1000Kitap Logosu
Seyit Kemal Karaalioğlu

Seyit Kemal Karaalioğlu

Yazar
Derleyen
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
7.5
10 Kişi
26
Okunma
5
Beğeni
1.148
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Bafra, 1925
Yaşamı
İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Vatan, Dünya ve Tercüman gazetelerinde çalıştı. Türkçe öğretmeni olarak Denizli ve İstanbul'da görev yaptı. 1981 yılında emekli oldu. Beş ciltlik Türk Edebiyatı Tarihi onun eseridir. Ayrıca edebiyat kavramları ve terimleri konusunda yararlı başvuru eserleri hazırladı. Bunlar arasında Edebiyat Sanatı, Edebiyat Akımları, Edebiyat Terimleri Kılavuzu gibi kitaplar yer almakadır. Ayrıca Türk edebiyatı konusunda ansiklopedik tarzda düzenlenmiş sözlük ve kılavuzlar hazırladı. Bazı büyük edebiyatçıların biyografilerini hazırladı. Çocuklar için de masallar yazan Karaalioğlu'nun tüm çalışmalarım İnkılap Kitabeyi yayımladı. ESERLERİ: Resimli Türk Edebiyatçılar Sözlüğü Ansiklopedik Edebiyat Sözlüğü Çağdaş Türk Şiir Antolojisi Dede Korkut Hikayeleri Edebiyat Sanatı Edebiyat Terimleri Klavuzu Edebiyatımızda Şair ve Yazarlar Ergenekon Destanı (Derleme) Namık Kemal, Hayatı ve Şiirleri Neyzen Tevfik, Hayatı ve Şiirleri Özetli - Örnekli Türk Romanları Resimlerle Atatürk - Hayatı, İlkeleri Resimli Dünya Edebiyatçılar Sözlüğü Türk Hikayeler Antolojisi Tutuşan Mısralar Türk Şiir Sanatı Ziya Paşa, Hayatı ve Şiirleri Türkçe ve Edebiyat Sözlüğü Cebrail Buzağsı (Roman - mart 1975) Yanık Çocuk (Öykü-Anlatı)
191 syf.
·
Puan vermedi
Adam Vatan yahut Silistre'yi yazdı diye 1001 günlük zindan hayatına sürgün edilmiş. Ne acayip... Osmanlı devletinin gücünü, Osmanlı askerinin cesaretini, aşırı derecede duygulu ve edebi bir şekilde böyle güzel ifade eden bir adamı, alnından öpmek yerine zindanda süründürmek... Suçu ne ola ki? Vatan sevgisi mi? ''Âmâlimiz efkârımız ikbâl-i vatandır Serhadimize kal´a bizim hâk-i bendedir Osmanlılarız ziynetimiz kanlı kefendir Gavgâda şehdetle bütün kâm alırız biz Osmanlılarız can verir nâm alırız biz Kan ile kılıçtır görünen bayrağımızda'' Bu ayıp bize yüz yıl yeter.
Namık Kemal Hayatı ve Şiirleri
Okuyacaklarıma Ekle
3
174 syf.
·
344 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Tanzimat döneminin en seçkin ve keskin kalemli şairlerinden biri olan Ziya Paşa'nın hayatı ve şiirlerinden oluşan bu kitap, ele alınıp bir solukta okunacak türden değil. Ağır bir dile sahip olduğundan şiirleri bugünkü Türkçe ile açıklayan bilgilerden faydalanmak gerekiyor. Öte taraftan Ziya Paşa'nın, çoğu deyim veya atasözü gibi dillere pelesenk olmuş beyitlerini okumak, öğrenmek ya da hatırlamak adına çok doyurucu bir eser. Bir beyiti ile bitirelim: Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.
Ziya Paşa Hayatı ve Şiirleri
Okuyacaklarıma Ekle
4
179 syf.
·
8/10 puan
"Ömer Hayyam & Neyzen " BİR KARŞILAŞTIRMA
Neyzen tevfik (Kolaylı) edebiyatımızda #nefi ve #şaireşref 'ten sonra en önemli hiciv şairi aynı zamanda ney icrası sanatçısıdır. Neyle meyin , şiirle müziğin çileli ve zevkli pınarlarından kana kana içerek, isyankar ruhunun serüvenlerini bize de duyurur. Adaletsizlikleri, akıl sır ermez işleri, özgürlük, Türklük, vatan aşkını, halk kudretini, zulmü, yobazlığı, sorunları çağdaş dünya görüşüyle sergiler. (Arka kapaktan) ÖMER HAYYAM İLE KARŞILAŞTIRMA: Ünlü Hayyam'da var olan realist, akılcı, ilerici dünya görüşü ile bozuk düzeni, yolsuzlukları açıkça yerden yere vurma kabiliyeti bizde, yaşamı Dostoyevski gibi epilepsi krizleri içinde Mevlevi-Bektaşi dergahlarında, akıl hastanelerinde geçmiş cinnet ile deha sahibi Neyzen Tevfik'te vücut bulmuş sanki. Hayyam'ın çarpıcı ve kısa dizelerindeki başkaldırı, Neyzen'in bir o kadar vurucu fakat uzun şiirlerinde daha sert hatta küfürlerle dolu pervasızca kendini gösteriyor. Hayatını kült biçimde yaşamış, sürekli sarhoş fakat özgürlükçü Türklük üzerine yazdığı şiirleri hâlâ yazılamayan, vatanperver Atatürk ve devrimleri yanlısı Batı 'cı Neyzen'le yine şarap düşkünü, aşkı arayan büyük filozof Hayyam'ın en büyük ortak yonleriyse baģnazlıga ve gericiliğe karşı sarsılmaz duruşlariydı. Düşünün ki; her ikisi de sahip oldukları bilgilerle çevrelerine meşhur alimleri toplayacak kadar önemli ve yaşadıkları toplumları günümüz pek çok aydınlarında olmayan bir görevle aydınlatan şahsiyetlerdi. Hayyam'a İslam 'ın en büyük düşünürü, Neyzen'e ise 'Türk Diyojen 'derlerdi. Kader bakın; her ikisi de yapıtlarıyla 11 ve 19yy da dahil bazı şeylerin değişmediğini gösteren ve Batı 'da yıkılan Ortaçağ anlayışının (Rönesans ) benzerini yapmaya çalışan yegane örneklerdendiler. Ve hâlâ 21yy'ın da dahil en basit laik anlayışı bile oturtanasak bile onları anlayabilmek, büyük bir ilerleme sayılacaktır yadettigimiz dizelerinde. Ve 'zındık' denilen Neyzen'in günah sofrasından beraber yiyip içtiği bir iki dostunu sayalım : Mehmet Akif Ersoy, Fikret Mualla, Hacı Arif bey, Şair Eşref, Tevfik Fikret, Kemani Yeşova, Yunus Nadi, Ahmet Cemil...
Neyzen Tevfik Hayatı
Okuyacaklarıma Ekle
6