Kayıp Kahraman (Olimpos Kahramanları 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4216
Gösterim
Adı:
Kayıp Kahraman
Alt başlık:
Olimpos Kahramanları 1
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
552
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051119298
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lost Hero
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Yunan efsaneleri günümüzde yaşamaya devam ediyor! Percy Jackson ve Olimposlular macerasından sonra yepyeni bir seri başlıyor: Olimpos Kahramanları.

İlk beş kitabın sonunda, büyük bir savaşın ardından Melez Kampı'nda bıraktığımız dostlarımız, yen, melezlerle birlikte yepyeni bir serüvene adım atıyorlar. Ancak büyük bir sorun var: Perccy Jackson kayıp! İşte Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman'da tanışacağımız üç yeni melez: Jason'ın bir sorunu var. Hafızasını tamamen keybetmiş. Jason buraya nasıl geldi? Burası neresi? Hatta Jason kim? Hiçbir şey bilmiyor ama bir şeyden çok emin. Bu işte bir terslik var. Piper bir sır saklıyor. Ünlü bir kişi olan babası üç gündür kayıp. Jason ve Leo'yla birlikte Melez Kampı adlı bir yere götürülüyor. İçinden bir his burada her şeyin açıklamasını bulacağını söylüyor ama her şeyi öğrenmek isteyip istemediğinden emin değil. Leo çok becerikli. Melez Kampı'na yerleştirildiği, alet edavatla dolu kulübeyi görünce kendini hemen evinde hissediyor. Kulübe arkadaşları bir tanrının oğlu olduğunu iddia ediyor. Bunun sürekli hayaletler görmesiyle bir ilgisi olabilir mi acaba?
552 syf.
·9/10
İlk seriyi okumuş biri olarak bu seriye çok büyük heyecan ve beklentiyle başladım. Kitaba ilk başladığımda büyük hayal kırıklığına uğradım, sebebi hem anlatım biçimi farklıydı hem de Percy yoktu buda beni sıktı ama büyük bir umutla okumaya devam ettim ve kitabın gittikçe açıldığını fark ettim. Kitabın özellikle son 200 sayfası çok güzeldi. Kesinlikle okuduğum için pişman değilim.
552 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın yeni serisine başlıyıp başlamamakta kararsızdım çünkü yeni karakterlerin ağzından anlatıliyodu ve percy jackson yoktu. Ama çok beğendim yeni karakterlere hemen alistim yazarın anlatimı herzamnki gibi çok sürükleyiciydi. Serinin devamını okumak için sabırsızlanıyorum.
552 syf.
Kahramanlar değiş tokuş ediliyor, ortalık karışıyor. Roma kampının kahramanı Zeus'un oğlu ve Yunan kampının kahramanı olimposun kurtarıcısı Poseidon'un oğlu Percy hafızaları silinerek kampları değiştiriliyor. Bu kitap ta Percy yok ama Percy için bir çok macera var.
552 syf.
·Beğendi·10/10
Şimşek hırsızı serisinin ikinci bölümünün ilk kitabı. İlkler her zaman efsane olur sanırım. Çünkü ikinci serinin bu ilk kitabı öyleydi. Farklı olan şu: burada Percy Jackson yerine yeni katılmış ve daha yaşları küçük olan üç çocuk üzerinden olay dönüyor. Önceki kitapla bağlantısı var ama durum şu ki Percy kayıp. En az ilk kitap kadar sürükleyici olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
552 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10
Veeeee Percy Jackson geri dönüyor!

Tabi ilk kitapta kendisinden sadece kayıp olduğu söz ediliyor ama isminin geçmesi bile benim içimi kıpır kıpır ediyor. Rick Riordan’ın hatta Percy Jackson serisinin bendeki yeri çok ayrı. Çünkü ilk defa gerçek anlamda kitap alışkanlığımı kazanmamı sağladı. Her ne kadar üzerinde 12 yaş yazsa da benim için her yaşta okunacak bir yazar Rick Riordan.

Kitaba gelecek olursak işler daha çok karışıyor. Tam anlamıyla böyle anlatabilirim. Jason bir anda hafızasını kaybetmiş bir şekilde bir okul otobüsünün arkasında kendine geliyor. Yanındaki kişiler onu tanıyor fakat onun kendi ismini bile hatırlayamayacak kadar kendinde olmaması işleri çıkmaza sokuyor. Bunun yanında kendine daha gelemeden canavarlarla ustalıkla savaşması kendisiyle birlikte herkesi şaşkına uğratıyor. Bu kadar usta olması için kampta eğitilmesi gerektiğini herkes biliyor ve Melez Kampı’na yanında en yakın arkadaşları olduğunu iddia ettikleri Piper ve Leo’yla vardıklarında en büyük sorun işte o zaman belli oluyor :Jason Melez Kampı’na ait değil!

Açıkçası ilk önce Percy olmadan nasıl ilerler diye düşünmedim değil ama Rick Riordan ilk serideki gibi yeni karakterleri öyle bir sevdiriyor ki bir bakmışsın serinin ilk kitabı bitmiş! İlk seriyi okuyanlar bilirler ki en son kitapta asıl en önemli kehanet verilmişti. Kitabı okuyunca cidden bu kehanetin aslında nelere yol açacağını ve neleri getireceğini siz de göreceksiniz.
552 syf.
·9/10
Kitaba başlamadan önce tereddütlüydüm.Çünkü ilk seri ile anlatım biçimi aynı değildi ve precy yoktu ama okuduğum için hiç pişman değilim çok güzeldi.
%66 (361/552)
·7/10
Rick Riordan lütfen kitap yazarken bunu ergen kızlardan başka insanlarında okuyacağını düşünerek yaz lütfen cringe sahneler ve loser karakterler olmadan da ergen çocukların yaşadığı fantastik bir kitap serisi yazabilirsin
552 syf.
Kitapta Percy olmadıgı için baslarda asırı sıkıldım hatta Annabeth bile cok azdı. O yüzden okumadım sonra devam ediyim dedim ve aonlarına dogru kitabı sevmeye basladım. Tek istedigim ileriki kitaplarda baskahramanın jason degilde Percy olması...
552 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Percy Jackson'un yeni bir serisi olduğunu öğrendiğimde kapağına bile bakmadan ( Kötü bir alışkanlık biliyorum ama ben okumadığım kitapları kapağına göre yargılarım :) aldım.
Heyecanla ve severek okudum.
Ancak tek sorun bu " Kayıp Kahraman" adlı kitabın o kadar Percy ile ilgili olmamasıdır. Bu kitap daha çok yeni gelen kahraman yani JASON - benim deyimiyle "bay mükemmel" - ile ilgiliydi.
( Ama hepimiz biliyoruz ki gerçek kahraman - her ne kadar Rachel aksini iddia etse de- Percy'dir:)

Büyük Manhattan Savaşı'ndan sonra Melez Kampında her şey normal - tabi normal sözcüğü Percy' nin hayatında ne kadar varsa- akışına dönmüştü.
Ta ki Rachel yeni büyük kehanette bulunana dek :
"Yedi Melez Çağrıya Kulak Verecek,
Dünya Fırtınada ya da Ateşte Yok Olacak.
Son Nefesleri Pahasına Bir Söz Verilecek,
Ve Düşmanlar Ölümün Kapısı'na Dizilecek."
Daha bu kehaneti hazmedemeyen Melez Kampında çok büyük bir olay oldu : Percy Jackson kayıplara karıştı!!!

