Sevda Deniz Karali

Sevda Deniz Karali

Çevirmen
8.4/10
112 Kişi
·
540
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
İmparatorluğun Çöküşü, John Scalzi'nin Yaşlı Adamın Savaşı kitabındaki kadar ilginç bir evren anlatmıyor bizlere, ama ondan daha eğlenceli bir kitap kesinlikle. Serinin ikinci kitabının ekim ayında çıkacağını yeni öğrendim, bu kötü oldu tabii, büyük olasılıkla okuma isteğim azalacak, ama en azından serinin ilk kitabını okuyarak yazarın ne kadar rahat, ne kadar keyifli bir kalemi olduğunu hatırlamış oldum.

İmparatorluğun Çöküşü rahatlıkla dizi ya da film olabilecek bir kitap olarak diyaloglarından evren tasarımına dek aslında aşinalık hissi veren bir eser. Asimov'un Vakıf serisindeki imparatorluğun çöküşü çok ilgi çekici olmakla beraber yazarın üslubunun çok iyi olmaması sebebiyle arada sıkıcı da olabiliyordu; Scalzi ise orijinal bir fikir bulmuş olmasa da, hatta kitaptaki evrenin ucundaki Son gezegeni dahil Asimov'a fazla şey borçlu olsa bile, çok karakterli anlatısına çok rahat renk verebiliyor, bugüne dek görmediğimiz derece küfür kullanımıyla (hakikaten, abartısız, havada uçuşuyor!),karakterlerini bol bol konuşturarak, hızlı bir akış tutturarak çok iyi bir enerji yaratabiliyor. Bunun ne derece edebi olduğu tartışılır ve bu tartışma çok kısa sürer, ama eğlencelik bir şeyler okumak isteyenler için, iktidar savaşının bir başka örneği olarak, ayrıca ilk kez bilim kurgu okumayı düşünenler için, kafa dağıtmak için İmparatorluğun Çöküşü çok iyi bir seçenek olabilir.
Acaba gerçekten büyümek istemeyen bir çocuk var mıdır, yoksa bir kez büyüdükten sonra, geride kalmış çocukluğun özlemi midir büyümemiş olmak?
Peter Pan, çocukluğumuzun güzel masallarından birisiydi. Wendy, John ve Michael ile uçarak Var Olmayan Ülkeye gittiler orda korsanlarla ve Kaptan Kanca ile mücadele ettiler. Hepimizin aslında içinde Peter Pan var. Hepimiz bir zamanlar çocuktuk. İçinizdeki çocuk hiç ölmesin ve büyüseniz bile Peter Pan'ı unutmayın :) Çok güzel bir kitap
Hayatımda okuduğum ilk kitap olduğu içindir belki de, beni fazlasıyla etkilemişti. İçindeki olağanüstü hayalgücü ve enerji, bu kitabı her zaman ayrı bir yerde tutmama sebep oldu.
Ben PETER PAN okudum gercekten cok guzel bir kitap ben cok begendim zaten PETER PAN;in filmide var .ben bu kitabi
Okurken kendimi icinde buldum.
Herkesin okumasini isterim..
wendy ve kardeşleri mikeal ve john un bir gece peter pan ın evlerine gelip onları çocukların hiç büyümediği bir ülkeye götürmesiyle başlamış tüm hikaye.bu gerçekten çocukluğumuzu bize yaşatıcak bir kitap.ben şahsen okuduğum zaman onlarla birlikte maceradan maceraya atladığımı itiraf etmeliyim.ben okudum herkese tavsiye ediyorum eğer çocuklarınız varsa onlrada okutmanızı öneririm
Çocukluğumda etkisi altında uzunca bir zaman kaldığım hayallerimin kahramanıydı Peter Pan.. Pencereden balkondan gelişini beklediğim geceler az geçirilmedi :) Açık pencereden savrulan perdeye bir siluet yansıyacak ve elimden tutup beni gökyüzüne götürecek. :) Ah Wendy

"sen benim güzel düşüncemsin, sen olmazsan uçamam ki" diyen ve buna her inanmayışımda bir perinin öldüğünü söyleyen hayal ürünü(m).
Çok kısaca: Peter Pan, sayfaları sararmış lekelerle dolu bir halde nice zamandır okunmayı bekliyordu. Peter Pan, macera içerdiği için yarı karanlık ve mutlulukla taçlandırılarak işlenmiş bir öykü. Bir düş olduğu için gerçeğe bağlı kalmamakla birlikte yine ondan beslenmekte. Çizgi filmlere her daim konu olacak denli peri masallarına yaraşacak sahnelerde mevcut (Malum holivud sever böyle şeyleri). Ben sevmem edebiyatta gerçeğin sesini duymak isterim. Hikâye’de bir tek ‘Korsan Kanca James’ son derece gerçekçi biçimde tasvir edilmiş. Kendi adıma Peter Pan’ın tv’de epey sulandırılmış versiyonlarını izlemişliğim var, hiç memnun olmadığım. Siz de aynı fikirdeyseniz, yazarın kullandığı edebi dilin gelişkinliğinden ötürü nitelik kattığı bu kitaba bir göz atmak isteyebilirsiniz.
Gerçekten bir çocuk kitabı olmasına rağmen okunması öyle mükemmel ki sanki Peter pan benim gibiydi kendimi hikayenin doruklarında hissettim.Gerçekten herkesin okumasını isterim
Çok eskiden okuduğum bir kitap. Henüz 6. sınıftayken. Bunca zaman sonra romandaki isimler bile akılda kalmıyor, ancak akılda kalan şey size hissettirdikleridir. Romanı bitirdiğimde "böyle bitmemeliydi" dediğim ve boğazımın düğümlenmesine sebep olan bir finali vardı :) Belki çocuk olduğum için daha duygusaldım ve o yüzden etkilemişti bilemiyorum işte. Ama kitap okumaktan uykusuz geçirdiğim tek gece bu kitap sayesinde olmuştu. Sırf bu yüzden 10 veriyorum. Bana yaşattığı hisleri asla unutamam :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Sevda Deniz Karali

Yazar istatistikleri

  • 540 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 106 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.