The Lightning Thief (Percy Jackson and the Olympians, Book 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
19,1bin
Gösterim
Adı:
The Lightning Thief
Alt başlık:
Percy Jackson and the Olympians, Book 1
Baskı tarihi:
1 Nisan 2006
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780786838653
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Disney-Hyperion
Baskılar:
Şimşek Hırsızı
Şimşek Hırsızı
The Lightning Thief
Percy Jackson is a good kid, but he can't seem to focus on his schoolwork or control his temper. And lately, being away at boarding school is only getting worse - Percy could have sworn his pre-algebra teacher turned into a monster and tried to kill him. When Percy's mom finds out, she knows it's time that he knew the truth about where he came from, and that he go to the one place he'll be safe. She sends Percy to Camp Half Blood, a summer camp for demigods (on Long Island), where he learns that the father he never knew is Poseidon, God of the Sea. Soon a mystery unfolds and together with his friends—one a satyr and the other the demigod daughter of Athena - Percy sets out on a quest across the United States to reach the gates of the Underworld (located in a recording studio in Hollywood) and prevent a catastrophic war between the gods.
363 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Percy Jackson ve Olimposlular serisi okumak için çok heyecanlı olduğum bir seriydi. Toplamda beş kitaptan oluşan serinin ilk kitabı olan Şimşek Hırsızı'nı bitirdim ve çok beğendim. Seri çocuk kitapları kategorisinde yer alsa da, ben Percy Jackson serisi ile iyi ki bu yaşımda tanışmışım diye düşünüyorum. Şimşek Hırsızı okurken çok fazla keyif aldığım, aksiyonun hiç düşmediği ve karakterlerini de çok sevdiğim bir kitap oldu. Bölüm başlıkları bile zaman zaman okurda bir tebessüm uyandırmayı başarıyor diyebilirim. Bu seri ile ilgili benim için dikkat çekici şeylerden biri şuydu: Yazarımız Rick Riordan'ın çocuğu disleksisi olması nedeniyle okuma konusunda sıkıntı yaşıyormuş ve Riordan da ona kendisini tanrılara benzetmesini söylemiş. Ardından bu konu ile ilgili hikayeler yazan Rick Riordan sonunda ortaya bu seriyi çıkarmış, çok da iyi yapmış.

Seriye de adını veren Percy Jackson on iki yaşında ve tıpkı Riordan'ın çocuğu gibi disleksisi var. Gittiği okullarda tutunamayan, hiperaktif, yaramaz mı yaramaz bir çocuk. Başına gelen onca ilginç şeyden en göze çarpanı ise babasının bir Yunan Tanrısı olması. Yani Percy Jackson bir melez; annesi insan, babası Tanrı. Bunu öğrendikten sonra kendisine verilen ilk görev ise, Zeus'un çalınan şimşeğini bulup Olimpos'a götürmek, bunu yapamadığı takdirde tanrılar arasında korkunç bir savaş çıkabilir...

Yaklaşık birkaç ay önce erkek arkadaşım aracılığıyla bir oyun oynamaya başladım. Bilenler vardır, oyunun ismi Titan Quest. Titan Quest mitolojik karakterlerle dolu bir oyun. Oyunda Yunan, Mısır, Çin, İskandinav mitolojileri ile ilgili bölümler var. Titan Quest sayesinde mitolojiye olan ilgim arttı ve bu seriye başlamam ile de gittikçe bu alana ısındım. Oyunda sık sık gördüğüm mitolojik varlıkların isimlerini kitapta da görmek çok güzeldi. (Yani insanların oyun mu oynuyorsun diyerek burun kıvırdıkları bazı aktiviteler çok yararlı olabiliyor.) Percy Jackson'da durağanlık kesinlikle yok, her sayfada aksiyon ve çeşit çeşit olaylar var. Kitap okuru eğlendirmekle kalmıyor, eğlendirirken öğretiyor. Açıkçası bu seri için çocuklara yönelik bir seri denilse de ben bu serinin sırf dili basit diye çocuk serisi olduğunu düşünmüyorum. Yani seride çok fazla mitolojik yaratık, mekan olay var, dokuz-on yaşlarındaki çocukların bu seriyi bir şeyler öğrenerek yani bu amaçla okuyacaklarını sanmıyorum. O yaşlarda sadece eğlence için veya bu alana karşı bir ilgi uyandırması için okunabilecek bir seri olabileceğini düşünüyorum Percy Jackson serisinin. Bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi seriye şu anki yaşımda başlamış olmaktan dolayı çok mutluyum. Şimşek Hırsızı'nı okurken, Yunan mitolojisine makaleler okuyarak, kitapta da ismi geçen varlıkların resimlerine internetten bakarak bir giriş yapmış oldum. Tanrılar, minotor, sentorlar, Kheiron, satirler gibi birçok varlıkla tanıştım ve bundan aşırı keyif aldım.

