Şimşek Hırsızı (Percy Jackson ve Olimposlular 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
20,7bin
Gösterim
Adı:
Şimşek Hırsızı
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 1
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
363
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051110455
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lightning Thief
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Mitolojik yaratıklar ve Olimposlu tanrılar, Percy Jackson'ın hayatını yerle bir ediyorlar. İşin daha da kötüsü, Percy birkaç tanesinin damarına bastı bile. Zeus'un şimşeği çalındı ve tek şüpheli Percy. Şimdi Percy, Annabeth ve Kıvırcık'ın, on gün içerisinde Zeus'un çalınan şimşeğini bulup savaş meydanına dönmüş olan Olimpos'a geri götürmesi gerek.

Dünya çapında milyonlarca okura ulaşmış ve artık çağdaş bir efsane haline gelmiş Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yaratıcısı Rick Riordan, çizgi roman dünyasının en güçlü isimleriyle bir araya geliyor.

Tanrılardan bile daha güçlü bir şeyin peşine düşen o unutulmaz karakterin, Percy Jackson'ın hikayesini bir kez daha okuyacaksınız."
(Tanıtım Bülteninden)
363 syf.
·7828 günde·Beğendi·10/10 puan
❝Bazen gücün bile aklın önünde eğilmesi gerekir. ❞

Eğer melez olduğunuzu düşünüyorsanız, ne bu kitabı okuyun ne de incelemeyi. Yoksa onlar -evet, canavarlar- sizi rahatsız etmek için amansız bir yarışa girecekler.

Percy Jackson, 12 yaşında doğru düzgün eğitim almayı bırakın yaşamakta bile zorlanan bir çocuk. Sağ olsun, melezlere özgü disleksi de çok yardımcı oluyor bu konuda. Percy her ne kadar tuhaf şeyler yaşasa bile hep bir şekilde normal olduğuna inanmıştı. Tabii Percy’nin normallik kavramı tartışmaya açık. İblis matematik öğretmenleri, beşikteki yılanlar derken pek de rahat bir yaşamı yok Percy’nin. Ama bir gün, her şey değişir. Ve Percy Jackson Batı Medeniyeti ile olan imtihanın başlangıcına adını yazar.

Giriş güzel oldu mu emin değilim. Spoiler vermek istemedim ama yine de. Neyse, açıkçası bu kitabı okuma rekoru kıracağımı düşünmeye başladım. Çünkü beşinci okuyuşum. Saçma geliyor bir kitap beş kere okumak, farkındayım. Ama inanının bana üç yıl boyunca tek konuşacağı kimsesi olmayan biri her ağladığında bu kitaba sarılıyordu. Percy Jackson serisi benim için hep kurtarıcıydı. Çünkü ne zaman yalnız hissetsem, kendimi Melez Kampı’nda düşündüm. Veya Annabeth, Percy gibi arkadaşlarım olduğunu hayal ettim. Bu açıdan, Riordan benim kahramanım.

Öncelikle kitabı beş kere okumama rağmen hala sonunda ne olacak diye merak ettim. İlgiyi asla kaybettirmeyen türden. Hani heyecan dorukta derler ya Şimşek Hırsızı o deyişin sahibi sanırım.

Kitapla ilgili benim anımsa daha da komik. 6. sınıftayken okul bu kitabı bize vermişti. Ben de arkaya atmıştım, sebebi yazarını bilmemem ve çok çocukça görünmesiydi. O zamanlar hep klasik okuyordum, fantastik dünya çekmiyordu pek beni. Sonra bir gün evde okuyacak kitabım kalmadı. Şimşek Hırsızı haricinde. İstemeye istemeye aldım okumaya başladım. Ve sonrası, sanırım Percy Jackson benim hayata tutunma sebebim oldu. Kulağa anlamsız gelse de, bazen bir kitap size umut olur. Şimşek Hırsızı da benim umudum oldu.

Eğer maceralı, fantastik bir şeyler arıyorsanız hiç durmayın. Percy Jackson serisi sizin için biçilmiş kaftan. Kitaplarını zamanınız varsa bir günde bile bitirebilirsiniz. Herkese Melez Kanpı’ndan sevgiler.
363 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Percy Jackson ve Olimposlular serisi okumak için çok heyecanlı olduğum bir seriydi. Toplamda beş kitaptan oluşan serinin ilk kitabı olan Şimşek Hırsızı'nı bitirdim ve çok beğendim. Seri çocuk kitapları kategorisinde yer alsa da, ben Percy Jackson serisi ile iyi ki bu yaşımda tanışmışım diye düşünüyorum. Şimşek Hırsızı okurken çok fazla keyif aldığım, aksiyonun hiç düşmediği ve karakterlerini de çok sevdiğim bir kitap oldu. Bölüm başlıkları bile zaman zaman okurda bir tebessüm uyandırmayı başarıyor diyebilirim. Bu seri ile ilgili benim için dikkat çekici şeylerden biri şuydu: Yazarımız Rick Riordan'ın çocuğu disleksisi olması nedeniyle okuma konusunda sıkıntı yaşıyormuş ve Riordan da ona kendisini tanrılara benzetmesini söylemiş. Ardından bu konu ile ilgili hikayeler yazan Rick Riordan sonunda ortaya bu seriyi çıkarmış, çok da iyi yapmış.

Seriye de adını veren Percy Jackson on iki yaşında ve tıpkı Riordan'ın çocuğu gibi disleksisi var. Gittiği okullarda tutunamayan, hiperaktif, yaramaz mı yaramaz bir çocuk. Başına gelen onca ilginç şeyden en göze çarpanı ise babasının bir Yunan Tanrısı olması. Yani Percy Jackson bir melez; annesi insan, babası Tanrı. Bunu öğrendikten sonra kendisine verilen ilk görev ise, Zeus'un çalınan şimşeğini bulup Olimpos'a götürmek, bunu yapamadığı takdirde tanrılar arasında korkunç bir savaş çıkabilir...

Yaklaşık birkaç ay önce erkek arkadaşım aracılığıyla bir oyun oynamaya başladım. Bilenler vardır, oyunun ismi Titan Quest. Titan Quest mitolojik karakterlerle dolu bir oyun. Oyunda Yunan, Mısır, Çin, İskandinav mitolojileri ile ilgili bölümler var. Titan Quest sayesinde mitolojiye olan ilgim arttı ve bu seriye başlamam ile de gittikçe bu alana ısındım. Oyunda sık sık gördüğüm mitolojik varlıkların isimlerini kitapta da görmek çok güzeldi. (Yani insanların oyun mu oynuyorsun diyerek burun kıvırdıkları bazı aktiviteler çok yararlı olabiliyor.) Percy Jackson'da durağanlık kesinlikle yok, her sayfada aksiyon ve çeşit çeşit olaylar var. Kitap okuru eğlendirmekle kalmıyor, eğlendirirken öğretiyor. Açıkçası bu seri için çocuklara yönelik bir seri denilse de ben bu serinin sırf dili basit diye çocuk serisi olduğunu düşünmüyorum. Yani seride çok fazla mitolojik yaratık, mekan olay var, dokuz-on yaşlarındaki çocukların bu seriyi bir şeyler öğrenerek yani bu amaçla okuyacaklarını sanmıyorum. O yaşlarda sadece eğlence için veya bu alana karşı bir ilgi uyandırması için okunabilecek bir seri olabileceğini düşünüyorum Percy Jackson serisinin. Bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi seriye şu anki yaşımda başlamış olmaktan dolayı çok mutluyum. Şimşek Hırsızı'nı okurken, Yunan mitolojisine makaleler okuyarak, kitapta da ismi geçen varlıkların resimlerine internetten bakarak bir giriş yapmış oldum. Tanrılar, minotor, sentorlar, Kheiron, satirler gibi birçok varlıkla tanıştım ve bundan aşırı keyif aldım.

Percy Jackson serisi beyaz perdeye de aktarılmış bir seri. Serinin ilk kitabı olan Şimşek Hırsızı'nın filmi 2010 yılında seyirci ile buluşmuş. Ben de bu akşam ilk filmi izlemeyi planlıyorum. Kitapta yaşananların filme ne şekilde aktarıldığını bir hayli merak ediyorum. Okuyacağım sıradaki kitap ise serinin ikinci kitabı olan Percy Jackson: Canavarlar Denizi. Percy Jackson ve arkadaşlarının neler yaşayacağı yine merak konusu. Sonuç olarak çok keyifli bir ilk kitap okuduğumu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Mitolojiyi günümüze uyarlamak gibi orjinal bir düşünceyi hayata geçiren Rick Riordan favori yazarlarım arasına girecek gibi görünüyor.
363 syf.
·10/10 puan
Uzun zamandır okumak istediğim ama erteleyip durduğum bir seriydi Şimşek Hırsızı. Okuma hızım düşmeye başladığında da aklıma ilk gelen seri bu oldu ve ertelemeyi bırakıp okumaya başladım.

Kitabın sadece çocuk kitabı olarak görülmesini doğru bulmuyorum. Yunan mitolojisine ilgi duyan, okurken mutlu olmak, gülmek, heyecanlanmak isteyen herkesin okuyabileceği bir roman olduğunu düşünüyorum. Rick Riordan'ın çocuğunun disleksisi olduğundan dolayı okumasını kolaylaştırmak için ona kendini tanrılara benzetmesini önermiş ve daha sonra Riordan bu konuda çeşitli hikayeler yazmış. En sonunda da ortaya Percy Jackson çıkmış. Sırf bu bilgi bile insanda bu kitapları okuma isteği uyandırıyor.

Percy'nin gözünden anlatılan Şimşek Hırsızı, onun bakış açısından çok akıcı ve komik anlatılıyor. Kitabı okurken sesli bir şekilde güldüğüm çok fazla yer oldu. Percy yarı tanrı ve melez. İlk kitapta onun kendisi gibi yarı tanrı olan çocukların bulunduğu kampa gidişini ve atıldığı maceraları okuyoruz. Percy, yarı tanrı olmasına rağmen diğer melezler gibi Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve disleksi yani okuma bozukluğu olması da onu diğer fantastik roman karakterlerinden ayıran bir özellik. Gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek insanlara benzediği için romanımız fantastik olduğu halde Percy daha ilk sayfadan okurları içine çekebiliyor.

Benim ilk dikkatimi çeken kitaptaki bölüm başlıkları olmuştu. Tam Percy'nin tarzında insanı gülümseten başlıklar yazılmıştı. Örneğin, "Cebire Giriş Dersi Öğretmenimi Yanlışlıkla Buharlaştırıyorum", "Annem Bana Boğa Güreşi Öğretiyor", "Yüce Tuvalet Tanrısı Oluyorum" gibi. Başlıklar kitaba güzel bir hava katmış.

Mitolojiye çok ilgi duyuyorum ve bu kitap da bilgilerimi tazelememin yanında bazı bilmediğim bilgileri de öğrenmemde bana çok yardımcı oldu. Yazarın mitoloji hakkındaki bilgileri eğlenceli bir yolla okurlara aktarması da güzel bir yaklaşım olmuş. Okurken ister istemez mitolojiye ilgi duyuyor ve kendiniz de araştırmaya başlıyorsunuz. Mesela yazar sadece Minotor, Satir diye yazıp geçmemiş, onların ne olduğunu da açıklamış. Kendi içinde hikayesi olan mitolojik olayları da detaylı olarak açıklamış. Bu açıklamaları da kurguya o kadar güzel yerleştirmiş ki hiç böyle saf bilgi okur gibi hissetmiyorsunuz. Bu tür bilgilerin olayların içine serpiştirilmesi hem bilgilerin hem de kitabın akılda kalıcılığını arttırmış.

Seriyi reading slump yani kitap okuyamama, okuduğunu yarım bırakma döneminde olanlara, gündemden günlük hayatın bunaltıcı streslerinden uzaklaşmak, eğlenceli bir şeyler okumak isteyen herkese tavsiye ederim. Percy Jackson ile geç kalmadan tanışın. Sizi içine alacağı fantastik dünyadan keyif alacağınıza eminim.

Bu arada serinin iki tane filmi de var. Ben ilkini izlemiştim filmde kitaptan epey değişiklik olmasına rağmen güzeldi. Ona da şans verebilirsiniz.
363 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Neden sürekli çocuk kitabı dendiğini anlayamadım. Çünkü Yunan mitolojisi ile ilgili sürüyle bilgi var ve ben de bilgilerimi tazelemek ya da öğrenmek adına internetten kavramları aratıp okudum.
Muhteşem bir fantastik kitaptı bana göre. Hem bilgi açısından dopdolu hem de heyecan bir an olsun azalmıyor. Kahramanın DEHB olması da çok ilgi çekici olmuş bence.
Tavsiye ederim, mutlaka okuyunuz.
363 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Yunan mitolojisiyle ilgili okuduğum ilk kitaptı diğer dört kitabı da okuyacağım çünkü sürükleyici ve keyifliydi.Harry Potter serisine benziyodu onu sevenleirn bunu da seveceğine eminim ve çocuk kitabı olduğunu düşünmüyorum... Ana karakterin çok yüceltilmemesi hoşuma gitti.
376 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Percy Jakson - #kitapyorumu

Selamlar. Uzun zamandır kitap yorumu atmamışım o zaman açılışı Percy ile yapalım :) Yine beklentimin tavan yaptığı ve bu yüzden biraz belirttiğim bir kitap oldu. Değdi mi derseniz sonuna kadar. Konusunu bilmeyen var mıdır bilmem ama az buçuk anlatabilirim galiba. Percy adında bir karakterimiz var ve biz onun melez olduğu öğreniyoruz ve bazı kişilerin -spoiler olmasın- yaptığı bir şey yüzünden Percy Zeus'un kayıp şimşeğini bulmak için görevlendiriliyor. Bunun öncesi ve sonrasında da bir sürü şey oluyor tabiki onları da okuyunca görürsünüz. Macera açısından doyumsuz bir kitap. Ayrıca yunan tanrılarına da ilginiz varsa sizin için çok zevkli bir kitap. Adları falan karışık gelmiyor okudukça kimin kim olduğunu kolaylıkla anlıyorsunuz.

Yazarın anlatım tarzı sizi içine çekiyor hemen. Ayrıca mizah anlayışına da sözüm yok. Kurgunun bazı kısımları gerçek mitolojiden alınsa da çoğu Rick Riordan'ın eseri. İkisini harmanlayıp güzel bir şey çıkarmaksa yetenek ister. Ki yazarımız çok iyi işliyor -yorumda 10 kere falan söyleyeceğim galiba- konuyu. Haaa unutmadan okumayı düşünenlere benden tavsiye siz de benim gibi Kıvırcık karakterini kız sanmayın kitabın sonlarına doğru erkek olduğunu öğrendim :/

Biraz Harry Potter havası var kitapta. Kesinlikle aynısı demiyorum sadece okulda geçen fantastik kitapları sevdiğim için biribirine benzetebiliyorum. Eğer Harry Potter fanatiği iseniz Percy okumamak için bir sebebiniz yok ;) Daha yeni başlıyoruz bu yüzden neler olacak bir fikrim yok. Giriş kitabı için fazla güzeldi devamı nasıldır kim bilir. Kitaba dair en sevdiğim şeylerden biriyse bölüm başlıkları oldu. Yazar bölüme dair hem spoiler veriyor hem de olağanüstü hayal gücüyle birbirinden absürt başlıkları bir araya getiriyor. Gönül isterdi soluksuz okuduğumu söylemek ama sınav haftasına denk geldiği için günlere yayarak okudum ona rağmen kitabı bıraktığımda acaba diğer bölümde ne olacak diye düşünmedim değil. Rs'deyseniz veya sürükleyici bir kitap arıyorsanız seriyi size önerebilirim. Puanım 5/5, diğer kitaplarda görüşürüz o zaman.
363 syf.
·Beğendi
Percy Jackson ve Olimposlular Serisi liseden beri benim kütüphanemde okunmayı bekliyordu. Artık hazırım dediğim an aldım elime ve Yunan mitolojisine ait penceremi de aralamış oldum. Okurken sık sık Yunan Mitolojisi karıştırdım, hatta kafamda yer alması adına notlarda aldım. Bence sizde böyle yapmalısınız. Çünkü seri beş kitaptan oluşuyor başında bütün olayı yerli yerine oturtmak adına bu gerekli. Yoksa zincir başlamadan tamamen kopabilir. Ben şu yanlışa da düştüm siz düşmeyin, ilk önce filmini izledim sonra seriye başladım. Filmde böyleydi ama kitapta şöyle karmaşasından bunaldığım yerler oldu. Ayrıca kitap çok satanlar listesinde uzun süre tutunmuş hala da seveni olduğunu görüyorum, yeri geliyor ben mutlaka okumalısınız diye öneriyorum. Yunan mitolojisinin ne kadar aslını yansıtır bilemem ama merak uyandıran içerisindeki tarihle yetinmeyip sizi araştırmaya sevk edecek türden bir kitap. İnsan daha ne ister ki. Eğer beni dış dünyadan tümüyle koparsın ordan oraya sürükleneyim diyorsanız bu seri tam size göre. Tavsiye ederim. Şimşek Hırsızı'nı okuyun, okutturun.
376 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitaba aşık oldum resmen. Hayatım değişti :O! 17 ödüllü bestseller bir Rick Riordan kitabı. Genel olarak Türkçe çevirisi kötü. İngilizce okumanızı öneririm.
363 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayal gücünün sınır çizgilerini aşan bir kitaptı. Percy'nin aradığı şimşeğin aslında kalkanının içinde olması hiç beklenmedik bir durumdu. Beni her sayfasında şaşırtan bu kitap gerçekten okunmaya değer.
363 syf.
·10/10 puan
Ķüçükken Percy Jackson serisini okumadıysanız -benim gibi- hala geç değil, çocuk kitabı olduğunu unutmadığınız sürece acayip eğlenceli ve aksiyon dolu bir kitaptı.


Çocukken neden okumamışım diye çok kızdım ama ne derler geç olsun güç olmasın.


Kitap aşırı derecede sürükleyiciydi ve yunan mitolojisinin çok iyi anlatıldığını düşünüyorum, yunan mitolojisine ilginiz varsa geç oldu diye düşünmeyin okuyun.


Baş karakter olan Percy çok sevdiğim ve güçlü bulduğum bir karakter oldu, beni kitap boyunca güldürdü ve karşısında kim olursa olsun boyun eğmedi, gerçekten çok iyiydi yaa.


Kitapta diğer bi bayıldığım üç karakter ise Kıvırcık, Annabeth ve Percy'nin annesi oldu. Üç karakter de aşırı güçlüydü, özellikle Percy'nin, Annabeth'in ve Kıvırcık'ın çocuk olduğunu varsayarsak böyle bi cesaret zordur.


Konu bakımından kitap çok sağlamdı, şaşırdığınız yerler de doluydu. Yanii hiç birşey üstünden geçip bitirilmiş gibi değildi.


Kitapta bir sürü olay vardı ve hepsi çok güzel bir şekilde kurgulanmıştı, nasıl desem bilemiyorum ama kısaca kurgu ve olaylar süperdi.


Bu arada filmi izlemiş olanlar hiç merak etmesin kitapla filmin arasında bir tık bile benzerlik yok. Bende ilk önce filmi izleyenlerdenim ve bu unsur kitabın sürükleyiciliğini hiç etkilemedi


☇Poseidon'un dudaklarında belli belirsiz bir gülümseme belirdi. "İtaatkar davranmak pek sana göre değil, değil mi?" "Hayır efendim." "Sanırım bana çekmişsin. Deniz hükmedilmeyi sevmez."☇.


Dediğim gibi kitabın çocuk kitabı kategorisinde olduğunu bilerek okursanız kitaba bayılcağınıza eminim.


Puan olarak 4/5 veriyorum.


Bu kitaba bence mutlaka şans vermelisiniz. Harika bi seriye giriş kitabıydı.


Bir sonraki paylaşıma kadar kitaplı kalın
363 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok güzel bir fantastik seri.Okurken o kadar çok eğlendim ki...Tabi bana biraz çocuksu geldi ama yaşınız 11-14 civarı ise favori seriniz olabilir bence.

Konusu:Percy isimli karakterimizin kendisinin bir yarı-tanrı olduğu öğrendikten sonra değişen hayatını ve maceralarını okuyoruz.Yunan mitolojisine ilgisi olanların hoşuna gidecek bir kitap.

================

Sadece kitabı okuyanların anlayacağı komik not:Arkadaşlarla tabu oynarken (bir kelimeyi başka birine anlatmaya çalıştığınız bir oyun) bana Olimpos kelimesi denk geldi.Ben de kendime eğlence olsun diye şu şekilde anlattım:Amerika’da 100 katlı bir bina var.Oraya elinizde özel bir para ile gidip görevliye “Zeus ile konuşacağım.600. kata gitmek istiyorum.” derseniz nereye gidersiniz?

Arkadaşımın cevabı:Tımarhaneye
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
363 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap serisi resmen benim cocuklugumdur aciklamasinda yazani tekrar etmeme gerek yok hem anlatisi insani sikmaz hem de mitoloji acisindan gayet sizi bilgilendirebilir Perseus karakteriyle butunleserek okuyup tanrilara lanet etmemek elde degildi :) her yasta cok seve seve okunabilecegini dusunuyorum
"Poseidon," dedi Kheiron. "Yeri sallayan, Fırtına Getiren, Atların Babası. Selam olsun Perseus Jackson. Deniz Tanrısı'nın Oğlu."
Tamam, hepsi benim gibi eli suça bulaşmış çocuklardı ama zengin suçlu çocuklardı. Babaları yönetici, büyükelçi veya ünlü kişilerdi. Bense, hiç kimse soyundan hiç kimseydim.
"Zaten çevreyi umursamayan tek varlık insan. Senin türün dünyayı o kadar hızla kirletiyor ki... Aman, neyse. Bir insana nutuk çekmenin faydası yok."
Keşke bana bağırsa, yumruk atsa, ne olursa olsun, bir şey yapsaydı. Görmezden gelineceğime, her gün kavga etmeyi yeğlerdim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şimşek Hırsızı
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 1
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
363
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051110455
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lightning Thief
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Mitolojik yaratıklar ve Olimposlu tanrılar, Percy Jackson'ın hayatını yerle bir ediyorlar. İşin daha da kötüsü, Percy birkaç tanesinin damarına bastı bile. Zeus'un şimşeği çalındı ve tek şüpheli Percy. Şimdi Percy, Annabeth ve Kıvırcık'ın, on gün içerisinde Zeus'un çalınan şimşeğini bulup savaş meydanına dönmüş olan Olimpos'a geri götürmesi gerek.

Dünya çapında milyonlarca okura ulaşmış ve artık çağdaş bir efsane haline gelmiş Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yaratıcısı Rick Riordan, çizgi roman dünyasının en güçlü isimleriyle bir araya geliyor.

Tanrılardan bile daha güçlü bir şeyin peşine düşen o unutulmaz karakterin, Percy Jackson'ın hikayesini bir kez daha okuyacaksınız."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 4.209 okur

  • Bilge Büşra Köklü
  • Süleyman ARSLAN
  • Zeynep Yıldırım
  • pelin şenoğlu
  • Mavi
  • berre efza
  • Buket Temirlenk
  • Pınar Körbalta
  • ece gizem ikiz
  • Sena nur paçacı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6
13-17 Yaş
%29.2
18-24 Yaş
%43.6
25-34 Yaş
%12.2
35-44 Yaş
%4.5
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.8
Erkek
%27.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.4 (431)
9
%16 (190)
8
%16 (189)
7
%8.1 (96)
6
%2.5 (30)
5
%1.8 (21)
4
%0.6 (7)
3
%0.2 (2)
2
%0.1 (1)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları