Louis Cozolino

Louis Cozolino

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
4
Okunma
·
2
Beğeni
·
197
Gösterim
Adı:
Louis Cozolino
Unvan:
Amerikalı Psikolog, Yazar
Doğum:
New York, ABD, 16 Nisan 1953
“Hepimiz sadece insan olsak da, çoğumuz bundan fazlası olmaya çalışırız. Bizlere olmayı umduğumuz ideal kişinin hayalini kurabilecek ve bu gerçekçi olmayan standartlara erişemediğimiz zaman hayal kırıklığı yaşayacak bir zihin bahşedilmiştir.“
Louis Cozolino
Sayfa 14 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları
Yetişkinlikte yaşanan psikolojik sorunların büyük bölümü, kafalarında çocuklarıyla ilgili bir resim çizmiş olan ama çizdikleri resim çocuğun gerçek kimliğiyle uyuşmayan ebeveynlere sahip olmaktan kaynaklanmaktadır.
“Bilgisizliğiniz dipsiz kuyu değildir; içi bilgi ve deneyim ile doldurulacak bir kaptır.“
Louis Cozolino
Sayfa 7 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları
“Bir terapist olarak ilk seansıma başlamak üzereyken, süpervizörüm bana ‘Sadece:şu beş şeyi hatırla; her şey iyi olacak.’ dedi:
• Ne olursa olsun, panik yapma.
• Danışan senden daha gergindir.
• Ne olup bittiği konusunda bir fikrin yoksa, bir fikrin olana kadar sessiz kal.
• Danışan senin ne yaptığını bildiğini varsayacaktır ve en önemlisi;
• Bir şekilde o saati geçirmeye bak!”
Louis Cozolino
Sayfa 13 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları
“Aslında(günümüzde) karşılıklı konuşma gibi görünen şeylerin, konuşmacıların sırayla değiştiği monologlar olduğunu görüyorum; her biri karşısındakinin söylediklerini sadece kendi düşüncelerini ve çağrışımlarını harekete geçirmek üzere kullanıyor.”
Louis Cozolino
Sayfa 19 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları
“Dürüst ve samimi bir özür ile karşılaşmak pek nadir yaşadığımız bir deneyimdir. Böyle bir deneyim savunma kalkanlarımızı indirebilir; birbirimize yakınlaşır, birbirimize güvenmeyi öğreniriz. Özür dilemek iyileştirici olabilir.“
Louis Cozolino
Sayfa 83 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları
İnsan yavrularının hayatta kalması ne kadar hızlı koştuklarına, ağaçlara tırmanıp tırmanamadıklarına veya zehirli mantarlarla yenebilecek mantarları ayırabilmelerine bağlı değildir. Bebeklerin hayatta kalabilmesi bakıcılarının etrafındakilerin ihtiyaçlarını ve niyetlerini anlama kapasitesine bağlıdır.
İnsan beyni ancak başka beyinlerin onarabileceği zayıflıklardan mustariptir. İnsanların (ve nöronların) doğal habitatı ilişkilerdir.
“Kahin Delphi, Sokrates’ e ‘Tüm insanların içinde en bilge olan sensin.’ dediğinde, Sokrates kahinin yanıldığını düşünmüştü, çünkü kendi cehaletinden emindi. Fakat daha sonra bilgilerinden emin olanların aptallığını izledikçe, kahinin onda bilgelik olarak gördüğü şeyin kendi bilgisizliğinin farkında olması olduğunu anladı.”
Louis Cozolino
Sayfa 6 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları
“Meslekte yeni terapistler, doktorun hastasını ameliyat etmesi ya da öğretmenin yanlış cevabı düzeltmesi gibi, terapinin de danışana yapılan bir şey olduğunu düşünürler. Ama aslında terapi süreci danışanla yapılan bir şeydir. Danışanın yaşadığı zorluklar ve mücadeleler dünyasına girer girmez, bizler de sayısız güzel ya da pek de güzel olmayan şey hissetmeye başlarız. ‘Profesyonel’ olmanın tüm duyguları bir kenara koymak olduğunu sanıyordum ve tarafsız bir duruştan anladığım şey sadece kafamdaki duygusuz terapist imgesini güçlendirmeye yarıyordu. Şu gerçeği fark etmem epey zamanımı aldı: Her hissettiğim duyguyu dışa vurmak istemeyebilirim ama tüm duygularımın farkında olmam ve onları terapi de kullanmam gerekir.”
Louis Cozolino
Sayfa 91 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Louis Cozolino
Unvan:
Amerikalı Psikolog, Yazar
Doğum:
New York, ABD, 16 Nisan 1953

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.