Şimşek Hırsızı (Percy Jackson ve Olimposlular 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.017
Gösterim
Adı:
Şimşek Hırsızı
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 1
Baskı tarihi:
Aralık 2005
Sayfa sayısı:
363
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050908480
Kitabın türü:
Çeviri:
Elgin Selen Haktanır Us
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont
Mitolojik yaratıklar ve Olimposlu tanrılar, Percy Jackson'ın hayatını yerle bir ediyorlar. İşin daha da kötüsü, Percy birkaç tanesinin damarına bastı bile. Zeus'un şimşeği çalındı ve tek şüpheli Percy. Şimdi Percy, Annabeth ve Kıvırcık'ın, on gün içerisinde Zeus'un çalınan şimşeğini bulup savaş meydanına dönmüş olan Olimpos'a geri götürmesi gerek.

Dünya çapında milyonlarca okura ulaşmış ve artık çağdaş bir efsane haline gelmiş Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yaratıcısı Rick Riordan, çizgi roman dünyasının en güçlü isimleriyle bir araya geliyor.

Tanrılardan bile daha güçlü bir şeyin peşine düşen o unutulmaz karakterin, Percy Jackson'ın hikayesini bir kez daha okuyacaksınız."
(Tanıtım Bülteninden)
Percy Jackson ve Olimposlular serisi okumak için çok heyecanlı olduğum bir seriydi. Toplamda beş kitaptan oluşan serinin ilk kitabı olan Şimşek Hırsızı'nı bitirdim ve çok beğendim. Seri çocuk kitapları kategorisinde yer alsa da, ben Percy Jackson serisi ile iyi ki bu yaşımda tanışmışım diye düşünüyorum. Şimşek Hırsızı okurken çok fazla keyif aldığım, aksiyonun hiç düşmediği ve karakterlerini de çok sevdiğim bir kitap oldu. Bölüm başlıkları bile zaman zaman okurda bir tebessüm uyandırmayı başarıyor diyebilirim. Bu seri ile ilgili benim için dikkat çekici şeylerden biri şuydu: Yazarımız Rick Riordan'ın çocuğu disleksisi olması nedeniyle okuma konusunda sıkıntı yaşıyormuş ve Riordan da ona kendisini tanrılara benzetmesini söylemiş. Ardından bu konu ile ilgili hikayeler yazan Rick Riordan sonunda ortaya bu seriyi çıkarmış, çok da iyi yapmış.

Seriye de adını veren Percy Jackson on iki yaşında ve tıpkı Riordan'ın çocuğu gibi disleksisi var. Gittiği okullarda tutunamayan, hiperaktif, yaramaz mı yaramaz bir çocuk. Başına gelen onca ilginç şeyden en göze çarpanı ise babasının bir Yunan Tanrısı olması. Yani Percy Jackson bir melez; annesi insan, babası Tanrı. Bunu öğrendikten sonra kendisine verilen ilk görev ise, Zeus'un çalınan şimşeğini bulup Olimpos'a götürmek, bunu yapamadığı takdirde tanrılar arasında korkunç bir savaş çıkabilir...

Yaklaşık birkaç ay önce erkek arkadaşım aracılığıyla bir oyun oynamaya başladım. Bilenler vardır, oyunun ismi Titan Quest. Titan Quest mitolojik karakterlerle dolu bir oyun. Oyunda Yunan, Mısır, Çin, İskandinav mitolojileri ile ilgili bölümler var. Titan Quest sayesinde mitolojiye olan ilgim arttı ve bu seriye başlamam ile de gittikçe bu alana ısındım. Oyunda sık sık gördüğüm mitolojik varlıkların isimlerini kitapta da görmek çok güzeldi. (Yani insanların oyun mu oynuyorsun diyerek burun kıvırdıkları bazı aktiviteler çok yararlı olabiliyor.) Percy Jackson'da durağanlık kesinlikle yok, her sayfada aksiyon ve çeşit çeşit olaylar var. Kitap okuru eğlendirmekle kalmıyor, eğlendirirken öğretiyor. Açıkçası bu seri için çocuklara yönelik bir seri denilse de ben bu serinin sırf dili basit diye çocuk serisi olduğunu düşünmüyorum. Yani seride çok fazla mitolojik yaratık, mekan olay var, dokuz-on yaşlarındaki çocukların bu seriyi bir şeyler öğrenerek yani bu amaçla okuyacaklarını sanmıyorum. O yaşlarda sadece eğlence için veya bu alana karşı bir ilgi uyandırması için okunabilecek bir seri olabileceğini düşünüyorum Percy Jackson serisinin. Bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi seriye şu anki yaşımda başlamış olmaktan dolayı çok mutluyum. Şimşek Hırsızı'nı okurken, Yunan mitolojisine makaleler okuyarak, kitapta da ismi geçen varlıkların resimlerine internetten bakarak bir giriş yapmış oldum. Tanrılar, minotor, sentorlar, Kheiron, satirler gibi birçok varlıkla tanıştım ve bundan aşırı keyif aldım.

Percy Jackson serisi beyaz perdeye de aktarılmış bir seri. Serinin ilk kitabı olan Şimşek Hırsızı'nın filmi 2010 yılında seyirci ile buluşmuş. Ben de bu akşam ilk filmi izlemeyi planlıyorum. Kitapta yaşananların filme ne şekilde aktarıldığını bir hayli merak ediyorum. Okuyacağım sıradaki kitap ise serinin ikinci kitabı olan Percy Jackson: Canavarlar Denizi. Percy Jackson ve arkadaşlarının neler yaşayacağı yine merak konusu. Sonuç olarak çok keyifli bir ilk kitap okuduğumu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Mitolojiyi günümüze uyarlamak gibi orjinal bir düşünceyi hayata geçiren Rick Riordan favori yazarlarım arasına girecek gibi görünüyor.
Mükemmel bir kurgu olmuş. İlk defa bu tarzda bir kitap okudum. Normalde benim tarzım değil, ben biraz daha gerçekçiyim. Yada başka bir deyişle kendi inanmadığım şeyleri okumaktan zevk almam. Bu kitapda da yunan mitolojisine ait karakterler vardı. İnanmıyordum ama dediğim gibi kurgusu güçlüydü. Belki buna benzer başka eserlerde okurum. Bu kitaba tam puan verdim çünkü hakettiğini düşünüyorum. Keyifli Okumalar =)))
Bu kitaptan sonra kitap okumayı sevmeye başladım. Percy de bende 12 yaşındaydık bu daha çok ilgi göstermemi sağladı. Rick Riordan'ın kendi oğlunun rahatsızlıklarından yola çıkarak yarattığı Percy Jackson karakteriyle oğluna bir umut olmuş ve ona tüm rahatsızlıklarına rağmen kahraman olabileceğini göstermiş. Yunan mitolojisini çok güzel bir anlatımla günümüze uyarlamış. Ayrıca kitap dostların önemini ve ihaneti de konu alıyor.
Hayal gücünün sınır çizgilerini aşan bir kitaptı. Percy'nin aradığı şimşeğin aslında kalkanının içinde olması hiç beklenmedik bir durumdu. Beni her sayfasında şaşırtan bu kitap gerçekten okunmaya değer.
Bana okuma alışkanlığı kazandıran ve hayatımı yönlendiren bu kitap her zaman benim için farklı olacak. 7'den 70'e herkese tavsiye ederim.

