Son Olimposlu (Percy Jackson ve Olimposlular 5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.570
Gösterim
Adı:
Son Olimposlu
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 5
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051113821
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hâlâ hayatta
olduklarını söylese ne yapardınız?

Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz?
Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?
376 syf.
·Beğendi·10/10
Şimşek Hırsızı'ndan sonra serinin en güzel kitabıydı. Başlarında sıkılmıştım biraz ama sonradan aşırı güzelleşiyor. Mükemmel bir sondu.
376 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Mükemmel... mükemmel...mükemmel... Tek kelimeyle harika bir kitaptı. Percy ve diğer melezlerin birlikte savaşması çok etkileyiciydi. Özellikle Olimpos’ta tanrılar tarafından ödüllendirilmek istenen Percy’nin arkadaşlarını bırakmayıp ödülü kabul etmemesi çok güzeldi. Kesinlikle okunması gereken bir kitaptı. Serini diğer kitaplarına bin basan bir kitaptı. Riodan’ın yazdığı en güzel kitaplardan biriydi.
376 syf.
·2 günde·8/10
Percy Jackson ve Olimposlular serisini yıllar önce okumuş ama Son Olimposlu'yu okumadan bırakmıştım. Bu yıl son kitabı okuma kararı aldım. Rick Riordan ile ilgili sevemediğim tek şey kitapta kullandığı dil. Ben fantastik serilerde daha kasvetli ve karanlık bir dil seviyorum. Bir kavga ortasında akıcılığı bozan cümleler ya da bir olay karşısında kullanılan absürt ve yersiz cümleler hoşuma gitmiyor. Çoğu kişi Riordan'ın dilini çok seviyor, tamamen zevk meselesi. Benim son kitaptan beklentim Kronos ile görkemli bir savaş yaşanmasıydı beklentilerimi çok büyük ölçüde karşıladı. Önceki kitapların bazı önemli yönlerini unutmuş olmama rağmen kitap içinde bunlar ufak ufak hatırlatılıyor o yüzden zorluk çekmedim. Kitap yine sürprizlerle dolu olmuş ama yine de bazı şeyler tahmin edilebilir şeylerdi. Sonu ise gayet tatmin edici bir son olmuş ve diğer seriye de güzel bir şekilde yol hazırlamış. Yazar ile ilgili söylemek istediğim şey ise Riordan'ın Yunan Mitolojisi'ni bu kadar güzel şekilde kullanıp çok güzel bir kurgu ortaya çıkarmış olması.
376 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Serinin 5. ve son kitabı. Büyük kehanet gerçekleşiyor ve savaş başlıyor. Bizim Percy oğlanın vereceği her karar önemli oluyor. Hikayede çokça sürpriz var. Her sayfayı heyecanla okuyacaksınız. Tanrılar Tayfunla savaşırken, Percy oğlan ve arkadaşları Kronos ve ordusuna karşı savaşıyor.
376 syf.
·20 günde·Beğendi·8/10
Harika bir kitap aynı zamanda harika da bir seri, bu seriye başladıktan sonra yunan mitolojisini merak etmeye başladım ve bana çok şey öğretti diyebilirim .Sıkıldığım yerler oldu evet ama sonu o kadar güzel ve şaşırtıcıydı ki sıkıldığım yerler umrumda olmadı açıkçası.
376 syf.
Kronos ordusuyla birlikte New York'a saldırıya hazırlanıyordur bu güçlü ordu karşısında mücadele etmek çok zor ve kanlı olacaktır.. tabii Hades'in oğlu Nico'nun çok tehlikeli ama kesinkes işe yarayacak bir planı var. Percy Jackson'ı neredeyse ölümsüz yapacak bir şey..

Tabii tanrılar armut mu topluyor derseniz Poseidon kadim deniz yaratıklarıyla savaşırken -adamın yunustan bir generali var- deniz krallığı paramparça oluyor, olimpos tanrılarıysa bambaşka bir tehlikeyle mücadeledeler "tayfun", Hades ise yeraltı dünyasında saklanmakta ve hiç bir şeye karışmamakta..

Kronos zaman tanrısı olduğundan bütün Manhattan çevresinde zamanı yavaşlatıyor arabalar bir kilometre hızla gidiyor, kuşlar ağır çekimde uçuyor.. Morpheus Manhattan'da yaşayan herkesi derin bir uykuya yatırıyor ve büyük savaş başlıyor..
376 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
serinin en iyi kitapı idi bir günde okudum kitapı çok güzel bir kitapdı sonu başı ortası her yewri güzeldi
376 syf.
·7 günde·Beğendi·3/10
Serinin son kitabında olay örgüsü tamamlanıyor. Kitap çok hızlı ilerlemese de ilgiyi yüksek tutuyor.
376 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Percy Jackson ve Olimposlular serisinin son kitabı olan Son Olimposlu adlı eserde, melezlerin,titanların ve tanrıların çatışması anlatılıyor. Tayfun iyice ilerlemiş,her yeri kasıp kavurmaya başlamıştır. Olimpos tanrıları -eh, buna Hades'i ekleyemem- Tayfun'a ve onun müritlerine karşı savaşıyorlar. Bunun yanı sıra melez ordusu da Empire State Binası'nı ele geçirip Olimpos'a hükmetmek isteyen Kronos'a karşı çıkıyor.
Ana karakterimiz Percy'nin kafası çok bulanık. Annabeth'e karşı hissettikleri ve Rachel'la olan belirsiz ilişkisi onun kafasını allak bullak etmiş durumda. Kahramanımız melez ordusunu yönetirken bu gönül işleriyle de ilgilenmeden edemiyor.
Luke'un bedenini sahiplenen Kronos çok güçlü ve Olimpos savunmasız kalmış durumda. Tanrılar bitkin, melezler güçsüz kalmış. Bu zor şartlar altında savaşmak zor.
Ve kitap her zamanki gibi ilgi çekici ve merak uyandırıcı bir kehanetle sona erer:
"Yedi Melez çağrıya kulak verecek,
Dünya fırtınada ya da ateşte yok olacak.
Son nefesleri pahasına bir söz verilecek,
Ve düşmanlar Ölümün Kapısı’na dizilecek.’’
376 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Antik Yunan hikayeleri seven ben biraz eglenceli bir kitap serisi buldum . Bu tarz kitap sevenler keyifle okuyabilir. Tek problem sanki surekli ayni kitabi okuyor hissi veriyor bazen....
376 syf.
·Puan vermedi
Kesinlikle etkileyici yunan mitolojisine ilgi duymamı sağladı, tüm serisini okudum. Fantastik kitap sevenler için okunması gereken bir kitap. Unutmayacağım kitaplardan biri
"Melez Tepesi'nden aşağı koşmaya başladı. Hemen ardından ben de fırladım.
Ve hayatımda ilk kez geriye dönüp bakmadım."
"Üç büyük tanrılardan birinin melez çocuğu, her şeye rağmen on altısına basacak,
Ve dünyanın ebedi uykuya daldığına şahit olacak,
Kahramanın ruhunu lanetli silah alacak,
Kahramanın tek bir kararı sonunu getirecek,
Olimpos ya kurtulacak ya da batacak."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Son Olimposlu
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 5
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051113821
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hâlâ hayatta
olduklarını söylese ne yapardınız?

Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz?
Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?

Kitabı okuyanlar 725 okur

  • Sena
  • Özlem Karaoğuz
  • Meryem Yavaş
  • Can Kaya
  • Furkan Süral
  • Onur yılmazel
  • Merve uğur
  • Burhan Erdemir
  • Mustafa Furkan Küçük
  • Çağatay Demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%28.3
18-24 Yaş
%46.2
25-34 Yaş
%10.8
35-44 Yaş
%4
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.7
Erkek
%27.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.1 (104)
9
%22.3 (40)
8
%13.4 (24)
7
%2.2 (4)
6
%0.6 (1)
5
%1.7 (3)
4
%0.6 (1)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları