Robert Graves

Robert Graves

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9
465 Kişi
okuyor-dolu
898
Okunma
v3_begen_dolu
71
Beğeni
goz
3.091
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Şair, Yazar, Eleştirmen
Doğum
Wimbledon, Londra, İngiltere, Birleşik Krallık, 24 Temmuz 1895
Ölüm
Deià, İspanya, 7 Aralık 1985
Yaşamı
İngiliz şair, romancı ve eleştirmen Graves, Londra’da dünyaya geldi. Yüz yirmiyi aşkın yapıtı arasında I. Dünya Savaşı klasiklerinden Good-Bye to All That (1929; Her Şeye Elveda) adlı otobiyografik yapıtıyla, tartışma yaratan kapsamlı mitoloji araştırmaları da vardır. Londra’daki Charterhouse Okulu’nda öğrenciyken şiir yazmaya başladı. Ben, Claudius (1934) ve devamı niteliğindeki Tanrı Claudius (1934) dışında ünlü Bizanslı komutan Belisarios’un yaşamını öyküleştirdiği Count Belisarius (1938; Kont Belisarios) ve The Golden Fleece (1944; Altın Post) yazdığı diğer tarihsel romanlardır. Graves, The Golden Fleece için araştırma yaparken mitoloji konusunda geniş çaplı bir çalışmaya yönelmiş, bunun sonucunda The White Goddess: A Historical Grammar of Poetic Myth (1948; Beyaz Tanrıça: Şiirsel Mitosun Tarihsel Grameri) adlı yapıtı ortaya çıkmıştır.
kamera
Ben, Claudius
kamera
Robert Graves
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Homeros'un Kızı
kamera
Robert Graves
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Tanrı Claudius
kamera
Robert Graves
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Yunan Mitleri
kamera
Robert Graves
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Kont Belisarios
kamera
Robert Graves
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
İbrani Mitleri
kamera
Robert Graves
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Daha Fazla
528 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Işığı sönmeyen imparator
Claudius kelimesinin anlamı ile başlamak isterim ilk önce. Claudius kelimesinin anlamının 'topallamak' olduğunu belirtmeliyim. Cladius'un bu adı almasının sebebi ise onun bir bacağının çocuk felci yüzünden kısa kalmasından dolayı topallaması ve kekelemesidir. Bu yüzden aile üyeleri tarafından pek sevilmemiș bir imparator olmuştur. Cladius 4. Roma imparatorudur. Ve Claudian hanedanından olan Cladius, Augustus, Tiberius, Caligula ve Neron vardır. Cladius Roma dışında(Galya) doğan tek imparator olma özelliği de taşır. Kitapta Tiberius Claudius'un otobiyografisinden alınan bir romandır. Bir kitap yazarak başından geçen tüm hayat hikayesini kaleme alan Cladius, oldukça ilginç yaşamı ve başarılı imparatorluk ile tarihte yerini almıştır. Robert Graves Cladius'u zeki, sevecen, sevgiye ihtiyaci olan, merhametli bir imparator olarak tasvir etmiş. Cladius aile tarafından aptal muamelesi görmüştür fakat daha sonra hukuk alanında oldukça başarılı olmuştur. Kendisini hukukçu sıfatıyla da tanırız imparatoru. Bazı kaynaklar tarihçi olarak da adlandırır. Kuzeni Caligula Cladius'u topal olma sebebiyle hemde akıllı olduğunu düşündüğünden onu öldürmez. Hatta der 'seni öldürmeyeceğim rahat ol, Claudius!' Ayrıca kısaca bahsetmek isterim ki Cladius'un kuzeni olan Caligula rahatlığı, zevk düşkünü ve israfı ile halka zülm eden bir imparatordur. Oldukça sapkın kişilik sahibi olduğu için beni Roma tarihine çekmeye başarmıştır. Benim dikkat çeken bir yeri var kitapta. Bir köle bir rüya görür Cladius' a anlatır. Rüya ise; küçük sakat bir çocuktun hırsızlıklar babanın evine girip babanı ve tüm aileni öldürdüler,ama sen kaçıp ağaca tırmanıp bekledin. Hırsızlar evden çıkıp çaldıkları eşyaları paylaşmak için ağacın dibine oturdu ve aralarından anlaşmazlık çıktı ve hepsi birbirini öldürdüler. Ve sen o eşyaları toplayıp zengin oldun. Cladius ise tepki olarak şunu der : Ama rüyanda da topalmıșım, hem onca servet bana babamla ailemi geri getiremez değil mi? Tarih severler için harika bir roman ve otobiyografi. Dili oldukça sade, anlaşılır, ağır olmayan akıcı bir kitap. İyiki okumuşum. Bilinen bilinmeyen tarihi ile Roma bana kalırsa hep gizemini koruyacak bence. İyi okumalar dilerim herkese.
kamera
Ben, Claudius
kamera
Robert Graves
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.1/10 · 313 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
584 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Romanın ışığı Claudius
kamera
Ben, Claudius
serisinin devamı olan Tanrı Claudius iktidarı 13 yıl 8 ay ve 20 gün sürdü. İlk kitapta Claudius kimdir, ailesi kim, hangi soydan gelmiştir?İnceleme için #134065305. Caligula'ya yapılan suikasttan nasıl kurtulduğu ve Caligula'nın onu bağışladığı anlatılıyor. Bu kitapta ise ; iktidarlık süresince ne olaylardan geçmiş, kimlerle dost, kimlerle düşman, idealleri ne oldu gerçekleştirdi mi? Bunlar yer alıyor. Claudius'un iktidarlığında Roma için amaçları vardı. Hatta iktidara gelmeden elde etmek istediği amaçları oldu. Asıl amacı Roma'ya Cumhuriyet'i getirmekti. Ancak asla Roma'ya Cumhuriyet gelmedi. Bir diğer önemli amaçlarını gerçekleştirilen Roma imparatoru Claudius yargı sistemini iyileştirmeyi, Britanya'yı fethetmeyi ve Roma'nın altyapısını güçlendirmeyi başardı. Roma'da barışı tesis etmeyi ve hukukun üstünlüğünü yeniden kurmayı başardı. Roma imparatorluğunu Balkanlar ve Orta Doğu'ya genişletti. Roma'nın tahıl tedarikini yeniden düzenledi, Ostia'da yeni bir liman inşa etti, emperyal bir kamu hizmeti kurdu ve Orta İtalya'daki Fucine Gölü'nü boşaltarak toprakları geri aldı. Buna ek olarak, vatandaşları beslemek için Mısır'ı ithal ederek yiyecek isyanlarını yönetmiş, Caligula'nın ihanet davalarını kaldırmış ve İngiltere'yi fethetti. İmparatorluğun genişlemesi, Augustus döneminden beri ilk büyük genişleme oldu.Birçok yeni yol, kanal, su kemeri ve daha fazlasının inşasıyla Roma'nın altyapısını geliştirdi. Cladius aynı zamanda yargıçlık da yaptı. Bir çok davada merhametli davranmaya çalıştı. Bilinen diğer özelliği tarihçi olması. Kitabı da kendi adıyla roman haliyle anlatır. Birazda özel hayattan bahsetmek istiyorum. Claudius üç evlilik yaptı. Aşık olduğu kadın yani ikinci eşi olan Valeria Messalina hayatında rol oynamıştır. Karısına aşık bir imparator bir gün karısının onu bir kadınla aldattığını yakalanmasına rağmen evliliğinde anlaşma sağlamıştır. Fakat Messalina'nın Claudius'a kurduğu tuzak ve isyan ile hapse attırmıştır. Daha sonra ise karısını öldürme emrini vermiştir. Daha sonra yeğeni ( Julia Agrippa) ile akraba evliliği yapmıştır. Bunu düşüncesini sorgulamıș kitapta. Claudius ile ilgili bilinmesi en önemli şey onun tanrılaștırılması. Augustus lakabı ile Roma tarihinin en parlak imparatoru olması. Claudius üvey oğlu Neron ile Britannicus arasında kimin tahta geçeceği. Neron kardeşini öldürüp Neron iktidarına başlar. Son olarak ölümünün gizemi. Bununla ilgili üç rivayet var. Biri Messalina'nın onu zehirlediği veya Agrippa'nın ona sevdiği mantarı verip yavaş yavaş zehirlediği veya Claudius hastalanır ve başkası aracılığıyla Agrippa'nın öldürmesi girişimi. Hala bu net olmamakla beraber öldürülmesi yüksek muhtemel olarak anlatılmış. Tarih sever okurlar bu seri ile merakınız arttıracak Robert Graves kalemi ile farklı bakış kazanacaksınız. Roma Roma Roma...
kamera
Tanrı Claudius
kamera
Robert Graves
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.1/10 · 131 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
248 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sizlere Ben,Kirke’den, Akhilleus’un Şarkısı’ndan ve Kızların Suskunluğu’ndan daha muazzam ve kaliteli bir kitap önerisiyle geldim. Uzun zamandır kitaplığımda sessizce sıranın kendisine gelmesini bekleyen Homeros’un Kızı sonunda okundu ve mutlu. Bekletmemin sebebi ise Homeros’un İlyada’sı ve Odysseia ile henüz tanışmamış olmamdı. Ama onları okuyup iyice sindirip anladıktan sonra bu harika kitaba da vakit ayırabildim.Robert Graves ile tanışma kitabım Homeros’un Kızı 1955 yılında yazılmış ve bizlere Odysseia’yı yeniden yorumlamış. Efsanenin yazarı bu sefer kör ve sakallı Homeros değil, Elym halkının prensesi Nausikaa’dır. Prenses Nausikaa gözünden okuduğumuz bu kurgu oldukça sürükleyici ve heyecanlı. Nausikaa bu epik destanını yazarken ilham aldığı olaylar zincirini gösteriyor bizlere. Bir kadın olarak ağlamak ve zırlamak yerine kral babasının tahtını, erkek kardeşlerini ve annesini ayrıca halkını, hanesinin geleceğini kurtarmayı kendisine görev biliyor. Aç gözlü ve pis taliplerini kendisinden ve saraydan uzaklaştırmak için türlü oyunlara bulaşıyor ve cesaret gerektiren zorluklarla da baş ediyor.Tanrıça Athena’yı aklından ve kalbinden hiç çıkarmayan Nausikaa onun gibi bilge ve güçlü olabilecek mi? Akıl kaba kuvvetten üstün mü göreceğiz o halde.Homeros’un oğullarının her yerde anlattığı İlyada ve Odysseia’yı kendi epik şiirinde kadınlara özel kılıyor ve kadınları da yüceltiyor aslında. Ve bunu yaparken de kendini Homeros’un kızı olarak görüyor.Kitabı okumak için mitoloji bilgisine gerek olmadığını belirtenlerin aksine ben İlyada ve Odysseia okumadan başlamamanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Olimpos tanrıları ve birçok mit var eser içinde. Bilmeniz okumanızı keyifli ve kolay bir hale getirecektir bence. Son zamanlarda popüler olan Ben, Kirke ve Akhilleus’un Şarkısı ve Percy Jackson serisi gibi kitaplardan başlamanız mitoloji anlamında harika bir başlangıç olabilir. Sonrasında kült klasikler ve sözlüklerle bu bilgiyi iyice doyurabilirsiniz zihninize. Mitoloji seven herkese tavsiyemdir bu arada. Yaşasın mitoloji aşkı!
kamera
Homeros'un Kızı
kamera
Robert Graves
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.4/10 · 285 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;