Arzu Taşçıoğlu

Arzu Taşçıoğlu

YazarÇevirmenEditörTasarımcı
8.9/10
54 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
167
Gösterim
Adı:
Arzu Taşçıoğlu
Unvan:
Çevirmen, Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
646 syf.
·40 günde·Beğendi·10/10
İşyerim de fırsat buldukça okumak üzere masamda tuttuğum ve severek okuduğum rus edebiyatının en güzel eserlerinden bir tanesi dönemin rusyasını çiftçilik politikalarını okudukça ister istemez türkiyenin anadolusu ile kıyaslayacağınız hatta tanıdık gelecek örf ve adetleri sizi saracaktır, tabiki imkansızlık, yasak bir aşk, tutku ve tutku esirlerimi güzel bir şekilde konu alan aşk romanı ilk cildini bitirdim merakla ikinci cildini alıp okumayı bekliyorum.
304 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
İlk kitaptaki olayların üzerinden 12 yıl geçmiş. Paul, prenses İrulan ile evliliği sonucu imparator, kızkardeşi Alia da başrahibe olmuştur. Artık gezegen idari ve ruhani yolla iki kardeşin hükmündedir.

Paul Çöl İlkbaharım-Sihaya diye hitap ettiği ilk aşkı ve ilk çocuğunun annesi Chani ' ye verdiği sözü tutmuş, prensesle evliliği formaliteden başka bir şeye dönüşmemiştir. Onun herşeyiyle gerçek eşi Chani' dir. Haliyle prenses İrulan bu durum nedeniyle kin besliyor ama aldığı bene gesserit eğitimi sayesinde kendisini zor da olsa kontrol ediyordur. Oysa tek istediği bir varistir.

İmparator Paul ' ü tanrı- insan olarak tapar derecede sevenlerin, mutlak ve tek gücü nedeniyle onu yok etmek isteyenler de vardır.

Paul 'ün icraatlarından rahatsız olanların başında Bene Gesserit rahibeleri, Lonca ve Prenses İrulan ve başka güç odağı olmayı arzu eden, Tleilax' lar gibi gruplar vardır. Bu gruplar birleşerek Paul' ü ortadan kaldırarak, evrenin güç odaklarını kendi lehlerine çevirmeyi deneyeceklerdir.

Paul gördüğü geleceğin gerçekleşmemesi için elinden geleni yapmaktadır. Çeşitli şeyleri farklı yaparak kader şaşırtılabilir mi ? Kaderini yaşarken, hayatla sevdiği arasında seçim yapmadan, en azından bir çıkış şansı bulabilecek midir?

Bu kitapta istedikleri her insanın görümünü alabilen Sima Dansçıları ile tanışıyoruz. Ayrıca artık bir Gule olan Duncan Idaho da tekrar hikayeye katılıyor.

Bu kitabın sonunda gerçekten şaşırdım bir nokta var. Hiç beklemediğim bir final. Ancak okursanız ne demek istediğimi anlarsınız :)
776 syf.
·369 günde·10/10
Bir insanın elinden çıkmış en harika eserdir Dune. Takıntım, saplantım, hayranlığımın sınırı yok sanırım. Dune okuyanlar ve okumayanlar olarak sınıflandırıyorum insanları artık..

Sarmal çevirisini tavsiye ediyorum okumak isteyenlere. Ayrıca okurken sık sık kitabın son sayfalarında yer alan "İmparatorluğun Terminolojisi"ne bakmanız elzemdir.

-İnsan aklına benzeyen makine yapmayacaksın-
776 syf.
·6/10
Öncelikle bu kitap nasıl bilim kurgu olarak geçiyor anlamıyorum. İki üç tane uzay aracı ve egzantrik silah ismi geçiyor diye distopik romanı,bilim kurgu romanı diye yutturmuşlar. Kötü Çocuk tarzında saçma sapan ergen kitabı olmadıkça yahut kişisel gelişim hurafesi olmadıkça herhangi bir kitabın zaman kaybı olmadığı kanaatindeyim. Fakat bu kitabı da listeye eklesem mi diye düşünüyorum.Belki de dönemine göre iyi olan bu kitapta bu kadar iyi puan verilecek ve beğenilecek bir şey göremedim arkadaş. Okuduğuma pişman değilim lakin sinirliyim yahu. Ne bileyim bir şeyler bekledim bu kitaptan ama hiçbir şey bulamadım. Okuduk işte bitti gitti,zorlaya zorlaya 23 günde falan okudum. Belki siz beğenirsiniz ama ben pek beğenemedim.
448 syf.
·Beğendi·10/10
Yevgeni Onegin. Aleksandr Puşkin ile ilk tanışma... Rusya’da insanlarla sokak röportajı yapılıyor. Okuyucuların favori yazarının hangisi olduğu soruluyor. Çoğunluğun cevabı: Puşkin... Puşkin dünya çapında tanınan bir yazar fakat Dostoyevski, Tolstoy kadar popülaritesi yok. Bunu nasıl açıklayabiliriz? Şöyle diyorlar. Puşkin, Ruslara çok derin duygular hissettirir. Puşkin’in kitaplarının yabancı dile çevirisi diğer Rus yazarlara göre daha zordur; çok derin, güçlü, manalı ve hatta kapalı bir dil kullanır... Cemil Meriç’in sözünü unutmayalım: "Tercüme eserler, edebiyatı kucaklayan fikir kaynaklarından kirli ve delik kovalara aktarılmış damlacıklardır." Bu sözden en fazla muzdarip olan kişi sanıyorum Puşkin. Delik kovaların damlacıklarını istemiyorsan, fikir kaynaklarından kana kana buz gibi içmek istiyorsan Rusça öğreneceksin.
315 syf.
·Puan vermedi
IMF, Dünya Bankası vb kuruluşların yanlış uygulama ve tutmaları anlatmakta. Oktay Sinanoğlu Nobeli hakederek aldı siyaseten verilmedi diyor. Hollywood filmi gibi geldi bana suçluda kahramanda kendileri
304 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Serinin 2. kitabı da bitti.İlk kitap gibi mükemmel olmasa da yine de güzeldi. Kitapta sevmediğim 2 şey var birincisi Gurney Halleck'in kitapta yer almaması ikincisi ise kitabın çok kısa olması. 3. kitap yeterince uzunmuş bir de Gurney olursa tadından yenmez artık.
298 syf.
·Puan vermedi
"Duncan,Duncan," diye fısıldadı.
-"Sana ne yaptılar?"
+'Bana hayat verdiler lordum' dedi Hayt.
Paul; Ama ne için eğitildin, neden bize verildin?
Hayt dudaklarını büzdü sonrada;
+"Sizi yok etmemi istiyorlar Efendim"dedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Arzu Taşçıoğlu
Unvan:
Çevirmen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.