Percy Jackson serisi beyaz perdeye de aktarılmış bir seri. Serinin ilk kitabı olan Şimşek Hırsızı'nın filmi 2010 yılında seyirci ile buluşmuş. Ben de bu akşam ilk filmi izlemeyi planlıyorum. Kitapta yaşananların filme ne şekilde aktarıldığını bir hayli merak ediyorum. Okuyacağım sıradaki kitap ise serinin ikinci kitabı olan Percy Jackson: Canavarlar Denizi. Percy Jackson ve arkadaşlarının neler yaşayacağı yine merak konusu. Sonuç olarak çok keyifli bir ilk kitap okuduğumu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Mitolojiyi günümüze uyarlamak gibi orjinal bir düşünceyi hayata geçiren Rick Riordan favori yazarlarım arasına girecek gibi görünüyor.
363 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Neden sürekli çocuk kitabı dendiğini anlayamadım. Çünkü Yunan mitolojisi ile ilgili sürüyle bilgi var ve ben de bilgilerimi tazelemek ya da öğrenmek adına internetten kavramları aratıp okudum.
Muhteşem bir fantastik kitaptı bana göre. Hem bilgi açısından dopdolu hem de heyecan bir an olsun azalmıyor. Kahramanın DEHB olması da çok ilgi çekici olmuş bence.
Tavsiye ederim, mutlaka okuyunuz.
363 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu kitaptan sonra kitap okumayı sevmeye başladım. Percy de bende 12 yaşındaydık bu daha çok ilgi göstermemi sağladı. Rick Riordan'ın kendi oğlunun rahatsızlıklarından yola çıkarak yarattığı Percy Jackson karakteriyle oğluna bir umut olmuş ve ona tüm rahatsızlıklarına rağmen kahraman olabileceğini göstermiş. Yunan mitolojisini çok güzel bir anlatımla günümüze uyarlamış. Ayrıca kitap dostların önemini ve ihaneti de konu alıyor.
363 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Defalarca okumama rağmen beni hala heyecanla maceralarına çeken en sevdiğim karakterin olduğu bir kitap. Mitolojiye ilgisi olan çocuk yetişkin herkes okuyabilir.
363 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayal gücünün sınır çizgilerini aşan bir kitaptı. Percy'nin aradığı şimşeğin aslında kalkanının içinde olması hiç beklenmedik bir durumdu. Beni her sayfasında şaşırtan bu kitap gerçekten okunmaya değer.
363 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu seri benim en sevdiğim fantastik seri.
Gerek baş kahramanının sempatik tavırları gerekse kitabın efsane komik dili insanı kendine hayran bırakıyor.

Kitabın konusuna gelirsek,
Percy, disleksi ve hiperaktif. Bundan dolayı farklı öğrencilerle okuyor. En yakın arkadaşı bacağında bir sorun olan Kıvırcık.
Olayın asıl hatlarına bakarsak, Percy'nin babası Percy doğmadan gitmiş, annesi de alkolik biriyle evli.
Percy birgün okul gezisine gidiyor. Okul gezisindeki cebire giriş öğretmeni aniden canavara dönüşüyor ve bir şey çaldığını söylüyor. Ama Percy hiçbir şey çalmadı. Sonra arkadaşı ile bir kampa gidiyor fakat bu yolda annesi ölüyor. Gittikleri kamp melez kampı bu kampta 12 büyük tanrının çocukları yaşıyor. Fakat uzun yıllar önce edilen yeminden dolayı Zeus, Hades ve Poseidon'un hiçbir çocuğu yok. Percy'nin geri kalan hangi tanrı/ tanrıçanın çocuğu olduğu anlaşılmaya çalışıyor ama hiçbirinin çıkmıyor. Sonradan anlaşılıyor ki babaso Poseidonmuş ve yeminini çiğnemiş.
Fakat asıl sorun Zeus'un şimşeğini kimin çaldığı. Percy şimşeği bulup suçsuzluğunu ispatlamak için kıvırcık ve babasının düşmanı olan Athena'nın kızıyla uzuun bir yolculuğa çıkıyorlar.
376 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Percy Jakson - #kitapyorumu

