Isabelle Filliozat

Isabelle Filliozat

9.0/10
7 Kişi
·
17
Okunma
·
5
Beğeni
·
155
Gösterim
Adı:
Isabelle Filliozat
Unvan:
Fransız psikoterapist ve yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 12 Aralık 1957
Pek çok kişi yalnız başına,kimsenin elini tutamadan,korkularından,isteklerinden,pişmanlıklarından bahsedemeden ölüyor.Çünkü ölümden korkuyorlar evet,ama asıl duygulardan korkuyorlar.Korkunun,gözyaşlarının,öfkenin karşısında güçsüz kalmaktan korkuyorlar.
Isabelle Filliozat
Sayfa 42 - Pegasus
Bir davranış sizi şaşırtıyorsa, sinirlendiriyorsa, dikkatinizi çekiyorsa, çocuğunuz size alışılmadık gelen bir duyguyu ifade ediyorsa, sürekli olarak itiraz ediyorsa ya da başka semptomlar gösteriyorsa bunlar alarm noktasına gelmeden kendinize şu soruyu sorun:
Ne söylüyor?
Gelişimlerinin her aşamasında çocuklar bize neye ihtiyaçları olduğunu söylerler. Yeter ki onları dinlemeyi bilelim ve şifrelerini çözebilelim.
Çocuklarınıza güvenebilirsiniz. Sizin rolünüz onların sorunlarını çözmek ya da yollarındaki taşları temizlemek değil ama onlara kaynak oluşturmak, özgüvenlerini geliştirmelerine yardım ederek her durumda ihtiyaç duyacakları kaynakları KENDİ İÇLERİNDE bulabilmelerini sağlamaktır.
İnsan kendi içinde gerçekten yetişkin olamadığından şüphe ettiğinde dış görünüşüne tutunur.
Isabelle Filliozat
Sayfa 226 - Pegasus
Duygular, aldığımız yaralardan sonra kendimizi toparlamamızı, yeniden inşa etmemizi sağlar. Bizi inciten bir play, bir kaza, bir haksızlık, arkasından gelen duyguları rahatça ifade edemediğimizde travmaya dönüşür.
Çocuklarımız bizi çileden çıkardığında, onlara cevap veremeyecek noktaya geldiğimizde, onlara karşı aşırı korumacı davrandığımızda, " çok uslu " ya da tam tersi aşırı yaramaz olduklarında kendimize şu soruyu soralım:
Benim ihtiyaçlarımla çocuğumunkiler arasında bir rekabet mi var?
Yadsıdığımız duygular, kendi çocukluk yaralarımızın kim olduğumuza, yetişkinliğimize, ebeveynliğimize etkileri ve duyguların dünyasına ilişkin birbirinden anlamlı satırlar... Dinlenilmemiş, önemsenmemiş, görmezden gelinmiş, küçümsenmiş ve hatta ifade edilmesine izin verilmemiş her duygunun ruhumuzda nasırlar oluşturduğunu ifade eden muazzam bir kitap... Tekrar tekrar elime alacağım ve danışacağım bir başucu kitabı olacak benim için; çocuğa dair ebeveynliğe dair okumak isteyenlere öneririm... Muhakkak okuyun okutun...
Her ebeveyn'in okuması gereken kitap ! Özellikle de görsel anlatımını çok sevdim. Çünkü görsel hafızaya daha rahat alıyorum ben. Anlatılmak istenilenler karikatür ile kısa ve net şekilde yansıtılmış.
Çocuklar hayatı dolu dolu yaşarlar... fakat biz ebeveynler bekleye bekleye... işte bu kitapla çocuk dünyamıza geri dönmemiz ve çocuklarımıza bir de onları anlama gayesiyle bakmamız öğretiliyor. .. eğer yoğun bir ebeveynseniz ve hangi kitaptan başlasam diyorsanız kesinlikle bu kitap derim....

Yazarın biyografisi

Adı:
Isabelle Filliozat
Unvan:
Fransız psikoterapist ve yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 12 Aralık 1957

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.