Giriş Yap

Rick Riordan

Yazar
8.8
8,9bin Kişi
Unvan
Amerikalı Yazar
Doğum
Texas, ABD, 5 Haziran 1964
Yaşamı
Rick Riordan 5 Haziran 1964'te Texas'ta doğdu. Çocuğunun disleksisi olduğundan dolayı okumasını kolaylaştırmak için ona kendini tanrılara benzetmesini önerdi. Daha sonra bunla ilgili çeşitli hikâyeler yazdı ve en sonunda Percy Jackson ve Olimposluların ilk kitabı olan Şimşek Hırsızı ortaya çıktı. Şimşek Hırsızından sonra Canavarlar Denizi, Titan'ın Laneti, Labirent Savaşı ve Son Olimposlu'yu yazdı. Percy Jackson ve Olimposlulardan sonra Mısır mitolojisi ile ilgili Kane Günceleri adlı bir seriye başladı ve serinin ilk kitabı Red Pyramid ( Kırmızı Piramit ) 4 Mayıs 2010'da basıldı ve adını vermek istemediğim bir yayın tarafından Türkçe'ye çevrilip basıldı. En son The Heroes of Olympus Serisinin ilk kitabı The Lost Hero adlı kitabı basılan Rick Riordan her yıl bir kitap çıkarmayı planladığını açıkladı. 1. Seri: Percy Jackson ve Olimposlular Kitap 1: Şimşek hırsızı (2005)-Türkiye'de (2009) Kitap 2: Canavarlar denizi(2006)-Türkiye'de (2009) Kitap 3: Titan'ın Laneti(2007)-Türkiye'de (2009) Kitap 4: Labirent Savaşı(2008)-Türkiye'de (2009) Kitap 5: Son Olimposlu(2009)-Türkiye'de (2009)-Serinin Son Kitabı 2. Seri: Olimpos Kahramanları Kitap 1: Kayıp Kahraman(2010) Kitap 2: Neptün'ün Oğlu(2011) Kitap 3: Athena'nın İşareti(2012) Kitap 4: Hades'in Evi (2013) Kitap 5: Olimposun Kanı (2014) Bu 2 serinin dışında Rick Riordan, bağımsız olarak başka bir seriyi yazmaya başladı   Kane Günceleri Kitap 1: Kırmızı Piramit(2010) Kitap 2: Ateş Tahtı(2011) Kitap 3: Yılanın Gölgesi(2012)-Serinin Son Kitabı