Selamlar. Uzun zamandır kitap yorumu atmamışım o zaman açılışı Percy ile yapalım :) Yine beklentimin tavan yaptığı ve bu yüzden biraz belirttiğim bir kitap oldu. Değdi mi derseniz sonuna kadar. Konusunu bilmeyen var mıdır bilmem ama az buçuk anlatabilirim galiba. Percy adında bir karakterimiz var ve biz onun melez olduğu öğreniyoruz ve bazı kişilerin -spoiler olmasın- yaptığı bir şey yüzünden Percy Zeus'un kayıp şimşeğini bulmak için görevlendiriliyor. Bunun öncesi ve sonrasında da bir sürü şey oluyor tabiki onları da okuyunca görürsünüz. Macera açısından doyumsuz bir kitap. Ayrıca yunan tanrılarına da ilginiz varsa sizin için çok zevkli bir kitap. Adları falan karışık gelmiyor okudukça kimin kim olduğunu kolaylıkla anlıyorsunuz.

Yazarın anlatım tarzı sizi içine çekiyor hemen. Ayrıca mizah anlayışına da sözüm yok. Kurgunun bazı kısımları gerçek mitolojiden alınsa da çoğu Rick Riordan'ın eseri. İkisini harmanlayıp güzel bir şey çıkarmaksa yetenek ister. Ki yazarımız çok iyi işliyor -yorumda 10 kere falan söyleyeceğim galiba- konuyu. Haaa unutmadan okumayı düşünenlere benden tavsiye siz de benim gibi Kıvırcık karakterini kız sanmayın kitabın sonlarına doğru erkek olduğunu öğrendim :/

Biraz Harry Potter havası var kitapta. Kesinlikle aynısı demiyorum sadece okulda geçen fantastik kitapları sevdiğim için biribirine benzetebiliyorum. Eğer Harry Potter fanatiği iseniz Percy okumamak için bir sebebiniz yok ;) Daha yeni başlıyoruz bu yüzden neler olacak bir fikrim yok. Giriş kitabı için fazla güzeldi devamı nasıldır kim bilir. Kitaba dair en sevdiğim şeylerden biriyse bölüm başlıkları oldu. Yazar bölüme dair hem spoiler veriyor hem de olağanüstü hayal gücüyle birbirinden absürt başlıkları bir araya getiriyor. Gönül isterdi soluksuz okuduğumu söylemek ama sınav haftasına denk geldiği için günlere yayarak okudum ona rağmen kitabı bıraktığımda acaba diğer bölümde ne olacak diye düşünmedim değil. Rs'deyseniz veya sürükleyici bir kitap arıyorsanız seriyi size önerebilirim. Puanım 5/5, diğer kitaplarda görüşürüz o zaman.
363 syf.
·5 günde
Mükemmel bir kurgu olmuş. İlk defa bu tarzda bir kitap okudum. Normalde benim tarzım değil, ben biraz daha gerçekçiyim. Yada başka bir deyişle kendi inanmadığım şeyleri okumaktan zevk almam. Bu kitapda da yunan mitolojisine ait karakterler vardı. İnanmıyordum ama dediğim gibi kurgusu güçlüydü. Belki buna benzer başka eserlerde okurum. Bu kitaba tam puan verdim çünkü hakettiğini düşünüyorum. Keyifli Okumalar =)))
363 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yunan mitolojisine meraklıysanız mutlaka okumanız gereken bir serinin ilk kitabı. Lise yıllarında okuduğum en güzel seriydi. Gecelerce uykusuz kalıp tum seriyi bitirdiğimi hatırlıyorum. Mutlaka her kütüphanede bulunmasi gereken seri. Ayni zaman da filmi de var izleyin.
363 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Bana okuma alışkanlığı kazandıran ve hayatımı yönlendiren bu kitap her zaman benim için farklı olacak. 7'den 70'e herkese tavsiye ederim.

