Rene Goscinny

Rene Goscinny

Yazar
9.0/10
240 Kişi
·
624
Okunma
·
10
Beğeni
·
1.008
Gösterim
Adı:
Rene Goscinny
Unvan:
Yazar, Editör
Doğum:
Paris, Fransa, 14 Ağustos 1926
Ölüm:
Paris, Fransa, 5 Kasım 1977
İki yaşındayken ailesi ile buenos aires'e gitti, liseyi burada geçti. daha sonra muhasebeci yardımcısı, reklam ajansında çizer çirağı, sekreter, asker, çizer ve en sonunda gazeteci.
rené goscinny 1977'de öldü...
Benim karnemde, “Yaramaz bir öğrenci, çoğu zaman daliyor. Daha başarılı olabilir,” diye yazıyordu. Toraman’ınkinde, “Yaramaz bir öğrenci. Arkadaşlarıyla dövüşüyor. Daha başarılı olabilir.” Tıngır’ınkinde, “Elinden birkaç kez alınan düdüğünü, hala sınıfta öttürmekte direniyor. Daha başarılı olabilir,” yazıyordu. Bir tek Çarpım daha başarılı olamazdı. Çarpım sınıfın birincisi, öğretmenin de kuzusudur.
Salona indik, annemden bahçeye çıkıp oynamak için izin istedim. Annem, havanın çok soğuk olduğunu söyledi ama, Şirin hemen gözkapaklarıyla yaptığı numaraya başladı; bahçedeki güzel çiçekleri görmek istediğini söyledi. Bunun üzerine annem, Şirin’e, çok tatlı bir civciv olduğunu, sıkıca giyinip bahçeye çıkabileceğimizi söyledi. Bu gözkapakları numarasını ne yapıp edip öğrenmeliyim, çok işe yarıyor!
Eğlenceli bir çizgi roman bitirdim.Zaten kısacık 47 sayfa falan.Komik ve başarılıydı.Tam kafa dagıtmaklık.Pdf formatında okudum telefonuma indirip.Tavsiye ederim çok güzeldi.
Çocukken, kitapların yanısıra iyi bir çizgi roman okuyucusuydum :) Tommiks, Teksas, Kaptan Swing, Tom Braks, Mandreka, Zembla, Zagor, Kızıl Maske, Martin Mystere, Gordon, Red Kit, Mini Ringo hatta, Fatoşla Basri, Güngörmüşler... :) Teks'i sevmezdim, sonradan, X Man'ler, Spider Man'ler Süperman'ler de eklendi bu define sandığına :) Hatta bir ara Dünyâ Klasiklerinin bile çizgi roman fasikülleri çıkmıştı :)
Şuan okur sıfatında biriysem bunu Pıtırcık ve arkadaşlarına borçluyum diyebilirim. İlkokul zamanlarında okumuştum Pıtırcık kitaplarını ve çok sevmiştim. Yalnız kovboy Red kit'i aramızda sevmeyen yoktur sanıyorum, işte bu kitabın yazar ve çizerleri (iki kişiler evet, biri yazıyor biri çiziyor) aynı kişiler. Pıtırcık, Red kit kadar ünlü degil ama en az onun kadar güzel.

Kitap; adından anlaşılacagı gibi okul çagındaki Pıtırcık ve en az onun kadar haşarı olan arkadaşlarının maceralarını anlatıyor. Bazı espriler aradan yıllar geçtigi halde aklıma geldikçe hala beni gülümsetir.

Şayet, yeğeninize, kardeşinize özetle çocuklara kitap sevdirmek isterseniz Pıtırcık tam aradıgınız kişi.
Asteriks ve Oburiks güzel bir güne uyanır. Asteriks'in, kulübesinin önüne bırakılan bebeği bulması ile beraber köye hakim olan huzur, yerini Romalıların bebeği ele geçirmek için çevirdiği entrikalara bırakır. Bebeğin annesi ve babası kimdir ve neden Asteriks'e emanet edilmiştir? Asteriks, Oburiks ve Idefiks bebeği koruyabilmek için neler yapacaktır?

Uderzo'dan mükemmel bir Asteriks macerası.
Ödül avcısı karakteri Birkaç Dolar İçin filminde Lee Van Cleef'in canlandırdığı Albay Douglas Mortimer karakterinden esinlenilmiş, eğlenceli bir Red Kit macerası.
En sevdiğim Asteriks maceralarından. Asteriks ve Oburiks'in yardım amaçlı Mısır'a gitmeleri ve maceradan maceraya atılmaları işleniyor. Asteriks'in 2. filmi de bu eserden esinlerek yapıldı. İlk etapta okumanız gereken maceralardandır.
Belki de okuduğum en vasat, hatta olmamış diyebileceğin tek Asteriks macerası. Sevgili Galya köyümüze uzaylı bir ziyaretçi geliyor ve olaylar gelişiyor...
Roma İmparatorluğuna baş kaldırmaya devam eden küçük Galya köyünü ortadan yok etmeye karar veren Jül Sezar bu sefer normalden farklı bir yol izleyecektir. Köyün hemen yakınına bir Tanrılar Sitesi inşa ettirmeye karar veren Jül, Galyalıları Roma kültürünün bir parçası yapmayı başarabilecek mi? Yoksa Romalılar mı Galya kültürünün bir parçası olmaya başlayacak? Goscinny ve Uderzo'dan eğlenceli bir Asteriks macerası.
Galya'yı kaba kuvvetle yenemeyeceklerini anlayan Roma'lılar bu kez kapitalizmi denemeye karar verirler. Bu yüzden Oburiks'in dikili taşlarını para ile almaya başlarlar. Süper keyifli bir macera...
Jül Sezar'ın Belçikalıları Galya'nın en kahraman halkı ilan etmesini gururuna yediremeyen şef Toptoriks, kimin daha kahraman olduğunu ispat etmek için Belçika yollarına düşer. Yanında tabii ki Asteriks, Oburiks ve İdefiks de vardır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rene Goscinny
Unvan:
Yazar, Editör
Doğum:
Paris, Fransa, 14 Ağustos 1926
Ölüm:
Paris, Fransa, 5 Kasım 1977
İki yaşındayken ailesi ile buenos aires'e gitti, liseyi burada geçti. daha sonra muhasebeci yardımcısı, reklam ajansında çizer çirağı, sekreter, asker, çizer ve en sonunda gazeteci.
rené goscinny 1977'de öldü...

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 624 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 173 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları