Zülfü Livaneli Ömer Zülfü Livaneli

Yazar 8,5/10 · 4849 Oy · 24 kitap · 14880 okunma ·  1652 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Zülfü Livaneli
 • Yazarın Tam Adı:
  Ömer Zülfü Livaneli
 • Unvan:
  Türk Müzisyen, Senarist, Politikacı, Yazar ve Yönetmen
 • Doğum:
  Ilgın 20 Haziran 1946

Yazar İstatistikleri

1.652 okur beğendi.
4.849 puanlama · 1.725 alıntı
6 haber · 20.029 gösterim
14.880 okur kitaplarını okudu.
6.508 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
216 okur kitaplarını şu anda okuyor.
145 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Zülfü Livaneli'nin Biyografisi

Zülfü Livaneli, (d. 20 Haziran 1946, Ilgın), Türk müzisyen, senarist, politikacı, yazar ve yönetmen.

İlk yılları

Tam adı Ömer Zülfü Livanelioğlu’olup, aslen Artvin’in Yusufeli ilçesinden olan Livanelioğlu ailesinin büyük dedeleri Ömer Efendi 93 Harbi’nde Artvin’in Ermeni ve Rus işgaline uğraması üzerine Erzurum’a gelerek Ahmet Muhtar Paşa’nın ordusuna katılmıştır.

Ömer Efendi Harput Redif Taburu’na mülazım rütbesiyle atanır. Daha sonra burada çıkan çatışmada şehit düşer. Ömer Efendi’nin tek oğlu olan Zülfü Efendi, Türkiye’nin muhtelif yerlerinde sorgu hakimi olarak görev yapar. Soyadı Kanunu çıktığında babasının geldiği Artvin/Yusufeli/Livane Sancağına izafeten Livanelioğlu soyadını alır. Zülfü Efendi’nin erkek çocuklarından üçü de hakim olmuştur. En büyükleri ve Zülfü Livaneli'nin babası olan Mustafa Sabri Livanelioğlu, Yargıtay Başkanlığı’na kadar yükselmiştir.

Kariyeri

Ankara Cumhuriyet Lisesi mezunudur. Daha sonraki tarihlerde ABD Fairfax Konservatuarı'nı bitirmiştir. Zülfü Livanelioğlu bağlama çalmayı teyzesi Nazmiye (Türeli) Yücel'in eşi olan eniştesi Turhan Yücel'den Ilgın'da yaşadığı yıllarda ve yaz tatillerinde öğrendiğinde, eniştesi Turhan bey'in kendisine hayatını değiştirecek bir sermayeyi hediye ettiğinden haberi yoktu.

Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farantouri, Maria del Mar Bonet, Leman Sam gibi onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300'e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

Türkiye'den ansızın ayrılarak İsveç'e sürgün yıllarında bulaşıkçıklık dahil muhtelif işlerde çalışan Livaneli'nin en büyük arzusu bir gün Türkan Şoray ile tanışabilmek ve o zaman Türkiye'de suçlanan kişilerin uğrak yeri haline gelen İsveç'te bulunan ünlü yazar, gazeteci veya şairlerle karşılaşabilmekti.

Bugüne kadar dört uzun metrajlı film yönetti: "Yer Demir Gök Bakır", "Sis", "Şahmaran" ve "Veda". Valencia Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ve 1989'da Montpelier Film Festivali'nde "AltınAntigone" ödülüne layık görüldü. "Sis", "En iyi Avrupa Film Ödülü"ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre ve Japonya'da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon şirketine satıldı.

Ekim 1986'da Cengiz Aytmatov'un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City'de toplanan Issyk-Kul Forumu'nda yer aldı.

Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov, Mikis Theodorakis gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

1996 yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptığı "Nazım Türküsü" adlı albümde Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

"Arafatta bir çocuk", "Geçmişten Geleceğe Türküler", "Sis", "Orta Zekalılar Cenneti", "Diktatör ile Palyaço", "Sosyalizm öldü mü", "Engereğin Gözündeki Kamaşma" ve "Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm" ve "Mutluluk" ve Leyla'nın Evi, Sevdalim Hayat, Son Ada ve Sanat Uzun, Hayat Kisa, Serenad kitaplarının yazarı olan Livaneli, hâlen Vatan Gazetesi'nde köşe yazarlığına devam etmektedir. Sanatçı uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

Ömer Zülfü Livaneli Ülker Hanım'la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eğitimi ve yaptığı pek çok işten sonra müzik ile ilgilenmiş. 5 albüme imza atmıştır. Müziğe ara veren Aylin Livaneli şuan yurt dışında ekonomi üzerine eğitim almaktadır. Yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejetaryendir.