Yaşasın Camp Half-Blood!
376 syf.
·5 günde·9/10 puan
Percy Jackson ve Olimposlular serisinin birinci kitabı olan Rick Riordan tarafından yazılmış ve Türkçe’ye Kadir Yiğit Us tarafından çevrilmiş bu kitapta modern ve mitolojik dünya iç içeydi. Mitolojik karakterlerin ve olayların modern dünya ile birlikte kullanılması gerçekten çok hoşuma gitti. Karakterler arası ilişkiler gayet açıkça anlatılmıştı. Her bölümü okuduktan sonra daha da heyecanla devam ettim. Gayet akıcı olan bu kitapta, sade bir dil kullanılmıştı. Ne kadar fantastik bir kitap olsa da insanın içinde kendinden bir şeyler bulabilmesi mümkün. Serinin diğer kitaplarını okumayı heyecanla bekliyorum.
363 syf.
·10/10 puan
Bir tanrının, üç büyük tanrıdan bir tanrının çocuğu olsaydınız ve birçok şeyin sizi tehlikeye atacağını bilseydiniz ne yapardınız?!
Koşuşturmacalı bir mitoloji romanına hazırsanız okuyun.. Şimşek Hırsızı yeraltının tanrısı Hades ve Zeus arasındaki gerilimden giren, yarı tanrı kamplarına kadar uzanan ilginç bir kitap..
Filmini henüz izlemedim ama izlerim.. Tavsiye ederim..
"Poseidon," dedi Kheiron. "Yeri sallayan, Fırtına Getiren, Atların Babası. Selam olsun Perseus Jackson. Deniz Tanrısı'nın Oğlu."
Rick Riordan
Sayfa 120 - Doğan Egmont
"Zaten çevreyi umursamayan tek varlık insan. Senin türün dünyayı o kadar hızla kirletiyor ki... Aman, neyse. Bir insana nutuk çekmenin faydası yok."
Rick Riordan
Sayfa 181 - Doğan Egmont
"Üç Büyükler dediğimizde üç kudretli kardeşi, yani Kronos'un oğullarını kastederiz."
"Zeus, Poseidon, Hades."
"Tamam. Biliyormuşsun. Titanlarla olan büyük savaştan sonra dünyayı babalarının ellerinden aldılar ve kim neyi alacak diye çöp çektiler."
"Zeus gökleri aldı," Hatırlamıştım. "Poseidon denizi, Hades de Yeraltı Dünyası'nı."
Rick Riordan
Sayfa 108 - Doğan Egmont

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Lightning Thief
Alt başlık:
Percy Jackson and the Olympians, Book 1
Baskı tarihi:
1 Nisan 2006
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780786838653
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Disney-Hyperion
Baskılar:
Şimşek Hırsızı
Şimşek Hırsızı
The Lightning Thief
Percy Jackson is a good kid, but he can't seem to focus on his schoolwork or control his temper. And lately, being away at boarding school is only getting worse - Percy could have sworn his pre-algebra teacher turned into a monster and tried to kill him. When Percy's mom finds out, she knows it's time that he knew the truth about where he came from, and that he go to the one place he'll be safe. She sends Percy to Camp Half Blood, a summer camp for demigods (on Long Island), where he learns that the father he never knew is Poseidon, God of the Sea. Soon a mystery unfolds and together with his friends—one a satyr and the other the demigod daughter of Athena - Percy sets out on a quest across the United States to reach the gates of the Underworld (located in a recording studio in Hollywood) and prevent a catastrophic war between the gods.

Kitabı okuyanlar 3.958 okur

  • Elif Ölçücü
  • Bet
  • sm
  • Adalia
  • Türkan Arıt
  • Ecem Akar
  • Ayça Doğan
  • Yağmur
  • şeyma yalçın
  • Zeynep Melda Torun

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.4 (4)
9
%0.3 (3)
8
%0.2 (2)
7
%0.1 (1)
6
%0.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları