Nehir Aydın Gökduman

Nehir Aydın Gökduman

YazarÇevirmen
8.8/10
89 Kişi
·
269
Okunma
·
20
Beğeni
·
2521
Gösterim
Adı:
Nehir Aydın Gökduman
Unvan:
Hemşire, Yazar
Doğum:
Çanakkale, Türkiye, 1969
1969 yılında Çanakkale’de doğdu. 1991’de,19 Mayıs Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’dan mezun oldu. Kısa süren bir meslek hayatının ardından yazım çalışmalarına başladı. Roman, öykü ve çocuk edebiyatı alanında kitapları yayımlandı. Vakit, Hece, Haksöz, İktibas, Nida, Bizim Bahçe gibi gazete ve dergilerde deneme ve öyküleri yer aldı. Evli ve üç çocuk annesi olan Nehir Aydın Gökduman, son yıllarda ağırlıklı olarak çocuk edebiyatıyla ilgileniyor… 
- "Ben, ne güzel öyküler yazacaktım…
Benim kalemime hüzün uğramayacaktı hiç.
Satırlarıma acı hiç vurmayacaktı.
Benim öykülerimde güneş, hep pırıl pırıl; yıldızlar, ışıl ışıl olacaktı. Mevsimlerden baharı, aylardan nisanı anlatacaktım..."
“Birgün bu ayrılıklar bitecek biliyorum. İslam, bir güneş gibi doğacak üzerimize. Bütün acılar o zaman son bulacak, güller ağlamayacak ülkemde”
48 syf.
·8/10
Kitapta kendi beğenmişliğin kötü bir şey olduğu, oyuncakların dilinden anlatılıyor. Yeğenime okudum(5 yaşında) çok beğendi. İçeriğinde resimlerin olması çocukların hayal etmesini daha kolay hale getiriyor. Kitabın sonunda kitapla ilgili sorular ve etkinlikler var. Bu sayede okuduğunuz çocuğun kitabı anlayıp anlamadığını test edebilirsiniz. Çocuklar bizim en değerli hazinemiz lütfen hazinemizi iyi koruyalım :)
32 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Nasıl tarif edilir bilemedim üç aşağı beş yukarı bir çok kişi çocuk yaşta , genç yaşta , hatta yetişkin yaşta :)) bu hikayeyi okumuş yada bir şekilde Tv den izlemiştir. Ben bu aralar kendimi elimde bulunan tüm dünya çocuk klasiklerini okurken buluverdim bir sebebi yok sebepsiz :) diyorum ya ne mutlu bana elimde olmayanları da edinme niyetindeyim kısa bir zaman sonra sorgusuz sualsiz torunlarıma miras kalsın diye :) dolayısıyla çok mutlu ve çok mesudum takdir edersiniz ki. :))
294 syf.
·Beğendi·10/10
Esselamu aleykum..
Kitabı okuyalı üç sene oldu allahu alim. Okuduğum romanların üzerinden biraz zaman geçse romanın sadece iami karakterleri kalır hatırımda. Ama bu kitap öyle olmadı. Ayrıntılarıyla hatırımda. Sevdiğim romanların başında yer alır.
Vazgeçmememizin gerektiğini, kazananın elbetteki islam olacağını, ya zaferin ya şehadetin kazanılacağını, fedakarlığı ne güzel anlatıyor.
Doğru... Vazgeçmeyeceğiz... Her ne olursa olsun. Gerekirse bu yol, bu dava için anamızı, babamızı, eşimizi, çocuğumuzu tereddüt etmeden ashab gibi feda edeceğiz biiznillah. Bizim zaferin İslam'ın olacağına güvenimiz tamdır. Güneş elbetteki doğacak. Önemli olan fecirde uyanık olanlardan olabilmektir. Fecriz izleyecek olanlardan olmaktır.
400 syf.
·Beğendi·9/10
Biz büyüklerden masal dinlemek isteyen çocuklara özel, sıcacık, her masalın ayrı bir ders verdiği, çocukların olduğu kadar büyüklerin de hoşuna gidecek, okurken birlikte keyif alacağınız çikolata tadında masallar gerçekten! ...
294 syf.
·10 günde
Kitap gerçekten insanâ birçok şey öğretiyor aile içi ilişkiler,sabrı,Allah'a bağlılığı gibi birçok şey anlatiyor gerçekten okmanızı tavsiye ediyorum hele o Talha ile Sevde'nin anne babasına karsı saygıları,Ömer hocanın ülkesine bağlılığı gibi brçok ilgi çekici konusu kitabı bitirmenize yardımcı oluyor...
Sait Köşk
Sait Köşk Entel Dantel İşler-Deli Olmak İşten Değil'i inceledi.
176 syf.
·7/10
İki kafa dengi kuzen. Nesli ile Süslü. Teyzeleri bunları çok sevmekte. Hatta öyle severler ki Nesli ile Süslü şu karara varırlar. Annelerimizden daha çok bizi teyzelerimiz sever. Öyle mi öyle. O zaman hadi anneleri değiştirmeye var mısınız? Varlardır. Ama, sonrasında neler yaşanır, neler? Babasından ayrı yaşayan Lazer Tamer’in evden kaçış öyküsü, babaya gelen trafik cezasına yapılacak itiraz öyküsü… Gizemli, komik ve eğlendirici öyküler idi
294 syf.
Tam bir macera ve hareket romanı
Yaşanan olayların insanlarda nasıl etkiler bırakıyor adım adım işleyen ve mükemmel bi eser olduğunu itiraf etmeliyim
294 syf.
1969 da Çanakkale de doğan Nehir Aydın Gökduman, 19 Mayıs Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nden mezun olup 1992 de mesleğini bırakıp yazmaya başladı. 1994’de ilk romanını yayımladı. Öyküleri birçok kez ödül aldı ve 2001 yılında ‘’Karanlıkta Biri Var’’ adlı eseri Akit Gazetesi tarafından tefrika edildi. Yayımlanan yedi romanı var ve şimdilerde çocuk kitapları yazmakla ilgileniyor.