Yaşasın Camp Half-Blood!
Percy Jackson ve Olimposlular serisinin ilk kitabı.. Bu kitapta Percy, Annabeth ve Kıvırcık'ın, tanrılar arasında çıkabilecek büyük savaşı önlemek için, Zeus'un şimşeğini bulmaya çalışırken yaşadığı olaylar anlatılıyor. Ayrıca Yunan mitolojisine dair bilgiler de var. Rick Riordan bu bilgileri size hissettirmeden öğretiyor.
Filmini de izledim ancak tabii ki kitabı kadar etkileyici değildi. Filmde kullanılmayan hatta değiştirilen birçok şey var.
Ve de bu seri benim için çerezlik bir seri, bana Yunan mitolojisi ile ilgili ufak bilgiler dışında bir şey kattığını düşünmüyorum. Ama şu da var ki Percy'nin ileriki kitaplarda nelerle karşılaşacağını merak ediyorum. O yüzden de seriyi tamamlayacağım.
Bir tanrının, üç büyük tanrıdan bir tanrının çocuğu olsaydınız ve birçok şeyin sizi tehlikeye atacağını bilseydiniz ne yapardınız?!
Koşuşturmacalı bir mitoloji romanına hazırsanız okuyun.. Şimşek Hırsızı yeraltının tanrısı Hades ve Zeus arasındaki gerilimden giren, yarı tanrı kamplarına kadar uzanan ilginç bir kitap..
Filmini henüz izlemedim ama izlerim.. Tavsiye ederim..
Yunan mitoloji tanrılarının hem anlatılıp hem severek okunduğu bir kitap. Sürükleyici, maceralı, dili anlaşılır bir kitap. Yarı tanrı ve yarı insan olan Perry'nin ilk şimşeği bulmak için yaşadığı maceraların anlatıldığı bir eser. Okumak isteyenler için güzel bir kitap. Tavsiye edilir.
Vay be ne guzel kitap dedim bitirdigimde...
Kesinle yunan mitolojisini cok guzel anlatmis. Kesinlikle okuyun derim. yazar cok guzel kalemini kullanarak okuyucuyu sikmamayi basarmis. Tebrikler. O zaman diger serileri okuyalim.
Seri Percy adında bir melezin (ebevenlerinden biri tanrı olan) başından geçen olağan üstü ve mitolojik olayları konu alıyor. Okumayan kişilere tavsiye ederim. Kitabın gidişatını ya da karakterlerini pek beğenmeseniz bile (ben hepsini ayrı ayrı seviyorum:)) gerçekten bir bilgi birikimine eriştiğinizi fark edeceksiniz. Okurken araştırmayı sevenlerdenseniz seri bittiğinde yunan mitolojisi hakkındaki bilgilerinize şaşıracaksınız. Şimdi seri hakkında kesinlikle objektif olmayan yorumumsa bu seri hakkında ilk söylemek istediğim mükemmel olduğu. Bu seriyi okuduğumda 7. Sınıftaydım bundan önce kitap okumaktan nefret ederdim ve tabi daha bir sürü harika kitaptan mahrum kalırdım. Bence herkesin böyle bir kitabı vardır. Seni okumaya bağlayan bu yüzden hakkında hiç bir kötü yorumu kabul edemeyeceğin bir kitap. Beni okumaya bağlayan bu kitap bu yüzden hayatımda gerçekten önemi olan bir seri.
Mitolojiye bayılanlar için güzel bir kitap. Hikaye günümüz Amerika'sında geçiyor. Tanrılar zaman zaman yeryüzüne gelir ve ölümlülerden çocukları olur. Percy de deniz tanrısı Poseidon'un oğludur. Ona tehlikeli bir görev verilir. Zeus'un ilk şimşeği kayıp ve herkes Percy'den şüphelenir. Kahramanımız kendini aklamaya ve asıl suçluyu bulmaya çalışır. Hikaye akışı güzel ve bu tarz kitap severler için öneririm.
Filme oranla baya hoşuma gitti. Tabi filmdeki karakterleri de hayal dünyam da canlandirmadim değil ama baya guzel serisini bitirmeyi düşünüyorum
Yapmadığım bir şey yüzünden suçlanmak kadar beni kızdıracak bir şey olamaz.
Rick Riordan
Sayfa 302 - Doğan Egmont
"Poseidon," dedi Kheiron. "Yeri sallayan, Fırtına Getiren, Atların Babası. Selam olsun Perseus Jackson. Deniz Tanrısı'nın Oğlu."
Rick Riordan
Sayfa 120 - Doğan Egmont
"Üç Büyükler dediğimizde üç kudretli kardeşi, yani Kronos'un oğullarını kastederiz."
"Zeus, Poseidon, Hades."
"Tamam. Biliyormuşsun. Titanlarla olan büyük savaştan sonra dünyayı babalarının ellerinden aldılar ve kim neyi alacak diye çöp çektiler."
"Zeus gökleri aldı," Hatırlamıştım. "Poseidon denizi, Hades de Yeraltı Dünyası'nı."
Rick Riordan
Sayfa 108 - Doğan Egmont
Keşke bana bağırsa, yumruk atsa, ne olursa olsun, bir şey yapsaydı. Görmezden gelineceğime, her gün kavga etmeyi yeğlerdim.
Rick Riordan
Sayfa 122 - doğan egmont

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şimşek Hırsızı
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 1
Baskı tarihi:
Aralık 2005
Sayfa sayısı:
363
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050908480
Kitabın türü:
Çeviri:
Elgin Selen Haktanır Us
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont
Mitolojik yaratıklar ve Olimposlu tanrılar, Percy Jackson'ın hayatını yerle bir ediyorlar. İşin daha da kötüsü, Percy birkaç tanesinin damarına bastı bile. Zeus'un şimşeği çalındı ve tek şüpheli Percy. Şimdi Percy, Annabeth ve Kıvırcık'ın, on gün içerisinde Zeus'un çalınan şimşeğini bulup savaş meydanına dönmüş olan Olimpos'a geri götürmesi gerek.

Dünya çapında milyonlarca okura ulaşmış ve artık çağdaş bir efsane haline gelmiş Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yaratıcısı Rick Riordan, çizgi roman dünyasının en güçlü isimleriyle bir araya geliyor.

Tanrılardan bile daha güçlü bir şeyin peşine düşen o unutulmaz karakterin, Percy Jackson'ın hikayesini bir kez daha okuyacaksınız."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.239 okur

  • selin fırat
  • Uygar Ceylan
  • Sıla Akyüz
  • Eda Yıldız
  • Eustass Kidd
  • Drkitapsever
  • Helin Öztürk
  • İlayda Erden
  • Melih Kaya
  • Sude

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%29.2
18-24 Yaş
%43.6
25-34 Yaş
%12.2
35-44 Yaş
%4.5
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.8
Erkek
%27.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46 (157)
9
%19.1 (65)
8
%18.5 (63)
7
%10.3 (35)
6
%1.8 (6)
5
%2.3 (8)
4
%1.2 (4)
3
%0.6 (2)
2
%0
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları