Isabelle Filliozat

Isabelle Filliozat

Yazar
9.1/10
17 Kişi
·
33
Okunma
·
9
Beğeni
·
244
Gösterim
Adı:
Isabelle Filliozat
Unvan:
Fransız psikoterapist ve yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 12 Aralık 1957
Bir davranış sizi şaşırtıyorsa, sinirlendiriyorsa, dikkatinizi çekiyorsa, çocuğunuz size alışılmadık gelen bir duyguyu ifade ediyorsa, sürekli olarak itiraz ediyorsa ya da başka semptomlar gösteriyorsa bunlar alarm noktasına gelmeden kendinize şu soruyu sorun:
Ne söylüyor?
Pek çok kişi yalnız başına,kimsenin elini tutamadan,korkularından,isteklerinden,pişmanlıklarından bahsedemeden ölüyor.Çünkü ölümden korkuyorlar evet,ama asıl duygulardan korkuyorlar.Korkunun,gözyaşlarının,öfkenin karşısında güçsüz kalmaktan korkuyorlar.
Isabelle Filliozat
Sayfa 42 - Pegasus
Çocuklarınıza güvenebilirsiniz. Sizin rolünüz onların sorunlarını çözmek ya da yollarındaki taşları temizlemek değil ama onlara kaynak oluşturmak, özgüvenlerini geliştirmelerine yardım ederek her durumda ihtiyaç duyacakları kaynakları KENDİ İÇLERİNDE bulabilmelerini sağlamaktır.
İnsan kendi içinde gerçekten yetişkin olamadığından şüphe ettiğinde dış görünüşüne tutunur.
Isabelle Filliozat
Sayfa 226 - Pegasus
Gelişimlerinin her aşamasında çocuklar bize neye ihtiyaçları olduğunu söylerler. Yeter ki onları dinlemeyi bilelim ve şifrelerini çözebilelim.
Duygular, aldığımız yaralardan sonra kendimizi toparlamamızı, yeniden inşa etmemizi sağlar. Bizi inciten bir play, bir kaza, bir haksızlık, arkasından gelen duyguları rahatça ifade edemediğimizde travmaya dönüşür.
Karımın ne kadar haksızlığa uğradığını her gün fark ediyorum. Ben on gram iş yaptığımdan kutlanıyor,övülüyorum. O ise bir ton iş yapıyor ama kimse farkına bile varmıyor
İnsan kendi hislerinden şüphe duymaya başladığında yargılarına nasıl güvenebilir? Ya da duygularına? Düşünme becerisine? Çocuk kendi kendini yönetebilmek için büyüklerine ihtiyaç duyar. Duyguları bastırılır, düşünceleri değersiz görülürse başkalarının ondan daha iyi bildiğini düşünmeye başlar. Boyun eğmeye, başkalarının onun olmalarını istedikleri kişi olmaya hazır hale gelir. Öyleyse çocukları boyun eğdirmeye bu düşkünlüğümüz neden?
Isabelle Filliozat
Sayfa 51 - Pegasus
Çocuklarımız bizi çileden çıkardığında, onlara cevap veremeyecek noktaya geldiğimizde, onlara karşı aşırı korumacı davrandığımızda, " çok uslu " ya da tam tersi aşırı yaramaz olduklarında kendimize şu soruyu soralım:
Benim ihtiyaçlarımla çocuğumunkiler arasında bir rekabet mi var?
Basmakalıp ifadeler dışında kalan, özellikle anneliğin toplum tarafından bize sunulan boyanmış, cicili bicili paketlerle sunulmuş yönünü değil de gerçekten duygusal gel-gitleri irdeleyen, annenin iç dünyasını gerçekçi bir şekilde ortaya koyan bir kitap.
Yadsıdığımız duygular, kendi çocukluk yaralarımızın kim olduğumuza, yetişkinliğimize, ebeveynliğimize etkileri ve duyguların dünyasına ilişkin birbirinden anlamlı satırlar... Dinlenilmemiş, önemsenmemiş, görmezden gelinmiş, küçümsenmiş ve hatta ifade edilmesine izin verilmemiş her duygunun ruhumuzda nasırlar oluşturduğunu ifade eden muazzam bir kitap... Tekrar tekrar elime alacağım ve danışacağım bir başucu kitabı olacak benim için; çocuğa dair ebeveynliğe dair okumak isteyenlere öneririm... Muhakkak okuyun okutun...
Sevgili @isabellefilliozat 'ın ilk okuduğum kitabı. O kadar içten, anne diliyle yazmış ki, olaylara bakış açısı ve sunduğu çözümler içime sindi. Bir çok önerisini uyguladım kızımda ve çok iyi sonuçlar aldım. Duyguları anlamak önemli.
.
.
"Çocuğum yaramaz,söz dinlemiyor, başedemiyorum" demeyin. Zor çocuk yoktur,duyguları dinlenilmemiş çocuk vardır. İster 1 aylık,Ister 1 yaşında veya 10 yaşında olsun farketmez. Çocuğunuzu dinleyin konuşun. Sorunları gözardı ederek hiçbirşeyi çözemeyiz. Her ağlamanın mutlaka bir sebebi vardır. Sevgi, çocuğun en önemli ihtiyacıdır. .
.
Her ebeveyn'in okuması gereken kitap ! Özellikle de görsel anlatımını çok sevdim. Çünkü görsel hafızaya daha rahat alıyorum ben. Anlatılmak istenilenler karikatür ile kısa ve net şekilde yansıtılmış.
Çocuklar hayatı dolu dolu yaşarlar... fakat biz ebeveynler bekleye bekleye... işte bu kitapla çocuk dünyamıza geri dönmemiz ve çocuklarımıza bir de onları anlama gayesiyle bakmamız öğretiliyor. .. eğer yoğun bir ebeveynseniz ve hangi kitaptan başlasam diyorsanız kesinlikle bu kitap derim....
Anne ve babalara, hatta okumayı sevmeyenlerine bile tavsiye edeceğim bir kitap oldu. Çizimleri kitabın daha hızlı ve anlaşılır bir şekilde akmasını sağladı. Bir yaştan beş yaşa kadar çocuk tepki ve davranışları hakkında fikir veriyor. Onları anlamamızı sağlıyor. Tavsiyemdir.
Yemek tarifleri mi arıyorsunuz?
Çocukların gelişiminde beslenmenin yerini mi?
Hormonlarımızın bizi nasil etkilediğini mi?
Ya da meditasyon mu?
Dinlerin yemeklerini mi?
Geleneklerin yemeklerini mi?
Çok fonksiyonlu oldukça geniş konulardan bakılarak mutfağa dair her seyi bulabileceğiniz bir kitap.
Bir psikiyatrin penceresinden mutfağa ve yaşama açılan sürgü.

Yazarın biyografisi

Adı:
Isabelle Filliozat
Unvan:
Fransız psikoterapist ve yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 12 Aralık 1957

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 57 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.