1000Kitap Logosu
Ben, Claudius

Ben, Claudius

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET

Hakkında

528 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 14 sa. 58 dk.
Adı
Ben, Claudius
Orijinal adı
I, Claudius
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Yayınları · Ocak 2021 · Karton kapak · 9786053323969
Diğer baskılar
Ben, Claudius
Ben, Claudius
I, Claudius
I, Claudius
Graves 1934 yılında yayımlanan Ben, Claudius’ta, Augustus, Tiberius ve Caligula dönemlerini Roma’nın dördüncü imparatoru Claudius tarafından yazılmış gibi anlatır. Yazar gerçek olayları roman kurgusuyla kaynaştırırken, yapıtının tarihsel gerçeklerle uyumlu olmasına özen göstermişti. Ben, Claudius, Modern Library ve Time dergisi tarafından hazırlanan İngiliz dilinde yazılmış en iyi yüz roman listelerinde yerini aldı. Kekemeliği, topallığı ve utangaçlığı yüzünden ailesi tarafından sosyal hayattan uzak tutulan ve bu özelliklerinden dolayı uzun bir süre zihinsel yetilerinden kuşku duyulan Claudius, hakkındaki yaygın kanaatin aksine zeki ve donanımlıydı. Zamanını Yunanca eserler yazmakla ve okumakla geçirmiş, meslekten tarihçi olarak yetişmişti. Graves, iktidar hırsının sınır tanımadığı, türlü entrika, düzen ve cinayetin kol gezdiği Roma İmparatorluğu’nda sağ kalmasını zararsız bir geri zekâlı sanılmasına borçlu olan Claudius’tan okurun empati kurabileceği iyi yürekli ve sevimli bir karakter yaratıyor.

