Kayıp Kahraman (Olimpos Kahramanları 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,7bin
Gösterim
Adı:
Kayıp Kahraman
Alt başlık:
Olimpos Kahramanları 1
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
552
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051119298
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lost Hero
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Kayıp Kahraman
The Lost Hero
Yunan efsaneleri günümüzde yaşamaya devam ediyor! Percy Jackson ve Olimposlular macerasından sonra yepyeni bir seri başlıyor: Olimpos Kahramanları.

İlk beş kitabın sonunda, büyük bir savaşın ardından Melez Kampı'nda bıraktığımız dostlarımız, yen, melezlerle birlikte yepyeni bir serüvene adım atıyorlar. Ancak büyük bir sorun var: Perccy Jackson kayıp! İşte Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman'da tanışacağımız üç yeni melez: Jason'ın bir sorunu var. Hafızasını tamamen keybetmiş. Jason buraya nasıl geldi? Burası neresi? Hatta Jason kim? Hiçbir şey bilmiyor ama bir şeyden çok emin. Bu işte bir terslik var. Piper bir sır saklıyor. Ünlü bir kişi olan babası üç gündür kayıp. Jason ve Leo'yla birlikte Melez Kampı adlı bir yere götürülüyor. İçinden bir his burada her şeyin açıklamasını bulacağını söylüyor ama her şeyi öğrenmek isteyip istemediğinden emin değil. Leo çok becerikli. Melez Kampı'na yerleştirildiği, alet edavatla dolu kulübeyi görünce kendini hemen evinde hissediyor. Kulübe arkadaşları bir tanrının oğlu olduğunu iddia ediyor. Bunun sürekli hayaletler görmesiyle bir ilgisi olabilir mi acaba?
552 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Herkese merhaba! Bugün Olimpos Kahramanları adlı serinin ilk kitabı olan Kayıp Kahraman' ı yorumlayacağım.

Harika bir seri başlıyor gibi hissediyorum. Tabii ki ilk kitap olduğu için çok büyük beklentilere sahip değildim. Fakat Percy' den daha çok bahsedilmesini isterdim. Bu seriye başlamak isteyenlere söyleyeyim ki Percy Jackson ve Olimposlular serisini okumadan bu seriye başlamayın. Hiçbir şey anlayamazsınız. Kitabı almadan önce az çok bilgi sahibiydim. Hayal kırıklığına uğramamak için sizde araştırın. Çünkü Percy kayıp. Tabii ki iler ki kitaplarda var fakat bu kitapta Percy' yi okumuyoruz. Yeni gelen 3 melezin Hera' yı kurtarmak için çıktıkları görevi okuyoruz. Bu üç melezin adı Jason, Piper ve Leo. Leo Hephaistos' un oğlu, Piper Afrodit' in kızı, Jason ise Jüpiter'in (Zeus) oğlu. Kitap Jason' ın hafızasını kaybetmiş bir halde kendini Piper ve Leo' nun yanında bir okul otobüsünde bulmasıyla başlıyor. Bence bu kitabın güzel olma sebebi Leo. Yolculukta Piper ve Jason' ın bazı saçmalıkları tamamen sıkıcıydı. Kitap bitince Jason' a biraz da olsa ısındım. Ama Piper' ı hiçbir şekilde sevemedim. Çok fazla "ben diğer kızlar gibi değilim" şeklinde davranıyor. Hatta bir alıntı paylaşayım;

"Piper toparlanmaya çalışarak gözlerini sildi genellikle böyle ağlayıp zırlamazdı aslında zayıf mizaçlı birisi değildi. Azılı bir araba hırsızı, Los Angeles' ta ki özel okulların belasıydı ama şimdi bir bebek gibi ağlıyordu."

Daha bir sürü var

Sanki her şeyi biraz fazla abartıyor. Piper' ı sevemememin nedeni de önceki seride kadın karakterlerin böyle olmayışı olabilir. Leo' ya çok üzülüyorum. Sürekli neşeli bir insan gibi görünüp espriler yaparak acılarını gizlemeye çalışıyor. Neler yaşamış neler. Gelelim Toprak ana Gaia' ya... Percy Jackson ve Olimposlular serisinde Kronos' un ne zorluklarla yenildiğini okuyanlar bilir. Kronos' tan daha beteri olamaz diye düşünmüştüm. Ama Kronos Gaia' nın çocuğuymuş. Eğer Gaia gerçekten uyanırsa ne mücadeleler verileceğini düşünemiyorum bile. Bu arada Rachel' ı artık seviyorum. Percy Jackson ve Olimposlular serisini okuyanlar bu seriyi kaçırmasın diyorum. Hoşçakalın
552 syf.
·8/10 puan
İlk seriyi okumuş biri olarak bu seriye çok büyük heyecan ve beklentiyle başladım. Kitaba ilk başladığımda büyük hayal kırıklığına uğradım, sebebi hem anlatım biçimi farklıydı hem de Percy yoktu buda beni sıktı ama büyük bir umutla okumaya devam ettim ve kitabın gittikçe açıldığını fark ettim. Kitabın özellikle son 200 sayfası çok güzeldi. Kesinlikle okuduğum için pişman değilim.
552 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yazarın yeni serisine başlıyıp başlamamakta kararsızdım çünkü yeni karakterlerin ağzından anlatıliyodu ve percy jackson yoktu. Ama çok beğendim yeni karakterlere hemen alistim yazarın anlatimı herzamnki gibi çok sürükleyiciydi. Serinin devamını okumak için sabırsızlanıyorum.
552 syf.
·7/10 puan
belki biraz spoiler ama okuma isteğinizi azaltmaz

kitapta percy'nin anlatımından okuduğumuz bir bölüm olmadığı için ve yeni karakterlerden dolayı biraz ön yargı ile başlamıştım ama pjo serisi gibi hemen okuyup bitirdim bence güzeldi. kitap üç yeni melezin bakış açısından yazılmış ama percy kayıp bence jason bu kitapta biraz ön planda hafızasını kaybetmiş ve hem arkadaşları ile önemli bir göreve çıkıyor hem de geçmişini hatırlamaya çalışıyor karakterlere hemen ısındım ama percy'nin yeri ayrı benim için diğer kitapta onu da görüyoruz sanırım kayıp kahraman'da sadece bahsediliyordu fakat ben yine de çok eğlendim anlatım biçimi birinci serideki gibi olmasa da onu aratmıyordu pjo serisini seviyorsanız ama bu seriye başlamakta tereddüt ediyorsanız bir şans vermelisiniz

düzenleme: diğer kitapları okuyunca en sıkıcı kayıp kahraman'mış gibi geldi... hala okumaya değer
552 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitabı kapağından dolayı mıdır bilinmez önyargı ile bakmıştım aslında, ta ki Rick Riordan’ın bu kadar güzel anlatımının olduğunu fark edene kadar. İstemeseniz bile sizi o anlatımla içine alan ve sessizce kimsenin sizi göremediği bir yere saklanmış Jason, Piper ve Leo’nun yaptıklarına şahit oluyormuş hissini uyandıran benim için harika bir kitaptı. Okurken devamı su gibi akıp giden okunulası bir kitap tavsiye edilir.
592 syf.
·5 günde·9/10 puan
Percy Jackson serisini bitirdikten sonra direkt bu seriye başlamak istememe rağmen ancak bir yıl sonra seriyi alabildim.
Kitaba başlamaya biraz da korkuyordum aslında ilk serideki kahramanlar hakkındaki düşüncelerim değişecek mi?Yazar sırf yazmış olmak için mi yazdı?Yeni karakterlere alışabilecek miyim? gibi birçok soru vardı aklımda. Okuyunca o kadar rahatladım ki. Bu serinin ilk kitabı bize diğer seriyi o kadar da aratmıyordu.Ancak yeni gelen iki karaktere -Piper ve Jason- o kadar da alışamadım.Ama Leo o kadar güzel bir karakterdi kii onun ağzından okumaya doyamadım.
Kitabımız aslında Percy Jackson serisinin sonunda bahsedilen kehanet üzerine yazılmış diyebiliriz yani aslında temelsiz tamamen çok sattığı için yan kitapları çıkan serilere benzemiyor.Bu beni aşırı mutlu etti çünkü Percy Jackson serisinin yeri bende ayrı ve böyle bir seride böyle bir şey yapılması çok üzerdi beni.
Son olarak birkaç şey söyleyip bitiriyorum eğer buraya kadar okuduysan teşekkürler♡
İlk kitapta Percynin adının sürekli geçmesi ama Percyi bir türlü göremememiz biraz canımı sıktı ama asla üzülmeyin yazar bunu çok güzel telafi ediyor.
Percy Jackson serisini okuduktan sonra bu seriyi okumak için tereddüt edenlere sesleniyorum BU SERİYE DE BİR ŞANS VERİN ben okurken çok keyif aldım umarım siz de benim aldığım keyfi alırsınız. ♡
552 syf.
·10 günde·8/10 puan
Geçtiğimiz aylarda PJO serisini bitirmiştim ve Olimpos Kahramanları’na da en kısa sürede başlayacağımı söylemiştim. Biraz ertelemiş olsam da bu evrene tekrardan kavuştuğum için aşırı mutluyum.

Kronos’un ordusunu yendikten sonra melezler her şeyin düzeldiğini düşünürken Percy’nin kaybolmasıyla ve kampa katılan Jason, Piper ve Leo ile aslında tehlikenin hiçbir zaman onları terk etmediğini fark ederler.

Aksiyonu yüksek, okurken şaşkınlık içinde bırakan bir kitaptı Rick Riordan’dan beklenildiği gibi. Riordan gerçekten okuduğum en zeki yazarlardan biri ve bu kitapla bunu bir kez daha anladım. Yunan ve Roma mitolojisini birleştirmek mi! Bunu ondan daha iyi kimse yapamazdı.

Özellikle dikkatimi çeken bir şeyden bahsetmek istiyorum ki bu kitabı PJO serisine göre daha az mizah odaklı buldum. Gülmedim gibi anlaşılmasın kahkaha attığım çok yer vardı ama PJO serisindeki kadar baskın değildi.(kitabı taşıyan Leo’ya buradan selam) Yazar daha çok olay örgüsüne önem vermiş ki bunu da iyi başarmış. Sıkıldığım bölümler olsa da geneli gayet keyifliydi.

Üç ana karakterimiz Jason, Piper ve Leo’ya gelicek olursam ikisinden nefret ettim. Jason ben Jüpiter’in oğluyum, doğuştan gelen liderliğimi yapmalıyım, of Piper da ne güzel falan gibi düşünceleriyle beni cidden rahatsız etti. Piper, kimse yanlış anlamasın ama gereksiz bir karakterdi. En güçlü yedi melez var ve bunlardan biri Piper mi? Cidden mi? Piper ve Jason’ın etkileşimi, aşkı, saçma sapan birbirlerini kıskanmaları asla ilgimi çekmedi. İkisini de okurken çok sıkıldım. Leo ise tam bir bebekti yani bu kitabı o kurtardı diyebilirim. Acısını gülüşüyle kapatmaya çalışması, güçlü kalıp her daim espri yapması hep duygulandırdı beni. Mükemmel bir karakterdi.

Kitaplar uzun olduğu için bu seriyi ne zaman bitirebilirim bilmiyorum ama Kayıp Kahraman öyle heyecanlı bir yerde bitti ki devamını çok merak ediyorum. Bakalım diğer kitaplarda neler olucak.
552 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Percy Jackson serisi bitti yerine Olimpos kahramanları serisi başladı fakat Percy severler bu kitapta Percy'i göremiyecekler çünkü kayıp. Bunun nedeni ise Roma ve Yunan kamplarının kahramanları yer değiştiriyor. Bu kitapta Anabeth, Percy'i arıyor fakat bulduğu hafızası silinmiş Jason ve Piper ve Leo. Melez kampının yeni melezleri. Dördü birleşip hem Percy'i bulmaya hem de Jason'u hafızasını yerine getirip gerçekleri öğrenmeye çalışıyorlar.
552 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Şimşek hırsızı serisinin ikinci bölümünün ilk kitabı. İlkler her zaman efsane olur sanırım. Çünkü ikinci serinin bu ilk kitabı öyleydi. Farklı olan şu: burada Percy Jackson yerine yeni katılmış ve daha yaşları küçük olan üç çocuk üzerinden olay dönüyor. Önceki kitapla bağlantısı var ama durum şu ki Percy kayıp. En az ilk kitap kadar sürükleyici olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
552 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10 puan
Veeeee Percy Jackson geri dönüyor!

Tabi ilk kitapta kendisinden sadece kayıp olduğu söz ediliyor ama isminin geçmesi bile benim içimi kıpır kıpır ediyor. Rick Riordan’ın hatta Percy Jackson serisinin bendeki yeri çok ayrı. Çünkü ilk defa gerçek anlamda kitap alışkanlığımı kazanmamı sağladı. Her ne kadar üzerinde 12 yaş yazsa da benim için her yaşta okunacak bir yazar Rick Riordan.

Kitaba gelecek olursak işler daha çok karışıyor. Tam anlamıyla böyle anlatabilirim. Jason bir anda hafızasını kaybetmiş bir şekilde bir okul otobüsünün arkasında kendine geliyor. Yanındaki kişiler onu tanıyor fakat onun kendi ismini bile hatırlayamayacak kadar kendinde olmaması işleri çıkmaza sokuyor. Bunun yanında kendine daha gelemeden canavarlarla ustalıkla savaşması kendisiyle birlikte herkesi şaşkına uğratıyor. Bu kadar usta olması için kampta eğitilmesi gerektiğini herkes biliyor ve Melez Kampı’na yanında en yakın arkadaşları olduğunu iddia ettikleri Piper ve Leo’yla vardıklarında en büyük sorun işte o zaman belli oluyor :Jason Melez Kampı’na ait değil!

Açıkçası ilk önce Percy olmadan nasıl ilerler diye düşünmedim değil ama Rick Riordan ilk serideki gibi yeni karakterleri öyle bir sevdiriyor ki bir bakmışsın serinin ilk kitabı bitmiş! İlk seriyi okuyanlar bilirler ki en son kitapta asıl en önemli kehanet verilmişti. Kitabı okuyunca cidden bu kehanetin aslında nelere yol açacağını ve neleri getireceğini siz de göreceksiniz.
552 syf.
·5 günde·10/10 puan
Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Fakat eğer Percy Jackson'un diğer serisini okumadıysanız kitabı anlamayabilirsiniz. Benim tavsiyem ilk önce o seriyi okuyup, daha sonra bu seriye geri dönebilirsiniz:)
Leo başını iki yana salladı. "Gaia mı? O, Toprak Ana değil miydi? Ne bileyim, saçlarında çiçekler, etrafında uçuşan kuşlar, çamaşırlarını yıkayan geyikleri ve tavşanları olması gerekmiyor mu?"
"Leo, o dediğin Pamuk Prenses."dedi Piper.
Afrodit elindeki altın rengi, parıltılı bluzu havaya kaldırdı. "Yok, bu da bana gitmez. Komik görünürüm."
Piper tereddütle güldü. "Sen mi? Sen ne giysen mükemmel görünürsün!"
"Çok tatlısın. Ama güzellik, kişinin kendine yakışan en doğal hali bulmasıdır. Mükemmel olmak için kendini mükemmel hissetmen gerekir. Olmadığın biri gibi olmaktan kaçınmalısın. Bu, bir tanrıça için çok zor bir şey. Çünkü bizler çok çabuk değişiriz."
“O, sınıfın komik çocuğuydu. Bir saray soytarısı gibiydi. Çünkü espriler ve şaka yapmanın ve korktuğunu belli etmemenin beladan uzak durmasını sağladığını öğrenmişti.”
“Ey şimşeğin oğlu sakın topraktan,
Yedi tanesi korksun gigantların intikamından,
Demirci ve güvercin kafesi açacak,
Hera'nın gazabıyla ölüm serbest kalacak.”
"Altın satmıyorum üretiyorum. Bu gibi belirsiz zamanlarda altın gerçekten de en akıllıca yatırım öyle değil mi? Hükümetler yıkılır. Ölüler dirilir. Gigantlar Olimpos'a saldırır. Ama altın değerini kaybetmez!"
Piper ve Leo onun peşinden aşağı indiler.
"Tüm kanalizasyonlar bu kadar güzel mıdır?" diye sordu Piper.
"Hayır, " dedi Leo. "İnan ki değildir."
Jason yüzünü ekşitti. "Nereden bili-"
"Bak dostum, tam altı kere evden kaçtım. Tuhaf yerlerde konaklamam gerekti, tamam mı? Hangi yöne gideceğiz?"
“Size yanıtları verirsem bunlar yanıt olmaktan çıkar.Kaderler böyledir işte.Bir anlam kazanması için kendi kaderini kendin çizmelisin.”
“Bir kerecik vursam?” dedi Hedge dişlerini sıkarak.
“Olmaz,” dedi Piper
“Bir anlaşma yapmaya ne dersiniz? Önce ben onları öldüreyim, sonra dost olduklarını anlarsak özür dilerim.”
"Ne diyordun Hephaistos'un oğlu? Zamana mı ihtiyacın vardı? Ne yazık ki zaman, alet kemerinde bulunmayan tek gereç."
“Thalia bir spor karşılaşmasında ya da savaş alanında rakiplerini kolayca ezebilecek ve Leo’ya asla yüz vermeyecek birisine benziyordu. Kısacası, tam Leo’nun tipiydi!”
Rick Riordan
Sayfa 377 - Doğan Egmont

