Riccon İlhan Doğan

Riccon İlhan DoğanBedenin Dili yazarı
Yazar
9.0/10
10 Kişi
40
Okunma
3
Beğeni
3.619
Görüntülenme

Riccon İlhan Doğan Gönderileri

Riccon İlhan Doğan kitaplarını, Riccon İlhan Doğan sözleri ve alıntılarını, Riccon İlhan Doğan yazarlarını, Riccon İlhan Doğan yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Ormana atılmışlar. İçlerinde bedensel ve zihinsel özürlüler çoğunlukta. Kimileri daha dünyaya gözünü açmadan kendini ormanda buluyor. Afrika'da gayr-i meşru ilişkiler o kadar çok ki... İnsanın yapamadığını maymun anneler yapıyor. Ormana atılan çocuklara annelik duygusu ile bakıyorlar. İşte biz de o hayatta kalan çocukları aramaya çıktık. Yol boyunca çocuk iskeletlerinin olduğu ormanları görmeyi istemek belki benim için en zor yol ayırımlarından birisiydi.
160 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
“Bedenin Dili- yazar Riccon İlhan Doğan tarafından kaleme alınmış, sistem yayıncılıktan çıkmış bir kitap.. 6 Bölümden oluşan kitapta Beden Dili’ne ait bütün varyasyonlar dikkatlice incelenmiş ve her bir durum fotoğraflarla ifade edilmiş.. Beden Dilimiz sözlü ve sözsüz iletişimin en dinamik öğesi.. kitabı okuyunca aslında işin sadece dudaklardan çıkan kelimelerden ibaret olmadığını öğreniyorsunuz. İlhan bey işin sistematiğini ben yıllarca takip etmiş, Uygulamış.. Özgüveni az olan insanlar çok eleştirirler.. Her ne kadar ağzınızdan çıkan kelimeleri kontrol altına alıyor olsanız da beden Dilinizi kontrol altına alamıyorsunuz.. (kitaptan) Keyifli okumalar.. Kitap İle kalın..
Bedenin Dili
Bedenin DiliRiccon İlhan Doğan · Sistem Yayıncılık · 201122 okunma
Reklam
128 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
Kısır Döngü
Bu kitap nice yardım kuruluşlarının insanlık adına çıktığını söylediği yolda yine insanlığın ayağına ket vurmaktan öteye geçmediğini bana bir kez daha idrak ettirdi. Belki bizi kendi başımıza bıraksalar her sey daha iyi olur. Bize yardım etmesinler bizim iyiligimizi düşünmesinler bizim adımıza düşünmesinler insanlığı rahat bıraksınlar; Kendilerini tanrılarımız sananlar. Tv de (ki yıllardır izlemiyorum) aklımızla alay eden haberler sürekli ve sürekli ve sürekli bizim için neyin iyi olduğunu (birbirinden bağımsız görünüp dil birliği yapmış gibi birbirinin sözünü dogrular ortak konularda ortak tavsiyeler veren yine belli bir dönem sonra bir önceki iddalarini yalanlar nitelikte yapılan tavsiyeler, bizi öldürmeler, kanser etmeler, vs. ) uzmanlar yakamızı bıraksalar olmaz mı? Ah! Kısır döngüsü hep aynı dünya geçmişin menfaat perest rahiplerinin yerini alan tv doktorları, uzmanlar, psikologlar, pedogoglar, bilmem hertelden çalan uzmanlar bıraksanız yakamızı olmazmı?
Şempanze Çocuklar
Şempanze ÇocuklarRiccon İlhan Doğan · Nesil Yayınları · 201013 okunma
128 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
5 saatte okudu
Kitabı olurken, Bir ülkenin sahibi olarak bilinen bir zampara ve her yıl bir evlilik yaparak halkını gayri ahlaki yaşamlara sevk eden, aile içi tecavüz ve çocuk tecavüzünü meşru kılan süper lüks hayat yaşayan kalbur üstü bir sistemin kölesi ve swaziland'ın 3.ncü kralıdır. Nüfusun %35 AIDS, ve uyuşturucu ile telef olan insanlar. İnsanları açlık ve eğitimsiz bırakarak rahat yönetmek için canavarlaşmış bir kapitalist sistemi göreceksiniz. Tecavüzler sonucu dünyaya gelmiş çocukları ormanın karalığına bırakarak şempanze olmuş bir nesli göreceksiniz. Dünyada yardım eli altında toplanan ve Afrika ülkelerine refah götüreceğiz diyerek ceplerine dolduran vampirleşmiş insanları göreceksiniz. Hemcinsine bu kadar cabavarsına davaracak tek varlık ve MAHLUKAT bu kitabı okuyunca İNSAN olduğunu tekrar zihinimde tescil ettim. RİCCON İLHAN DOĞAN bir yardım projesindeki gözlemlerini yazmış okumanızı tavsiye ederim. Okuduğunuzda VİCDANLARIN öldüğünü bir daha farkedecesiniz. Bölge ve ülke olarak halinize şükür etme gereği bir duyacaksınız. #ezilenler
