Şimşek Hırsızı Percy Jackson ve Olimposlular 1

8,8/10  (154 Oy) · 
594 okunma  · 
127 beğeni  · 
4.075 gösterim
Mitolojik yaratıklar ve Olimposlu tanrılar, Percy Jackson'ın hayatını yerle bir ediyorlar. İşin daha da kötüsü, Percy birkaç tanesinin damarına bastı bile. Zeus'un şimşeği çalındı ve tek şüpheli Percy. Şimdi Percy, Annabeth ve Kıvırcık'ın, on gün içerisinde Zeus'un çalınan şimşeğini bulup savaş meydanına dönmüş olan Olimpos'a geri götürmesi gerek.

Dünya çapında milyonlarca okura ulaşmış ve artık çağdaş bir efsane haline gelmiş Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yaratıcısı Rick Riordan, çizgi roman dünyasının en güçlü isimleriyle bir araya geliyor.

Tanrılardan bile daha güçlü bir şeyin peşine düşen o unutulmaz karakterin, Percy Jackson'ın hikayesini bir kez daha okuyacaksınız."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  363
 • ISBN:
  9786050908480
 • Çeviri:
  Elgin Selen Haktanır Us
 • Yayınevi:
  Doğan Egmont
 • Kitabın Türü:

Percy Jackson ve Olimposlular serisinin ilk kitabı.. Bu kitapta Percy, Annabeth ve Kıvırcık'ın, tanrılar arasında çıkabilecek büyük savaşı önlemek için, Zeus'un şimşeğini bulmaya çalışırken yaşadığı olaylar anlatılıyor. Ayrıca Yunan mitolojisine dair bilgiler de var. Rick Riordan bu bilgileri size hissettirmeden öğretiyor.
Filmini de izledim ancak tabii ki kitabı kadar etkileyici değildi. Filmde kullanılmayan hatta değiştirilen birçok şey var.
Ve de bu seri benim için çerezlik bir seri, bana Yunan mitolojisi ile ilgili ufak bilgiler dışında bir şey kattığını düşünmüyorum. Ama şu da var ki Percy'nin ileriki kitaplarda nelerle karşılaşacağını merak ediyorum. O yüzden de seriyi tamamlayacağım.

Burcu Ateş 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitaptan sonra kitap okumayı sevmeye başladım. Percy de bende 12 yaşındaydık bu daha çok ilgi göstermemi sağladı. Rick Riordan'ın kendi oğlunun rahatsızlıklarından yola çıkarak yarattığı Percy Jackson karakteriyle oğluna bir umut olmuş ve ona tüm rahatsızlıklarına rağmen kahraman olabileceğini göstermiş. Yunan mitolojisini çok güzel bir anlatımla günümüze uyarlamış. Ayrıca kitap dostların önemini ve ihaneti de konu alıyor.

Simay Çelik 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bana okuma alışkanlığı kazandıran ve hayatımı yönlendiren bu kitap her zaman benim için farklı olacak. 7'den 70'e herkese tavsiye ederim.

Yaşasın Camp Half-Blood!

Sena Öztürk 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aslında bu kitap çoğu yerde çocuk kitabı olarak geçse de sizi temin ederim ki değil,yazarımızın her yaşa hitap eden bir anlatımı var.Yunan Mitolojisi hakkında yazılmış en iyi kitaplar arasına kolaylıkla girebilecek bir seridir Percy Jackson ve Olimposlular serisi.Eğer konumuza gelecek olursak,12 yaşındaki Percy,Annabeth ve satir arkadaşları Kıvırcık,Zeus'un çalınan şimşeğini bulmak ve Percy'nin suçsuz olduğunu kanıtlamak üzere yola çıkıyorlar ve olaylar gelişiyor.Eğer okumak isteyen varsa ve kararsızsa gözümü kırpmadan tavsiye edebilirim.Yazarın dilinin akıcı,eğlenceli olması da cabası.Benim bu kitaba puanım 10/10 oldu,okursanız seveceğinizi düşündüğüm bir kitap,seridir.

Sevomberkom Paldrak 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Fantastik kitap okumayı seven okuyucuların çok seveceği bir seri olduğunu düşünüyorum ama kesinlikle filmi kitaplarının yanına yaklaşamaz.Çok beğendiğim bu kitabı 5 sene önce okumuştum ve hala içindeki çoğu şeyi hatırlıyorum.Ama bu serinin Olimpos Kahramanları serisiyle hala devam ettiğini görmek biraz garip Rick Riordan artık Percy Jackson'dan başka kahramanlar bulmalı

Bayram Kaya 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Filme oranla baya hoşuma gitti. Tabi filmdeki karakterleri de hayal dünyam da canlandirmadim değil ama baya guzel serisini bitirmeyi düşünüyorum

Şule ALTAN 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Percy Jackson ve Olimposlular serisi uzun zamandır kitaplığımda bekleyen kitaplardı.
En sonunda arkadaşların ısrarlarına dayanamadım , bakalım neymiş deyip başladım.
Kitabın filmi de varmış ama izlemeyi düşünmüyorum.İzleyenlerin yorumları pek olumlu değil.Öte yandan kitap çok fantastik.Hayal gücümün sınırlanmasını istemiyorum.Daha yan seri var
Konusunu aşağı yukarı herkes biliyordur ama ben yine de yazayım.Percy Jackson birçok okuldan atılmış , disleksi ve dikkat bozukluğu olan haşarı bir çocuk.Son okulunda , Yancy Akademisinde , arkadaşı Kıvırcık ve öğretmeni Bay Kheiron ' ın konuşmalarını duyar.Kendisi hakkında konuşuyorlardır! Tabi ki hiç çaktırmaz
Yaz tatili gelir ve Percy eve gidecektir.Kıvırcık da peşine takılır.Bazı sorunlar yaşadıktan sonra Percy annesiyle deniz kenarına doğru yola çıkar.Olanlar olur ve Percy kendini Melez Kampında bulur.
Daha Yunan mitolojisine inanmaya çabalarken zorlu bir görev çıkar.Babasının ona ihtiyacı vardır.
Kitap iyiydi.Çok sevdim.Özellikle Percy nin koskoca Tanrılara amca demesi beni benden aldı.
Güzel bir kitaptı kuşkusuz!
Okunmalı!

kübra aslan 
04 Mar 17:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mitolojik yaratıklar ve Olimposlu tanrılar, Percy Jackson'ın hayatını yerle bir ediyorlar. İşin daha da kötüsü, Percy birkaç tanesinin damarına bastı bile. Zeus'un şimşeği çalındı ve tek şüpheli Percy. Şimdi Percy, Annabeth ve Kıvırcık'ın, on gün içerisinde Zeus'un çalınan şimşeğini bulup savaş meydanına dönmüş olan Olimpos'a geri götürmesi gerek.

Dünya çapında milyonlarca okura ulaşmış ve artık çağdaş bir efsane haline gelmiş Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yaratıcısı Rick Riordan, çizgi roman dünyasının en güçlü isimleriyle bir araya geliyor.

başak 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şimşek hırsızını çocuk kitabı sananlar, kesinlikle yanılıyorsunuz.

Kitabı okurken olaylar zihninizde film şeridi gibi geçecek, anlatımı o kadar merak uyandırıcı ki satırları yarım yarım okuyup geçmek isteyeceksiniz, o derece...
Yetişkinler için olduğunu söyleyemem çünkü fantastik bir kitap ve daha çok gençlerin ilgisini çekiyor. Yunan mitolojisi çok güzel işlemiş kitaba, fantastik sevenlerin kütüphanesinde olması gereken bir öykü.

Melike Atak 
16 Oca 11:36 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Açıkçası bu kitap beni okumaya bağlayan kitap. Bundan dolayı en sevdiğim seri. Bu kitabı okuduktan sonra yunan mitolojisine ilgim arttı ve beni araştırmaya teşvik etti. Karakterleri sevdim ki genelde ana karakteri sevmem. Ama percy bana kendini sevdirdi tabii kıvırcık favorim

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
 20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat
"Eğer hayatımın bir anlamı olacaksa, bunu benim yaratmam gerekiyor."

Şimşek Hırsızı, Rick Riordan (Sayfa 340)Şimşek Hırsızı, Rick Riordan (Sayfa 340)

...Gerçekten, insanların gördüklerini kendi gerçeklerine uydurmak için yapmayacakları yok."

Şimşek Hırsızı, Rick RiordanŞimşek Hırsızı, Rick Riordan

Zeus
Şey, Percy..." dedi Kıvırcık. "Gök Tanrısı'ndan bahsederken o ç ile başlayan sözcüğü kullanmıyoruz."

Şimşek Hırsızı, Rick Riordan (Sayfa 114)Şimşek Hırsızı, Rick Riordan (Sayfa 114)

Annen onca kadın arasında bir kraliçeydi. Dedi düşünceli düşünceli. Onun gibi bir kadınla binlerce sene geçse de karşılaşamam. Bu hala geçerli... Dünyaya geldiğin için üzgünüm evlat. Sana bir kahramanın kaderini bahşettim. Ve bir kahramanın kaderi asla iyi olmaz. Sadece trajik bir sonla noktalanır.

Şimşek Hırsızı, Rick RiordanŞimşek Hırsızı, Rick Riordan

Gabe bana döndü ve Kahin'in o törpü sesi gibi sesiyle konuştu: batıya gideceksin, geri dönen tanrıyla yüzleşeceksin.

Sağındaki arkadaşı bana baktı ve o da aynı sesle konuştu: Çalınanı bulacaksın, selametle iade edeceksin.

Solundaki adam iki poker fişi sürdü masaya, sonra şöyle dedi: dost bildiğin ihanet edecek sana.

Sonunda, apartman görevlimiz Eddie en felaket satırı söyledi: ve en çok önemsediğini kurtaramayacaksın sonunda.

Şimşek Hırsızı, Rick RiordanŞimşek Hırsızı, Rick Riordan

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi...
Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi... Kitaptan sinemaya uyarlanan 10 film.. Filmlerin fragmanlarını izlemek isterseniz diye http://www.sinemalar.com adresinden linkler ekledim.Umarım beğenirsiniz...