Ben, Claudius

8,5/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
6 beğeni  · 
646 gösterim
Graves 1934 yılında yayımlanan Ben, Claudius’ta, Augustus, Tiberius ve Caligula dönemlerini Roma’nın dördüncü imparatoru Claudius tarafından yazılmış gibi anlatır. Yazar gerçek olayları roman kurgusuyla kaynaştırırken, yapıtının tarihsel gerçeklerle uyumlu olmasına özen göstermişti. Ben, Claudius, Modern Library ve Time dergisi tarafından hazırlanan İngiliz dilinde yazılmış en iyi yüz roman listelerinde yerini aldı. Kekemeliği, topallığı ve utangaçlığı yüzünden ailesi tarafından sosyal hayattan uzak tutulan ve bu özelliklerinden dolayı uzun bir süre zihinsel yetilerinden kuşku duyulan Claudius, hakkındaki yaygın kanaatin aksine zeki ve donanımlıydı. Zamanını Yunanca eserler yazmakla ve okumakla geçirmiş, meslekten tarihçi olarak yetişmişti. Graves, iktidar hırsının sınır tanımadığı, türlü entrika, düzen ve cinayetin kol gezdiği Roma İmparatorluğu’nda sağ kalmasını zararsız bir geri zekâlı sanılmasına borçlu olan Claudius’tan okurun empati kurabileceği iyi yürekli ve sevimli bir karakter yaratıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  6053323969
 • Orijinal Adı:
  I, Claudius
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Roma İmparatoru Claudius'un kendi anlatımı şeklinde kurgulanan eserde Roma İmparatorluğu'nun taht mücadeleleri ve birtakım entrikalar yer alıyor. İmparatorluğa ait tarihi ve sosyal olaylar anlatılırken, diğer yandan Claudius'un henüz imparator olmadan önce içinde bulunduğu koşullar, fiziksel ve ruhsal özelliklerine değiniliyor. Fiziksel açidan topal, kekeme ve hasta olmasının yanı sıra ruhsal açıdan da silik, özgüveni eksik bir karakter olarak tanımlanan Claudius'un aslında zeki olmasına rağmen yaşanan bu iktidar mücadelesinde hayatta kalabilmek adına kendini aptal olarak tanıtması kurgulanmış. Romanda yer alan isimlerin birbirine fazlasıyla benzemesi okuyucunun karakterleri ayırt etmesini oldukça zorlaştırıyor. Zira pek çok karakter var. Bunun yanı sıra yer yer gereksiz ayrıntılara girilmesi okuyucunun sıkılmasına sebep olan bir durum. Daha akıcı bir biçimde ilerleyen ve Roma tarihine dair daha yararlı bilgiler veren bir eser olacağını ummuştum fakat yanıldığımı gördum. Kitabın devamı niteliğinde olan Tanrı Claudius isimli eseri de okumayı düşünüyordum ama bu eseri bitirince vazgeçtim açıkçası.

Onur Utku Ceyhan 
16 Şub 19:15 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaşlar merhaba
Öncelıkle böylesine muazzam bir kitabın 1K platformunda ve de başla mecralarda çok rabet görmeyen bir kitap olması beni çok şaşırttı doğrusu.
Kitap Julius Caesar ölümden sonra Augustus >Tiberius > Caligula hükümdarlıgı donemını ayrıntılı bır şekılde anlatıyor. Roma Tarihini az cok merak edenler ıcın cok uygun bır kıtap.Yazılan olayların %90 doğru oldugunu ara ara araştırarak baktım.510 sayfalık bir kitapla az çok Roma Tarihi konusunda bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum.Buda kitaba gerçekten bir nitelik katıyor.Tabi kurgu kısmını katmıyorum ama genel olarak yazar gerçek tarihin dısına pek cıkmamış.
İlk kitap tamamen o dönemin tarihi olaylarını yansıtıyor.Claudius un ara ara kendinden bahsediyor ama büyük çogunluk dönemin hükumdarlarının hayatlarını insanı sıkmadan anlatıyor.Kitap resmen sanki karsınızda biri varmışta o size bu olayları anlatıyormuş gibi bir his yaratıyor.Savaşlar entrikalar ölümler kalımlar politikalar gayet güzel aktarılıyor okuyucuya.
Kitabın tek sıkıntısı dönem itibariyle kişilerin isimleri cok karısık ve genelde herkes cocuklarına gene kendi isimlerini veriyor. Bu da ara sıra bir anlam kargaşasına yol açıyor. Keşke en arka sayfada falan bir soy agacı tarzı birşey olsaymış kitap tadından yenmezmiş.
Kısaca ben kitabı cok begendim gerek yazım gerek dönemin okuyucuya gayet muazzam yansıtılması zevkle okunabilir bir kitap. Tarihi roman sevenler için biçilmiş bir kaftan resmen. Tavsiye etmiyorum mutlaka okumalısınız diyorum :)

Kitaptan 16 Alıntı

Şeyma Öztürk 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Kadınların çoğu hedeflerinde mütevazı olmaya meyillidir; gözü yükseklerde olanlar nadirdir."

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma Öztürk 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Kölelere sığırmışlar gibi davranmak aptallıktır. Onlar sığırlardan daha zekidir; kasıtlı dikkatsizlikleri ve aptallıklarıyla bir haftada mülkünüze verdikleri zararla, onların topuna ödediğiniz paradan daha fazla masraf çıkarabilirler."

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 67 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 67 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma Öztürk 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Mısırlıların numarasıdır. Sütle yazılan yazılar ancak ateşe tutunca görünür."

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 171 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 171 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma Öztürk 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Kötülük sevgi değil, saygı uyandırır."

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma Öztürk 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Size bir öykü anlatayım. Savaş meydanında ağır yaralı bir asker, sineklerle kaplı yarasını cerrahın gelip sarmasını bekliyormuş. Hafif yaralı bir arkadaşı sinekleri görünce kovmaya davranmış. 'Yo, hayır, ' diye haykırmış yaralı adam, 'yapma! Bu sinekler kanımı öyle çok içtiler ki artık doydular ve bana pek zarar vermiyorlar: Onları kovarsan yerlerini daha aç sinekler alır, o zaman da işim biter."

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 403 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 403 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma Öztürk 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"İnsanlar soytarılarını öldürmezler. Onlara zalim davranırlar, korkutur ve aşağılarlar, ama öldürmezler."

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 443 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 443 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma Öztürk 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"İmparatorluk ailesinden kaç kişi doğal yollardan ölmüştür ki?"

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 59 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 59 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma Öztürk 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Kızın bakireyken idam edilmesinin Roma'ya uğursuzluk getireceğini düşünen Macro, resmi celladın ona tecavüz etmesini emretti. Bunu duyar duymaz şöyle düşündüm: 'Roma, sen bitmişsin; böyle korkunç bir suçun kefareti olamaz'; Tanrılara seslenip, İmparator'un akrabası olsam da ülkemin yönetiminde pay sahibi olmadığıma ve işlenen bu suçtan onlar kadar tiksindiğime, ama intikam almaya gücümün yetmediğine tanıklık etmelerini istedim."

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 400 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 400 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma Öztürk 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Livius yazmanın bir tarihçinin en son işi olduğunu söyledi: Tarihçi önce materyal toplamalı ve kalemini sivriltmeliydi."

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 75 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 75 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma Öztürk 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Huzurun ve mahremiyetin her türlü payeden daha önemli olduğunu öğrenmişti ve tek istediği, hayatının geri kalanını bu şekilde geçirmesine izin verilmesiydi."

Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 93 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ben, Claudius, Robert Graves (Sayfa 93 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
2 /