Nehir Aydın Gökduman

Nehir Aydın Gökduman

YazarÇevirmen
8.7/10
40 Kişi
·
107
Okunma
·
10
Beğeni
·
1.832
Gösterim
Adı:
Nehir Aydın Gökduman
Unvan:
Hemşire, Yazar
Doğum:
Çanakkale, 1969
Hakkında

1969 yılında Çanakkale’de doğdu. 1991’de,19 Mayıs Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’dan mezun oldu. Kısa süren bir meslek hayatının ardından yazım çalışmalarına başladı. Roman, öykü ve çocuk edebiyatı alanında kitapları yayımlandı. Vakit, Hece, Haksöz, İktibas, Nida, Bizim Bahçe gibi gazete ve dergilerde deneme ve öyküleri yer aldı. Evli ve üç çocuk annesi olan Nehir Aydın Gökduman, son yıllarda ağırlıklı olarak çocuk edebiyatıyla ilgileniyor…
Kaç zamandır zorluyor bu şehir seni..
Kaldırımlarını düşmanca çiğniyorsun, göğüne haince bakıyorsun, küstahça içip tüketmek istiyorsun denizini...
Yarınımız bugünden daha çetin ve zorlu olabilir, ama asla isyan etmemeli, başımıza gelenlerden dolayı acze kapılmamalıyız
- Korkuyor musun?

Kendinden emin bir tavırla cevapladı Zehra, kocasının sorusunu:

- Zor günlerimizde de, güzel günlerimizde de Allah'a tevekkül etmeyecek miydik?
Namaz sonrası hepsinin duası aynıydı.
Müslümana yakışan bir şekilde yaşamak, yada bu uğurda şehit olmak; sömürlmeden, aşağılanmadan, dini değerleri saldırıya uğramadan İslamiyetin hakimiyeti altında yaşamaktı tek arzuları.
Nasıl tarif edilir bilemedim üç aşağı beş yukarı bir çok kişi çocuk yaşta , genç yaşta , hatta yetişkin yaşta :)) bu hikayeyi okumuş yada bir şekilde Tv den izlemiştir. Ben bu aralar kendimi elimde bulunan tüm dünya çocuk klasiklerini okurken buluverdim bir sebebi yok sebepsiz :) diyorum ya ne mutlu bana elimde olmayanları da edinme niyetindeyim kısa bir zaman sonra sorgusuz sualsiz torunlarıma miras kalsın diye :) dolayısıyla çok mutlu ve çok mesudum takdir edersiniz ki. :))
Biz büyüklerden masal dinlemek isteyen çocuklara özel, sıcacık, her masalın ayrı bir ders verdiği, çocukların olduğu kadar büyüklerin de hoşuna gidecek, okurken birlikte keyif alacağınız çikolata tadında masallar gerçekten! ...
Kitap gerçekten insanâ birçok şey öğretiyor aile içi ilişkiler,sabrı,Allah'a bağlılığı gibi birçok şey anlatiyor gerçekten okmanızı tavsiye ediyorum hele o Talha ile Sevde'nin anne babasına karsı saygıları,Ömer hocanın ülkesine bağlılığı gibi brçok ilgi çekici konusu kitabı bitirmenize yardımcı oluyor...
Tam bir macera ve hareket romanı
Yaşanan olayların insanlarda nasıl etkiler bırakıyor adım adım işleyen ve mükemmel bi eser olduğunu itiraf etmeliyim
Her yıldıza isim takıyorum, onlar da beni Fesleğen diye çağırıyorlar tıpkı O'nun çağırdığı gibi. Tebessüm ediyorlar. Belki sadece bana değil seven herkese ama ben üzerime alıyorum.
Hayatımda okuduğum ilk eser olarak bende hep ayrı bir yeri olacak. :) Sevdiklerinize eşinize dostunuza hediye edebileceğiniz bir ürün. Bir savaşın götürüleri ve getirileri diyorum ek olarak. Zulüme ise hiç girmiyorum. Emperyalist zulüm.
1969 da Çanakkale de doğan Nehir Aydın Gökduman, 19 Mayıs Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nden mezun olup 1992 de mesleğini bırakıp yazmaya başladı. 1994’de ilk romanını yayımladı. Öyküleri birçok kez ödül aldı ve 2001 yılında ‘’Karanlıkta Biri Var’’ adlı eseri Akit Gazetesi tarafından tefrika edildi. Yayımlanan yedi romanı var ve şimdilerde çocuk kitapları yazmakla ilgileniyor.

İlk baskısının 1996 da yayımlandığı bu kitap, 90’lı yılarda Cezayir’in çektiği acıları, girdiği savaşı ve askeri darbeyi konu almakta. Kitap ilk çıktığı dönemde yoğun bir ilgi görür fakat yine o dönemde bir öğretmenin öğrencisine okuması için verdiği bu kitap veliler tarafından polise şikayet edilir ve gündeme ‘’Ortaokulda cihat romanı’’ başlığı ile gazetelerde ve haberlerde yer alır ve sonuç olarak öğretmen görevden alınır.

Kitap içeriğine gelecek olursak evet bu bir cihat romanı. Cezayir’de yapılan seçimler sonucu kazanan partinin kabul edilmemesi üzerine ülke birbirine girer ve askeri darbe yaşanır. Burada ana karakter Ömer adında bir mühendis aynı zamanda seçilen partinin üyesi ve bir tebliğcidir. Seçimden önce köy köy şehir şehir gezerek insanları hak yola çağırıp tebliğ yapan Ömer bu dava da yalnız değildir karısı, kızı, oğlu ve iş yerinde tanışıp oğlu gibi sevdiği Hasan da bu davada ona destek olur. Askerlerin gözü ise Ömer’in ve ailesinin üzerindedir çünkü hiç pes etmedi ve askerlere teslim olmadı insanları bilinçlendirip askeri darbeye karşı gelmelerini ve Cezayir’in bir İslam ülkesi olduğunu ve o partiyi halkın seçtiğini hatırlatıyordu. Ve elbette ki haksızlığa, zulme boyun eğmeyen halk çeşitli işkencelere maruz kalıyordu. Kısaca yazar Ömer ve ailesi üzerinden Cezayir’i anlattı.

Kitabı beğendim ancak herkese hitap etmediğini düşünüyorum. O nedenle Mücahit ve Mücahide ruhlu okurlara tavsiye ederim. HAK YOL İSLAM DİYENLERE SELAM OLSUN ;)
ilgisizliğin, sevgisizliğin, nefretin doğurduğu bir sonucun nereye gittiğini, evinde adam gibi kavvam olmadığında alimde olsan zalim bir evlat çıkarabileceğini anlatıyor..

müslüman kimliği künyesinde görünüp onun esintisini azcık olsun içselleştiremediğinde sana bakıp çevrendekiler işte bu islammış islam bu ise ben Müslüman olmak istemiyorum dedirtmemek gerektiği mesajını veriyr.
Bu kitabı çok sevdim ve beğendim çünkü çok güzel ve bazı yerleri heyecanlı.Bu kitapta fesleğen sokağı anlatılır. Bu kitabı gönderirim.
okumayı çok istediğim hatta senelerdir aradığım ama hiçbir kitapçıda ve internet sitesinde bulamadığım bir kitap. Neden bu kitapların stokta yok durumu göze alınmıyor. Neden yeni baskıları yapılmıyor :(( sesimizi duyan kimse yok mu Allah aşkına:'((

Yazarın biyografisi

Adı:
Nehir Aydın Gökduman
Unvan:
Hemşire, Yazar
Doğum:
Çanakkale, 1969
Hakkında

1969 yılında Çanakkale’de doğdu. 1991’de,19 Mayıs Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’dan mezun oldu. Kısa süren bir meslek hayatının ardından yazım çalışmalarına başladı. Roman, öykü ve çocuk edebiyatı alanında kitapları yayımlandı. Vakit, Hece, Haksöz, İktibas, Nida, Bizim Bahçe gibi gazete ve dergilerde deneme ve öyküleri yer aldı. Evli ve üç çocuk annesi olan Nehir Aydın Gökduman, son yıllarda ağırlıklı olarak çocuk edebiyatıyla ilgileniyor…

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 107 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 67 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.