Şebnem Burcuoğlu

Şebnem Burcuoğlu

Yazar
7.5/10
1.373 Kişi
·
5,2bin
Okunma
·
133
Beğeni
·
6,8bin
Gösterim
Adı:
Şebnem Burcuoğlu
Unvan:
Türk Köşe Yazarı, Yönetici, Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1980
Şebnem Burcuoğlu, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü takiben yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Birliği Çalışmaları bölümünde tamamladı. Kurumsal İletişim alanında yönetici olarak çalışan Burcuoğlu, aynı zamanda köşe yazarlığı yaptı. 2014’ün en çok satan kitaplarından biri olan ilk romanı Kocan Kadar Konuş ve 2015'in en çok satanlarından Kocan Kadar Konuş Diriliş isimli ikinci romanı, BKM tarafından aynı adla sinemaya uyarlandı.

Şebnem Burcuoğlu, 2015 Elele Avon Kadın Ödüllerinde halk oylamasıyla “Yılın Yazarı” seçildi.
Ey Türk kızı! Birinci vazifen, 10 saniyelik basit bir konuyu 1 saatlik problem yumağına dönüştürmek üzere erkeğine trip atmak, onu çıldırtmak, zıvanadan çıkartmaktır!
"Birini sevmezken hayat daha hızlı ama daha boş akıyor. Hayatınıza biri girdiğinde de her sabah uyanmanın, giyinmenin hatta yemek yemenin bile bir anlamı oluyor."
Ne demişler? Aşk sözle başlar, dudak ile beslenir, dokuz ay sonra "baba" diye seslenir. Gerçekten de ağzımdan çıkan ilk kelime "baba" olmuş.
Merhabalar yazarı ilk Kocan Kadar Konuş kitaplarıyla tanımış ve beğenmiştim.Son kitabı olan Süreya Kuaför Salonu müthiş bir mahalle komedisi.Olaylar mekan olarak Kurtuluş semtinde geçmektedir.Kitapta yer alan karakterler olarak ; Feza,Cemal,Süreya yer almaktadır.Süreya mahallenin en güzel kızıdır.Süreya ve Cemal birbirlerini sevmektedir.Feza’nın yakın arkadaşı Süreya zengin bir adamla evlenmesiyle arkadaşlıkta biter.Birbirlerini hayatlarından çıkarırlar.Süreya arkasına bakmadan kuaförü,annesini ve anneannesini arkasında bırakır.Feza buna dayanamayıp hepsine sahip çıkar.Zamanla yıllar geçer Feza ve Cemal evlenmeye karar verir ancak kararı verdikten sonra Süreya mahalleye tekrardan dönüş yapar ve her şey karışır.
Keyifli okumalar dilerim
220 syf.
·1/10 puan
Tam bir zaman kaybı...Edebi değeri olmayan popüler kültürün etkisiyle yazılmış,biraz gözlem yeteneği olan herkesin kurabileceği basit günlük sıradan cümleler...Tamamen hayalkırıklığı
220 syf.
Hepimizin hayatında sıkıntılar var, hiçbirimizinki gül bahçesi değil. Fakat derdi veren Allah dermanını da veriyor. Bu hep böyle oldu ve dünya döndüğü sürece de böyle olacak. İnsan içinde o sıkıntının geçeceğine dair oluşan bu his, tüm zorlukların üstesinden gelme ve dayanma gücü verir. Yoksa insan başka türlü nasıl dayanırdı ki hayatın bunca oyunlarına?
Aşk. Benim için sadece Yeşilçam Filmlerinde var olan ve oradan öteye gitmeyecek bir sözcük. Ah “Boş Çerçeve” hala düşündükçe burnum sızlar!

Aşk artık eskisi kadar masum değil. Türlü kanunları ve vecibeleri var. Bunlardan bir tanesini eksik yaparsanız elinizdeki o mükemmel aşk otomatik olarak başınıza çoraplar örmeye başlar. Şimdi diyeceksiniz ki neden? Tatlım “Aşk Satar” bunu bilmiyor olamazdın herhalde?

Aşk satar Şebnem Burcuoğlunun yeni kitabı. Benim bakış açıma göre kendisi Tükiye’nin “Sophie Kinsella” şubesi. Bu savımdan neden bu kadar ısrar ettiğimi merak ediyorsanız söyliyeyim; birincisi ilişkilere yaklaşımı muazzam. Hiç kimse kadın erkek ilişkilerinin yeni kurallarını anlatırken bu kadar eğlenceli olamaz. Kitap aslında aşkın yeni kurallarından oluşuyor ama okurken bunları birer hikaye olarak görüyorsunuz. Her hikaye bir kurallar silsilesinde olması gerektiği gibi; Zincilrleme birbirlerine bağlılar ve birini atlarsanız çuvallarsınız. O yüzden hikayeleri sıralarını kaçırmadan okumanızı tavsiye ediyorum. Zaten kitaba başladığınız zaman bir sayfa bile atlayacağınızı zannetmiyorum ya. Neyse! Hikayelerin tamamen gerçek olması, kitabın eğlenceli olması ve günümüz ilişkilerine gerçek bir bakış açısı yakalaması çok güzel ama kitabın en güzel tarafı şu; “Aşk satar bebeğim. Ya kendisi size satar veya sizi satar ama her türlü satar.” Cümlesinin vücut bulmuş hali olan başka eser yok!
220 syf.
·7 günde·7/10 puan
Herkesin bildiğini herkese satmak bu olsa gerek.
Bu kadar basit günlük hayattan bir hikaye ile kitap yazmak....
Eğlenceli diyaloglarida var elbet ama Türk kadınlarının genelini, kızlarına koca arayan tipler olarak gösterilmesi yanlış. Elbet öyle insanlarda vardır ama bunu genellemeye vurmamak gerekir.
Okumak isteyenler, sadece gülmek adına alabilir.
220 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Uzun zamandır inceleme yapmiyordum:) Kocan Kadar Konuş'u okuduktan sonra bir inceleme yazayim dedim. Şebnem Burcuoğlu tarafindan yazilan, sade dille anlatilmiş, akici, çok gunlukte olsa guzel bir kitap okudum. Kitapta 30larinda olan kizimiz Efsunun ve gerçek aşkinin peşnden gelen Sinanin hikayesi anlatiliyor. Efsun diger kizlardan cok farkli ve Sinanda onun bu farkliliğini seviyor. Ama maalesef ki kiz kardeşler, anne, teyzeler anneanneler giriyor devreye ve Efsunu degistirmeye calisiyor. Sinanin sevdigi farkli Efsunu evlilik meraklisi bir kiz gibi gostermeye calisiyor. Evet kitapta Turk kizlarini evlilik meraklisi gibi gosteren cumleler de vardi bu yuzden puan kirdim ama genel olarak çok hoştu:) Okurken keyif aldim ve benim amacimda keyif almakti. Bu yuzden tavsiye ediyorum:) en kisa zamanda ikinci kitaba da başlayacağim:)
#kocankadarkonuş
252 syf.
·7/10 puan
Bir kaç saatte okunup biten okurken de yüzünüzü kocaman bir gülümsemeyle saran bir kitap. Arada sırada da kahkahalarınıza engel olamadığınız. Basit ve eğlenceli. İlk kitabın daha iyi olduğunu düşünmekle beraber bu yazar devamını yazarsa okutturur diye düşünüyorum. Kitabın en sevdiğim yönlerinden biri farklı yazar ve şairlerden alıntılar yapması, yeri gelip bilimsel gerçeklerden bahsederken yeri gelince bir anda mitolojiye dalabilmesi.
220 syf.
·9/10 puan
ŞEBNEM BURCUOĞLU; renkli, sade, bol kahkahalı bir roman çıkardı biz okurların karşısına. İçindeki şiirsel sözlerde romanı daha bir etkileyici kılıyor. Fakat nasıl başladıysam bitmesi de bir o kadar kısa sürdü. Açıkçası bu kahkaha tufanına, yazarın kalemine, samimiyetine nasıl alışmış isem hiç bitmesin, bende durmadan okuyayım ve kahkaham bölünmesin istedim. Yazar tam bir komedi. Bu romanı okuyalı uzun zaman oldu. Ama şuanda bile yüzümde engelleyemediğim bir tebessüm var. Her yazar komedi türünü Şebnem Burcuoğlu gibi kaleme alamaz bence. Çünkü her yazar samimiyet kuramaz kitaplarında okurlarla. Bu türünde temeli samimiyettir. Yazar bu temeli okurlara her cümlesinde hissettirmeyi fazlasıyla başarmış. Yazara ve Dex Yayınlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şebnem Burcuoğlu
Unvan:
Türk Köşe Yazarı, Yönetici, Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1980
Şebnem Burcuoğlu, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü takiben yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Birliği Çalışmaları bölümünde tamamladı. Kurumsal İletişim alanında yönetici olarak çalışan Burcuoğlu, aynı zamanda köşe yazarlığı yaptı. 2014’ün en çok satan kitaplarından biri olan ilk romanı Kocan Kadar Konuş ve 2015'in en çok satanlarından Kocan Kadar Konuş Diriliş isimli ikinci romanı, BKM tarafından aynı adla sinemaya uyarlandı.

Şebnem Burcuoğlu, 2015 Elele Avon Kadın Ödüllerinde halk oylamasıyla “Yılın Yazarı” seçildi.

Yazar istatistikleri

  • 133 okur beğendi.
  • 5,2bin okur okudu.
  • 29 okur okuyor.
  • 731 okur okuyacak.
  • 28 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları