Umay Umay

Umay Umay

YazarEditör
8.1/10
750 Kişi
·
2.700
Okunma
·
831
Beğeni
·
63818
Gösterim
Adı:
Umay Umay
Tam adı:
Umay Gedikoğlu
Unvan:
Türk Yazar ve Pop Rock Sanatçısı.
Doğum:
Trabzon, Türkiye, 22 Mayıs 1966
Umay Gedikoğlu, (Umay Umay) (22 Mayıs 1966, Trabzon), Türk yazar ve pop rock sanatçısı.
İlk müzik çalışmalarına 1990 yılında “Hush” grubundan Eray Artan ve Melih Rona ile bir araya gelerek “Leprechaun” grubuyla başlamıştır[1]. Umay Gedikoğlu, kısa süren bu çalışmadan sonra asıl çıkışını tüm müzik ve sözlerini Barlas’ın (Barlas Erinç) yazdığı pop rock tarzındaki "Umay Umay" albümüyle yapmıştır.
7 Ekim 1994’te[2] Emre Plak’tan çıkan "Umay Umay" albümüne, şarkıları yazan Barlas’ın yanı sıra, bugün hepsi müzik alanında önemli isimlere sahip olan Şebnem Ferah, Teoman ve Özlem Tekin vokalleriyle, Alper Erinç ise düzenlemeleriyle destek olmuştur. İlk klip Böl Beni'ye çekilmiş ve Umay oldukça başarılı bir çıkış yakalamıştır. Albümün en tanınan ve sevilen şarkılarından, klibi de çekilen Hareket Vakti şarkısını daha sonra Afili Yalnızlık albümünde Emre Aydın da seslendirmiştir[3]. Albümde diğer bir klip çekilen şarkı ise Bozdur Yeminleri olmuştur.
Umay Umay’ı geniş kitlelere ulaştıran "Umay Umay" albümünden sonra ikinci albümü "Naylon", 26 Aralık 1996'da BMG etiketiyle çıkmıştır. Türkiye'nin ilk elektronik - pop albümü iddiasındaki albümde şarkı yazarlığıyla Barlas (Barlas Erinç) yine destek verirken Mete Özgencil, Kıvanç K. ve Ümit Kuzer’le de bir araya gelinmiştir. Bu albümün klipleri Umay Umay'a Mete Özgencil’in de eşlik ettiği "Düşmedim Daha", "Naylon" ve Edepsiz adlı parçalara çekilmiştir.
Umay Umay’ın üçüncü albümü "Ağzı Bozuk Aşk Mektubu", ETNO Müzik etiketiyle 2002 yılında çıkmıştır. Toplam 10 parça ile bir remix içeren albümün yapım aşamasında Patrick Chartol ile çalışılmıştır. Albüme Kazım Koyuncu da konuk müzisyen olarak davet edilmiştir[4].
Umay Umay’ın müzik çalışmalarının yanı sıra beş adet de kitabı bulunmaktadır. Kitaplarını eşcinsellere adamıştır. Kürtleri, eşcinselleri, devrimcileri ve Mardin'i anlatmıştır.[5] Bir dönem Birgün Pazar'da köşe yazarlığı da yapmıştır. Kazım Koyuncu'nun Gyuli Çkimi şarkısının üzerine Kalbim Acıdı adlı şarkısını söylemiştir.[6] Kendi albümlerinin dışında, Kent Ozanları adlı karma albümde de Şeker Anne şarkısıyla yer almıştır.
Sakın üşütme. Sakın yaşlanma. Sakın yıkılma. Sakın, sakın, o güzel ruhunu
ayaza tutma. Tahtadan defterler yap, deniz kabuklarından kutular, şiirin
yetişemediği müzikleri duymak için kalbini yastığın altına koy. Senden
çalındıkça çoğalan hayatı, gözyaşlarından çıkardığın mutluluğu anlat.
Gözlerindeki aşkı değdir parmaklarının biçimlediği her rüyaya. Senden bana
ulaşan rüzgarın da adı bu olsun... Bana içeriyi bilmiyorum diye daha çok kız,
ama n,olur daha güzel kız.
Kızıyordum, artık kızmıyorum. Bir şey oldu epey önce, kimsenin beni öldüremeyeceğini fark ettim. Affedilmeyecek ihanetlere tanık oldum. Affetmeyeceğim. Affetmenin, ne büyük uyum isteği ve palavra olduğunu fark ettim. Çok uyumsuzmuşum. Azıcık uyayım diye, ne fedakarlıklar yaptım, geçmiş olsun, affedemiyorum, etmeyeceğim de. Korku kendi cehenneminde debelensin, benim cehennemim başka.
Dedi ki; kollarını dambıl kaldırarak güçlendiremezsin, git birine sarıl, sımsıkı sarıl.
Bin kilo kaldırsan, sarılmadan güçlenmez o kollar...
94 syf.
Eveet son zamanlar fazla önüme çıkan bir Umay Umay. Tuhaf kadın Umay Umay, yazdıklarıyla intihara kadar götürebilirmiş... Merakımı gidermek için en beğenilen kitabı olan “Orospu Kırmızı” kitabını okudum. Bitirdiğimde ortaya çıkan tek soru:

BEN NE OKUDUM?

Bütün kitap boyunca konunun ne olduğunu, hatta konuyu geçtim bir paragrafta bile cümleler arasındaki bağlantıyı anlayamadım.

Alıntılar yaptım evet güzel cümleleri vardı. Fakat ben öyle abartılacak hiçbir şey göremedim ortada.

Günümüzde bir kitap ne kadar anlaşılmazsa o kadar iyidir kavramı var. Tabii bir de sayfada ne kadar az söz varsa kitap o kadar güzeldir. Bu kitap da böyle popüler olmuş ve en çok da ismi yüzünden konuşulan bir kitaptan başka bir şey değil.

Ne mükemmel anlatım gördüm, ne bir duygu yükü, ne de intihara teşvik eden bir şeyler.

Belki ben anlamadım, ben ruhsuzumdur. Okuyup anlayan varsa beni de aydınlatsın. Mesela hemen bir örnek yazayım:

“Boşluğuna aşk düşürmek istiyorum. Atlar kadar hızlı, atlar kadar yavaş. Benim konçlanm ve botlarım var. Parçalarımı dolabımda saklıyorum. Uçamayacağım uzaklıkları ve bir de...... ; tango yapalım.”

Bu cümlelerle mi intihara kadar sürükleyecek?

Daha çok bir adama olan aşk üzerinde durmuş tek anladığım bu.
Eğer bu konu üzerinde kurulmuş kitap okuyacaksanız Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitabını tavsiye ederim. Karşılıksız aşkın en güzel anlatımı. Böyle anlaşılmayan değil gayet açık ve insanın canını yakan türden.

Okuyarak bir şey kaybetmedim ama bir şey de kazanmadım. Aradaki aforizmalar dışında beğendiğim pek bir şey olmadı. Zaten 4 puanı da onlara verdim.

Okumayın demiyorum ama okuyun da demiyorum. Size bırakıyorum kararı. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar.
96 syf.
·7/10
ayrılık sonrası okunduğunda kuvvetle muhtemel intihar eşiğine getirebilecek bir Umay Umay kitabı. hastalıklı. aklından geçen her türlü psikopatlığı şuursuzca kaleme döken ellerinden öperim. neticede hepimiz az biraz manyağız.her satırında kaybolduğum, her satırında kendimi bulduğum tarz olarak okuduğum bütün kitapların dışında bir kitap.Anlayamayarak anlıyor,anlayamayarak hissediyorsunuz ya o yetiyor.

Yeni tanışıyorum kendisiyle , güzel sözleri fazlaca var.fakat aşkı garip yaşayan ve tarif eden biri olduğu kesin.Umay Umay konusunda herkesin birleştiği ortak nokta garip bir kadın olması. gerçi kadın demek de doğru olmayabilir, zira kendisi de bu konuda bir karara varmış değil. bildiği yegane şey kendisi olmayı sevdiği, kendine has bir tarz yaratmayı bir şekilde becerdiği.

Deniz durukan ile röportajından bir parça:
*nelerden nefret ediyorsun?
-belli birileri yok. nefret etmem gereken her şeyden, hiç tereddüt etmeden nefret ediyorum. benim hayatımda ne müzik, ne de edebiyat camiasında yakın durduğum hiçbir aile, grup, ayı, dayı göremezsin. bir de hepsi aşağı yukarı yakın arkadaşlarımdır haa. beni anlamayanlardan nefret ediyorum. kalbi kirmizi olmayanlardan...

*bu anlamda benden de nefret ediyorsun?
-beni anlamayıp, dinlemeden eleştiren biri olarak evet, senden de hoşlanmıyorum. ama buluşabileceğimiz mutlaka başka yerler var. çünkü hayat o kadar fakir değil. bir albümün bana göre yanlış eleştirilmesiyle kapanacak kadar fakir, sakil değil. ama bir mesele bulamazsak karşılıklı nefret ederiz, en azından ben senden ederim.

Alıp okunabilir, -her incelememe yazdığım gibi- tek oturuşta bitirilebilir.Kasmadan,endişelenmeden zorlamadan..Gayet hoş olmuş.
76 syf.
Kalabalıktan kaçmak istediğiniz zamanlarda bir kılavuz arar insan, belki bir el, belki bir ışık, belki bir yaprak olup çıkar karşınıza, belki de sessizliğinizin adıdır Umay Umay ve dizeleri..

Yazarın hangi dizelerini okursanız okuyun keşke bir daha yazmasa ve bu eşsiz cümleler son olup değer kazansa dersiniz ama o hiç bıkmaz ve tekrar yazar. Sonra siz yeni dizelerini okuduğunuzda yine aynı hisse kapılırsınız; Umay Umay sen hep yaz..

evet artık öpüşebiliriz..

Keyifli okumalara..
76 syf.
Merak ettiğim için okudum ama pek hoşuma gitmedi. Nazım ve nesir olarak kaleme alınmış. Fazla melankolik, okurken sıkıldım. Bana bir şeyler katmayan bir kitaptı. Okumazsanız bir şey kaybetmiyorsunuz.
64 syf.
Müzik çalışmalarının yanı sıra yazdığı kitapları eşcinsellere adayan Umay Umay'ın Mardin'i anlattığı şiir kitabı. Mardin'deki güzellikleri orada yaşıyormuşsunuz hissi vererek betimliyor. Keyifli okumalar...
76 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"Dışarıyı anlatmamı istiyorsun. Dışarıda da, içeride de bizi acıtan şeyler hep aynı." Umay Umay'ın sisteme baş kaldırdığı için hapsedilen uzun saçlı Atilla'ya hitaben duygularını, düşüncelerini anlatmasından oluşuyor kitap. 76 sayfalık kısa bir kitap ancak duygu yönünden  o kadar dolu ki her bir cümlesi ayrı bir güzel ve anlamlı. Şu an içinde bulunduğumuz bu sisteme, düzene karşı içinde ufacık bir isyan bulanan kişi için okudukça kendi hislerini bulacağı bir kitap, bu arada sağcı-solcu- Ülkücü vb. olmanız önemli değil bu sistemin hiçbiriyle alakası yok.

Peki kim bu sistemi oluşturanlar? Onlar Umay Umay'ın tarifiyle; "Onlar TAKIM ELBİSELİ AZİZLER, ÇOK KAZANIRSAK BİZİ AFFEDERLER.!". Takım elbiseli azizler... kazanmak istiyorlar, güç istiyorlar onlar için önemli olan tek şey bu başka hiçbir şey değil. Hayat onlar için bir at yarışı ve bizler onlar için yarışan birer atız desek yazara göre yanlış olmaz diye düşünüyorum.

"Kokulu çiçekler alıyorum ama hep aşktan yaralı birilerine veriyorum." Aşktan yaralı birileri... kelimeler anlatım şekli gerçek manada fazlasıyla samimi, içten, duygu yüklü...  
64 syf.
·Puan vermedi
İnce ince işlenmiş acılar,
Söylenmemiş sözler
Edilmemiş dualar...
Cok güzel, minnak şiir deneme karışımı bir kitap okunmalı bence...
Umay umay cok guzel yazmış ellerine emeğine sağlık...
94 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şu Hikmet Anıl Öztekin de amma iyi yazar ya hu! Sözlere bak ya... Nasıl da böyle güzel yazıyor. Ben bu güne kadar nasıl okumamışım bu adamı!?
...
Zaman geçiyor Sabahattin Ali okumamı söylüyor abim. Okumuyorum. "O ne be?" diyorum. Ordan burdan birileri laf etmiştir onlara güvenip bende okumama kararı almışımdır. Zaman geçiyor çok sevdiğim başka bir insan Sabahattin Ali okumamı söylüyor. Okey diyorum. Okuyorum. Vaaaoov. Aman Allah'ım! Yıllardır aradığımı buldum. Benim yazarım, benim adamım işte bu. Hikmet Anıl mı? O ne be? Romantik müslümancılık falan olsa gerek. Kitap okumada amatör zamanlarımız tabi o sıralar daha küçüğüz. Hala küçüğüz de şuan ki yaşımdan daha küçüğüm. İlk okuduklarım arasında Hikmet Anıl var. Tabiki onu seveceğim. Başka kimseyi tanımıyorum ki. Tanımıyordum ki! Şimdi Sabahattin Ali'm var. Hikmet Anıl okuyanlara daha yolun var diyorum. Bazı arkadaşlarım "okuma" diyor. Başka bir şey demiyor. Ama okusunlar. Zamanla fark ederler asıl yazarların kimler olduğunu.
Ön yargılı okuyuşlarım devam ederken birileri Zweig i balon buldu. Onları da dinledim. Okumayı erteledim. Sonra okumaya karar verdim. Okudum. Hay beni bu yollara düşürenlerin ben!... Kimler yüzümden kimleri erteledim!


E zamanı gelmiş artık. Akışımda Umay Umay görüyorum sürekli. Okuyayım artık diyorum. Hadi canım! Kitabın adına bak yahu, Orospu Kırmızı!
Başka isim mi bulamamış sanki canım! Amma da boş bunlar. Yok yok. Bu sefer gaza gelmeyeceğim. Bugün sevgili Sude alıntı paylaşmıştı. Zamanı geldi diyip pdf istedim. Ve ilk Edip Cansever kitabımı bitirdikten hemen sonra Orospu Kırmızı'ya başladım. Ne de güzel başladım.

Yüreklerinin en düşsüz yerinde
öyle apansız kalakaldım.
Ben kötüyüm, erdem kimin adı.
Bir bıçakla rüzgar sokarım içime
sonra iyileşeceğimi söylerim
Cam kırıklarının üzerinde sevişmekten bıktım derim.
Az acıyı arıyordum kendi kanımı içiyordum derim.
Dilsizim
babam da yok benim.


Diye başladı sevgili Umay...
Kitabı beğenmeyenlerde varmış. Bırakalım =)

Yok, devam edeceğim. İki kişinin yıkılışının ardından ele alınıp okuyunca da çok fazla etki ediciydi. Kafa karışıklığı, duygular. Sitemler. Umay'cığım ... Kafa karışıklığın kafamı karıştırdı. Ama sevdim. Kitapları yavaş yavaş okumaya başlayınca ve gittikçe daha farklı yazarlarla tanışınca anlıyorum ki her yeni yazarda yeni bir tarzı seveceğim. Aklında bir sürü manyaklık var. Her şeyi yazmış diyebilirim. Ama sıkılmadım...

Kısa ve bir günde illaki bitiyor. Okumanızı tabiki tavsiye ederim. =)

Ah kırmızı :Dd


Kitap incelemem Orospu Kırmızı incelemesi değilde cidden "kitap" incelemesi oldu. Ama olsun eleştirilere takılmadan bir şeyleri ertelemeden kendiniz alıp okuyun
bu da şuracıkta dursun. :P
64 syf.
Nerdeyse tüm kitabın altı çizilir mi, eğer Umay Umay yazdıysa çizilir, ben çizdim...

Gitmeyi çok istediğim, ancak bir türlü fırsat yaratıp gidemediğim Mardin'i bir rüyadaymışcasına attığı şiir kitabı Rüya Duvarları.

Her ne kadar "Mardin kağıda yazılmıyor" dese de bir mısrasında, öyle güzel anlatmış ki şehrin sizi çağırdığını düşünüyorsunuz.

Şiir severlerin keyifle okuyacağı bir kitap...
96 syf.
·7/10
Aklından geçen her türlü -manyaklığı?- dilin süzgecinden geçirmeden yazmasının dürüstlüğü kaosa sebep olacak derecede.

Yaşamda yanımızdan usulca geçen, farkına varılmayan şeyleri, farklı bir bakışla, farklı bir hayatla, okura sunuyor Umay Umay.

Kitap boyunca alakasız duran cümlelerin daha uzaktan bakıldığındaki uyumu ve aforizmaları, okuru hissetmek-anlamak denklemine soktuğu için herkese hitap edecek bir kitap olmadığı kanısındayım. Yine de 94 sayfalık bir kitaba şans verilebilir.

~Artık özgürüm, öyle yalnızım ki...~

Yazarın biyografisi

Adı:
Umay Umay
Tam adı:
Umay Gedikoğlu
Unvan:
Türk Yazar ve Pop Rock Sanatçısı.
Doğum:
Trabzon, Türkiye, 22 Mayıs 1966
Umay Gedikoğlu, (Umay Umay) (22 Mayıs 1966, Trabzon), Türk yazar ve pop rock sanatçısı.
İlk müzik çalışmalarına 1990 yılında “Hush” grubundan Eray Artan ve Melih Rona ile bir araya gelerek “Leprechaun” grubuyla başlamıştır[1]. Umay Gedikoğlu, kısa süren bu çalışmadan sonra asıl çıkışını tüm müzik ve sözlerini Barlas’ın (Barlas Erinç) yazdığı pop rock tarzındaki "Umay Umay" albümüyle yapmıştır.
7 Ekim 1994’te[2] Emre Plak’tan çıkan "Umay Umay" albümüne, şarkıları yazan Barlas’ın yanı sıra, bugün hepsi müzik alanında önemli isimlere sahip olan Şebnem Ferah, Teoman ve Özlem Tekin vokalleriyle, Alper Erinç ise düzenlemeleriyle destek olmuştur. İlk klip Böl Beni'ye çekilmiş ve Umay oldukça başarılı bir çıkış yakalamıştır. Albümün en tanınan ve sevilen şarkılarından, klibi de çekilen Hareket Vakti şarkısını daha sonra Afili Yalnızlık albümünde Emre Aydın da seslendirmiştir[3]. Albümde diğer bir klip çekilen şarkı ise Bozdur Yeminleri olmuştur.
Umay Umay’ı geniş kitlelere ulaştıran "Umay Umay" albümünden sonra ikinci albümü "Naylon", 26 Aralık 1996'da BMG etiketiyle çıkmıştır. Türkiye'nin ilk elektronik - pop albümü iddiasındaki albümde şarkı yazarlığıyla Barlas (Barlas Erinç) yine destek verirken Mete Özgencil, Kıvanç K. ve Ümit Kuzer’le de bir araya gelinmiştir. Bu albümün klipleri Umay Umay'a Mete Özgencil’in de eşlik ettiği "Düşmedim Daha", "Naylon" ve Edepsiz adlı parçalara çekilmiştir.
Umay Umay’ın üçüncü albümü "Ağzı Bozuk Aşk Mektubu", ETNO Müzik etiketiyle 2002 yılında çıkmıştır. Toplam 10 parça ile bir remix içeren albümün yapım aşamasında Patrick Chartol ile çalışılmıştır. Albüme Kazım Koyuncu da konuk müzisyen olarak davet edilmiştir[4].
Umay Umay’ın müzik çalışmalarının yanı sıra beş adet de kitabı bulunmaktadır. Kitaplarını eşcinsellere adamıştır. Kürtleri, eşcinselleri, devrimcileri ve Mardin'i anlatmıştır.[5] Bir dönem Birgün Pazar'da köşe yazarlığı da yapmıştır. Kazım Koyuncu'nun Gyuli Çkimi şarkısının üzerine Kalbim Acıdı adlı şarkısını söylemiştir.[6] Kendi albümlerinin dışında, Kent Ozanları adlı karma albümde de Şeker Anne şarkısıyla yer almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 831 okur beğendi.
  • 2.700 okur okudu.
  • 32 okur okuyor.
  • 1.180 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları