Muzaffer Albayrak

Muzaffer Albayrak

YazarÇevirmen
7.8/10
13 Kişi
·
24
Okunma
·
2
Beğeni
·
384
Gösterim
Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı bu harpte birinci vaka ÇANAKKALE'de,ikinci vakada burada geçti. Bugünü kut bayramı ilan ediyorum
432 syf.
·6 günde
Almanya tarafından Osmanlı ordu müfettişliğine atanmış Liman Von Sanders'ın, Çanakkale, Sina ve Filistin Cephesi gibi cephelerde görev almış komutan. Rütbesi Müşirdir. Enver Paşa, Çanakkale'de 5. ordu'nun, Sina ve Filistin Cephesi'nde de Yıldırım Orduları komutanlığını Erich Von Falkenhein'dan sonra ve Mustafa Kemal Paşa'dan önce yapmıştır. Kitapta, savaş anındaki Türk ordusunu tahlillerde bulunmuştur. Anafartalar Cephesi'nde, Yarbay Mustafa Kemal'deki yeteneği görüp gerekli desteği yollamıştır. Sina ve Filistin'de ise, İngiliz Lawrence öncülüğündeki Araplarla ve Edmund Allenby komutasındaki orduyla savaşmıştır. Savaştaki Türk halkını gözlemlerini, kahramanlıkları kitaba aktarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ten, kurşun isabet etmiş saati hediye almış ve Liman da ona aile saatini hediye etmiştir.
272 syf.
·Puan vermedi
Kitap oldukça ayrıntılı olup, bilgileri aktarırken söylemler üzerinde değil de arşivler ve savaşa katılan askerlerin hatıralarından yararlanılmıştır.1. Dünyada savaşında Çanakkale Zaferinden sonra kazanmış olduğumuz ikinci büyük ve anlamlı zaferdir. Tarihin arka sayfalarında yer edinmiş ve önemsenmemiş zaferimizi anlatan kitaptır.Tarihi sevenle için okunabilir. Sıkıcı olan tek tarafı ayrıntı çok, bu da doğal olduğu gibi olaylar aktarılmaya çalışılmış.
272 syf.
·Puan vermedi
Kaynak niteliğinde bir eser. Konuyu oldukça geniş almış, verilmemiş bilgi bırakmamış gibi.
Kutulamare zaferi Çanakkaleden sonra kazandığımız büyük zaferlerden biridir. Aslımda savaş birçok askeri hatalarla dolu bir savaştır. Enver Paşanın birazda mecburi olarak yalnız bıraktığı(çanakkale savaşı nedeniyle) bir avuç askerin kazandığı bir zaferdir. Ne yazık ki burada da Çanakkale benzeri bir hata yapılmış ve bir alman general ordunun komutanlığına getirilmiş ve savaş esnasında Türk subayları ile alman komutan arasında çatışmalar yaşanmıştır. Burda kabahatı Enver paşada buluyorum.
Tabii Türk subaylarıda savaşın başından itibaren biraz romantik davranmış ve ağır kayıplar verilmesine sebep olmuştur. Şükür ki gerçekler erken farkedilip ona göre davranılmıştır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muzaffer Albayrak
Unvan:
Tarihçi-Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.