Esther Vilar

Esther Vilar

Yazar
7.0/10
5 Kişi
·
17
Okunma
·
2
Beğeni
·
549
Gösterim
Adı:
Esther Vilar
Tam adı:
Esther Margareta Katzen
Unvan:
Arjantinli Alman Yazar, Tıp Doktoru
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 16 Eylül 1935
Kadınların daha zevkli, daha çekici, daha“kültürlü” olduğu doğrudur, ama yaşam beklentileri kesinlikle entelektüel değil, hep maddeci olacaktır.
Erkeklik çalışmaktır, kadınlık hiçbir şey yapmamak. Ve erkekler erkek oldukları için ne kadar da şanslılar! Erkekler güçlü ve özgür; ama ya kadınlar, zayıf, çocuk büyütme yüküyle eve çakılıp kalmışlar!
Kadınlar, erkeklerin onlar için çalışmalarını, onların yerine düşünmelerini, onların sorumluluğunu almalarını sağlar, gerçekte erkekleri sömürür. Peki kadınların zayıf, hayal gücünden yoksun ve aptal olmalarına karşılık erkeklerin güçlü, zeki ve hayal güçleri geniş yaratıklar olmalarına rağmen neden sömüren taraf erkek değil de kadındır?
Çok yüzeysel ve biçimsel yapılmış eleştiriler bende pek saygı uyandırmadı doğrusu. Bir hemcinsim tarafından kitap boyunca aşağılanmak, biyolojik ve sosyolojik araştırmaların dikkate alınmaması beni çokça düşündürdü. Kadın düşmanlığının bir başka boyutu bir kadın tarafından gözler önüne serilmiş durumda.
Büyük bir hevesle aldığım bu kitabı okurken yazarla için için kavga ettim. Bu kadar cinsiyetçi, ayrılıkçı bir kitap daha okumamıştım.

Ömrümün 3 saatini, tüm genetik birikimleri "kadınlar kaka, erkekler cici" oranında özümsemiş eski doktor yeni yazar hanımefendinin, kadınlara karşı olan bu mânâsız düşmanlığını anlamaya çalışarak geçirdim ve 3 saatin sonunda beyhude bir çaba gösterdiğimi anladım.

Ancak kitap her şeye ataerkil düzeyde bakan insanların çok hoşuna gidecek ve ateşlerini harlayacaktır; onlara tavsiye edebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Esther Vilar
Tam adı:
Esther Margareta Katzen
Unvan:
Arjantinli Alman Yazar, Tıp Doktoru
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 16 Eylül 1935

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.