Okurlar

Kadın
% 50.7
Erkek
% 49.3
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

Yeni Bir Hayat
Okuyacaklarıma Ekle
Düzenleyiciler
Okuyacaklarıma Ekle
Ateş Yolu
Okuyacaklarıma Ekle
Defterler
Okuyacaklarıma Ekle
Uykusuzluk
Okuyacaklarıma Ekle
Colorado Kid
Okuyacaklarıma Ekle
Bir Aşk Hikayesi
Okuyacaklarıma Ekle
Ceset
Okuyacaklarıma Ekle
Tılsım
Okuyacaklarıma Ekle
Son Umut
Okuyacaklarıma Ekle
Kara Ev
Okuyacaklarıma Ekle
Homeros'un Kızı
Okuyacaklarıma Ekle
9.1
10 üzerinden
170 Puan · 29 İnceleme
528 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Işığı sönmeyen imparator
Claudius kelimesinin anlamı ile başlamak isterim ilk önce. Claudius kelimesinin anlamının 'topallamak' olduğunu belirtmeliyim. Cladius'un bu adı almasının sebebi ise onun bir bacağının çocuk felci yüzünden kısa kalmasından dolayı topallaması ve kekelemesidir. Bu yüzden aile üyeleri tarafından pek sevilmemiș bir imparator olmuştur. Cladius 4. Roma imparatorudur. Ve Claudian hanedanından olan Cladius, Augustus, Tiberius, Caligula ve Neron vardır. Cladius Roma dışında(Galya) doğan tek imparator olma özelliği de taşır. Kitapta Tiberius Claudius'un otobiyografisinden alınan bir romandır. Bir kitap yazarak başından geçen tüm hayat hikayesini kaleme alan Cladius, oldukça ilginç yaşamı ve başarılı imparatorluk ile tarihte yerini almıştır. Robert Graves Cladius'u zeki, sevecen, sevgiye ihtiyaci olan, merhametli bir imparator olarak tasvir etmiş. Cladius aile tarafından aptal muamelesi görmüştür fakat daha sonra hukuk alanında oldukça başarılı olmuştur. Kendisini hukukçu sıfatıyla da tanırız imparatoru. Bazı kaynaklar tarihçi olarak da adlandırır. Kuzeni Caligula Cladius'u topal olma sebebiyle hemde akıllı olduğunu düşündüğünden onu öldürmez. Hatta der 'seni öldürmeyeceğim rahat ol, Claudius!' Ayrıca kısaca bahsetmek isterim ki Cladius'un kuzeni olan Caligula rahatlığı, zevk düşkünü ve israfı ile halka zülm eden bir imparatordur. Oldukça sapkın kişilik sahibi olduğu için beni Roma tarihine çekmeye başarmıştır. Benim dikkat çeken bir yeri var kitapta. Bir köle bir rüya görür Cladius' a anlatır. Rüya ise; küçük sakat bir çocuktun hırsızlıklar babanın evine girip babanı ve tüm aileni öldürdüler,ama sen kaçıp ağaca tırmanıp bekledin. Hırsızlar evden çıkıp çaldıkları eşyaları paylaşmak için ağacın dibine oturdu ve aralarından anlaşmazlık çıktı ve hepsi birbirini öldürdüler. Ve sen o eşyaları toplayıp zengin oldun. Cladius ise tepki olarak şunu der : Ama rüyanda da topalmıșım, hem onca servet bana babamla ailemi geri getiremez değil mi? Tarih severler için harika bir roman ve otobiyografi. Dili oldukça sade, anlaşılır, ağır olmayan akıcı bir kitap. İyiki okumuşum. Bilinen bilinmeyen tarihi ile Roma bana kalırsa hep gizemini koruyacak bence. İyi okumalar dilerim herkese.
Ben, Claudius
9.1/10 · 304 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
528 syf.
·
10 günde
·
Puan vermedi
Kekeme ve topal olduğu için görmezden gelinen ve bir köşeye atılan Claudius'un ve dönemin Roma'sının anlatıldığı, entrikalarla dolu bir kitap. Kitapta yaşanan olaylar Claudius'un ağzından yazılmış gibi anlatılıyor. Ve bu da sanki bütün bunları yazanın Claudius olduğunu hissettiriyor okura. Dönemin olayları ve yaşanan gelişmeleri roman tarzında oldukça başarılı anlatılıyor. Roma tarihi ile ilgilenen kişiler için oldukça başarılı bir anlatıma sahip. Kitabın pek bir edebi yönü olduğunu söyleyemem çünkü genel olarak Roma döneminin magazinsel olaylarına ve yaşanan entrikalarına şahit oluyoruz. Entrika demişken kimse Livia gibi bir karakterin eline düşmesin. Değil bir aile veya imparatorluk, Dünya'yı bile yıkabilecek bir yapıda olan bu insan kitap boyunca okuyucuyu çileden çıkarıyor kesinlikle. Son olarak kitabı okumaya başlamadan önce Roma tarihi ile alakalı yapılacak ufak bir araştırma kitaptan alınacak keyfi arttırabilir. Aksi halde bazı noktalarda sıkıcı ve anlamsız gelebilir kitap.
Ben, Claudius
Ben, Claudius
Robert Graves
Robert Graves
Ben, Claudius
9.1/10 · 304 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
528 syf.
·
Puan vermedi
Biraz kurgu biraz gerçek roma tarihi. Kekeme, topal, kıt akıllı Claudius’un gözünden (kendisi de dahil) ilk dört imparatorun hikayesi. Pembe dizi tadında kimin eli kimin cebinde kim kimin nesi oluyor derken bir solukta okunuyor ( şaka bir yana gerçekten güzel kitap, çok yıllar önce TRT de yayınlanan diziyi de hatırlamama vesile oldu o yüzden daha da çok sevdim, oldlaikdays) #benclaudius #robertgraves
Ben, Claudius
9.1/10 · 304 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
528 syf.
·
Puan vermedi
Canim arkadaşım Claudius... Çok güzeldin, çok akiciydin, çok eğlenceliydin ve çok entrika doluydun Bazen olaylara kişilere entrikalara yetisemedim ama o kadar güzel bir kitaptin ki asla sıkmadin, asla bitse de gitsek dedirtmedin Aşık olduğum Roma'ya bir gözde senle baktim, tarihi bir kere de senle sevdim. İyi ki varsın, iyi ki yollarimiz kesişti, iyi ki arkadaş olduk️
Ben, Claudius
9.1/10 · 304 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
528 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Tiberius Claudius Drusus Nero Germanicus vs. Bu kitabı Roma’nın 4. İmparatoru kısa ismiyle Claudius’un ağzıyla okuyorsunuz. Kitap aslında iki serinin ilk kitabı. Akıcı bir dille yazılmış bu romanda Claudius oluyor ve Roma’daki güç dengelerini, insanları, tarihi tüm çıplaklığıyla görüyorsunuz. Kitap bir araştırma tarih kitabı değil, yani sıkıcı değil. Akıcı dille yazılmış bir roman, adeta Claudius ile beraber sürükleniyorsunuz. MÖ’den başlayıp MS 41 yılına kadar tüm her şeye şahit oluyorsunuz. Claudius’un ağzından yazılan bu ilk kitapta önceki 3 imparatorun hayatlarını okuyoruz. Bunlar Augustus, Tiberius ve Caligula. Hayatta kalmasını ve imparatorluğa kadar yükselmesini gerizekalı rolünü iyi oynamakla ve insanları buna inandırmakla sağlayan Claudius, aslında bir tarihçi ve bu kitabı da bizlere uzun zaman önce yazmış. Claudius ile beraber kâh eğleniyorsunuz kâh ona acıyorsunuz ama o kadar güzel sürükleniyorsunuz ki kendinizi kaptırıyorsunuz. Kitapta çok fazla isim var ama buna takılmamak gerekiyor. Zaten üstünde durmanızı gerektiren isimlerin üstünde gayet iyi duruyorsunuz Robert Graves’in dili sayesinde. Roma tarihine biraz aşina olan herkes zaten çok kolay ve rahat okuyabilir.
Ben, Claudius
9.1/10 · 304 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.