Kenan Sarıalioğlu

Kenan SarıalioğluHiçliğin Doruklarında Cioran yazarı
Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
7.8/10
18 Kişi
85
Okunma
33
Beğeni
5,5bin
Görüntülenme

Hakkında

Of Merkez İlkokulu (1958), Ankara Yenimahalle Lisesi (1966), İ.Ü. Edebiyat Fakültesi (1979) mezunu. KTÜ Trabzon Eğitim Fakültesi’nde öğretim görevlisi (1984-1987), Güneş gazetesinde yurt haberleri servisi şefi (1988-1989), Trabzon Belediyesi’nde Kültür Müdürü (1990-1995), Trabzon İl Kültür Müdürü (1996-1997), Gümüşhane İl Kültür Müdürü (1998-) olarak görev yaptı. Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir. Sarhoş ve Gece adlı ilk şiiri Yeditepe dergisinde (Şubat 1972), sonraki ürünleri de Dergâh, Kıyı, Nar, Edebiyatta Eleştiri, Güldiken, Bahçe, Cumhuriyet Kitap, Yeni Biçem, İnsan vd. dergilerinde yayımlandı. Gecekonduda Ölüm şiiri Ferhat Tunç tarafından bestelendi. Şiirlerinin bir bölümü yabancı dillere çevrildi. Başlıca Eserleri: Şiir: Metafizik ve Gülümseme (1993), Ayna Rubaileri (1995). Deneme: Issız İnsan Ormanında (1999), Materyalizm ve Ahlak (1999). Çeviri: Cân Yücedir Göklerden, Mevlânâ (Dünya Kitapları, 2005); Hiç kimse ve Dolunay, Mevlânâ (İyi Şeyler Yayıncılık, 1999); Gülistan, Sadi-i Şirazi (Bordo Siyah, 2005); Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine, Emil Michel Cioran (Gendaş Yayınları, 2001); Gül Işığı, Hafız (İyi Şeyler Yayıncılık, 2000); Hiçliğin Doruklarında, Emil Michel Cioran (Bilim ve Sanat Yayınları, 2006); Ateş ve İpek, Sadi-i Şirazi (İyi Şeyler Yayıncılık, 1999); İnsan Çoğul ve Tekbaşına, F. Nietzsche (Kırmızı Yayınları, 2006); Kahraman Sokrates Nietzsche, Michel Guerin (Dharma Yayınları, 2006); Varolma Eğilimi, Emil Michel Cioran (Gendaş Yayınları, 2002); Sabahın Gizeminden Doğanlar, F. Nietzsche (Opus)
Unvan:
Türk Şair, yazar ve çevirmen
Doğum:
Trabzon, 22 Kasım 1946

Okurlar

33 okur beğendi.
85 okur okudu.
5 okur okuyor.
80 okur okuyacak.
Reklam

Editörlük Yaptığı Kitaplar

Tümünü Gör
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Deneyimlerim bana sıradan yaşamda en çok karşılaştığımız bütün olayların boş ve önemsiz olduklarını öğretmişti
Sayfa 57 - Fol
Bilinebilir şeyler sınırsızdır.
Sayfa 105 - Fol
Her insan kendine en yararlı şeyi aradığı zaman, insanlar da birbirlerine en fazla şekilde yararlı olurlar.
Sayfa 83 - Fol
Gerçekte hiçbir şey, bir etken-nedenin doğasının zorunluluğuna uyumadan başka bir şeyin doğasını ait olamaz.
Sayfa 81 - Fol
Reklam
Biriktim... Yoruldum... Kirlendim... Kendime yağmur olmam gerek!
Kenan Sarıalioğlu
Kenan Sarıalioğlu
O bir üzüm kadınıydı; Bağlarda bir testi su, Dudağımda okyanus..
Kenan Sarıalioğlu
Kenan Sarıalioğlu

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
152 syf.
7/10 puan verdi
İYİDİR HOŞTUR...DA...
İyi ki okumuşum ama yanlış sırada... İlk önce
Etika
Etika
okuduğumda cereyanda kalmış gibi çarpıldım...yahu anlıyorum ama bir şeyler eksik, kitabın diline alışıyorum gene olmuyor...bir şeyler beni derinden etkiliyor ama ne bu... Spinoza sevdam böyle başladı. Özünde ne dediyse çok kolay benimsedim ve çok sevdim. Fakat... Sonrasında okuduklarımı sindirmem hayli zaman aldı. Cumburloplamasına adamın en derin en keskin en içinden çıkılmaz eserine balıklama dalınca olacağı belliydi ama ben de kendimi abartmıştım hani. Eğer öncesinde böyle bir derleme ve ön bilgilendirme eseri okusaydım daha bi tutkun olurdum veya daha çabuk olurdu diye düşünüyorum. Spinoza zati zor adam. Fakat muhakkak doğru anlaşılması gereken bir adam. Bunun ağırlıklı kısmı kendi kavramlarını doğru anlamadan ilerlemekten kaynaklı. Mesela -Duygulanım derken ne kastediyor? -Hele bir Töz mevzu var ki...onu anlamadan olmaz gibi. E madem bu kadar iyi hoş güzel neden notun eksik...çünkü eser bir broşür tadında ama iyi bir broşür tadında...derlememsi toplama. Hayret Fol nasıl bastıysa artık ben de şaşırdım. Çünkü hayli 'basit' (kolay anlaşılabilir manasında ama) kılınmış bir kitap aslında böylesi güzel çünkü başlangıcı daha mümkün kılıyor. Fakat diğer etkisi...iş o derece basit değil. Anlaşılması da hayli zaman alıyor. Kavramlar için de destekleyici okuma yapmadan -neredeyse- Etika'yı sindirmenin imkanı yok. (Tabi eğer alanınız Felsefe değilse...) Spinoza öncesi muhakkak aydınlatıcı bir ön okuma kitabı. İyidir, hoştur...Spinoza'yı doğru aksettirmeye uğraşmış ve başarmıştır.
Spinoza
SpinozaKenan Sarıalioğlu · Fol Kitap · 201917 okunma
248 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Homeros'tan Nazım'a gerçekten de... Batı'da, Doğu'da ve bizim coğrafyamızda en çok bilinen şair dilli düşünürler ele alınmış kitapta. Tez çalışmam gereği yalnızca ilk kısmını dikkatli okuyabildim. Şiire ve felsefeye aynı anda ilgi duyanların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Tabi bir yerde sadece bu kitap yeterli değil. Homeros'un İlyada'sını okumadan onun şair yönünü anlamak çok zor. Aynı şey kitapta geçen diğer onlarca şair-düşünürler için de geçerli. Keyifli şairanelikler diliyorum öyleyse :)
Homeros’tan Nâzım’a Şiir ve Felsefe
Homeros’tan Nâzım’a Şiir ve FelsefeKenan Sarıalioğlu · FOL · 20206 okunma
55 syf.
5/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 saatte okudu
“Söz de su gibidir ya, Susmazdık sözcükler olmasaydı Su olmasaydı susamazdık...” İlk kez okuduğum bir şair Kenan Sarıalioğlu.Dizelerinde yalnızlık ve eksiklik saklı..
Temmuz Sağanakları
Temmuz SağanaklarıKenan Sarıalioğlu · Dedalus Kitap · 20139 okunma