Nazmiye Özgüç

Nazmiye Özgüç

YazarÇevirmen
7.0/10
1 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
77
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
592 syf.
·Puan vermedi
Belki bu kitabı alanım gereği okumuş olabilirim fakat bu coğrafyada yaşayan herkesin okuması gereken bir kitaptır. Coğrafyacının kutsal kitaplarından biri olarak adlandırılır kendi camiamızda :) İçerisinde dünyanın kuruluşundan bu yana insanlık tarihinin yaşamı, kültürü, siyasi özellikleri gibi insan hayatının temel özellikleri anlatılmıştır. Bu tür konulara ilgi duyanlara tavsiye edebileceğim bir kitaptır.
592 syf.
·Puan vermedi
Erol Tümertekin ve Nazmiye Özgüç gibi iki muhteşem hocamızın kitabıyla beşeri derslerimizi işlediğim için gayet mutluyum. Coğrafya okumayanların bile zevkle okuyacağı elinden bırakamayacağı bir kitap. Nazmiye Özgüç'ün dilinin akıcı ve konuları birer hikayeymişcesine anlatma kabiliyetine sahip olduğundan hocamız zaten bahsetmişti ama okuyunca bunun farkına daha iyi vardım. Kültür ve Nüfus bölümleri özellikle çok akıcı bir şekilde okunabiliyor. Yani kısaca kitap akıyor. Sizde Coğrafyacı olmasanız bile çevrenizi ve insanları anlamak için bu kitabı okuyun bir zahmet. :))
227 syf.
·27 günde·Beğendi·9/10
Keşifler ve kaşifler hakkında Türkçe kitap bulmak çok zor. Genelde siyasi tarih kitaplarının bir bölümünü oluşturuyor bu konu. 1-2 sene önce okulumun kütüphanesinde bulabilmiştim sadece bu konuyla ilgili bir kitap, Dünyamızın Fatihleri adında çok eski bir kitaptı. İlk defa kaşifler ve keşifleri hakkında derli toplu bilgiye o kitapta ulaşmıştım. Ekvator Hikayeleri ise bunun da ötesinde, bu topraklar keşfedildikten sonra neler olup bittiğini, bireysel hikayelerle anlatıyor. Zenginlik peşinde koşan conquistadorlar, sükse ve şöhret peşindeki Afrika kaşifleri, ütopik fikirlere, yoğun keşfetme duygusuna sahip insanlar, çeşit çeşit insanın, farklı zamanlarda, Amerika'da, Asya'da, Afrika'da, Okyanusya'da başından geçenlerin hikayesi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nazmiye Özgüç
Unvan:
Profesör

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.