İncelemeler

Tümünü Gör
408 syf.
·
9/10 puan
HALA MUHTEŞEM !
Gaia’ya karşı olan savaşın ardından gözden düşen tanrımız Apollo, babası Zeus tarafından ölümlü olmakla cezalandırılıp Manhattan sokaklarına atılıyor. Pabucu Manhattan’a atılan Apollo tanrısal güçlerinin hiçbirine sahip değil artık. Ne sade havadan bir yay bir de ok oluşturabiliyor ne eşsiz sesiyle şarkılar söyleyebiliyor ne iyileştirici güçlere sahip ne de yakışıklı !!! O artık sivilceli ve hafif göbekli ergen bir ölümlü, o Lester Papadopulos Uncle Rick, Olimpos’un Kanı’nda mesajını verdiği gibi Apollo’ya yapacağını yapıyor ve bir ölümlü olarak dünyada yaşamanın nasıl olduğunu gösteriyor. Apollo tabiki ölümlü hayata alışmakta zorlanıyor (4000 yıl tanrı olarak sonsuz güçlerle yaşayan herkesin başına gelebilecek zorluklar. İstediğin görünüşe bürünememek mesela. Oldukça doğal). Beceriksizliği ve popüler kültür atıfları ile bizi güldürüyor. Olimpos’un en eğlenceli, renkli, yakışıklı, güzel sesli... kısacası en müthiş tanrısını ölümlü yapıp bu kitabı yazdığın için teşekkürler Uncle Rick.
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
576 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Depresyon Sebebi; Hades' in Evi
İşte, bu iyi. O zamana dek dostlarım, güneşe ve yıldızlara benden selam söyleyin. Güçlü kalın. Gaia’ yı durdurmak için yapacağınız son fedakarlık bu olmayabilir.” Merhaba... Evet ilk defa bir kitap yorumunu mutlu şekilde yazmıyorum. Kitabın özetini yazmayacağım çünkü spoiler olur. Kitabın kapağından bile spoiler yiyebilirsiniz yani. Yorumumu spoilersız yapmaya çalışacağım. Şunu söylemeliyim ki bugüne kadar en çok ağladığım kitaptı. Her şeyi bir kenara bırakıp burada saatlerce Bob ve Damasen hakkında konuşabilirim. Ve bir seriye daha veda ediyorum. Bu konuda üzgünün tabii keşke bitmese. Ama çok şükür ki yazarımızın diğer serileri de var. Bu evrene ve karakterlere veda etmiyoruz. Fakat diğerlerinin bu seri gibi olmayacağına eminim... Yani kapak fotoğrafından anlaşıldığı üzere bu kitapta sadece Percabeth okuyacağımızı düşünmüştüm. Ama yazarımız eşit davranıyor... Keşke Percy ve Annabeth’ i bir tık ön planda tutsaa... Linç yiyeceğim. Bir de ilk defa toplu olarak yedi melezin bakış açısından okuyoruz. Percy ve Annabeth konusuna pek fazla girmesem mi... Duygulanıyorum. Yaşadıkları şeyler inanın ki aklınızın ucundan geçmez. Ama ikisi birlikte olmasalardı hayatta kalmayı başaramazlardı. Evet biraz kalan beş melezden bahsedeyim. Hazel ve Leo harika bir ikili bence. Yani bu yedi melezin şimdiye kadarki en güçlü melezler olduklarından şüphem yok. Hazel çoook güçledi. Büyüsel anlamda ;) Frank zaten Maşallah. Jason yeni bir yetenek keşfetti. Ve Nico ile ilgili gerçeği öğrendi... Bizde yeni öğrendik. Jason’ ın o olaydan sonra Nico’ ya olan davranışlarının bir abi gibi olması peki?? Ona üzülüyor. Bende aynı şekildeee. Ah canım ya... Piper da sonunda azıcık da olsa işe yaradı. Ve savaşmayı öğrendi. Fakat ben II. Argo tayfasının Percy ve Annabeth için daha üzgün olmasını isterim. Sonuçta başlarına ne geldiğini bilmiyorlar... Bu serideki en güzel kitaptı. Nedeni de yedi melezimizin hepsinin güçlenmesi. Bence hepsi Gaia’ yı yok etmeye hazırlar. Kitabın sonunda Reyna geldi ve tahminim tuttu. Final kitabında Reyna, Nico, Koç Hedge üçlüsü okuyacağız. Süper üçlü bence sjkdfhsksjfj. Final kitabını iple çekiyorum. Evet yorumumun sonuna geldik. Hoşçakalın.
·
7 yorumun tümünü gör
363 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
NYC, Empire State, 600. kat - Olimpos.
Hepimiz mitoloji hakkında azdan çoktan bir şeyler biliriz. Peki biri gelip de Empire State’in 600. katında Olimpos’un olduğunu ve Zeus’un oraya hükmettiğini söylese ne yapardık? Mutemelen Percy gibi takvimi kontrol edip 1 nisan olup-olmadığına bakar, “şakaysa komik, değilse daha komik” şeklinde bir yanıt verirdik. Ama en yakın arkadaşımızın bir satir, en iyi öğretmenimizin de bir sentor olduğunu ve bundan hiç de daha az garip olmayan bir sürü şey daha görüp şarap tanrısı olan Dionisos’la konuşmak zorunda kalsaydık, kesinlike söylenen her şeye inanırdık. Aynı Percy Jackson gibi. Seriye başlamadan önce mitolojiyi pek sevmezdim, aşırı karmaşık gelirdi. Ama serinin ilk kitabını okumamla mitolojiyi gerçekten de sevmeye başladım. Açıkçası kitap okurken kitabın bana bir şeyler öğretmesini beklemiyorum, yeni bir bakış açısı, hoş zaman geçirmek gibi beklentilerim olur ama öğretici olup-olmamasını umursamam. Fakat bu kitaptan yunan mitolojisi hakkında çok fazla şey öğrendim, okudukça ve yeni bir şeyler öğrendikçe not alıp kendim de araştırarak cahil halimden 1 adım daha uzaklaşmış oldum:D Anlatım dili basit ve akıcı, mizahı hoş, olaylar sürükleyici. Ama 12 yaşında çocuklar nasıl bu kadar olgun olabiliyor anlamış değilim;) Karakterler biraz daha derin olabilirdi gibi geldi. Percy’nin iç dünyasını görebiliyoruz, çünkü olaylara onun gözünden bakıyoruz. İyi ya kötü bir şeyler olduğunda Percy ne düşünüyorsa onu okuyoruz ama diğerlerinin de neler hissettiğini ve düşündüğünü bilmek iyi olurdu. Diğer karakterlerin olaylara bakış açısı üzerinde çok durulmamış olsa da belki de yazar bu kısmı bize bırakmıştır:D Percy, Annabeth ve Kıvırcık ile yolculuk etmek çok hoştu. Geç başladığıma biraz üzüldüğüm, okurken gerçekten keyif aldığım ve beni incelemeye benzer bir şeyler yazmaya zorlayan bir kitap oldu:)
4 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42