İsmail Yavuz

İsmail Yavuz

Yazar
9.4/10
47 Kişi
·
98
Okunma
·
4
Beğeni
·
514
Gösterim
Adı:
İsmail Yavuz
Doğum:
Tekirdağ, Türkiye, 1964
İsmail Yavuz (1964) Tekirdağ’da doğdu. 1982’de Gaziemir Hava Teknik Okulları, Uçak Bakım Bölümü’nden mezun oldu. 1982-1999 arasında Türk Hava Kuvvetleri’nde F-4, F-104 ve F-16 uçaklarında uçak teknikeri, teknik kontrolör ve öğretmen olarak görevler üstlendi. 1999’da F-16 uçak mekanik öğretmeni olarak atandı, 2006’daki emekliliğine dek eğitim vermeyi sürdürdü, çeşitli teknik kitaplar kaleme aldı. Hollanda’da alanında çalıştı.
2007’de TUSAŞ-TAI Eğitim Merkezi’nde, uçak teknik öğretmenliğine başladı. Sakarya Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi anabilim dalında yüksek lisans derecesi aldı. 2000’li yılların başından beri, Türkiye uçak imalat tarihi üzerinde çalışmalar yürütüyor, makaleler yayımlıyor, konferanslar veriyor.
Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın uçaklardır. Bir gün insanoğlu uçaksız göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bizlere mesajlar yollayacaktır. Bu mucizenin tahakkuku için 2000 yılını beklemeye hacet kalmayacaktır. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise batıdan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir ...

Mustafa Kemal Atatürk 1936 yılındaki Eskişehir Hava Okulu açılışında
Gazı Uçak Motor Fabrikası da "Siz tarım ülkesisiniz" denilerek 1954 yılında MKEK tarafından şu anki traktör fabrikasına dönüştürülmüştür. Böylece hâlâ sıkıntısını çektiğiniz ve dünyanın en ileri teknolojilerinden biri olan uçak motor teknolojisi Türkiye' de daha başlarken sonlandırmıştır.
Oysa 1950 yılında Türk mühendisinin, teknisyeninin yaptığı ve 1950 yılında Türkiye'nin Danimarka'ya sattığı THK-5 ambulans uçağı 1961 yılına kadar uçmuştur.
"Eskimiş teknolojileri değil, en yeni teknolojiyi ülkeye getirmediğimiz, getiremediğimiz sürece, yabancı ülkelere bağımlı olmaktan kurtulamayız."
İsmail Yavuz
Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası,2018
Yokluğun ne demek olduğunu daha ana karnındayken hissetmişti. Onun için bizlere kendi teknolojimizle yerli uçağımızı yapmamız gerektiğini anlatıyordu. Aksi takdirde, egemenliği olmayan esir ülke olacağımızı bizzat o dönemleri yaşayan babasından öğrenmişti.
Yıllarca Türk malının kötü olduğu bizlere anlatıldı. Aslında bu kötülemenin kendi malları satılsın diye yabancılar tarafından yapıldığı o kadar açık olmasına rağmen yıllarca kendi insanımız buna inanmıştır. Bu nedenle günümüz binlerce Türk malı ürün yabancı isimle karşımıza çıkmaktadır. Bunların çoğu marka olmuştur. Oysa Nuri Demirağ'ın fabrikasında 1938 yılında imal ettiği Türk malı uçaklar şüphesiz dünya kalitesindeydi.
Ve hepsinden önemlisi amacımızın 1923-1938 yıllarındaki tam bağımsız Türkiye anlayışı ile hareket etmek olması gerekmez mi?
İsmail Yavuz
Sayfa 216 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
1937 yılına gelindiğinde Türkiye'de Sümerbank, Etibank, Şeker Fabrikaları, Kardemir Fabrikası, SEKA, Şişe Cam Fabrikaları ve maden ocakları gibi çok önemli sanayi tesisleri kurulmuştur. 1922 yılında savaştan tamamen tükenmiş olarak çıkan Türkiye, 1938 yılında kendi ekonomisi ile geçinebilen yedi ülkeden biri olmuştur.
İsmail Yavuz
Sayfa 212 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Dünya havacılığında henüz teknik ve bilimsel araştırmalar devresinde av uçaklarında sürat 200-220 km iken,Vecihi K-VI'nın sürati 207 km idi.
İsmail Yavuz
Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası,2018
Mehmet Kum'a göre böylesi büyük ve önemli girişimin yok edilmesinin nedenlerinden biri ABD'nin baskısı olabilir. Çünkü ona göre Amerika, 1945''te harp bittikten sonra büyük bir pazar kaybetmişti. Elindeki sanayiyi ve fabrikaları kapatmak işine gelmiyordu. Onun için de pazar arayışına girişmişti Türklerin uçak yapmaması için baskılara ve yardımlara başladı .
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Türk havacılık tarihiyle ilgili okunması gereken kitaplardan. İmkânlarımız dahilinde yapılan uçaklar ve planörleri anlatıyor. Maalesef ülkemiz tarafından yeteri kadar desteklenmeyen Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Selahattin Reşit Alan gibi Türk havacılığının önde gelen isimlerinin ufak hayat hikâyelerini ve Türk havacılığına katkılarını anlatıyor. Bu kitabı okuyanlar görecektir ki bu teşebbüsler o yıllarda engellenmeseydi bugün Türk havacılığı çok farklı bir konumda olacaktı. Umarım bu tür hatalar tekrar tekerrür etmez ve Türk havacılığı hak ettiği konuma yerleşir.
256 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Havacılık Sektöründe çalışan biri olarak üzülmemek elde değil. Okurken gerçekten yapılan yanlış uygulamalara isyan ediyor insan. Bugün Türkiye'nin bir Boeing yada Airbus gibi markası olabilirdi. Yakın tarihe meraklı Cumhuriyet'in Kazanımlarını daha iyi anlamak isteyen herkes okumalı.
256 syf.
·1 günde
1924 senesinde Vecihi Hürkuş ile başlayan bağımsız Türkiye'nin hiçbir devlete bağımlı kalmadan yükselmesi idealleri 1950'lerin başından itibaren bağımlı Türkiye'ye dönmesi...Bu bağımlılığa yönelenlerin gafletleri belki de hıyanetleri... Kendi uçağını,kendi tankını,kendi topunu,tüfeğini yap anlayışından,Amerika'nın hibelerine,aldatmalarına,hilelerine kanmak anlayışı... Yükselişe geçen yerli malı üretimi ve yerli malı yapımında ki teknolojik gelişmelerin tam ortasında Marsall yardımı ve bu yardımın zorla değil istenile istenile bir yarış havasında kapmak çabaları... Demiryolu yapımından,asfalt yapımına geçip Amerika'nın pazarı haline gelmek.Birçok kez kendini ispatlayan insanların raporları yerine,Amerikalı uzmanların raporlarının uygulanması ve 3/5 sene içinde 1925'lerden beri kendi tankını,topunu,bombanı üret anlayışından siz ağır sanayiyi bırakın,hafif sanayi sizin işiniz,siz tarım toplu musunuz,ihracat sizin neyinize siz ithalat yapın diyen raporlara tamam demek 1925'lerde başlanıp 1950'lere gelinirken edinilen bilgi, beceri, tecrübenin hiç bir ihtiyaç yok iken Marsall yardımına feda edilmesi...Güzel ülkemin o dönemdeki hızlı yükselişinin devamı olsaydı bugün birçok malzemeyi,ihtiyaçlarımızı kendimiz yapıyorduk. 1939'a kadar yapılan işlerin bu tarihten sonra tersine gitmesi ve bu ters gidişata dur demek isteyenlerin önlerinin devamlı kapatılması...Bu konu hakkında şahıs isimleri vererek konuşmaya gerek var mı bilemiyorum.Ama bunlar kimler derseniz 1939/1954 arası ülkeyi yönetenlere bakmanız yeterli olacaktır.
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
“Siyasi, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz az zamanda kaybedilir.”
Küllerinden doğan yeni Türkiye cumhuriyetinin iç ve dış sorunlarla ilgilenirken ağır sanayiye yatırım yapması hayli zor olsa gerek... kitabı okurken üzülüyoruz kırılıyoruz yıllardır bize öğretilen kendi malına güvenmeme duygusu , hazır tüketim ve tembellik ile ne kadar geriye gittiğimizi görüyoruz...
Bu kitapta Türk uçak sanayinin gerçekten Avrupa kalitesinde olduğunu - belgelerle- görüyoruz.Dönemin yöneticilerinin ileri görüşlü olamayışı ile standart üstü uçak üreten fabrikaların nasıl iflas etmek zorunda kaldığı, yetenekli insanların karşılaştığı zorlukları gördükçe içim sızladı. Okuması kolay bol resimli bilgi verici bir kitap bir solukta bitiyor
256 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir gökyüzü düşünün ki ,
Ufuk’ları görünmeyen ,
Güneşin hiç batmadığı ,
İnsanları cezbeden ,
Balıklar gibi suyun altından olmayı arzulayan insanın ,
Kuşlar gibi gökyüzünde olmayı hayal ettiği bir mavilik ...
1920 ‘li yıllar da Cumhuriyetin ilk kuruluşundan itibaren güzel ülkemizin semalarında yaşanan gelişmeler ,
Entrikalar,
Oyunlar ,
Genç ve ileriyi gören gençler ,
Kendilerine metal kanatlar takan kendileri küçük ama hayalleri büyük olan insanların verdikleri mücadeleler ...
1944 te Ankara - İstanbul arası uçak ile yolcu taşıma ,
1930 -1960 arasında kurulan uçak fabrikalarının yapmış oldukları büyük gelişmeler ,
Büyük girişimlerin çaresiz kaldıkları hikayeleri ,
Zaman içinde güçlenen ülkenin önüne geçen tarihin tekerrürden ibaret olduğu gerçeğinin birkez daha ortaya çıktığı kirli oyunlar ,
Yönetim kadrosunun gözlerine inen gelecek perdesi ,
İleriyi gören bir lider olan Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün bıraktığı gelişmekte olan Türkiye’yi çıkmaza sürükleyen dar görüşlü yönetim kadrosunun içine düştükleri hazin durumlar ....
İran a uçak hediye edecek seviye gelen bir ülkedeki uçak ️ fabrikasının nasıl traktör fabrikası montaj atölyesine dönüştürüldüğü ,
Siz kaptın biz size bedava uçak veririz oyununa düşen bir dönemin hikayesini okuyacaksınız...
256 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Değerli İnsan İsmail Yavuz'un yazdığı İş Bankası Kültür Yayınlarından 1.baskısı temmuz 2013 yayınlanan Mustafa Kemal'in uçakları'nı 10.baskısından okudum.

Ve bir özeleştiriyle başlayayım;kitabı bu kadar geç okumanın üzüntüsünü her satırında hissettim.Ki zaten okullarda öğretilmemiş çok değerli bilgileri, edinememişken hemde...

Geçmişe, cumhuriyet tarihimize öyle güzel bir ışık tutmuş ki "İsmail Yavuz", elinizden bırakamadan her sayfasında hatta satırında şaşırıyor, hayretten hayrete geçişler yaşıyorsunuz.

Dili çok sade yalın ve akıcı, fotoğraflarla desteklenen bilgiler zihinde kalıcılık yaratıyor ve sonrası için merak uyandırıyor.
Kitabı okurken aklımdan geçenler;
"ne diye bunları okullarda öğretmezler ki; niye saklanır anlayabilmiş değilim.
Hayret ve Şok arasında savrulacaksınız"
Muhakkak okuyunuz okutunuz Eşrafım
256 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Türk Havacılık tarihini güzel kaynaklardan derleyerek ortaya koymuş güzel bir eser. Uçak fabrikalarının kapatılışındaki acıyı okurken hissedebilirsiniz. Milli üretim konusundaki önyargıların da kırılması için okunmasını tavsiye ederim.
256 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Türk havacılığının hangi badireleri atlattığını gözler önüne seren bir eser. Kitapta anlatılan üzücü olaylar olmasaydı şu anda Türkiye havacılıkta devrim yaratacak ülkelerden biri olabilirdi.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Atatürk döneminde önem verilen ve muazzam bir alan haline gelmeye başlayan havacılık sanayinin, Atatürk'ten sonra gerilemesi ve 1950'lerde iflasa sürüklenmesini anlatan kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
İsmail Yavuz
Doğum:
Tekirdağ, Türkiye, 1964
İsmail Yavuz (1964) Tekirdağ’da doğdu. 1982’de Gaziemir Hava Teknik Okulları, Uçak Bakım Bölümü’nden mezun oldu. 1982-1999 arasında Türk Hava Kuvvetleri’nde F-4, F-104 ve F-16 uçaklarında uçak teknikeri, teknik kontrolör ve öğretmen olarak görevler üstlendi. 1999’da F-16 uçak mekanik öğretmeni olarak atandı, 2006’daki emekliliğine dek eğitim vermeyi sürdürdü, çeşitli teknik kitaplar kaleme aldı. Hollanda’da alanında çalıştı.
2007’de TUSAŞ-TAI Eğitim Merkezi’nde, uçak teknik öğretmenliğine başladı. Sakarya Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi anabilim dalında yüksek lisans derecesi aldı. 2000’li yılların başından beri, Türkiye uçak imalat tarihi üzerinde çalışmalar yürütüyor, makaleler yayımlıyor, konferanslar veriyor.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 98 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 75 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.