O sırada bir başka olay oluyordu. Jason kendini bir okul gezisinin ortasında buldu. Yanındakilerin, elini tutan kızın kim olduğunu bilmiyordu. Bir dakika, kendi hakkında adı hariç de bir şey hatırlamıyordu.
Daha sonra herzaman ki gibi Melez kurtarma operasyonları - ve huysuz Koç Hedge'i unutmamak gerek- sayesinde Melez Kampına ulaştılar.
Ve şunları bilmeleri yetiyordu:
Leo; demirin, makinelerin ve mucitleri tanrısı Hephaistos'un oğluydu.
Piper; güzellik tanrıçası Afrodit'in kızıydı.
Ve Jason ise; göklerin ve şimşeklerin tanrısı Olimpos' un lideri Zeus'un oğluydu.
Tek bir görevleri vardı :Hera'yı kurtarmak...
Bu kitabı okumak gerçekten eğlenceliydi.
Rick Riordan'ın Percy'i Jason - bay mükemmel- gibi yazmamasına sevindim doğrusu...
Gerçeği söylemek gerekirse bu kitaptaki favori karakterim Leo. 🤪
Bu kitap ile Canavarlar Denizi arasında seçim yapsam kesinlikle bunu seçerdim. (Ancak gücü Şimşek Hırsızı'a yetemez:)
Bu kitapta hoşlanmadığım bir şey de Rick Riordan'ın her bölümü karakterin ağzından anlatmasıydı. Percy'nin dilinden dinlemek çok daha iyiydi.

Tüm Percy Jackson severlere tavsiye ederim.
552 syf.
·Beğendi·6/10
Serinin devamında macera açısından hiçbir eksik yoktu fakat asıl görmek isteyipte göremediğim karakterlerin özlemiyle her bir sayfayı umutla çevirsem de yine karşılaşamadım.Fakat başka Tanrılarıda tanımak çok eğlenceliydi
552 syf.
·10/10
Ben kitap satan ablaya yeni bir seriye başlamak istiyorum dediğimde bana Percy Jackson ı önermişti . Aldım ve okudum.Pişman oldum mu peki?
ASLA ama keşke bana ilk seriyi verseydi .Ben Percy Jackson hakkında hiçbir şey bilmeden basladim bu seriye . PJO Kayıp Kahramanları okuduğum zaman çoğu şeyi anlamamış olmama rağmen devam ettim.Kitabın kendine çeken bir büyüsü olduğu inkar edilemez. Ha bir de ilk önce bu kitabı okumuş olmam benim için baş karakterlerin Annabeth ve Percy yerine Jason ve Piper olduğunu söylemeliyim .Ve doğal olarak Percybeht kitaplarda daha baskın ama bu benim Jasper sevdamdan vazgeçirmedi ;) siz siz olun her seriye ilk kitaptan başlayın derim :D
552 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Kitabı kapağından dolayı mıdır bilinmez önyargı ile bakmıştım aslında, ta ki Rick Riordan’ın bu kadar güzel anlatımının olduğunu fark edene kadar. İstemeseniz bile sizi o anlatımla içine alan ve sessizce kimsenin sizi göremediği bir yere saklanmış Jason, Piper ve Leo’nun yaptıklarına şahit oluyormuş hissini uyandıran benim için harika bir kitaptı. Okurken devamı su gibi akıp giden okunulası bir kitap tavsiye edilir.
"Merhaba Olimpos! Rüzgarların Efendisi Aeolus her on iki dakikada bir karşınızda! Bugün Florida'ya doğru bir alçak basınç sistemi ilerliyor. Demeter turunçgiller çiftçilerine zarar gelmesini istemediği için Florida bölgesinde hava ılımlı olacak!" ... "Doğu kıyılarındaysa... Ha bir dakika." Aeolus kulaklığına vurdu. "Özür dilerim millet! Poseidon bugün Miami'ye öfkelenmiş. O yüzden Florida soğuk hava etkisi altında kalabilir! Kusura bakma Demeter. Orta batıdaysa St. Louis'in Zeus'u niye öfkelendirdiğini bilmiyorum ama o bölgede feci fırtınalar bekleniyor! Boreas oraya bizzat kendisi gidip her yeri buzla kaplayacak. Missouri size kötü haberlerim var! Yok bir dakika. Hephaistos orta Missouri'nin haline acımış o yüzden hava daha ılımlı olacak güneş parıldayacak."
Aeolus hava durumunu sunmaya devam etti. Ülkenin dört bir yanındaki eyaletlerin hava durumunu teker teker okurken kulaklığından aldığı haberler doğrultusunda hava durumu raporunu sık sık değiştirdi. Belli ki tanrılar kulağına sürekli bir şeyler fısıldıyorlardı.
Piper şaşkınlıkla başını salladı. "Ama Majesteleri altın dokunuştan vazgeçmemiş miydiniz siz?"
"Vazgeçmek mi?" dedi kral hayretle.
"Evet. Tanrılardan biri bahşetmişti bu yeteneği size."
"Ha evet Dionisos. Onun satirlerinden birini kurtardım bunun karşılığında bana bir dileğimi gerçekleştirme sözü verdi. Ben de altın dokunuşunu seçmiştim. Dokunduğum her şey altın olmaya başladı."
"Ama yanlışlıkla kızınızı da altına dönüştürdünüz" dedi Piper."Ne kadar açgözlü olduğunuzu anladınız. Ondan sonra da bu işi yapmamaya yemin ettiniz."
"Yemin etmek mi?" Kral Midas hayretle Lit'e baktı. Görüyor musun oğlum? Birkaç bin sene buralardan ayrı kalınca öykü nasıl da çarpıtılmış.
Aşk,hayattaki en büyük itici güçtür.Ölümlülerin daha iyi insanlar olmasını sağlar.En cesur,en asil şeyler aşk uğruna yapılır.
"Altın dokunuş olayından bir kaç sene sonra, Apollon'la Pan arasında düzenlenen bir müzik yarışmasında jürilik yaptım. Pan'ı yarışmanın birincisi ilan ettim. Çılgına dönen Apollon bana kulaklarımın ancak eşek kulakları olabileceğini söyledi ve voila! Dürüst olmanın sonucu bu. Kulaklarımı herkesten gizlemeye çalıştım. Bundan haberdar olan tek kişi berberimdi ama o da ağzını sıkı tutamadı." Midas altın heykellerden birisini gösterdi. Bu üstünde bir toga bulunan dazlak ve elinde bir tarak tutan bir adamdı "işte bu o. Artık kimseye sırlarımı anlatamayacak."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Kahraman
Alt başlık:
Olimpos Kahramanları 1
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
552
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051119298
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lost Hero
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Yunan efsaneleri günümüzde yaşamaya devam ediyor! Percy Jackson ve Olimposlular macerasından sonra yepyeni bir seri başlıyor: Olimpos Kahramanları.

