1000Kitap Logosu
Sabahattin Selek

Sabahattin Selek

Yazar
Derleyen
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
23 Kişi
79
Okunma
10
Beğeni
880
Gösterim
Unvan
Türk Yazar, Siyasetçi
Doğum
Erbaa, Tokat, Türkiye, 1921
Ölüm
19 Ocak 1990
Yaşamı
Tokat'a bağlı Erbaa ilçesinde 1921 yılında dünyaya gelen Selek, Erzincan Askeri Ortaokulu'nu, Bursa Askeri Lisesi'ni ve daha sonra da Kara Harp Okulu'nu bitirdi. Mezun olduktan bir süre sonra da subay olarak orduya katıldı. Ancak fazla uzun sürmeden 1944 yılında bu işinden ayrılarak 1947-50 döneminde Ant gazetesinde ve sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi'nin İşçi Bürosu'nda görev aldı. Ardından 1957 yılında Selek Yayınevi'ni kurdu. 27 Mayıs Darbesi sonrasında da Basın İlan Kurumu'nda kurucu genel müdür olarak göreve başladı. 1940'ların ikinci yarısında CHP İstanbul İl Başkanlığı büynesinde işçi bürosu oluşturulmuştur. Başkanlığına CHP il ögrütünden Dr. Rebii Barkın, genel sekreterliğine yine CHP örgütünden Sabahattin Selek getirilmiştir. Sebahattin Selek, 1966 yılında Anadolu İhtilali adındaki eseriyle Yunus Nadi Ödülü'nü kazandı. Daha sonra da 1973-77 yılları arasında CHP Ankara milletvekili olarak mecliste görev yaptı.
BİROL COŞKUN
İsmet İnönü Hatıralar'ı inceledi.
679 syf.
·
41 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
1.dünya savaşında osmanlı ordusunda, Yemen'de, Suriye’de savaşmış, evlendiğinin ertesi günü orduyla harekete geçmiş, İstanbul'un işgali esnasında vatanın kurtuluşu için Atatürkle anadoluya geçmeye karar vermiş ve düşman yurdu terkedene kadar silahlı mücadelede orduyu yönetmiş bir komutan, bir lider, Reisicumhur. Onun hatıraları onun anıları bizim tarihimiz.
İsmet İnönü Hatıralar
Okuyacaklarıma Ekle
6
Hasan Fuat Bayrak
İsmet İnönü Hatıralar'ı inceledi.
679 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Cumhuriyet tarihinin ikinci adamı olarak çok tartışılan Atatürk'ün en yakın silah arkadaşı İsmet İnönü!nün hatıraları o günlerde yaşananlar ışığında bu günü anlama açısından okunması gereken kitap.
İsmet İnönü Hatıralar
Okuyacaklarıma Ekle
1