Fiona Barton

Fiona Barton

Yazar
9.0/10
24 Kişi
·
44
Okunma
·
3
Beğeni
·
533
Gösterim
Adı:
Fiona Barton
Unvan:
Yazar, Gazeteci
Doğum:
Cambridge, Birleşik Krallık, 1957
İnsanlar hemen bir fikre varıp başkalarını yargılıyorlardı. En iyisi yaşadıklarını kendisine saklamasıydı.
Bunun her zaman komik bir deyim olduğunu düşünmüşümdür. Uyuyan yılanı uyandırmak... Ne de olsa uyuyan yılan sonunda hep uyanır, öyle değil mi?
Sorun şu ki sırlar, zaman içinde kontrol edilemez hale geliyor. Eskiden, olanları düşünmezsem kendiliğinden yok olup gideceklerine inanırdım. Ama yok olmadılar. Örümcek ağına takılmış bir sinek gibi yalanlar ve uydurmaların karmaşası içinde öylece oturuyorlar.
Herkes çok nazikti ve kocamın cansız bedenini görmemi engellemeye çalışıyorlardı fakat onlara kocam öldüğü için aslında mutlu olduğumu söylemedim. Onun saçmalıklarından kurtulmuştum artık.
Fiona Barton
Sayfa 11
Yapbozun uzun zamandır unutulan parçasıydı ama yine de hâlâ ortada resim yoktu, aradığı cevaplar yoktu.
Fiona Barton
Sayfa 243 - Pegasus yayınları
Annemin kalbini de o zamanlar kazanmıştı. Glen elinde çiçeklerle bize gelmişti.

''Hayatımın diğer kadını için küçük bir şey ama...'' diyerek çiçeği anneme uzattığında annem kıkırdamıştı.
Fiona Barton
Sayfa 15
384 syf.
·8 günde·9/10
Eser üzerinde ki Stephen King'in "Çok sürükleyici. Gerilim zirvede." Yazısı ile dikkatimi çekmeyi başardı fakat kitabın içeriği ile bu notu birbirine bağlayamadım. Gerilimin dozu her okura göre değişkenlik gösterebilir ama beni zerre kadar germeyi başaramadı. Konusu ilgi çekici olsa da oldukça durağan ilerledi. Gerilimden ziyade psikolojik detaylar daha ön plandaydı...

Yazar, anlatıcıyı her karaktere göre kaleme almış. Kitapta geçen Emma, Gazeteci Kate ve Emma'nın annesi Jude bağlantılı olarak anlatıcı konumundalar. Eserin bu yönünü başarılı buldum. Her anlatıcı kendisinin hissettiklerini, yaşadıklarını, görmezden geldiklerini sebepleri ile anlatıyor...

Yazarın dili sade, akıcı ve anlaşılır. Bir kaç kısa cümlede çevri hatası olsa da çeviriyi de başarılı buldum...

Kitabın konusuna gelecek olursam:
Howard Sokağındaki inşaat alanında yapılan kazıda bulunan bebek kemikleri, gazeteci Kate'in haber olarak yazması için masasına geliyor. Kate olayı araştırmaya başladığında ise kırk yıl önce kaybolan bir bebeğin kemiklerini olma olasılığı ortaya çıkıyor. O dönem bu sokakta oturan sakinleri bulmak için araştırmalarını derinleştiren Kate, öğrendiği sırlar ile şu an yetişkin olan Emma'nın, çocukluk yıllarının hiç bir çocuğun yaşamaması gereken olay zincirleri ile dolu olduğunu öğreniyor ve olayı sonuçlandırmak, herkesin gerçekler ile yüzleşmesi için elinden geleni yapıyor. Bulduğu gerçekler ise tüm soruların cevaplarını bambaşka bir son ile noktalanıyor...
374 syf.
·3 günde·8/10
İnsanın tüylerini ürperten bir hikaye... Sayfaları değiştirdikçe insanın kanını donduruyor gerçekten... Fiona Barton kalemini çok sevdim Gerçekten akıcı ve sürükleyici bir dili var.
376 syf.
·6 günde·10/10
Otobüste başlayıp ders başlamadan beş dakika önce bitmiş,akıcı sürükleyici ve Keyifli bir kitaptı.Çocuk saplantısı olan bir kadın ve karısını mutlu etmek için çocuk kaçırmış bir adam var.Ve bunu haber yapmak isteyen bir gazeteci,olayı inceleyen bir dedektif var.Çocuk kaçırmış plan adam ölü bulunur ve kadın kocasının sorunu saklar.Bu kadın herşeyi kolayca kontrol altında tutabilen,zeki bir kadındır.Ayrıca tepkisini çok güzel koyabiliyor.Tepkisini koyabilme yönü ile kendimi bağdaştıranildim sadece.Çünkü hem bu kadın karakteri hemde beni bazen sınırlarımı zorlayan insanlara denk geldiğimizde aynı tepkiyi verdiğimizi fark ettim.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar. :)
376 syf.
·9/10
Kate Waters Serisi
1. Dul
2. Çocuk
3. The Suspect .
.
.
Çocuk sahibi olmak için çıldıran bir kadın ve pedofil kocası... Jean Taylor, sıradan ve sakin bir hayatı birgün küçük Bella’nın kaçırılmasıyla tam bir kaosa dönüşür. Sevgili kocası Glen Taylor küçük kızı kaçırmakla suçlanmaktadır. Gazeteler ondan Canavar diye bahsetmektedir. Taylor çifti o günden sonra gazete manşetlerinden düşmeyecektir.
Kocasının ölümüyle gazetecilerle tek başına mücadele etmeye başlar. .
.

Kitap türünün hakkını sonuna kadar veriyordu. Tam bir psikolojik gerilim...
Bu kadar süre beklettiğime pişman oldum desem yeridir. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen son derece başarılıydı.
Yazarın dili çok akıcıydı, zaten hemen sayfaları çevirmek istiyorsunuz. Anlatımı sade ve okuyucuyu yormuyor. Klasik bir konu yazarın kalemiyle merak uyandıran bir hikayeye dönüşmüş. Yazar karakteri çok iyi oluşturmuş, zaten kitabın başından sonuna kadar Jean karakterini çözmekle uğraşıyorsunuz. “Ne ayaksın sen?” Deme isteği uyandırıyor insanda.
Günümüz ve geçmiş zaman olarak bölüm bölüm ilerliyor. Asıl hikaye Jean karakterinin gözünden anlatılsa da diğer tüm karakterlerin gözünden de bölümler mevcut.
376 syf.
·Beğendi·10/10
İki yaşında evinin önünde oynarken kaybolan bir kız çocuğu ve suçlanan evli bir adam.
Kitapta adamın karısı,muhabir, dedektif ve kaybolan çocuğun annesi'nin yaşadıkları anlatılmakta.Kitap geçmiş ve şimdiki zaman arasında gidip geliyor ve hikayeyi daha çok adamın karısının ağzından okuyoruz.

Tek kelime ile harika bir kitaptı. Büyük bir keyifle okudum.
Arka kapak yazısında yazıldığı gibi;
'Kayıp Kız'ı ve Trendeki Kız'ı sevdiyseniz bu kitabı kaçırmak istemezsiniz.Sürükleyici.Şok edici' sözüne aynen katılıyorum.
Trendeki Kız ve Kayıp Kız'ı seven pek olmadı ama ben çok sevmiştim. Onlara benzer bir kurgu ile yazılmış ve ben bayıldım.
Psikolojik gerilim olduğu için hikaye biraz ağır ilerliyor ama öyle zekice yazılmış ki,meraklanıp elimden bırakamayarak kitaba adeta zamk gibi yapışıp kaldım.
Mutlaka okuyun...
376 syf.
·Beğendi·8/10
Bir insan bu kadar şapşal ve aşık olmalı mıdır...? Aşk gerçeklere ne kadar engel olabilir...? Hızla okumalık... Bittikten sonra vayy be demelik..
384 syf.
·6 günde·10/10
Keyifli bir kitaptı.Çok şey ögrendim,yazarin her iki kitabından da.Bir insan öldürdüğü kişiyi nasil saklayabilir,korunaklı?Peki işi ustaca götüruken nasıl batırır?Ve en önemlisi yaptıgın işte ve aldıgin maaşıhak etmiyor iken o mesleğe nasıl devam ediyorsun?Kafamda deli sorular. :) Sadakatı,sevgiyi,yaptığın işte özverili yardimsever dikkatli olmayı,işinde adaletli olmayı,dürüstlüğü,vicdanı,saygıyı,hakkını savunmayı,hakkını savurken gereken her şeyi yapmak gerektiğı,özür dilemenin önemini,evladın önemini,aldığın maaşı sonuna kadar hak etmeyi ögrendim.Ailenin,çevrenin,ortamın,yaptığın işte ve ikili ilişkilerde dikkatli olmak gerektigini anlatan güzel bir kitapti.Kitapla ilgili daha fazla yorumumu okumak isteyen blogumu ziyaret edebilir.Akıcı ve sürukleyici idi ve ögretici bir kitaptı.Karakterin bir çoğu ile karşılaştığınızı fark edeceksiniz.Belki bir kargo şirketinde çalışan personel,bir hastanede çalışan personel,bir okulda çalısanlardan biri yada herhangi bir meslek dalindan bir calışan ile yaşadıgıniz bir sorunu hatırlatabilir sizlere.Bana bolca hatırlattı,çünkü.Keyifli okumalar. :)
384 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Eski bir mahallenin yıkımını yakan inşaat işçiler sakalının altında bir bebek cesedi bulur. Polisiye muhabiri Kate Waters çalıştığı gazetede cesetle ilgili küçük bir haber yazar. Polisin aklına 1970 yılında hastanede yenidoğan bölümünde kaybolan Alice gelir. Aileden alınan örnekler ve bebegin kiler eşleşir. Bebegin katilini bulmakta kararli olan Kate işin peşine düşer. Fakat yeni bir adli tıp raporu daha çıkar ceset 1980'lerde gömülmüş . On yıl sonra kim onu oraya getirmiş olabir? Bu sorular ailesi tarafından dışlanmış ve psikolojik sorunları olan Emma'nin itirafı sonrası daha da karışık bir hal alır. "O benim bebeğim onu oraya ben gömdüm."
Emma yılardır sakladığı sırlarını Kate anlatır. DNA testi sonucu bebek le Emma ve Angela nin sonuçları uyumlu çıkar. Ve gerçekler bir bir ortaya dökülür. Güzel sürükleyici bir kitap.
376 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Fiona Barton, Mail on Sunday'de baş muhabirlik yapan ve Britanya Basın Ödülleri'nde Yılın Muhabiri seçilmiş yeni bir Yazar. Ve ilk kitabı da 'DUL' Fransa'nın güney batısında yaşıyor.

İnsanları izleyerek çok vakit harcadığını, yalnızca kafelerde ve tren istasyonlarında izlemekle kalmamış bir gazeteci olarak, gözlemci olarak vücut dillerini, sözlü tiklerini gözlemleyerek... Ve Türkiye de televizyonlarda akşam haberlerinde çok gördüğümüz kayıp küçük kız/erkek çocukları.. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.. Farklı anlatım diliyle ben bayıldım..
376 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
İlk çıktığında İngilizce baskısını okuduğum bir kitaptı. Uzun süre bu tarz polisiye-gerilim içeren kitapları okumaya ara vermiştim bu kitaptan önce ama yine de beğendiğim bir kitaptı. Elinize geçerse okuyun derim. Memnun kalacağınızı düşünüyorum ben. Bu arada kitaptaki zavallı Bella'nın başına gelenlere de çok üzüldüm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fiona Barton
Unvan:
Yazar, Gazeteci
Doğum:
Cambridge, Birleşik Krallık, 1957

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 44 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.