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Kahraman
Alt başlık:
Olimpos Kahramanları 1
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
552
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051119298
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lost Hero
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Kayıp Kahraman
The Lost Hero
Yunan efsaneleri günümüzde yaşamaya devam ediyor! Percy Jackson ve Olimposlular macerasından sonra yepyeni bir seri başlıyor: Olimpos Kahramanları.

İlk beş kitabın sonunda, büyük bir savaşın ardından Melez Kampı'nda bıraktığımız dostlarımız, yen, melezlerle birlikte yepyeni bir serüvene adım atıyorlar. Ancak büyük bir sorun var: Perccy Jackson kayıp! İşte Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman'da tanışacağımız üç yeni melez: Jason'ın bir sorunu var. Hafızasını tamamen keybetmiş. Jason buraya nasıl geldi? Burası neresi? Hatta Jason kim? Hiçbir şey bilmiyor ama bir şeyden çok emin. Bu işte bir terslik var. Piper bir sır saklıyor. Ünlü bir kişi olan babası üç gündür kayıp. Jason ve Leo'yla birlikte Melez Kampı adlı bir yere götürülüyor. İçinden bir his burada her şeyin açıklamasını bulacağını söylüyor ama her şeyi öğrenmek isteyip istemediğinden emin değil. Leo çok becerikli. Melez Kampı'na yerleştirildiği, alet edavatla dolu kulübeyi görünce kendini hemen evinde hissediyor. Kulübe arkadaşları bir tanrının oğlu olduğunu iddia ediyor. Bunun sürekli hayaletler görmesiyle bir ilgisi olabilir mi acaba?

Kitabı okuyanlar 1.440 okur

  • Kübra Öztürk
  • Osman Uygun
  • Khermedialı serisi yazarı Cenk Telimen
  • deliNiN biri
  • Bilge Büşra Köklü
  • Övgü Elmas
  • Zeynep Yıldırım
  • Thoth
  • Sena nur paçacı
  • Ekin Ece Tokmak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.1
13-17 Yaş
%30.6
18-24 Yaş
%48.3
25-34 Yaş
%6.1
35-44 Yaş
%4.8
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.6
Erkek
%26.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.7 (163)
9
%15.3 (57)
8
%17.2 (64)
7
%13.4 (50)
6
%5.6 (21)
5
%2.7 (10)
4
%0.8 (3)
3
%0.3 (1)
2
%0
1
%0