Clifford T. Morgan

Clifford T. Morgan

Yazar
9.5/10
2 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
351
Gösterim
Bir kişiye inanmak istiyorsak, onun iyi taraflarını vurgular, kötü taraflarını ise görmemezlikten geliriz.
Çoğunlukla insan, gerçek güdüsünü ve bunun hedefinin ne olduğunu bilmez. Kişi, davranışlarına bazı iyi nedenler bulabilir, fakat birçok kez bunlar gerçek nedenler değildir.
Psikanaliz 1885 ve 1939 yılları arasında Sigmund Freud (1856-1939) tarafından ortaya atılmış ve geliştirilmiştir. Nevrotik hastalarla ilişkilerinden edindiği izlenim ve bilgilere dayanarak Freud bir tür tedavi yöntemi ve kişilik kuramı geliştirmeye çalışmıştır. "Psikoanaliz" sözcüğü esas olarak Freud'un tedavi yöntemine verilen isim olmakla beraber, kuramına ilişkin olarak da kullanılmaktadır. Söz konusu tedavi 'serbest çağrışımı (free association)' vurgular. Buna göre hasta özgürce aklına ne gelirse düşünür veya söyler. Psikoanalist, hastanın sorunlarının kaynaklarını çözümlemede ve anlamada bu serbest çağrışımları kullanır. Freud'un oldukça karmaşık olan kişilik kuramı, çoğu kez kişinin kendinin ve diğerlerinin de farkında olmadığı, bastırılmış güdülerin rolünü vurgular. Genellikle adlandırıldığı şekliyle bu bilinçaltı güdüler çeşitli şekillerde ortaya konur.
Clifford T. Morgan
Sayfa 4 - Paloma Yayınevi
Geştalt psikologlarına göre yaşantı ögelerine bölünemez; yaşantıyı incelerken ögelerin ilişkileri ve etkileşimleri dikkate alınmalıdır. Bazı geştalt psikologlarının hoşlandıkları bir deyişle, "Bütün (yaşantı), parçaların (ögelerinin) toplamından fazladır.
Clifford T. Morgan
Sayfa 4 - Eğitim Yayınevi
Eski psikoloji okulları genel olarak günümüzde kaybolmuştur; bugün için psikoloji alanına iki genel görüş hakimdir. Bunlardan biri olan insancıl görüş, insan yaşantı ve davranışlarının, belirli bir kişinin davranışlarının yanı sıra, hislerinin, güdü ve isteklerinin incelenerek daha iyi anlaşılacağını belirtir. Diğeri olan modern davranışçı görüş ise psikolojinin hisler gibi gözlenemeyen içsel durumları değil de gözlenebilen davranışı incelemesinin en uygun olduğunu savunur.
Psikologlar üç genel yöntem kullanırlar. Birisi doğal gözlemdir ve bu yöntem psikolojik testlerin gelişmesi ile mümkün olduğu kadar sistematik bir hale getirilmiştir. Diğeri deneysel yöntemdir. Bu yöntem, bağımsız değişkenlerin manipule edilebilmesini, bağımlı değişkenlerin ise ölçülebilmesini sağlar. Üçüncü yöntem de istatistiksel yöntemdir. Bu yöntem de gözlenen farkların manidar olup olmadığını sınama ve korelasyonlar hesaplama olanağı sağlar.
435 syf.
·12 günde
İnsan psikolojiyi iyi idrak etdiyinde kendi yaşamına uygulaya bilir.Lakin sizin hangi şekilde idrak etmenize göre değişir.Bunun için insan olmanı ilk önce idrak etmeli, sonra psikolojiyi iyi yönde değerlendirmelidir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Clifford T. Morgan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.