Martin Heidegger

Martin HeideggerDüşüncenin Çağrısı yazarı
Yazar
Derleyen
8.0/10
511 Kişi
2.832
Okunma
593
Beğeni
34,3bin
Görüntülenme

Hakkında

26 Eylül 1889'da Baden eyaletinde doğdu. Çocukluğundan itibaren dine ve felsefeye eğilimli biri olarak yetişti. Felsefi çalışmalarıyla olduğu kadar, yaşamı ve çeşitli dönemlerde sergilediği politik tutumlarıyla da tartışma konusu oldu. Felsefi yetkinliği ve önemi yadsınamazken politik konumları dolayısıyla sürekli sorunlu bir ilişkinin taşıyıcısı oldu ve bu durum çoğu zaman felsefi çalışmalarının tam olarak değerlendirilmesini gölgeledi. Freiburg Üniversitesi'nde Katolik ilahiyatı ve Hristiyan felsefesi okudu ve 1914 yılında ilk çalışması ve doktora tezi, "Psikolojide Yargı Kuramı" ile dikkat çekmeye başladı. 1923'te Marburg Üniversitesi'nde profesör oldu. 1927 yılında "Varlık ve Zaman" yayımlandı ve yayımlanışından itibaren yalnızca varoluşçu felsefe açısından değil, 20.yüzyıldaki bir bütün felsefe tartışmaları bağlamında bir şekilde etkili oldu. Heidegger burada, bütün bir Batı Felsefesi geleneğini metafizik olmakla eleştirdi, ki sonrasında postmodern felsefe bu argümanı başka düzlemelerde yeniden değerlendirecektir. 1933 yılından itibaren Nazilerin iktidara gelmesiyle birlikte Heidegger Nazi Partisi'ne katıldı. Bu dönemde Freiburg Üniversitesi'nde rektör oldu. Heidegger'in bu dönem boyunca izlediği politika her zaman tartışma konusu olmuş ve onun çalışmalarının değerlendirilmesine gölgeler düşürmüştür. Nazilere katıldığı gerekçesiyle 1945'te üniversiteden uzaklaştırıldı ama sonra 1952'de yeniden üniversiteye dönebildi. Daha sonra yanlış yaptığını söylemesi de üzerine düşen gölgelerin sona ermesini sağlamamıştır, ancak bununla birlikte onun teorik çalışmalarının değeri her zaman kendini buna rağmen korumuş ve felsefe açısından önemli yerini muhafaza etmiştir.
Unvan:
Alman Filozof
Doğum:
Baden, Almanya, 26 Eylül 1889
Ölüm:
Freiburg İm Breisgau, Almanya, 26 Mayıs 1976

