Rose Tremain

Rose Tremain

Yazar
7.4/10
5 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
788
Gösterim
Adı:
Rose Tremain
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 2 Ağustos 1943
"Çünkü bizler aslında biraz da başkalarının olduğumuzu sandıkları kişileriz."
Rose Tremain
Sayfa 106 - Can Yayınları
"Yaşamın sana üstün geldiği zamanlarda kaderinle savaşmaya çabalama. Kendi zayıflıklarınla savaş."
Rose Tremain
Sayfa 122 - Can Yayınları
"Umut garip bir alışkanlıktır. Bir tür uyuşturucudur. Bıraktığımıza dair yeminler ederiz, ama o da ne? Bir gün gelir yine kölesi oluruz."
Rose Tremain
Sayfa 112 - Can Yayınları
-"İnsan aklı örülmüş bir parça kumaş gibi. Sorunum, benimkinin... öyle geliyor ki... iplik iplik olması."
-"Aklının karıştığını mı söylemek istiyorsun?"
-"Karışıklığın genellikle bir çözümü olur. Ama bu iplikler... onları tekrar örüp bir araya getiremiyorum."
Rose Tremain
Sayfa 149 - Can Yayınları
Bir kitabı okumaya başlayınca, daha ilk satırda anlatılan her şeyin geçmişte yaşandığını anlarsın, onu yazan kişi için kaygılanırsın.
Galiba bazen insan,herkesin çoktan karanlık bir köşeye fırlatıp attığı şeylere tutunabiliyordu.
512 syf.
·8 günde·6/10
Çok kahramanlı yetişkin masalı gibi. Romanda çok fazla karakter var, fakat okuması keyifli ve sevilesi. Yıllar önce sahaflardan aldığım bu kitabı kütüphanemde bu kadar fazla beklettiğim için pişman oldum. İngiliz edebiyatı severlere hoş bir deneyim olur diye düşünüyorum. Ayrıca kitap 1999 yılında Whitbread Roman Ödülü Almış
512 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitabi bir indirim sırasında almıştım ve dolayısıyla bir beklentim yoktu kitaptan. Ama rahatlıkla söyleyebilirim ki beni yanıltan bir kitap oldu. Çok beğendim; hem yazarın dilini, hem konuyu, hem de çeviriyi.

Danimarka kralı 4. Christian müzik dinlemeyi çok seviyor. Fakat orkestrasının bir mahzende çalmasını istiyor. Zira ona göre bir sistem de hazırlatmış sarayına, isterse yalnızca kendi odasında dinliyor, isterse sarayda yankılanıyor müzikler. Gelen elçiler de orkestrayı göremeyip müziği duyunca şaşırıyor, bu da kralın hoşuna gidiyor. Neyse efendim, bir gün Peter Claire adında bir genç bu orkestraya katılıyor ve kral da kendisini çok seviyor. Konu ondan sonra dallanıp budaklanıyor.

Bu kitabın karakterleri hem çok ilginç, hem de çok çeşitlidir. Kral ve Peter Claire var. Kralın, eşinden ve çocuklarından nefret eden, aynı zamanda kralı aldatıp başkasından hamile kalan eşi var. Bu kraliçenin para düşkünü bir annesi var, ki o da tuhaf bir tiptir. Kraliçenin yardımcısı, aynı zamanda Peter'ın sevdiği kız var. O kızın başka bir şehirdeki ailesi ve özellikle tuhaf küçük bir erkek kardeşi var. Peter'ın yine başka şehirdeki ailesi var. Kitapta bölüm bölüm herkesin hikayesine yer veriliyor. Oradan oraya atlıyorsunuz. Başta bir kafa karışıyor, ama sonra alışıyorsunuz. Özellikle kraliçenin bölümlerini okumak bana keyif verdi. Kitap 3. şahısla yazılmış. Yalnızca kraliçenin hikayesinde günlük metoduna başvurulmuş ve olaylar birinci ağızdan anlatılmış. Kraliçe çok bencil, itici bir karakter. Kızıyorsunuz ama, nefret de etmiyorsunuz. Tuhaf bir tip.

Kitabı okuduktan sonra merak edip internette hakkında yazılmış yorumları okudum. Zaten çok fazla bir yorumla karşılaşmasam da beğeni seviyesinin düşük olduğunu gördüm ve oldukça şaşırdım. Kitap gerçekten çok akıcı ve ilginçti. Büyük bir zevkle okudum. Tavsiye de ediyorum tabi ki.
296 syf.
·4/10
Konu bakımından çok farklı bir tarzda yazılmış bir roman. Çarpık ilişkiler yaşayan farklı iki aileyi ve bu ailelerin kendi iç dünyalarında yaşadıkları çatışmaları pek de akıcı olmayan bir anlatım şekliyle ifade ediyor yazarımız. Yani arka kapakta yazdığı gibi öyle alıp götüren harika bir psikolojik gerilim içermiyor yani. Tabi ki yine de okunabilir bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rose Tremain
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 2 Ağustos 1943

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.