1000Kitap Logosu
Martha Batalha
Martha Batalha
Martha Batalha

Martha Batalha

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
34 Kişi
73
Okunma
2
Beğeni
95
Gösterim
Unvan
Gazeteci, Yazar
Doğum
Recife, Pernambuco, Brezilya, 1973
Merve
Bir Kadının Görünmez Yaşamı'ı inceledi.
188 syf.
·
5 günde
·
10/10 puan
Ait olmadıkları hayatları yaşayan iki kız kardeşin öyküsünden bahsediyor bu şaheser. Yanlış tercihler, aile baskısı ve alınan yanlış kararlar hepsinin bir araya gelmesiyle koca bir hayatın mahvolmasına okuyorsunuz. Kendi sıkışmış olduğu hayatta ve yaptığı seçimin pekâlâ gerçek olduğundan emin olan Euridice, sınırlarına sığmaz ve yetenekleri hep gün yüzüne çıkar. Eşinin annesi gibi olmasını istemeyen bir koca ise bu yeteneklerin ortaya çıkmasını engeller. Hep öyle olmamış mıdır zaten bir insanın duyguları bastırılınca veya bir yeteneği görmezden gelinip söndürülünce kendini boşlukta hissetmez mi insan? İşte Euridice de kendini boşlukta hisseden, var olma amacını bulamayan bir kadındır. Toplumsal cinsiyet yargılarının ortaya çıkardığı, kadının yeteneğinin sadece ev işleriyle sınırlı tutulması, büyük bir dehanın ortaya çıkmasını engellemektedir. Kitapta da aynı şekilde yaşanan olaylar o kadar tanıdık ki kendi ailemize baktığımızda da çoğu kalıp yargıların değişmediğini görmekteyiz. Sömürülen kesim her zaman var ve yeteneksiz sıfatıyla damgalanarak hayatını sürdürüyor. Eğer bir gün ilk sayfasında “Görünmezliğin Tarihi” yazan bir kağıt destesi görürseniz, zoraki bir yaşamın içinde kendini var etmeye ve hayatta doyuma ulaşmaya çalışan Euridice’ı hatırlayın. Ablası Guida’nın hikayesi ise aşıkken yaptığı bir hatayla başlar. Hayatın her türlü kötü yanına şahit olsa da gücünden ve şerefinden vaz geçmez. Çünkü yaşayabilmek için güçlü olmak, ayaklarının yere sağlam basması gerekmektedir.
Bir Kadının Görünmez Yaşamı
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Hikmet Tunceli
Bir Kadının Görünmez Yaşamı'ı inceledi.
188 syf.
·
9/10 puan
1940 / Rio de Janeiro Kendilerine ev kadınlığı rolü biçilmiş, görünmez bir hayatın içine itilmiş kadınların hikayesi . 2019 yılında filme uyarlanmış, harika bir kitap. Güzel bir mizahi dille yazılmış, okuması müthiş keyifli. Kitabın ön kapağında " İşin doğrusu, Euridice çok zekiydi. Elinin altına bir laboratuvar verin,size aşı bulurdu. Boş sayfalar verin, klasikler yazardı. Ama onun yerine kendisine kirli çamaşırlar veriliyordu." diyor. Ev kadınlarının pek çoğu bu durumda değil mi?
Bir Kadının Görünmez Yaşamı
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
İpek Dadakçı
Bir Kadının Görünmez Yaşamı'ı inceledi.
188 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Brezilyalı yazar Martha Batalha, Bir Kadının Görünmez Yaşamı‘nda 1940-1960 yılları arasında Rio de Janeiro’da yaşayan iki kız kardeşin öyküsünü kurgunun odağına yerleştirerek, kadın olmakla ilgili muazzam bir eser ortaya çıkarmış. Kurgunun odağına yerleştirerek diyorum çünkü kitaptaki yan karakterlerin de her biri çok derinlikli ve detaylı yansıtılmış, dolayısıyla kitapta aslında birçok kadının gerçekçi hikayesini okuyoruz. Bu kadınlar aslında sıradan hayatlar yaşayan kadınlar, Batalha da sıradan trajedileri anlatıyor. Fakat konuya çok gerçekçi, bütünlüklü ve derinlikli yaklaşmış ve keskin mizahını eleştirel bir dille birleştirerek sürükleyici, akıcı ve oldukça vurucu bir roman çıkarmış ortaya. Kadınlara dayatılan toplumsal cinsiyet rolleri ve bunların kadınların hayatında nelere yol açtığından tutun da, sevgisiz ve mutsuz kadınların bu tatminsizlikleriyle baş etme yolu olarak hemcinslerini mutsuz etmeyi seçmesine ve bir kadının çocuğuyla tek başına var olma mücadelesine kadar kadının toplumla, karşı cinsle, ailesiyle ve hemcinsleriyle ilişkileri ve bu ilişkilerdeki dinamiklere dair her şeyin dahil edildiği muazzam bir kitap. Bu kadar tanıdık, bildik meselelerin böylesine etkileyici anlatılması beni yazara hayran bıraktı. Yaş, sınıf, kültür fark etmeksizin her kadına dokunacağını düşündüğüm, benim de çok etkilenerek okuduğum bir kitap oldu. Mutlaka tavsiye ederim.
Bir Kadının Görünmez Yaşamı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
38
Hülya Açılan
Bir Kadının Görünmez Yaşamı'ı inceledi.
188 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
İki kız kardeş, birbirinden oldukça farklılar. İkisi de zeki ama... Nasıl demeli? İlgi alanları biraz farklı. Biri (ki o Euridice) içinde iki karakter barındırıp; genelde ‘uysal ve kişilerin istediği gibi olan yanını’ seçerken; diğeri (o da Guida) ise ailesini geride bırakıp, sevdiği adamla kaçmayı seçiyor. İki kız kardeşin en büyük ortak özelliği ise pek çok kişi tarafından görünmez olmaları. Aslında çoğu kadın gibi. İstekleri, korkuları göz ardı edilen nice kadın gibi... * Martha Batalha yaşanmışlıklardan ilham alan, karakteri bol bir hikâyeye çekiyor bizi. Her bir karakteri anlatırken; detayları da unutmuyor. Örneğin Guida birini sevdi, kimi sevdi: Marcos’u, Marcos kimdi ve ailesi nasıldı peki? Hepsini anlatıyor Batalha. Çünkü bizleri biz yapan sadece kendi karakterimiz ve aldığımız kararlar değil. Ailelerimizin, nasıl bir evde ne gibi hayallerle büyüdüğümüzün de önemli olduğunu biliyor Batalha. Aynı zamanda bir kadının kendine inandığı ölçüde ilerleyebileceğini gösteriyor. Evet düşebilirsin, dedikodular çıkabilir etrafında, soluksuz kalabilecek kadar yorulabilirsin. Ama zihnindeki sesleri susturamazsın. Bazen ‘tak tak tak’ diye belirir o ses, bir daktilonun tuşlarından su gibi akarcasına.. * Oldukça etkileyici, yer yer canımı yakan, kimi yerlerde ise yazarın zekâsı gibi kıvrak cümlelerine güldüğüm bir kitaptı Bir Kadının Görünmez Yaşamı. Euridice ve Guida ile birlikte Zelia, Filomena, Eulalia’nın da hayatlarına sisli bir camın arkasından bakmış gibiyim. Ve yazarın dediği gibi Euridice ile Guida bizlere yabancı değil, onlar bizim hayatlarımızda da yer alıyor. Bazen ana karakter bazen yan rol olarak. * Çeviride Seda Çıngay Mellor yer alırken; kapak uygulaması Berna Özbek Keleş’e ait.
Bir Kadının Görünmez Yaşamı
OKUYACAKLARIMA EKLE
29