1000Kitap Logosu
Murat Batmankaya

Murat Batmankaya

Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
103
Okunma
6
Beğeni
988
Gösterim
Unvan
Yazar, Editör
Yaşamı
Ankara Üniversitesi, BYYO, Radyo Televizyon Bölümü'nden 1992'de mezun oldu. Kısa bir süre TRT'de çalıştı. Yönetmenliğini Ertem Göreç'in, yapımcılığını Behlül Dal'ın üstlendiği "Birinci Meclis" belgeselinde oynadı. Attilâ İlhan'ın "Cinayet Saati" adlı şiirini kısa metraj formatında sinemaya uyarladı. Sonrasında mesleki yaşamını Almanya'da sürdürdü. Pro7 ve RTL'de kameramanlıktan program yapımcılığına yükseldi. 1996-2000 arası Hürriyet ve Sabah'ta muhabirlik ve editörlük; 1 Numara Hearst grubu adına çıkardığı üç dergide de yayın yönetmenliği yaptı. Üç yıl Radikal Kitap'a "Geçmiş Zaman Tesellileri", 2 yıl da Aydınlık Kitap'a "Cümle Kapısı" üst başlığıyla denemeler yazdı. Halen Çizmeli Kedi Yayınları'nın sahibi...
318 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Öncelikle bu kitap okuyucuya vadettiği çoğu şeyi karşılıyor, hatta neredeyse her şeyi. Peki bu kitapta ne bulabiliriz? Tanınmış şairlerin hayat hikayeleri, diğer şairlerin haklarında yaptıkları eleştiriler. Bazı bilindik şiirlerin ortaya çıkış hikayesi. Şiir dünyasında yaşanan tartışmalar ve unutulmuş unutulmaya yüz tutmuş aslında unutulmaması gereken birkaç şair. Pek huyum değildir arka kapağa bakıp kitap satın almak fakat bu kitabı arka kapağına bakarak ve çok cüzi bir rakama aldım, böyle bir okumanın beni bu derece tatmin etmesi de ziyadesiyle mutluluk verdi açıkçası. Deneme türünde bir eser olmasına rağmen hiç sıkıldığımı hissetmedim okurken çünkü hep yeni bir şeyler öğrenme hevesiyle geçtim sayfaları ve bölümler çok uzun tutulmadığı için sıkılmaya da fırsat olmadı açıkçası. Yeni şeyler öğrenmeyi seviyorsanız sizin de sıkılacağınızı düşünmüyorum. Şiiri, şairleri seviyorsanız bu kitabı gerçekten çok seveceksiniz.
Geçmiş Zaman Tesellileri
Okuyacaklarıma Ekle
112 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İnsan benim gibi 'Kedici' olunca bu tarz kitapları gözden kaçırmıyor. Çağdaş edebiyatımızın yazarlarının hayvanlarla olan ilişkilerine bir göz atıyoruz. Ayrıca Neyzen Tevfik, Nazım Hikmet, Nurullah Ataç, Tevfik Fikret, Bilge Karasu, Fikret Otyam gibi değerli yazarlarımızın hayvanlarla ilgili enteresan olaylarını okumak büyük bir zevk doğrusu. Hayvanlarla yaşanmışlıklar, koşulsuz sevgi ve bağlılık, acı-tatlı hatıralarla örülü bu gerçek yaşam öykülerini okumanızı tavsiye ederim.
Edebiyatta Pati İzleri
Okuyacaklarıma Ekle
112 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
beni gülümseten, içimi ısıtan ama bir o kadar da hüzünlendiren, ağlatan ve kahreden, çağdaş edebiyatımızın kıymetli yazarlarının hayvanlar ile ilgili deneme, öykü, mektup, anlatı gibi metinlerinin toplantığı bir kitap.. Yakın zamanda canım sarmanım Tosimin kayboluşuyla hala daha kendimi toparlayamamın yarattığı acımı bu kitaptaki yazarların hikayelerinde paylaşmış gibi oldum..Özellikle bir hikaye ben ve tosimin hikayesi gibiydi..Çok güzel bir kitaptı..
Edebiyatta Pati İzleri
Okuyacaklarıma Ekle
312 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap çok güzel bir eser kısaca Freud, yaşamı, tutumu ve çalışmalarına göz atmak adına etkileyici bir çalışma olmuş. Zaten daha önce okumuştum. Ancak yıllar geçip üzerine bir çok bilgi işlenince insanın bünyesine, bir kitabı tekrar okumak yeni bir kitap okumak kadar eğlenceli geliyor insana.. Kısaca bakış diyorum çünkü Freud tek kitapta anlaşılacak bir kimse değil. Gerçi bu kitabı okumadan önce okumanız gereken çok kitap olacak yoksa Freud'a bakış açınız dar bir pencereye sıkışabiilir. Biliyorum bir çok kişi Freud yaklaşımlarını küçümsüyor ve hatta iğrenç bile buluyor ancak reddetmek kolaydır. Önemli olan anlamak. Freud benim için yeri her zaman ayrı olan bir biliminsanı olarak kalmanın yanında bence o bir insan sanatçısı. O insanı, ruhunu, rüyalarını ve zihnini çizdi. Kim ne derse desin o bir öncü.
Freud
8.0/10 · 48 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
112 syf.
Kitapta farklı yazarların ağzından küçük hayvan hikayeleri var. Kimisi sevimli kedisiyle olan bir anısını unutamaz, kimisi evine bir süreliğine gelen muhabbet kuşunu.. Hayvanlarla geçirdiğimiz vakitler hayatımızı daha anlamlı kılar, dünyada sadece biz insanoğlunun varolmadığını farkederiz. . Küçük patileriyle peşimizden ayrılmayan bir kedinin bakışı içimizi ısıtır. Muhabbet kuşu sürekli gevezelik yaparak yalnızlığımızı unutturur. Sadakatin ne olduğunu anlarız her daim yanımızda olan köpeğimizle. Bazen de bambaşka hayvanlarda bambaşka hikayeler buluruz. . En sevdiğim
Murat Batmankaya
Murat Batmankaya
'nın Tuanası oldu. Herkes hayatının en az bir döneminde hayvanlarla yaşamalı.. . Kitap: 4 Kapak: 9
Edebiyatta Pati İzleri
Okuyacaklarıma Ekle
112 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Bir hayvanseverin okurken tebessüm edeceği çok tatlı bir kitap. Bu kitabı bir kampanya sayesinde "İyi bari pati falan diyor, bunu alayım." düşüncesiyle aldım ve okurken de iyi ki almışım dedim. Hayvanların ve insanların arada bir bağ kurduktan sonra ne kadar güzel dost olduklarını değerli insanların cümleleriyle okumak oldukça güzel bir deneyimdi. En başta da dediğim gibi okurken sık sık tebessüm ettim ama bazen de onlardan uzakta kaldığım canım kedilerimi (Dobby, Pasty, Pısırık, Catrin...) hatırlattığı için de gözlerimden birkaç damla yaş süzülmesine engel olamadım. "Güzel kızım, seni kim aldıysa, umarım masmavi gözlü kedileri hoş tutan biridir." cümlesini okuyunca ise bir dileğin cümlelere ancak bu kadar güzel aktarılabileceğini düşündüm. Özellikle Sevin Okyay'ın ağzından sahip olduğu kedilerle ilgili bölümü okumayı çok sevdim, kendisine Harry Potter kitaplarının çevirmeni olması sebebiyle de bir yakınlık/sıcaklık hissederken birbirine tıpatıp benzeyen iki kediye Fred ve George adını koyduklarını okumak da çok tatlı bir sürpriz oldu benim için. Hiçbir beklentim olmadan başladığım bu kitabı iyi ki okudum diyorum şimdi ise. O sıcak ve samimi insan-hayvan dostluklarını okumak sık sık içimi kaplayan karanlığa biraz ışık oldu ve hasretlerini çektiğim canım dostlarımın özlemlerini bir nebze dindirdi. Herkese tavsiye ederim.
Edebiyatta Pati İzleri
Okuyacaklarıma Ekle
112 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Merhaba yeni bir kitapla karşınızdayım :) Enparalılara özel kampanya sayesinde aldım kitabı 75 TL üzeri alışverişlerde bir kitap hediye veriliyordu edebiyata olan ilgim ve kitabın isminin dikkatimi çekmesi üzerine bu kitabı tercih ettim :) Kitap yazarların hayvanlarla olan ilişkilerini anlatıyor Nazım Hikmet'in köpeği şeytandan tutunda Fikret Otyam'in keçilerine kadar. Her sayfasında yüzümde tebessüm ettiren olaylar sayesinde kitabın çoğunluğu yüzümde tebessümle okudum. Nurullah Ataç'ın sıra dışı kedi sevgisi Neyzen Tevfiğin köpeği ile olan ilişkisi Nazım Hikmet'in şiir serüvenine başlaması kedilerle ilintili olması gibi birçok yazarın bilmediğimiz ilginç özellikleri anlatılıyor kitapta. Kitap yazarların hayvanlarla olan ilişkisi üzerinde durmasına rağmen Huldun Çubukçu'nun yazısı biraz keyif kaçırdı yazısında bir yerden sonra Allah'ın olmadığı acımasız olduğundan bahsediyor. Mükemmel bir dünya olmamasından dolayı Allah'ın da olmadığını savunuyor sanki dünyadaki kötülüklerin nedeni insan değilde Allah sorumluymuş gibi ! İnançlı biri olarak elbette yazar inanmakta veya inanmamakta özgür ama bu tür bir kitapta bu kadar alakasız bir yazı olması rahatsız etti beni.
Edebiyatta Pati İzleri
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.