Okurlar

593 okur beğendi.
2.832 okur okudu.
108 okur okuyor.
3.530 okur okuyacak.
95 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Nietzsche buna Yetkinleşmemiş Hiççilik der. Nietzsche bu konuda şunu söyler (Güç İstemi. A.28. y. 1887) : "Yetkin olmayan Hiççiliğin biçimleri: Biz tam da onların ortasında yaşıyoruz. Şimdiye kadarki değerleri yeniden değerlendirmeksizin Hiççilikten kurtulma girişimi ise karşıtını yaratır, sorunu derinleştirir"
Reklam
Schopenhauer'e göre kötümserlik, dünyaların en kötüsü olan bu dünyada yaşamın yaşanmaya da onaylanmaya da değmediği inancıdır. Bu Öğretiye göre yaşam da, bir bütün olarak yaşam olarak varolanlar da yadsınacaktır. Nietzsche'ye göre bu tür kötümserlik "zayıflığın kötümserliğidir". Zayıflığın kötümserliği her şeyde yalnızca karanlığı görür, o her şeyde başarısızlığın temelini bulur, her şeyin sonunda felaketin daniskasına uğrayacağını bildiğini ileri sürer. Buna karşılık, güçlü kötümserlik, güçlü olduğundan kendini kandırmaz, tehlikeli olanı görür.
Nietzsche 1887 yılında bir yazısında bir soru sordu. "Hiççilik ne anlama gelir?" yanıtladı. "En yüksek değeri değerden düşürmek." (Güç İstemi, Aforizma. 2)
10/10
tasası olmayanın tasarısı olmaz .. tasarı denen şey , yaşadığı anın sınırları içinde sıkışıp kalmayarak en az yarın için tasanabilecek kadar zihin sağlığını , hafıza bütünlüğünü kaybetmemiş , dünü bugünü ve yarını bir arada düşünebilen kimselerin elinden gelebilecek bir şeydir ..
Kitap önerileri içeren bilinçlendirici okuma rehberleri
Alıntılarla Yaşıyorum adlı YouTube kitap kanalımda bütün kitaplarını okuduğum yazarlar için detaylı okuma rehberleri paylaşıyorum. Daha çok arkadaşın bu bilgilerden faydalanabilmesi için paylaşabilirsiniz. ⬇️⬇️ İlk romanım
Kimlink
Kimlink
'i edinmek isterseniz:
Reklam
Var olmanın farkında olan insan için sakin olmak olanaksızdır, o zorunlu olarak mutsuz insandır.
Martin Heidegger
Martin Heidegger
TÜM FİLOZFLAR VE ESERLERİ (KRONOLOJİK SIRALAMA)
taslak 008 Pre-Sokratik Döneme Ait Eserler 1-Thales (625-545 MÖ) 2- Anaksimandros ( 610-546 MÖ) 3-Anaksimenes
Fragmanlar
Fragmanlar

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
640 syf.
9/10 puan verdi
·
15 günde okudu
Sonunda herkes ölür ama şimdilik sıra bizde değil.
Zamanın ruhunu varlığın üzerine giydiren bir kitap okudum. Yazar, herkesin hayatına dokunan cümlelerini birbiri ardına sıralarken, üzerinize oturmayan ruh kıyafetini elindeki cümle makasıyla ölçüp biçip varlığınızın üzerine tam olarak oturan bir elbise haline getiriyor. Bu kitabı ancak bu cümlelerle anlatabilirdim. Tavsiye ederim. Yorum ve incelemelerde buluşmak üzere, kitapla kalın…
Varlık ve Zaman
Varlık ve ZamanMartin Heidegger · Alfa Yayınevi · 2018441 okunma
56 syf.
·
Puan vermedi
"yanlış” olmasaydı “doğru” olamazdı, çünkü doğru yanlışa karşı mücadele demektir; “fena” olmasaydı “iyi” istenilmeyen bir şey olurdu, çünkü iyi olanı istemek “fena” olanı değiştirmek demektir. Aynı şekilde “hiçlik” kavramı olmasa varlıktan bahsedemezdik, çünkü varlığın sınırı hiçliktir. ''Varlık Nedir'' sorusunun cevabını arayan çünkü ona göre daha önceki filozoflar bu soruyu sormamışlar ve ontolojik açıdan karşılaştırma yapmadıklarını savunur. Eseri okurken varlığı ontolojik açıdan kısmen de epistemolojik açıdan ele alan heidegger: farklı bir perspektiften bakmamızı sağlıyor. Çünkü varolan, bütünlüğün içinde erir ve hiçliğin baskısı kendini hissettirir der heidegger.
Nedir Bu Felsefe?
Nedir Bu Felsefe?Martin Heidegger · Afa Yayınları · 1995170 okunma
Reklam
112 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Dünyanın ve insanın geldiği nokta her haliyle düşünmeye çağrıda bulunurken, karşılaştığımız her mesele bizi durup dinlemeye, dinleyip düşünmeye davet ederken neden düşüncenin izine rastlanmıyor? Düşünmeye bu ayak direyiş neye işaret ediyor? -Diyor kitap, gercekten zevkle okuduğum bir kitap oldu.
Düşüncenin Çağrısı
Düşüncenin ÇağrısıArthur Schopenhauer · Say · 2019714 okunma