İlk beş kitabın sonunda, büyük bir savaşın ardından Melez Kampı'nda bıraktığımız dostlarımız, yen, melezlerle birlikte yepyeni bir serüvene adım atıyorlar. Ancak büyük bir sorun var: Perccy Jackson kayıp! İşte Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman'da tanışacağımız üç yeni melez: Jason'ın bir sorunu var. Hafızasını tamamen keybetmiş. Jason buraya nasıl geldi? Burası neresi? Hatta Jason kim? Hiçbir şey bilmiyor ama bir şeyden çok emin. Bu işte bir terslik var. Piper bir sır saklıyor. Ünlü bir kişi olan babası üç gündür kayıp. Jason ve Leo'yla birlikte Melez Kampı adlı bir yere götürülüyor. İçinden bir his burada her şeyin açıklamasını bulacağını söylüyor ama her şeyi öğrenmek isteyip istemediğinden emin değil. Leo çok becerikli. Melez Kampı'na yerleştirildiği, alet edavatla dolu kulübeyi görünce kendini hemen evinde hissediyor. Kulübe arkadaşları bir tanrının oğlu olduğunu iddia ediyor. Bunun sürekli hayaletler görmesiyle bir ilgisi olabilir mi acaba?

Kitabı okuyanlar 976 okur

  • Yusuf Safa BAŞAR
  • Severus Snape
  • Gürkan Lalek
  • Ali İhsan Çakmak
  • Sıla Zerin Çelik
  • Ahmet Ufuk
  • zehra yiğit
  • Nazlıcan Bozoğlu
  • Annabeth Chase
  • Sonpygmr

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%30.6
18-24 Yaş
%48.3
25-34 Yaş
%6.1
35-44 Yaş
%4.8
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.6
Erkek
%26.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.6 (113)
9
%15.7 (39)
8
%17.7 (44)
7
%11.3 (28)
6
%5.6 (14)
5
%3.2 (8)
4
%0.4 (1)
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%0