Şempanze Çocuklar
Şempanze ÇocuklarRiccon İlhan Doğan · Nesil Yayınları · 201013 okunma
Yarayı görmezden gelirseniz yara iyileşir mi?
Sayfa 104Kitabı okudu
Reklam
Afrika'da proje uygulamak için gönülden gelerek çalışmak gerekiyor. Kalbinde yardım isteği taşımayanlarla yapılan işlerde, paralar çöpe atılmış oluyor.
Afrika'daki gençlere balık vermek yerine, onlara balık tutmayı ve kendi ayakları üzerinde durmayı öğretmemiz gerek.
Bazı organizasyonların insanlık adına değil, bazı çıkarlar uğruna projeler gerçekleştirdiklerine tanık oldum.
128 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
31 saatte okudu
2015 yılını Şempanze Çocuklar ile kapattım. Kitabın isminin neden Şempanze Çocuklar olduğunu başta anlamamıştım, merakım kitabın orta kısımlarında son buldu: Swaziland'da aile içi veya dışı tecavüz oldukça yaygındır. Nüfusun %35'i AİDS pozitiftir. Hal böyle olunca gayri meşru çocukların sayısı da epey fazla. İstenmeyen bu çocuklardan kurtulmak için genelde vahşi doğa tercih ediliyor. Ormana bırakılan bebekler ya ölüyor ya da maymunlar tarafından yetiştiriliyor. Ormanda araştırma yapan ekipler bu vahşi çocukların bazılarını buluyorlar. Evet, hepimizin bildiği Tarzan'ın hikayesini andırıyor bu bize. Keşke film/animasyon/kurgu olsaydı okuduklarım ancak ne yazık ki gerçek. İsviçre tarafından yürütülen bir yardım organizasyonuna gönüllü olarak katılan yazar Swaziland'te yaşadığı gerçek olayları aktarıyor bizlere. Ülkenin içler acısı ahvalini öyle güzel dile getirmiş ki neredeyse her satırını alıntı yapma isteği duydum okurken. Açlığı, sefaleti, yerlilerin kendi ülkelerinde köle oluşunu, her an her dakika tecavüz tehlikesi ile karşı karşıya olan çocukları, AIDS'in yaygın bir hastalık olmasına karşın halkın bu konudaki cehaletini, yardım organizasyonu adı altında kara para aklayanları veya zimmetine para geçirenleri, halkı açlıktan kırılırken zenginlik içinde yüzen ve 13 karısı ile partiler veren Kralı ve dahasını harika bir dille sorgulamış, yermekten çekinmemiş Riccon Doğan.
Şempanze Çocuklar
Şempanze ÇocuklarRiccon İlhan Doğan · Nesil Yayınları · 201013 okunma
Reklam
Afrika'da bulunduğum süre içinde, bu insanlara daha iyi yardım edebilmek, onlardan biri olabilmek için siyah olmayı ne kadar çok istemiştim. Beyaz olmaktan utandığım zamanlar da oldu. Çünkü Afrika'yı bu hale getiren beyazlardı. Bu yüzden beyazlara çok kızgındım.
Birileri sanki eline kalemi kağıdı almış, bir ülke çizmiş. Birine de sen kral olacaksın demiş. Bu ülkeyi kuranlar da yönetenler de ülkecilik oynamaya çalışıyor. İşin üzücü tarafı oyunda "gerçek çocukları" kullanıyorlar.
Genellikle babanın dediği oluyor. Bu ataerkil sistemde genç nesil, fikirlerini söylemekten çekiniyor. Ekonomik sıkıntılarını, sistemin bozukluğunu dile getiremiyor, Kralı asla eleştiremiyor. Çünkü eski nesil Kral'a ve geleneklerine çok bağlı. Gençler de zorunlu olarak bunlara rıza gösterip, eski neslin fikirleriyle yaşıyorlar.
Halkın tarım ve hayvancılık yapmak için ne bilgisi var ne de parası. İşin ilginç yanı halkın çalışma isteği ve yeteneği de yok olmuş. Halk kendi toprağını işletme riskini göze almaktansa, yardım organizasyonlarının vereceği yiyeceklerle yaşamayı ya da birinin emrinde çalışmayı tercih ediyor. Halkın genelinin evi ve tarlası da yok zaten. Her yer Kral'a ait. Kral'a ait toprakları işletmek de, bu topraklara ev yapmak da suç.
19 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.