19 Mayıs 1997 tarihinde, Ankara Hipodrom meydanında verdiği konsere 500.000 kişinin katılmasıyla Türkiye'nin en büyük konserini gerçekleştirme ünvanını kazanmıştır.

Siyasi kariyeri

Livaneli 1994 yerel seçimlerinde, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu. Anavatan Partisi'nin adayı İlhan Kesici, Refah Partisi'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Doğru Yol Partisi'nin adayının Bedrettin Dalan olduğu çekişmeli seçim sürecinde oyların %20,30'unu alan Livaneli üçüncü geldi. Erdoğan ise %25,19'luk bir oranla Belediye Başkanı seçildi. Livaneli, 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'den İstanbul milletvekili seçildi. Partinin 13. Olağanüstü Kurultayı'nda yeter sayıda imza bulamadığı için genel başkan adayı olamadı ve parti yönetimini ağır şekilde suçlayarak istifa etti. Livaneli, istifasını açıklarken şunları söyledi:


"CHP yönetimi, Atatürk'ün laik, devrimci, halkçı, çağdaş ve reformcu çizgisini 21. yüzyıla taşıyamadığı için ülkemizi içinden çıkılması güç bir siyasi karmaşaya sürükledi. Bu büyük tarihsel ve siyasi kaymayı engelleyebilmek ve CHP'yi özündeki devrimci, reformcu ilkelere tekrar kavuşturabilmek için, parti içinde her düzeyde büyük çaba harcadım. Ama ne yazık ki bu çabalar da diğerleri gibi sonuçsuz kaldı. Partideki muhalif fikir ve kişileri yok etme alışkanlığı, bu kurultaydan sonra da bir kıyıma dönüşerek devam ediyor. CHP içinde kalarak mücadele etme yolları artık tükendi. Parti, örneği görülmemiş bir şekilde antidemokratik ve oligarşik bir yapıya dönüştürüldü."

Zülfü Livaneli'nin Kitapları Kitap Ekle

8,9/ 10  (1.494 Oy) ·  4.314 Okunma
8,6/ 10  (1.151 Oy) ·  3.355 Okunma
8,2/ 10  (364 Oy) ·  1.761 Okunma
8,5/ 10  (266 Oy) ·  1.071 Okunma
8,6/ 10  (361 Oy) ·  1.028 Okunma
7. Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm (2001 Yunus Nadi Roman Ödülü)
8,1/ 10  (196 Oy) ·  664 Okunma
8,6/ 10  (240 Oy) ·  439 Okunma
14. Veda ((Bir Dostluğun Öyküsü))
8,9/ 10  (7 Oy) ·  54 Okunma
15. Yaşar Kemal (Gözüyle Kartal Avlayan Yazar)
8,8/ 10  (29 Oy) ·  47 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  33 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
 30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk
Kıskanmayı bile unutmak. Onu mutlu eden herkesi ve her şeyi sevmek. O noktada sahiplenmek biter, saf aşk kalır.

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü LivaneliKardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
29 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Hiçbir iktidar masum değildir. Bütün iktidarlar öyle ya da böyle, birinin katilidir…"

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
Aysel, bir alıntı ekledi.
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Hem Müslüman, hem Yahudi, hem Katolik’tim. Yani insandım."

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
Muzaffer Akar, bir alıntı ekledi.
20 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...Ankara Üniversitesi'nde ders vermiş olan Ernst Reuter ne demişti bilmiyor musunuz? "Türkiye'de önemli insanlar değersizdir, değerliler ise önemsiz"

Konstantiniyye Oteli, Zülfü LivaneliKonstantiniyye Oteli, Zülfü Livaneli
Sema öztürk, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama inan bana, insanların çoğunun ruhu, bedeninden önce çürür.

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 236)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 236)
Vedat Baysal, bir alıntı ekledi.
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Uçakların icadı Zweig'ın neslini çok heyecanlandırmış, dünyada savaşların sonunun geldiğine inandırmıştı. Uçaklar havadan uçtuğuna göre sınır falan tanımazdı ki. Dolayısıyla sınırlar yok olacak, barış gelecekti.
Ama o nesil birkaç yıl sonra uçakların gökten bomba yağdırarak Avrupa'yı yıktığını görmenin şokunu yaşamıştı.

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 430)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 430)
Hasan KILIÇ, bir alıntı ekledi.
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan hiçbir umut beslemediği zaman durumu kabullenebiliyor ama kapkara bulutlar arasından iğne ucu kadar kendini gösteren bir güneş ışını belirince bütün dünyası o ışığa bağlı oluyor...

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 262 - doğan kitap)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 262 - doğan kitap)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
21 Mar 23:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Zaten dünyanın hangi köşesinde huzur kaldı ki...

Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 125)Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 125)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
 31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Sokakta birisi Sokrates'e hakaret etmiş, bir de tekme atmış. Sokrates hiç aldırmadan yürüyüp gitmiş. Durumu görenler niye bir tepki göstermediğini sormuşlar. O da: Bir eşek beni ısırsa onu dava mı etmeliyim sizce?' demiş."

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü LivaneliKardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dünya tek ülke olsaydı başkenti Konstantiniyye olurdu.

Konstantiniyye Oteli, Zülfü Livaneli (Napoléon Bonaparte)Konstantiniyye Oteli, Zülfü Livaneli (Napoléon Bonaparte)
Bütün Alıntıları Göster

Zülfü Livaneli ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Romanlarında sadece edebiyat değil insanları çağdaş temel üzerinde aydınlatan,kalıplardan geniş meralara çıkartan,toplum bilincini,insan değerlerini çok güzel anlatan yapıtlardır da aynı zamanda.

Zülfü Livaneli'ye hayran olmamak elde değil.Parmak bastığı konularla Türkiye'nin gerçeklerini her seferinde tekrardan tokat gibi yüzümüze çarpıyor.Gerçekten onun dünya görüşü bambaşka,çoğu yazardan ayrılıyor bu şekilde.Hep yazsın,hep okuyalım.Keşke Türkiye'de herkes onun kadar vicdana sahip olabilse...

İsyan ve feryat ederek okudum. Gerçek hayatta da akılsız ,beceriksiz bencil yöneticilerin her yaptıkları sorgulanmadan kabul görüyor. Dünyamızın da akibeti yıllar sonra bu ada gibi olacak. Gidişat bunu gösteriyor. kalemine sağlık Livaneli, güzel bir konu yakalamışsın.

Livaneli başta insan sonra yazar olarak gönlümde taht kurmuş bir şahsiyettir. Edebiyatımızda kendi özgünlüğü yaratmış, kullanmış olduğu dil ve üslubun güzelliği bilahare seçtiği konuların çarpıcılığı edebiyatımızda ona apayrı bir yer bahşetmiştir. Bütün kitaplarını okumaktan zevk aldığım her defasında apayrı duygularla eserlerini sonlandırmaktan mutluluk duyduğum bir yazar(insan)dır.

Serenad'ı okuyan bilir Zülfü Livaneli okumanın ne olduğunu... İyi ki varsın güzel insan..

Hey yönü ile begenip taktir ettiğim, her alanda başarılı bulduğum nadir insanlardan biridir sayın Livaneli.

Müzisyenligi, yazarlığı, siyasetçi yönü, dünya görüşü, hümanist fikir ve eylemleri...Hangi birini sayayım? Bence adam gibi adam, acil klonlanip cogaltılmalı!

Livaneli'nin CHP ile ilgili yorumunu beğenmedim. CHP onu milletvekili yaptı. Daha öncesinde de belediye başkanı adayı yaptı. Bence hoş şeyler yazmamış. Zaten CHP yi, partiye girip tekrar ayrılanlar yıpratıyorlar. Başkalarına gerek kalmıyor.

Kitaplarini hç okumadım ama çevremde ki birçok insan yazarın kitaplarının çok güzdl olduğunu söylüyorlar terddüt içerisindeyim şuan