Kerim Çetinoğlu

Kerim Çetinoğlu

DerleyenÇevirmen
8.3/10
666 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
273
Gösterim
Adı:
Kerim Çetinoğlu
332 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kesinlikle efsane bir kitap. On sene sonra bile aynı zevki veriyor. Bir sahnede bütün yaşamı, ölümü, cenneti,cehennemi... her şeyi anlatan ve anlatırken çok anlaşılır ve sade bir dil kullanması...
Kalmadı böyle yazarlar maalesef.
332 syf.
·6 günde·7/10
DİKKAT: Bu inceleme, 1K incelemelerinden alıntı (veya çalıntı deyin bilemiyorum) içermektedir. Spoiler içermemektedir rahat olun, çünkü kitabı spoiler verecek kadar kendim de anlamadım zaten.

"İncelemeye başlamadan önce sizinle bu kitapla ilgili çok şaşıracağınız, sıra dışı bir bilgi paylaşmak istiyorum: Goethe bu kitabı tam 65 yıl boyunca, yani neredeyse hayatı boyunca yazmış ve........ 

Kızmayın hemen, küçük bir şakaydı arkadaşlar... :) Bu kitap hakkında konuşurken bu bilgiyi vermeyenleri Sibirya'ya kürek cezasına gönderiyorlarmış... "*

Kitapla ilgili en önemli bilgi buydu ve sizinle paylaşmış oldum. Aklımda kalan diğer bilgi, Faust'un şeytanla bir anlaşma yapması. Ki bu bilgiye kitabı okumadan önce de sahiptim, değişen pek bir şey olmadı. Bu konuyla ilgili pek çok eserin olduğu söyleniyor. Ben bu konuyu anlatan bir kitap okumamıştım. Sinema olarak aklıma Bradd Pit'in baş rolde olduğu Joe Black, komedi yapımı Şaşkın filmleri geliyor. Yerli yapım olarak da Mazhar Alanson ve Ali Poyrazoğlu'nun oynadığı "Arkadaşım Şeytan".

Eserin ilk bölümü merak içerisinde kendini okuttururken, ikinci bölümde ilgi ve alaka seviyem oldukça düştü. Bu durum, yazım şeklinin değişmesinden kaynaklandı bence. Nasıl mı, hemen örnek vereyim:
Yapraklar: Dallarda tutunuruz üzerimize kar tanesi düşer.
Kar taneleri: Göklerde uçuşuruz, yaprağa düşüp eririz.
Koro: Kalbimiz kırıldı, nelere mal oldu bu aşk.
1k korosu: Anlat şu kitabı anlatacaksan yoksa anket sorularını cevaplamaya gideceğiz haydi...
Bu örnekle kitaptan aklımda kalanları anlatmaya çalıştım. Oldukça da başarılı olduğumu düşünüyorum (!)

Gördüğünüz üzere kitapla ilgili incir çekirdeğini dolduran bir bilgi veremedim.
1k koro:  "Ne diyorsun sen ya?
Ben: Ne bileyim herkes uzun uzun yazıyor ben de biraz uzatayım dedim hepsi bu. Okuyun diyorum bu yazarı mutlaka okuyun!"**

Son olarak kitabı okuyan, beğenen ve okumayı düşünenler için bir sözle bu enfes incelememe bitiriyorum: Mefistonuz bol olsun:)

ALINTILAR: * : Necip G. Kumarbaz kitabı incelemesi ( #28750305 )
** : Uğur Ukut Dişi Kurdun Rüyaları kitabı incelemesi
( #34959419 )
Alıntıları üye arkadaşlarımızın affına sığınarak paylaştım. Telif hakkı almadım, özür dilerim kendilerinden, umarım kızmazlar:(
183 syf.
·Puan vermedi
Kısa hikayelerden oluşan bu eser. Her birer hikayesi insana birer ders vermektedir. Çocukları ise hayat konusunda aydınlatacaktır.
Çocuklarımızı, kitaplarla tanıştıralım
400 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Okumakta geç kaldığım, okuyamayanların zaman kaybetmeden okuması gereken bir dünya klasiği. Olayların ve kişilerin birbirleriyle bağlantısına hayran kaldım ve sonuna kadar sıkılmadan merak içinde film izliyormuşçasına okudum kitabı. Tek kelimeyle muhteşem
400 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kesinlikle bu şaheseri okuyacaksanız iskele yayınlarından başka bir yayın seçin çünkü yazım hatalarıyla,çevirinin saçma oluşuyla bu güzelim kitabın değerini düşürüyor ve okuma zevkinizin içine ediyor. Ana karakter olan Jean Valjean’ı bile jan Valjan olarak tanıtıyor. Adamın ismini bile Türkçeye çevirmiş resmen hızını alamayıp
400 syf.
·6 günde·9/10
"Uyuyor!
Zalim kaderine rağmen yaşamıştı,
Meleği terkedince, o da öldü,
Günün geceye dönüşmesi gibi
Bu iş kendiliğinden oluverdi"
Kitap içinize işleyen bir kitap . Sefaleti, aşkı, dramı heyecanı tüm duyguları çok içten hissediyorsunuz. Kitap öyle akıcı ki bir haftada bitirdim. Kitapta en etkileyici olansa vicdanın bu kadar güzel anlatılmasıydı. Jan Valjan seni seviyorum.
488 syf.
okuyan herkes hayatında en az bir kere don kişotla ilgili espiri yapmıştır okuduğum bazı Türk yazarlar dahi yazdıkları kitaplarda don kişot bahsi etmişlerdir bizzat katşılaştım.
don kişota hak vererek onun hayal dünyasını bende yaşadım kitapta.kitap çok yalın duru bir o kadar da açık bir dille yazılmış gayet başarılı bir kitap her yaştan okura sesleniyor.okudum ve okumak isteyenlere tavsiye ediyorum şimdiden iyi okumalar.sevgilerle....
Don Kişot Miguel de Cervantes
488 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
"Yel değirmenlerine savaş açmak" tabirini bilmeyen yoktur. Bu tabirin Don Kişot romanının özeti olduğunu da... Gelgelelim iki ciltlik bu koca romanı açıp okuyanların sayısı oldukça az.

Pek çok edebiyat otoritesi tarafından öncü roman olarak kabul edilen bu eser, yazıldığı dönemde hayli ses getirmiştir. Ancak romanı özel kılan şey, konusu kadar dili ve tekniğidir.

Kitabın dili o kadar açıktır ki; akıl dışı serüvenlere ortak olmaktan kaçamıyorsunuz. Hatta bütün hareketleriyle adeta bir deli olan kahramanı -hikaye ilerledikçe- benimsemeye başlıyorsunuz. Don Kişot'un akıllandığı son demlerinde ise tıpkı biricik seyisi Sancho gibi isyan ediyorsunuz: Akıllanma, kalk ve maceraya devam et! Son olarak, yazar Cervantes'in beş yıl boyunca Cezayirli Türklerin elinde savaş esiri olarak kaldığını da belirtelim. Büyük idealler peşinde koşarken yaşadığı bu esaret döneminin kitaba ilham vermediğini söylemek pek de mantıklı olmayacaktır. Kitabın bir diğer güzelliği, hakkında çok fazla çalışma yapılmış olmasıdır. Böylesi eserlerin edebiyat kültürü açısından da öğretici olduğunu hatırlatmakta fayda var.
332 syf.
·Puan vermedi
#kitapyorumum
#faust
#goethe

* Bitmesin istedim! Alman edebiyatını pek sevmediğim halde, Goethe müthiş dehası ve olağanüstü kalemiyle hayran bıraktı. Yazar bi kitaptaki alegorik anlatımıyla krallara layık tacını giyip başköşeye oturuyor. Kendisini " dünya vatandaşı " olarak tanımlamasının hakkını veriyor. Kilisenin uyguladığı skolastik eğitimle alay ederken bir yandan da " Insan iyi midir kötü mü?" sorusu kitabın çıkış noktası oluşturuyor. Goethe'nin meşhur cevabı: " Insan iyidir ve dolayısıyla kurtuluşa layıktır. "
* Kitabin ana karakterleri Faust ve Mefisto. Faust, mutlak bilgiye ulaşma arzusuyla yanıp tutuşan ve tüm insanlığı temsil eden karakter. Ve tabi ki bahse konu olan kişi. Mefisto için en güzel tanım yine kendi ağzından kitapta aktarılmış: " Sürekli olarak kötülük yapmak istediği halde,sürekli olarak iyilik yapan o gücün bir parçasiyim!"
* Insan zamanı durdurmak istediği yere aittir derler. Faust'umuz da bütün dünyayı dolaşır, heveslerini alir taa ki " Dur geçme,ne kadar güzelsin!" dediği ana kadar.Nedir mi bu an? Tabi ki söylemeyeceğim okuyunuz, şiddetle tavsiye ederim kitabı.
400 syf.
·Beğendi·9/10
Sefiller dünya klasikleri arasında yerini almış ve yazarının en önemli romanlarından biri olmakla beraber sürükleyici ve akıcılığıyla okura hoş bir serüvenin içinde izleyici olma imkanı veren nadide bir eser...Kötü talihin yakasına yapışması sonucu tabiri caizse bata çıka ilerleyen ve geçmişinden kurtulamayan kötü diye adlandırılan bir adamın herşeye rağmen iyi olma çabasıdır.
İyi ve vicdanlı bir insan olmak;en zor zamanda karşımıza çıkan bir tesadüfle başlayıp,vefa sahibi olmamızla devam edip,insanların vicdanında büyüyerek ölmektir.
Sefiller içinde türlü dramatik olayı içeren gerçekten sürükleyici insanlara harika bir ders kitabı niteliğinde muhteşem bir eser muhakkak okunması gerektiği kanısındayım... Sefiller @kayazkan

Yazarın biyografisi

Adı:
Kerim Çetinoğlu

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.