İlk baskısının 1996 da yayımlandığı bu kitap, 90’lı yılarda Cezayir’in çektiği acıları, girdiği savaşı ve askeri darbeyi konu almakta. Kitap ilk çıktığı dönemde yoğun bir ilgi görür fakat yine o dönemde bir öğretmenin öğrencisine okuması için verdiği bu kitap veliler tarafından polise şikayet edilir ve gündeme ‘’Ortaokulda cihat romanı’’ başlığı ile gazetelerde ve haberlerde yer alır ve sonuç olarak öğretmen görevden alınır.

Kitap içeriğine gelecek olursak evet bu bir cihat romanı. Cezayir’de yapılan seçimler sonucu kazanan partinin kabul edilmemesi üzerine ülke birbirine girer ve askeri darbe yaşanır. Burada ana karakter Ömer adında bir mühendis aynı zamanda seçilen partinin üyesi ve bir tebliğcidir. Seçimden önce köy köy şehir şehir gezerek insanları hak yola çağırıp tebliğ yapan Ömer bu dava da yalnız değildir karısı, kızı, oğlu ve iş yerinde tanışıp oğlu gibi sevdiği Hasan da bu davada ona destek olur. Askerlerin gözü ise Ömer’in ve ailesinin üzerindedir çünkü hiç pes etmedi ve askerlere teslim olmadı insanları bilinçlendirip askeri darbeye karşı gelmelerini ve Cezayir’in bir İslam ülkesi olduğunu ve o partiyi halkın seçtiğini hatırlatıyordu. Ve elbette ki haksızlığa, zulme boyun eğmeyen halk çeşitli işkencelere maruz kalıyordu. Kısaca yazar Ömer ve ailesi üzerinden Cezayir’i anlattı.

Kitabı beğendim ancak herkese hitap etmediğini düşünüyorum. O nedenle Mücahit ve Mücahide ruhlu okurlara tavsiye ederim. HAK YOL İSLAM DİYENLERE SELAM OLSUN ;)
48 syf.
~Gökyüzüne Zıplayan Fil~
10 kitaptan oluşan Öykü Makinesi serisinin ilk kitabı Gökyüzüne Zıplayan Fil adını taşıyor. Öykünün kahramanlarından Deniz trambolinde zıplarken bir anda kendini bulutların üstünde eve dönme yollarını düşünürken buluyor. Buluttan buluta süren yolculuğunun ardından yardımsever fil ile tanışıyor. Filin yardımseverliği ne yazık ki onu özgürlüğünden ediyor. Bu kez yardımseverlik sırası Deniz’e geçiyor. Deniz, fili özgürlüğüne kavuşturmaya çalışırken , hayvanat bahçelerinin özgürlüğü elinden alınan hayvanlara hissettirdiği mutsuzluğu da okuyucuya aktarıyor.
Nehir Aydın Gökduman
Sıdıka Tasa
Timaş Çocuk
48 sayfa
7 yaş ve üzeri
Her yıldıza isim takıyorum, onlar da beni Fesleğen diye çağırıyorlar tıpkı O'nun çağırdığı gibi. Tebessüm ediyorlar. Belki sadece bana değil seven herkese ama ben üzerime alıyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nehir Aydın Gökduman
Unvan:
Hemşire, Yazar
Doğum:
Çanakkale, Türkiye, 1969
1969 yılında Çanakkale’de doğdu. 1991’de,19 Mayıs Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’dan mezun oldu. Kısa süren bir meslek hayatının ardından yazım çalışmalarına başladı. Roman, öykü ve çocuk edebiyatı alanında kitapları yayımlandı. Vakit, Hece, Haksöz, İktibas, Nida, Bizim Bahçe gibi gazete ve dergilerde deneme ve öyküleri yer aldı. Evli ve üç çocuk annesi olan Nehir Aydın Gökduman, son yıllarda ağırlıklı olarak çocuk edebiyatıyla ilgileniyor… 

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 269 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 116 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.