John Charles Chasteen

John Charles Chasteen

Yazar
7.2/10
5 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
234
Gösterim
Adı:
John Charles Chasteen
Unvan:
Yazar
1980'lere gelindiğinde her yıl on beş bin kilometrekare ağacın kesilmesi ile Belçika'nın yüzölçümüne yakın orman yok olup gidince Amazonlardaki gelişimin korkunç sonuçları belirgin hale geldi.
Muz, Karayiplerin palmiyelerle bezenmiş sahilinde yeni sömürgeciliğin sebep olduğu bir karabasandı. Birleşik Devletler muz firmaları burada 1880 ve 90'larda filizlendiler ve sonra da dünyanın ilk çokuluslu şirketlerine dönüştüler. 1900'lerin başlarında çoğu, Kosta Rika, Honduras, Guatemala, Nikaragua, Panama, Kolombiya ve Venezuela'da faaliyet gösteren
imparatorluğu olan United Fruit Company'nin şemsiyesi altında bir araya geldi. Muz şirketleri ekonomik güç sahipliği yapan küçük ülkelerden çok
çok üstündüler. United Fruit birçok Orta Amerika ülkesini "muz cumhuriyetine" dönüştürdü; buralarda valiler, bakanlar ve hatta başkanlar şirketin derin ceplerinden otlanmaktaydı.
400 syf.
·45 günde·Puan vermedi
John Charles Chasteen - Latin Amerika Tarihi... ABD'de yaşayanlara Güney Amerika gerçeğini öğretebilmek için yazılmış bir kitap. Mayıs ayı başında @josemartikubadostlukizmir 'in düzenlediği Latin Amerika Tarihi Atölyesinde bu kitabı okuduk. Yaklaşık bir ay sürdü. Çok verimli bir çalışma olduğundan İzmir'de yaşayan dostları derneğin atölyelerini takip etmeye davet ediyorum. Aslında Latin Amerika demek bile bir yerde meseleye yanlış bakmakla eş değer; çünkü Fransa kıtadaki "sözde" sömürgen haklarını koruyabilmek için Orta ve Güney Amerika'ya, Latin Amerika demiş. Kitap, kıtayı 1400'lerin sonundaki "ilk karşılaşmadan" başlayıp günümüzün "neoliberal politiklar" dönemine kadar anlatma iddiasında. Yaklaşık 700 yüzyılı 300 küsur sayfada anlatmaya çalıştığından, tarihin önemli dönemeçlerini birkaç sayfaya sığdırmak zorunda kalmışlar. Tabii neyseki atölyemizdeki hocamız Özlem Hanım bize bilmediğimiz noktalarda hayli yardımcı oldu. Güney Amerika tarihi talanın, sömürünün, tecavüzün, katliamların tarihi aslında. Kitabı nasıl anlatacağımı bilemedim, o kadar çok bilgi mevcut ki... Birkaç nokta ilgi çekici, onlara değineyim. Misal Güney Amerika'da milliyetçilik bizdekine çok benzemiyor. Çoğu zaman Marksist fikirlerle at başı giden bir ideoloji. Yurtseverlik olarak kodlayabiliriz Güney Amerika milliyetçiliğini. Kıtayı, gerçek sahibi mazlumlara geri vermeye çalışan ilerici bir hareket. İkinci dikkat çeken nokta da kıtadaki bazı din adamlarının, sömürgenlere karşı mazlumlardan yana tavır almaları. Bartolome de las Casas ön plana çıkıyor. Muz Cumhuriyeti kavramının Ameircan Fruit Company isimli şirketin faaliyet gösterdiği ülkelerde hükümetleri devirip yerine kukla hükümetler getirmesinden ileri gelen bir kavram olduğunu öğrenmek de ilgi çekiciydi. Ayrıca İspanyolların yüz küsur askerle Azteklerin kralını öldürmeleri ve Azteklere hakim olmaları da başka bir jenerik bilgiydi. Güney Amerika'da da bizdeki Atatürk devrimlerine benzeyen ilerici hareketlerin ortaya çıktığı, bazılarının Kuba örneğinde olduğu gibi devrimle sonuçlandığı, ama misal Arjantin'deki Peron iktidarı misali derin bir cunta rejimine yuvarlandığını da -ülkemiz gerçekliğine benzete benzete- öğrenmiş olduk.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Charles Chasteen
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.