Mehmet Çelik (Prof.Dr.)

Mehmet Çelik (Prof.Dr.)Tarihin Hafızası yazarı
Yazar
Çevirmen
8.4/10
61 Kişi
222
Okunma
41
Beğeni
3.957
Gösterim

Mehmet Çelik (Prof.Dr.) Kimdir?

İlk ve orta öğrenimini Elazığ’da, yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam ve İslâm Felsefesi Bölümü ile Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı’nı 1979'da bitirerek tamamladı. Tarih alanında 1981 yılında Yüksek Lisans, 1985 Yılında ise doktorasını bitirdi. Prof. Dr. Çelik 1982–1987 yılları arasında Mor Gabriel Manastırı’nda Süryanca ve Hristiyan Teolojisi üzerine eğitim aldı. Fırat Üniversitesi'nde 1990-1995 yılları arasında Yardımcı Doçent, 1995-2001 yılları arasında Doçent, 2001 - 2016 yılları arasında Celal Bayar Üniversitesi'nde Profesör ünvanıyla öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Özellikle Fener Rum Patrikhanesi ve Süryani Kilisesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır. Kitapları: - Süryanca Dil Bilgisi (1994), - Ortadoğu Mozaiği I: Süryaniler-Nasturiler (1996), - Süryaniler Tarihi (1996), - Türkiye’nin Fener Patrikhanesi Meselesi (1998), - Siyasal Sistem Açısından Bizans İmparatorluğu’nda Din – Devlet İlişkileri-I (Kuruluşundan X. Yüzyıla Kadar, 3. Basım, İzmir, 1999), - Fener Patrikhanesinin Ökümeniklik İddiasının Tarihi Seyri 325-1453 (İzmir, 2000), - Güne Düşülen Notlar 2, Tarihin Hafızası.
Unvan:
Tarih Profesörü, Araştırmacı Yazar, Akademisyen
Doğum:
Elazığ, Türkiye, 5 Haziran 1954

Okurlar

41 okur beğendi.
222 okur okudu.
3 okur okuyor.
112 okur okuyacak.
2 okur yarım bıraktı.

Mehmet Çelik (Prof.Dr.) Çevirdiği Kitapları

Tümünü gör

Mehmet Çelik (Prof.Dr.) Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
-Geçmişinizi unutmayın, geleceğe ümitle ve güvenle bakın.
Katılıyorum
Mardin'i görmeyenlerin, Mardin'i yaşamayanların, hayatlarında bir eksiklik bir noksanlık vardır diye düşünüyorum.

Mehmet Çelik (Prof.Dr.) İletileri

Tümünü gör
alıntıladığım iletideki bu moderatör ve programı hakkında geçen yine burada gördüğüm bir paylaşım sebepli bir şeyler yazacaktım, ne olmuşsa artık o ara yazmayı unutmuşum. şimdi yine gördüm unutmadan yazayım. videodaki moderatör ve onun moderatörlüğünü yaptığı gündem ötesi programı 11-12 sene önce
Gönderi kullanım dışı

Mehmet Çelik (Prof.Dr.) Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
320 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Gerek Osmanlı Devletinin son dönemi, gerekse de cumhuriyetin ilanı ile Türkiye Cumhuriyetinin bu gününe kadar toplumsal, ekonomik, sosyal, kültürel yapımızın dikkate tam olarak alınmadığı ya da alınamadığı ve bu durumların kürt sorunu, alevi sorunu, gayri müslim azınlıkların (rum, ermeni, yahudi, süryani) sorunları gibi sorunların doğmasına ve bunlara bağlı olarak terör faktörünü öne çıkardığını anlatan, bunlarla birlikte geçmişimizi, kökümüzü de inkar ederek bir yere varamayacağımızı gösteren güzel bir çalışma olmuş. Yazarın anlatımı çok hoşuma gitti. Sanki okulda ders anlatan bir hoca uslubuyla, anlattıklarını pekiştirecek şekilde sorulu cevaplı, birazda konuya daha dikkat çekmek amacıyla mizahi bir anlatımıda ekleyerek süslendirmiş, Peygamber Efendimizin ve sahabelerin hayatlarından da kıssalarla zenginleştirilerek kaleme alınmış.
Cumhuriyetin Kamburları
Cumhuriyetin KamburlarıMehmet Çelik (Prof.Dr.) · Motto Yayınları · 201723 okunma
296 syf.
·
Puan vermedi
·
7 saatte okudu
Mehmet Çelik Hoca'nın makalelerinden derlenen kitapta, tarihimizde olan olaylar sade ve akıcı bir dille anlatılmış. Kürt, Dersim, Ermeni meselelerine, Çanakkale'ye, Davos'a ve bir çok olaya değinilmiş. Okunması yararınıza olacak diye düşünüyorum. Tavsiye ederekten; Keyifli okumalar...
Tarihin Hafızası
Tarihin HafızasıMehmet Çelik (Prof.Dr.) · Paradoks Yayınları · 201255 okunma
312 syf.
9/10 puan verdi
“Tarih, geçmişte gelecekle karşılaşmaktır.”
Cihana hükmeden Osmanlı devletinin çok kısa zaman diliminde küçük devletlere ayrılmasında rolü olan devletlerin hain planlarını, gizli anlaşmalarını, kardeşler arasına fitne koymasını ve yalanlarıyla tüm dünyayı nasıl parmağında oynattığını en anlaşılır halde anlatan bir eser. Tarihi gerçekleri öğrenmek isteyenler için doğru seçim olacaktır.
İhtişamdan Sefalete
İhtişamdan SefaleteMehmet Çelik (Prof.Dr.) · Hayat Yayınları · 201512 okunma