Ahmet Hamdi Bey

Ahmet Hamdi Bey

Yazar
9.0/10
4 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
55
Gösterim
Adı:
Ahmet Hamdi Bey
Unvan:
Osmanlı Yüzbaşısı
Osmanlı ordusunda görev yapan Yüzbaşı Ahmed Hamdi Bey, Yemen'de bulunduğu sıralarda, bölgede yoğun olarak çalışan misyonerler hakkında araştırmalar yapmış ve bunları bir kitapta toplamıştır.
Aydınlarınızın yazdıkları eserler anlaşılır değildir.
Arapça; Farsça bilmeyenler yazılmış kitaplarınızdan hiçbirini anlayamazlar.Hatta Doğu
Türkleri: "Osmanlı Türkleri Türkçe bilmezler" diyorlar...
Osmanlı Devleti'nin resmi dini İslam ve resmi dili Türkçe olduğu hiç bir vakit gözden uzak tutulmamalıydı.
Bu cimri halk dört yüz milyonluk İslamiyetin ve beş yüz milyonluk Hıristiyanlığın kuvvetini ve büyüklüğünü kâle almayarak onlara inat Filistin topraklarına yerleşmeyi ve orada bir İsrail Devleti kurmayı en büyük ülküleri olarak benimsemişlerdir.
Dünya servetinin üçte ikisine sahip oldukları zaman bu amaçlarına ulaşacaklarını belirten ve müjdeleyen bir kahinin sözüne dayanarak para biriktirmeye
çalışıyorlar. Fakat boş bir beklentiye kaplıyorlar. Hristiyanların kabesi olan Kudüs Müslümanlarca da kutsaldır, başka ele geçmesine şüphesiz ki rıza göstermezler.
Hıristiyanlar arasın­daki mezheplerin çatışmaları dolayısıyla Kudüs'ün daima Müslümanların elinde kalmasına taraftarız.
"Şark Meselesi" terimi, bu yüzyılda Osmanlı Devleti bünyesinde misyonerliği ifade etmek için de kullanılmıştır.Şark Meselesi'nin kukla oyuncuları ise Ermeniler ve Müslüman Araplar olmuştur.
Nîk-i bahtan revnek-i ikbale mağrur olmasın
Lâbekadır aksi ikbalin bulur bir gün zeval.

(Bahtı açık olanlar ikbalin parlaklığıyla gurura kapılmasın
İkbal ebedî değildir, bir gün yok olup gider)
Ben hamdolsun Müslümanım ve Müslüman bir devletin ferdi olmakla iftihar ediyorum ve bununla beraber Müslümanca düşünürüm. Başka türlü fikirler zihnimde yer bulamaz.
Mevcut İslam devletleri ile ilişkiler kurulması ve kültürel bir birlik meydana getirilmesi, çalışılacak önemli bir meseledir.
136 syf.
·10/10
Bir misyonerin nasıl yetiştirildiğini , faaliyet sahaları, amaçlarının anlatıldığı ; Ufacık bir çocukken ailesinden koparılıp bu misyon uğruna nasıl eğitimlerden geçtiklerini anlatan , özellikle arapları ve ermenileri piyon olarak nasıl kullandıklarını anlatan dolu dolu sindire sindire okunulması gereken , misyonerliğin kokusunu almış ve vatanı için bir çözüm arayan Yüzbaşının elinden, sağlam kaynaklar gösterilerek yazılmış bir eser.
Okurken hayretlere düşeceksiniz , 100 sene önce bugünün planını, programını yapan Britanya'nın ne kadar tehlikeli bir ülke olduğunu bir daha anlayacaksınız.
Özetle : "Tarihine,diline,ülküne,dinine sahip çık öğren yoksa senden daha iyi bilen seni kukla yapar!"
136 syf.
·9/10
Kitabın yazarı  arkeolog Ahmet Hamdi Bey değil, Kurmay yüzbaşı Ahmet Hamdi Beydir ve görevi Osmanlı Devleti'nde Yemen bölgesinde Teşkilât-ı Mahsusa'ya başkanlık yapmış ve teşkilat içerisinde çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Bu kitabı da o esnada yazmıştır.

Kitap; İngiliz veya başka milletlerin casuslarının daha çocukken Türk ailelerin içerisine yerleştirilmesi, orada büyüyüp hem dinimizi hem de örf ve adetlerimizi bizden iyi yaşayarak bizden birisiymis gibi devletin üst kademelerinden görev almaları , aynı zamanda İngiliz  Misyon Cemiyeti'nin önde gelen üyeleri, Osmanlı Devleti'nde  bilhassa İngiliz desteği ile yetişen misyonerlerin yetişme şekilleri, faaliyetleri, bağlantılı oldukları kişiler hakkında ayrıntılı bilgi vermekte, misyonerlik teşkilatının işleyişini de gözler önüne sermektedirler. Yüzbaşı Ahmet Hamdi Bey ise ilerleyen bölümlerde  "biz de onlara karşı İslam Cemiyeti diye bir örgüt kurabiliriz" diyerek bununla alakalı düşüncelerini liste şeklinde sıralamıştır.

Gerçek olayları barındırdığı için oldukça ilgi çekici bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Hamdi Bey
Unvan:
Osmanlı Yüzbaşısı
Osmanlı ordusunda görev yapan Yüzbaşı Ahmed Hamdi Bey, Yemen'de bulunduğu sıralarda, bölgede yoğun olarak çalışan misyonerler hakkında araştırmalar yapmış ve bunları bir kitapta toplamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.