Muzaffer Albayrak

Muzaffer Albayrak

YazarÇevirmenEditör
7.9/10
25 Kişi
·
68
Okunma
·
6
Beğeni
·
501
Gösterim
Adı:
Muzaffer Albayrak
Unvan:
Tarihçi-Yazar
Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı bu harpte birinci vaka ÇANAKKALE'de,ikinci vakada burada geçti. Bugünü kut bayramı ilan ediyorum
282 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap, "Savaş esnasında milli duyguları ön plana çıkmış, Osmanlı Devleti'ne ve Müslüman Türk milletine karşı ön yargılı ve hasmane görüşlere sahip bir İngiliz savaş muhabiri olan Ellis Ashmead Bartlett'in kendi kamuoyunu bilgilendirmek üzere Londra basınına gönderdiği raporlardan oluşmaktadır."

Savaşın İngilizler lehine sonuçlandırılacağından son derece ümitli ve galibiyetten kuşkusu olmayan yazar, İngiliz ordusundan, özellikle de Avustralya ve Yeni Zellanda askerlerden son derece ümitlidir ve onlar hakkında övgüler yağdırır raporlarında.
İstanbul'un işgal olunacağından hiç şüphesi olmayan savaş muhabiri, müttefik ordusu ilerleme kaydedemeyince ve hücum girişimleri sonuç vermeyince yaşadıkları başarısızlıkların sebebini Türk ordusundaki Almanların eseri olduğunu vurgulayarak, başarının sahibi Türk asker ve subaylarının zaferini bir türlü kabul etmek istememiştir. "...Türk ordusu, yüksek askeri eğitim görmüş güzide Alman subayları tarafından idare edildiğinden ve bu subayların askeri ve ilmi olarak iyi yetişmiş olmalarından dolayıdır ki bugünkü Türk başka türlü düşmandır..." demiştir.
Bartlett, Çanakkale Seferi için "son ve en büyük Haçlı Ordusu" tabirini de kullanmaktan kaçınmamıştır. Öyle ki Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u alarak savaşıp öldürdüğü İngiliz şövalyelerinin intikamını, bu savaş sonrasında galibiyet kazanarak alacaklarını ifade etmiştir.
Raporlarının başlangıcında Türk askerini küçümseyen tavırlar sergileyen muhabir, savaş ilerleyip de galibiyetin hayal olduğunu anlamasıyla beraber Türk askerlerinin yiğit ve iyi birer asker olduğunu itiraf etmek zorunda kalır. "..Askerlerimizin savaşmakta olduğu bugünkü düşman evladları, namdâr gazi ve şöhretli kumandan Osman Paşa'nın kumandasında olarak Plevne'yi kahramanca tutan arslanların aynıdır.." ifadesini kullanmıştır.
Yazdığı raporlarda harekatın stratejisini ve komuta heyetini eleştirmesi sebebiyle yazıları Londra basınında sansür edilmiştir. Bartlett ise cephedeki gerçek durumu anlatmak, İngiliz kamuoyuna duyurmak maksatlı başka bir savaş muhabirine mektuplar yazmıştır. Kitabının en sonundaki ekte yazdığı mektup mevcuttur. Kitabın genelindeki ümit ve galibiyet hevesi bu mektuplarda yerini acziyet ve perişanlığa bırakır. Zira savaşın aleyhlerine sonuçlanmasının ardından mağlubiyeti kabul etmek zorundadır.
"Kitap savaşın siper arkasını, insani yönünü vermesi ve Bartlett'in şahsında İngiliz kamuoyunun savaşa bakışını aksettirmesi bakımından önem taşımaktadır."
Çanakkale'de din ve vatan uğruna canını veren aziz ve yürekli şehitlerimizin ruhu şad olsun. Allah onlardan razı olsun.
120 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Çannakkale savaşını özellikle harita üzerinden takip ederek okursanız savaşılan alanın darlığını ve 1 metrekareye 6 bin merminin nasıl düştüğünü daha iyi anlayabilirisiniz. Halen bölgede patlamamış mühimmatlar bulunmaktadır. Bu da bir milletin hürriyeti uğruna mermiye, fişeğe, süngüye boyun eğmediğinin kanıtıdır.
215 syf.
Çanakkale Savaşı sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihinin de en önemli olaylarından biridir.  Emperyalist güçlerin ülkemiz üzerindeki emelleri aynı şekilde devam edildiği bilinciyle  Çanakkale Savaşı'nın Türk toplumu tarafından gereği gibi bilinmesi hayli önemlidir. Çanakkale Savaşı' nda yaşananlar iki kapak arasına sığmaz. Üzerine ne kadar kitap yazılırsa yazılsın hep eksik kalacaktır. Çanakkale Savaşı'nda din ve vatan uğruna hayatını hiçe sayarcasına düşmana göğsünü siper ederek bir destan yazan Türk ordusunun, erinden subayına her bir kahramanına olan minnet ve şükran borcumuzu asla ödeyemeyeceğimizin bilincinde olarak Çanakkale' nin şehit ve gazilerini saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.
216 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Çanakkale savaşı ile ilgili çıkarma harekatları, raporlar, günlükler ve savaşın kendi içindeki cepheleri(deniz savaşı, kara savaşları) okuduktan sonra bu kitap daha anlamlı ve anlaşılır olur. Genel bir bilgi edindikten sonra kitaptaki soru ve cevaplar daha anlamli ve kalici olacaktir. Kitaptaki soru ve cevaplar güzel ve açıklayıcı. İyi okumalar...
Yahya Arslan
Yahya Arslan Türkiye'de Beş Sene - Bir Alman Paşasının Çanakkale ve Filistin Hatıraları'ı inceledi.
432 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
1880’lerden itibaren Osmanlı ordusunda ıslahatlar yapmak için Almanya’dan uzmanlar getirtilmiş ve bu kişilere aylık 20000-25000 frank tutarında maaşlar ödenmiştir.Ancak bu Alman subayların önemli bir kısmı hızlı bir şekilde rütbe atlamak icin Türkiye’ye gelmişlerdir.Çünkü Almanya’dan gelen Yüzbaşı Türkiye’de hızla albay olabiliyordu.Dolayisiyla Almanya’ya döndüğünde de rütbesi yükselmiş oluyordu.Ancak bu Alman subaylar içinde,Türk subay ve erleriyle çok iyi iliskiler kurabilen iki subay var.Birisi Türkiye’de 18 yıl kalan von der Goltz Paşa,diğeri de Türkiye’de en çok tanınmış yabancı asker olan Liman von Sanders Paşa’dır.Liman Paşa Çanakkale’de 5.Ordu komutanlığına getirildi (25 Nisan 1915).Liman Paşa göreve gelmeden önce Çanakkale Deniz Zaferi (18 Mart 1915) kazanılmıştı.O dönem Çanakkale’deki Türk kara ordusu,hem İngiliz,Fransız,Anzak kara orduları ile savaştı hem de Dünyanın en güçlü donanmasının topçu ateşleri ile mücadele etti.Liman Paşa ve Çanakkale’de görev yapan Alman subayları bu kritik cephedeki savaşı planlamak için müttefiki olan Türk meslektaşları ile beraber görev aldılar.Liman Paşa Muharebeler öncesi Tekirdağ Çorlu’daki Türk birliklerini teftiş ettiği sırada aynen şunlara rastlar: Erlerimizin önemli bir kısmında bit ve pire vardır.Askerlerimiz hastalıklardan ve zayıflıktan ayakta duracak halde değildir.Hatta sağlıklı askerleri denetlenen askeri birliklerdeki hasta erlerle sürekli yer değiştiriyormuşuz.Atlar ise çok zayıf ve önemli bir kısmı nalsız ve uyuz olanlar varmış.Liman Paşa 25 Nisa’n ve Ağustos’taki çıkarmalarda başarı ile mücadele eden 19. Tümenden ve Mustafa Kemal’den övgü ve saygı ile bahsediyor.Kahraman erlerimizden büyük bir saygı ile bahsetmekte.Yalnız olumlu bir çok kararı ve başarıyı da Almanlara mal ediyor.Kendisinin vermiş olduğu bazı hatalı kararları da açık yüreklilikle dile getiriyor.İstanbuldan Çanakkale’ye getirilen kum torbalarının poşetlerinin dahi askerlerimizin yırtılan üniformaları icin yama icin kullandıklarını okuduğumda gözlerim doldu.
272 syf.
·Puan vermedi
Kitap oldukça ayrıntılı olup, bilgileri aktarırken söylemler üzerinde değil de arşivler ve savaşa katılan askerlerin hatıralarından yararlanılmıştır.1. Dünyada savaşında Çanakkale Zaferinden sonra kazanmış olduğumuz ikinci büyük ve anlamlı zaferdir. Tarihin arka sayfalarında yer edinmiş ve önemsenmemiş zaferimizi anlatan kitaptır.Tarihi sevenle için okunabilir. Sıkıcı olan tek tarafı ayrıntı çok, bu da doğal olduğu gibi olaylar aktarılmaya çalışılmış.
272 syf.
·Puan vermedi
Kaynak niteliğinde bir eser. Konuyu oldukça geniş almış, verilmemiş bilgi bırakmamış gibi.
Kutulamare zaferi Çanakkaleden sonra kazandığımız büyük zaferlerden biridir. Aslımda savaş birçok askeri hatalarla dolu bir savaştır. Enver Paşanın birazda mecburi olarak yalnız bıraktığı(çanakkale savaşı nedeniyle) bir avuç askerin kazandığı bir zaferdir. Ne yazık ki burada da Çanakkale benzeri bir hata yapılmış ve bir alman general ordunun komutanlığına getirilmiş ve savaş esnasında Türk subayları ile alman komutan arasında çatışmalar yaşanmıştır. Burda kabahatı Enver paşada buluyorum.
Tabii Türk subaylarıda savaşın başından itibaren biraz romantik davranmış ve ağır kayıplar verilmesine sebep olmuştur. Şükür ki gerçekler erken farkedilip ona göre davranılmıştır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muzaffer Albayrak
Unvan:
Tarihçi-Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 68 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 70 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.