde yaptığı bir hatanın evliliğine, ölümüne sirayet ettiği bir hikayedir. Korku, endişe, refaha kavuşma isteği duyguları arasındaki yaşadıklarını konu alır.

Kitap, her yaşta insanın okuyabileceği cinsten. Okurken "bu muydu?" dediğim bir kitabın değerini, öğütlediklerini ve servetini, yorum yaparken anladım. Elimden önermekten başka bir şey gelmez.
216 syf.
·9 günde·9/10
Ivan'ın Sırrı

Demek ki neymiş akıllı veya fırsatları değerlendiren bir insan olmak her zaman ise yaramıyormuş aptal olmakta da fayda varmış. Sonuna herşey yanıp kül olurken bizim sevgili Ivan kahramanımız yine ayakta yine dimdik neymiş işleyen demiş pas tutmazmış. Bazen hayatı olduğu gibi bu sekilde yaşamak demeyelim çünkü günümüz şartlarında yaşamaya çalışmak lazım.(koşullar ahh ahh)

İki İhtiyar

Demek ki neymiş kalıpların dışına çıkmak lazımmış kör kütük bir amacı yerine getirmek yerine hayatin günlük ilerleyisinde kritik bir noktada doğru yerde doğru zamanda bulunarak gereken neyse onu yapmak gerekir. Varsın Efim hacca gitsin gelsin Elisey çoktan manevi hacca ulaşmış durumdayken.

Hayat Bir Bütündür

Hayatımızın dokunduğu her insan her canlı doğal olarak bizi yansıtır. Aslında biz onlar olmuşuz onlar da biz olmuştur. Hayatımızın yalnızca bize ait olmadığı vurgulanmaya çalışılmıştır.

Öksüz Çocuk

Her söyleneni koşulsuz yapmak herkesin işini görmek o kadar da iyi birşey değilmiş be Alyaşo.

Mum

Kötülüğe kötülükle değil de tokat atarcasına iyilikle karşılık verince karşıdaki şahıs kendinden bile şüphe ediyor. Yalancının mumu yatsıya kadar inançlı insanın mumu heryer de yanar.

Balodan Sonra

Ne ben anlatayım ne de siz anlayın sonu ucu açık kalan balodan sonraki bir olaydan dolayı aşktan vazgeçiş hikayesi.

Cehennem Adası

Yozlaşmanın nasıl yapılacağını anlatıyor bize bu hikaye günümüze uyarlaması bedava.
En temel ihtiyaçlardan yola çıkarak insanları hep meşgul etmeyle sağlanan bir vurdumduymazlık bu sayede gerekli şeylere vakit ayıramayarak yok olmaya unutulmaya yüz tutuyor birçok şey.

Bir Gencin Dramı

Gerçek ruh hastaları kendindeki belirtilerin farkında olmayıp başka insanlarda delilik alametleri gören kimselerdir.
Ah be Yevgeniy yaktın kendini gençlik zamanında tutulduğun uçkur uğruna. Sonunun nereye gideceğini düşünmeden kendini geciştirerek, kandırarak hareket etmenin bedeli ödenmiyor kolay kolay.
180 syf.
·2 günde·Puan vermedi
"Yine mi hikâyeler, masallar?" diyerek yüzümü sırıtarak başladım kitabı okumaya istemsizce. Çünkü; hikâye dinleyecek bir halde deyildim. Gerçekten var olan, yaşanılan bir şeyler okumak istiyordum. Her ne ise, kitabı okumaya başladım yine de. Hattâ daha ilk satırlarda, sırıttığım yüzümde bir tebessüm bile belirdi, daha sonra kahkaha bile attım içimden; İvan adında bir aptal(!)ın, yakaladığı şeytanı, şeytanın ona yalvarmasından sonra bıraktığı zaman "Haydi Allah yardımcın olsun." demesi üzerine. Üç dört hikâyeyi böylece bitirdikten sonra geldim asıl meseleye, yani kitabın ismine... "Bir Gencin Dramı"na. İşte dedim, şimdi tam dikkatimi vererek okuyabilirim kitabı. Ve başladım... İki saat sonra bitti kitap, zaten okuduğum üç, dört hikâyeden sonra kitabın yüzde ellisi geride kalmıştı. Kalan yüzde elliyi de bir gencin dramına hasretmiş yazar. Ve şeytan daha önceki hikâyelerde olduğu gibi, burada da hiç boş durmamış; sürekli genç adamı yoldan çıkarmak için çabalayıp durmuş. Mutlu bir hayattan, nasıl iğrenç bir hayata adım atılır öğretmiş okuyucalara işte. Evin, işin, ailen ve çocukların varken, üstüne bir de kendini dünyanın en mutlu insanı sanarken; bir de bakmışsın ki, aslında dünyanın en bedbaht insanına çevrilmişsin. Daha da içler acısı bir durum; bunun farkına bile varmamışsın... Tâ ki, sonradan duyulan pişmanlığın fayda etmeyeceği bir zamana gelene kadar...

Kitabı okumanızı tavsiye edermiyim, etmezmiyim bilmiyorum. Aşırı derece sinir gerginliği içerir. Ama aynı zamanda bir umut, bir ışık var sanki diye diye, her zaman heyecan içinde kalmanızı sağlıyor... Siz en iyisi okuyun...
180 syf.
·5 günde·8/10
Beş farklı hikayeden oluşan kitap oldukça akıcı bir anlatıma sahip. Yazar insanı sıkmayan bir dil kullanmış. Tolstoy'un karakter analizlerini her zaman beğenmişimdir. Bunda da öyle oldu. Birbirinden bağımsız olan hikayelerde vermek istediği mesajlarla insanı düşündürüyor.
Hayatta, günahlarımdan başka hiçbir şeye pişman olmadım.Bana göre insanın maneviyatından daha değerli bir şey yoktur.Bir Gencin Dramı, Lev Nikolayeviç Tolstoy
180 syf.
·8/10
8 öyküden oluşan bu kitap, kitaba adını veren öykü ve önceki öykü dışında basit görülebilecek öykülerden oluşuyor. Tabi bunu kendi zamanımıza göre değerlendirdiğimiz zaman bu sonuç çıkar. Cehennem Adası adlı öyküsü çok sağlam iğnelemeler içeriyor ki kitabı müthiş kılıyor.
180 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Yazdıklarıyla ve yaşadıklarıyla kendini edebiyata adamış ve yaşama dair ise yazdigi o òykülerle insanlara dogru yolu gostermeye calışmış rus edebiyatının ve dünya edebiyatının gönlünde taht kurmuş yazarlar arasındadır. Benim için ise ayrı bir yere sahip olan Tolstoy karakteriyle de ve yazdıklarıyla da ayrı bir yeri ve mekanı vardır
176 syf.
Tolstoy'un okumuş olduğum ilk kitabı "İnsan Ne İle Yaşar" kitabıydı. Etkilenmiştim kitabından.
Ama bu kitabının sadece baş kısımından ilk 3 hikaye ve konuları dini içerikli ve hikayeleri ders verici son ile bitmesi dışında son hikayelere doğru karmaşık ve hikayeler de bana çok anlamsız, hayali ve gereksiz örneklendirmeler ve benzetmeler olarak geldi. Hikayelerini faydalı bulmadım okunması gerektiği konusunda da umduğum gibi tavsiyede bulunabileceğim bir kitap değil.
176 syf.
·Beğendi·3/10
Ben Tostoy tesadüfen tanıdım yaklaşık 10 kitabını okuma fırsatım oldu beğendim önemli olan hataya düşmeden okunmalı bu tür kitaplar Hayat herşeye rağmen yaşamaya değer.
229 syf.
·Puan vermedi
Tolstoyu okuyanlar bilir bilmeyenler için söylemek gerek ki o her zaman dini sorgulama ve kliseye katolikliğe olan eleştirileri ve kendini kah oturtamama sancıları nedeniyle eserlerinde sıkça nazmetmiştir.
bu kitapta okuduğum hikaye CEHENNEM ADASI dır.
bu hikayeyi okurken kendimde oluşacak aaannlllaaddıımmm vaaayy etkisinden bir haberdim fakat okudukça dinlerin hepsinde güzel öğretiler olduğunu ve aslında bize sorunlar doğurtan şeytanlar FAKAT o şeytanlarında pek iş yapmadığını insanların zaten bunlara hazır olduğunu gözlemledim
8bilerek üstü kapalı anlatıyorum ki spoiler vermiyeyim
kesinlikle her insanın ölmeden okuması gerekn bir öykü HER İNANANINDA HER İNANMAYANINDA BOL KEYİF ALACAKSINIZ ve tek solkta okuyacaksnız
Kusura bakma beyefendi. bizim evde görumcem ellerinde nasır olmayanı masaya oturtmaz. Azıcık bekle, başkaları yesin, onların artıklarıyla sen de karnını doyurursun.
Hayatta, günahlarımdan başka hiçbir şeye pişman olmadım.Bana göre insanın maneviyatından daha değerli bir şey yoktur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Gencin Dramı
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780001379626
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
EZR Yayıncılık
Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden bir yazar, sabaha karşı dans eder gibi hareketler yapan birini görür. Biraz yaklaşınca bir gencin, sahile vuran denizyıldızlarını birer birer alıp okyanusa fırlattığını fark eder. Genç adama yaklaşır ve sorar: Neden bu denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?"Genç adam şöyle cevap verir:"Birazdan güneş yükselip sular çekilecek. Onları suya atmazsam ölecekler."Bunun üzerine yazar:"Kilometrelerce sahil, binlerce deniz yıldızı var. Bunların hepsini nasıl kurtaracaksın? Ne fark eder ki der."Genç adam eğilip yerden bir denizyıldızı daha alır, okyanusa fırlatır. "Onun için fark etti ama...

Kitabı okuyanlar 428 okur

  • Mehmet Selçuk BİLEN
  • Apotheker
  • Mutterseelenallein

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0